Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29

Wątek: Wzmianka o szkodliwości chustonoszenia w "do rzeczy"

  1. #1
    Chustomanka Awatar Jago
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    656

    Domyślnie Wzmianka o szkodliwości chustonoszenia w "do rzeczy"

    Jeśli było, przepraszam...

    Wczoraj mój tato, czytający "Do rzeczy" regularnie, na dowód zmienności "amerykańskich uczonych" przytoczył mi wzmiankę o opinii dra z Southampton, Nicolasa Clarke'a, ortopedy, który podobno ostrzega o szkodliwości noszenia w chustach (tak ostatnimi czasy popularnym na zachodzie), jako wpływającemu na rozwój stawu biodrowego i zwiększającym ryzyko operacji stawu w przyszłości oraz osteoporozy (przez zbytnie rozszerzenie nóżek).
    Na początku się wściekłam na ojca, że mnie drażni specjalnie, ale potem stwierdziłam, że sprawdzę co to za facet, ten Clarke. No i rzeczywiście jest taki ortopeda, z rzeszą publikacji na temat stawów biodrowych, ale jedyne jego opinie negatywne, jakie znalazłam, dotyczą modnego ostatnio szczelnego owijania niemowląt, oraz ostrzeżenie przed noszeniem w wisiadłach.
    Ojca naprowadziłam, ale aż mnie kusi, żeby napisać do pani dziennikarki, która przywołuje opinię medyczną, niepodając jej źródła i dowiedzieć się, skąd ona to wzięła... Na mojego czuja, ktoś źle przetłumaczył termin swaddling i coś sobie dopowiedział. Jak myślicie, pisać? Tygodnika tego nie lubię za radykalizm, więc chętnie im nawrzucam i zarzucę nierzetelność podawanych danych, tym bardziej, że ich tekst, choć krótki, można zinterpretować jako pochwałe wisiadeł, gdzie nóżki są wąsko...
    Się chciałam wyżalić, bo mnie wkurzyli, ot co!

  2. #2
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,491

    Domyślnie

    No kurcze, wlasnie "swaddling" czyli owijanie np. do spania, to nienaturalne prostowanie nozek i w rezultacie te problemy o ktorych pisze ten doktor. A napisac jak najbardziej warto, do redakcji, niekoniecznie do autorki tekstu, bo albo sie obrazi za sugerowana niekompetencje (jak to nie potrafie odroznic swaddling od wrapping) i zaprze w swietej racji, albo uda, ze nie slyszala, jesli przeciwniczka noszenia faktycznie jest.
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  3. #3
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,788

    Domyślnie

    fakt - dobrze napisać i poprosić o sprostowanie - mało kto sprostowania czyta, ale...
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  4. #4
    Chustoholiczka Awatar Kudlata
    Dołączył
    Mar 2013
    Miejscowość
    Lublin
    Posty
    4,746

    Domyślnie

    Pewnie, że pisać! Niech się dokształcą i prostują, może dzięki temu mniej osób będzie się na mnie z dzieciem w chuście na ulicy dziwnie patrzyło, ostatnio babka się mnie zapytała czy dziecko mi się nie udus

  5. #5
    Chustonówka
    Dołączył
    Nov 2013
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    16

    Domyślnie

    Pisać Aczkolwiek niekoniecznie "nawrzucać" (bo poglądy polityczne nie mają tu nic do rzeczy), tylko spokojnie i rzetelnie wytłumaczyć - takie opinie bierze się bardziej serio.

    Myślę, że warto przytoczyć cały artykuł:
    "Popularne na Zachodzie noszenie dziecka w chuście zawiązanej na piersi czy plecach może być niebezpieczne dla właściwego rozwoju malucha - przestrzega prof. Nicholas Clarke z Southampton University Hospital. Uczony zwraca uwagę na to, że istnieje korelacja pomiędzy szeroko rozsuniętymi nóżkami i wyprostowanymi bioderkami u niemowlaka a późniejszą osteoporozą i koniecznością zastosowania protezy biodra."

    Chodzi mi o to, że sugerujecie złe przetłumaczenie "swaddling". Ale w takim razie skąd się wzięły informacje o szkodliwości szeroko rozsuniętych nóżek, skoro swaddling nie polega na szerokim rozstawianiu nóżek - autorka sama sobie dopowiedziała? Warto by zapytać skąd ta pani czerpała wiedzę.
    Mama Urszulki oraz Doradca Noszenia ClauWi® po kursie zaawansowanym

  6. #6
    Chustomanka Awatar Jago
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    656

    Domyślnie

    Nie no, nawrzucać tak na serio to nie chciałam, to nie adekwatne do mojego charakteru to swaddling mi się wzięło z artykułu tego lekarza, bo to to podawał jako źródło problemów z biodrami. Ale myślę że poza samym swaddling zaszło jakies nieporozumienie czy przekłamanie. Naprawdę jestem ciekawa, skąd ona to wzięła... Napiszę w wolniejszej chwili.

  7. #7
    Chustonówka
    Dołączył
    Nov 2013
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jago Zobacz posta
    Ale myślę że poza samym swaddling zaszło jakies nieporozumienie czy przekłamanie.
    Chyba masz rację.
    Mi wystarczy to, że jak się wpisze w Google "Nicholas Clarke babywearing" to nie wychodzi nic pasującego.
    Spędziłam ostatnią godzinę na sprawdzaniu tego Clarke'a. Wszędzie jest tylko swaddling. Większość artykułów jest okraszona zdjęciami małych szkrabów opatulonych w koce i rożki. Znalazłam jedno zdanie na temat noszenia dzieci przodem do świata. O chustach nic.
    Mama Urszulki oraz Doradca Noszenia ClauWi® po kursie zaawansowanym

  8. #8
    Chusteryczka Awatar owieczka33
    Dołączył
    Jan 2013
    Miejscowość
    Warszawa BMW ;)
    Posty
    2,878

    Domyślnie

    Pisz, bo warto. Zarowno do autorki, jaki i redaktora naczelnego. Bez emocji, ale rzeczowo wypunktuj bledy w artykule, podaj zrodla. Taka profesjonalna wypowiedz na prwno zrobi wrazenie. Powodzenia!

  9. #9
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,491

    Domyślnie

    No to wyglada na spore przeklamanie. Czy z premedytacja, czy z niewiedzy to juz drugorzedna w tym momencie sprawa.
    Co do rozstawu nozek, moze chodzilo o zbytnie odwiedzenie u takich swiezych noworodkow? Bo to prawda z kolei, ze za mocno nie wolno, no ale to trzeba nadmienic, ze nie sama pozycja zabki, tylko w jakim wieku jaki stopien i tak dalej.
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  10. #10
    Chustomanka Awatar Jago
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    656

    Domyślnie

    Napisałam do reakcji, z prośbą o podanie źródła tej jakże kontrowersyjnej informacji, wyjaśniając oczywiście dlaczego. Jak mi odpiszą i sprawdzę źródło to się będę dobijać o sprostowanie na pewno coś pokręcili, z niewiedzy zapewne, bo wierzyć mis ię nie chce, żeby ten lekarz (po kilku tekstach, w ktorych brytyjskie media się na niego powołują) pisał coś o szkodliwości noszenia w chuście. Może coś o nieprawidłowym noszeniu gdzieś było, albo o noworodach, ale nie można z tego, wyciągać wniosków co do całości...

    Jeszcze ten fragment o szerokim rozstawieniu nóżek przy wyprostowanym biodrze mnie zastanawia... Czy dzieć noszony w chuście ma wyprostowane biodro? Bo mi to pachnie wisiadłem i nosidełkiem usztywnionym i zbytnim wyprostowaniem także pleców w tymże... Czy źle kojarzę...?
    Ostatnio edytowane przez mi. ; 11-11-2013 o 10:32

  11. #11
    Chusteryczka Awatar Sroka
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    na polnoc od Monachium
    Posty
    1,613

    Domyślnie

    ja mysle ze warto rowniez napisac do Pana doktora, ze jego nazwisko pojawia sie w danym artykule o danym wydzwieku i koniecznie podac maila do redakcji

  12. #12
    Chustomanka Awatar Jagna
    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    1,430

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jago Zobacz posta
    Napisałam do reakcji, z prośbą o podanie źródła tej jakże kontrowersyjnej informacji, wyjaśniając oczywiście dlaczego. Jak mi odpiszą i sprawdzę źródło to się będę dobijać o sprostowanie na pewno coś pokręcili, z niewiedzy zapewne, bo wierzyć mis ię nie chce, żeby ten lekarz (po kilku tekstach, w ktorych brytyjskie media się na niego powołują) pisał coś o szkodliwości noszenia w chuście. Może coś o nieprawidłowym noszeniu gdzieś było, albo o noworodach, ale nie można z tego, wyciągać wniosków co do całości...
    Jago, wrzuc jeśli możesz, to co napisałaś do redakcji, tu albo na PW.
    Mam nadzieję, że jutro będę widziała się z z redaktorem naczelnym "Do rzeczy", więc osobiście spróbuję go zachaczyc o to.
    A i nazwisko autorki jakbyś podała.
    Marzenia się spełniają www.ogrodymuzyki.pl

    Mój Franio Chuścioszek 08 maja 2010 i Laura Marianna 12 kwietnia 2015


  13. #13
    Chustomanka Awatar Jago
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    656

    Domyślnie

    Oto, co napisałam (nazwisko autorki w środku maila)

    "Szanowna Redakcjo,
    Piszę do Państwa w nawiązaniu do krótkiego tekstu autorstwa redaktor Anny Piotrowskiej, który ukazał się w ostatnim numerze tygodnika "Do rzeczy" na stronie 93. W tymże tekście autorka, powołując się na zdanie doktora Nicholasa Clarke'a z uniwersytetu w Southampton, twierdzi, że noszenie dzieci w chustach na brzuchu lub na plecach zostało udowodnione jako szkodliwe dla rozwoju stawów biodrowych dziecka, ze względu na szerokie rozstawienie nóżek.

    Ponieważ od dłuższego czasu obracam się wśród certyfikowanych doradców ds. noszenia dzieci oraz podczytuję artykuły fachowe na ten temat, byłam zadziwiona takim zdaniem głoszonym przez znanego specjalistę w dziedzinie ortopedii. Po wyszukaniu publikacji tego autorytetu nie spotkałam się w nich z przytaczaną przez autorkę opinią, wręcz przeciwnie. Lekarz zwraca uwagę na skodliwość otulania niemowląt, które unieruchamia i nadmiernie prostuje ich nóżki oraz na szkodliwy wpływ noszenia w typach nosidełek z wąskim panelem, a szczególnie noszenia w nich dzieci tyłem do rodzica (czego, dodam, nigdy nie robi się w chuście lub nosidle ergonomicznym). Natomiast szerokie rozstawienie nóżek doktor wskazuje jako dobroczynne, a nawet jako sposób leczenia nieprawidłowych ustawień stawu biodrowego.

    Chciałabym więc prosić o wskazanie (jako że autorka tekstu nie podaje, na jaką publikację się powołuje, ani skąd tę informację uzyskała) źródła tej kontrowersyjnej teorii, z którą nie zgadają się inne badania naukowe ani, wydaje się, sam przywołany przez redaktor Piotrowską doktor Nicholas Clarke.

    Z poważaniem"

  14. #14
    Chusteryczka Awatar owieczka33
    Dołączył
    Jan 2013
    Miejscowość
    Warszawa BMW ;)
    Posty
    2,878

    Domyślnie

    Jago, pieknie to napisałaś! Bardzo profesjonalnie!

  15. #15
    Chustomanka Awatar Jagna
    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    1,430

    Domyślnie

    Bardzo Ci dziękuję.
    Mam nadzieję, że uda mi się przekazać informację do źródła.
    Marzenia się spełniają www.ogrodymuzyki.pl

    Mój Franio Chuścioszek 08 maja 2010 i Laura Marianna 12 kwietnia 2015


  16. #16
    Chusteryczka Awatar melodi
    Dołączył
    Mar 2013
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    2,038

    Domyślnie

    Super napisane. Jeżeli faktycznie mają jakieś konkretne źródła tak twierdzące, wkleisz? Fajnie,że działasz!
    '12 Norbi 86 > 66 kg !!!

    'Masz w sobie coś, co możesz pokazać tylko wybranym.'

  17. #17
    Chusteryczka Awatar agum
    Dołączył
    Jan 2013
    Miejscowość
    Warszawa, Ursynów
    Posty
    2,357

    Domyślnie

    Super, uwielbiam ludzi ,którzy nie przechodzą obojętnie tylko wytykają brak rzetelności i profesjonalizmu-może następnym razem ktoś dołoży większych starań zanim powieli albo wpłynie na powstanie kolejnego bzdurnego stereotypu. Powinni brać odpowiedzialność za to co piszą

  18. #18
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,491

    Domyślnie

    O, mam nadzieje, ze bedzie kontynuacja, tzn. ze napiszecie jak sie rzecz zakonczyla? Zywo mnie to interesuje
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  19. #19
    Chustoguru Awatar kammik
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Stolyca
    Posty
    6,437

    Domyślnie

    Mnie jeszcze ta osteoporoza zastanawia, skoro to proces, ktory odbywa sie w kosciach, to jaki wplyw mogloby miec nan noszenie?
    "A co im imponuje? Płaczące posągi. Zamiana wody w wino. Zwykły kwantowy efekt tunelowy, który i tak by się zdarzył, gdyby tylko ktoś zechciał poczekać parę zylionów lat. Jak gdyby zamiana słonecznego światła w wino, dokonywana przez winorośle, ich grona, czas i enzymy nie była tysiąc razy bardziej cudowna i nie zdarzała się stale..."
    Terry Pratchett "Pomniejsze bóstwa"


  20. #20
    Chustoholiczka Awatar ślimaczuś
    Dołączył
    Oct 2011
    Miejscowość
    Radom / Warszawa
    Posty
    3,418

    Domyślnie

    Cieszę się, że napisałaś. Bardzo profesjonalnie i w wyważony sposób. Zgadzam się, że może warto do owego lekarza napisać.
    Jaśnie Pan małżonek 25.07.2009 r., Angelika 09.11.2009 r. (*)


    Umiesz liczyć licz na siebie

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •