Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32

Wątek: Anka a Ulli - różna grubość?

  1. #1
    Chustonówka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Pruszków
    Posty
    37

    Domyślnie Anka a Ulli - różna grubość?

    Właśnie odebrałam z poczty Ankę. Mam niewiele używane Ulli w domu. Czy to możliwe, że to Ulli grubsze jest? Ulli prane trzy razy wygląda jak nowe, ale w dotyku jakby bardziej mięsiste. Anka taka sztywna, jakby wykrochmalona i cieniutka. Czy może to po upraniu Ulli bardziej "puszyste" się zrobiło czy ta Anka może być faktycznie cieńsza?

  2. #2
    Chusteryczka Awatar malgos
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    1,746

    Domyślnie

    Zważ (na wadze elektronicznej, kuchennej), zmierz obie chusty, przelicz gramaturę wg. wzoru: waga/(długość x szerokość) i będziesz wiedzieć czarno na białym, jaka jest gramatura, która chusta jest grubsza, czy to tylko złudzenie.
    M&M 2006 , M 2009, M 2013, M 2017

  3. #3
    Chustonówka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Pruszków
    Posty
    37

    Domyślnie

    omg, tyle roboty....
    ok, to może dobry pomysł
    idę ważyć i mierzyć

    Jestem w szoku. Albo to normalne, że te chusty nie trzymają wymiarów albo ktoś mnie oszukał. Szerokość 67,5 oraz 70,5! długość teoretycznie miała być 4,1 a jest 4,45 w jednej, 4,6 miało być w drugiej a jest 4,51. Ulli grubsza! Do głowy nawet by mi nie przyszło, że tak może być. A dolna krawędź może być dłuższa od górnej czy to powinno się zgadzać? Chyba bez sensu kupiłam tę Ankę, niewielka różnica w długości.......
    Ostatnio edytowane przez mi. ; 30-10-2013 o 00:01

  4. #4
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2011
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,596

    Domyślnie

    Zapytaj Izę, ona jest na miejscu i się wypowie, jeśli znajdzie chwilę, ale najpierw porównaj metki - możliwe że jedna chusta jest nowsza, druga starsza. Wymacałam bardzo nieznaczne różnice między moimi Ulli i Inką, Anka jest gdzieś w torbie warsztatowej, nie chce mi się szukać. Różnice mogą wynikać z serii, częstotliwości prania i noszenia itp. Chusty nie zawsze są idealnie tej samej długości, zawsze przy używanych pytaj o realną długość i czy nie była przerabiana tj. skracana.
    Doradca Noszenia ClauWi®
    Mama dwóch córek: H. (03.2008) i K. (08.2011)

  5. #5
    Chustonówka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Pruszków
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez egla30 Zobacz posta
    Zapytaj Izę, ona jest na miejscu i się wypowie, jeśli znajdzie chwilę, ale najpierw porównaj metki - możliwe że jedna chusta jest nowsza, druga starsza. Wymacałam bardzo nieznaczne różnice między moimi Ulli i Inką, Anka jest gdzieś w torbie warsztatowej, nie chce mi się szukać. Różnice mogą wynikać z serii, częstotliwości prania i noszenia itp. Chusty nie zawsze są idealnie tej samej długości, zawsze przy używanych pytaj o realną długość i czy nie była przerabiana tj. skracana.
    Obie chusty kupiłam nowe. Jedną właśnie od Izy (Ulli), a drugą tu na forum od Sani (Anka) - raczej oba źródła zaufane. Jeśli brać pod uwagę pranie to chyba prana powinna być "szczuplejsza"? A jest odwrotnie. Chyba coś nie tak z tą Anką.

    Metki identyczne.
    Ostatnio edytowane przez mi. ; 30-10-2013 o 00:09

  6. #6
    Chustopróchno
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Warszawa, Skorosze
    Posty
    12,805

    Domyślnie

    różnice w długości 4,1 -> 4,4 mogą wynikać z tego, że Storcze są "hojnie cięte", czyli to 4,1 to jest prostokąt bez skosów.

    Anka i Ulli wydawały mi się zawsze siostrami bliźniaczkami.
    przy czym Anka zawsze nieco grubsza

  7. #7
    Chusteryczka Awatar malgos
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    1,746

    Domyślnie

    a jak wypadły wagi? ciekawa jestem tych gramatur


    edit. zmierz w tej Ance długości obu boków oraz długość skosów, przyjrzyj się, czy oba skosy są podszyte nicią w tym samym kolorze, w ten sam sposób, czy metki wszyte w tym samym miejscu, po tej samej stronie. Ja w ten sposób odkryłam, że jedna z moich chust była przerabiana.

    edit. oba boki powinny być tej samej długości, jak jest bardzo stara chusta, to zdarzają się różnice rzędu kilku cm wynikające z wieloletniego naciągania materiału.
    Ostatnio edytowane przez malgos ; 30-10-2013 o 00:16
    M&M 2006 , M 2009, M 2013, M 2017

  8. #8
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2011
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,596

    Domyślnie

    Czuli jedna i druga ma chusty oryginalne i z tego samego źródła zapewne, tj. od Anny Nogajskiej. Moja Anka jest głęboko w torbie, jutro porównam ją z Ulli. Według mnie wszystko jest raczej w porządku, to kwestia cięcia jak pisze mi.
    Jednakże moim zdaniem Ulka ma taką nieco bardziej puchatą "konsystencję" niż Anka, to już wymacałam, wolę w dotyku Ankę, nawet Inka jest bardziej od Ulki śliska.
    Ostatnio edytowane przez egla30 ; 30-10-2013 o 00:10
    Doradca Noszenia ClauWi®
    Mama dwóch córek: H. (03.2008) i K. (08.2011)

  9. #9
    Chustopróchno
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Warszawa, Skorosze
    Posty
    12,805

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez egla30 Zobacz posta
    edit: Mi. chyba może być nieco inaczej - Ulka ma taką nieco bardziej puchatą "konsystencję" niż Anka, to już wymacałam, wolę w dotyku Ankę, nawet Inka jest bardziej od Ulki śliska.
    dla mnie Ulli jest taka... za miękka
    łatwo ją zmasakrować przy łamaniu
    Ostatnio edytowane przez mi. ; 30-10-2013 o 00:22 Powód: lit.

  10. #10
    Chustonówka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Pruszków
    Posty
    37

    Domyślnie

    To wygląda na to że wszystko ok. Waga: Anka 690g, Ulli 740g - ważone w thermomixie
    Macałam w życiu tylko kilka chust. Alberta, Ankę, Ulli i jakąś chustę LL. Zachwyciłam się storchami ale wydawało mi się, że są identycznej grubości. Teraz czuję różnicę. Jaką chustę w takim razie lepiej przerobić na kółkową? Tę nową cienką Ankę czy grubszą/bardziej mięsistą Ulli?

  11. #11
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2011
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,596

    Domyślnie

    Taka jak koc miękki, puchaty, gruby i bawełniany? Też tego w niej nie lubię, ja w ogóle tej chusty nie lubię, już Inkę wolę. A Ankę uwielbiam za wszystko

    edit: uważam, że Anka to jedna z najlepszych chust, w życiu bym jej nie cięła na kółkową. Przy kółkowej znaczenie ma jedynie krój ramienia i wielkość kółek, no i żeby materiał był skośnokrzyżowy a jaki on będzie to już IMO wszystko jedno.
    Ostatnio edytowane przez egla30 ; 30-10-2013 o 00:22 Powód: uzupełnienie
    Doradca Noszenia ClauWi®
    Mama dwóch córek: H. (03.2008) i K. (08.2011)

  12. #12
    Chustopróchno
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Warszawa, Skorosze
    Posty
    12,805

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez egla30 Zobacz posta
    edit: uważam, że Anka to jedna z najlepszych chust, w życiu bym jej nie cięła na kółkową. Przy kółkowej znaczenie ma jedynie krój ramienia i wielkość kółek, no i żeby materiał był skośnokrzyżowy a jaki on będzie to już IMO wszystko jedno.

  13. #13
    Chustomanka Awatar Kirah
    Dołączył
    Feb 2009
    Miejscowość
    Zielonki/Kraków
    Posty
    1,059

    Domyślnie

    Być może jednak kwestia wieku? Mam bardzo wiekową Annę i zdecydowanie zaliczam ją do grubszych, mięsistych chust. Ok. roku 2009 miałam przez chwilę Ulli, wtedy nie starszą niż 2 lata i była cieńsza niż Anna.

  14. #14
    Chusteryczka Awatar malgos
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    1,746

    Domyślnie

    No ja się nie zgadzam, grubość i szerokość materiału ma znaczenie przy kółkowej. Na kółkową lepsza cieńsza chusta, lepiej będzie się ją dociągać. Grubsza chusta gorzej pracuje na kółkach, w razie zachodzenia fałd na siebie trudniej ją odblokować.

    Polecam kółka L i ramię proste.
    M&M 2006 , M 2009, M 2013, M 2017

  15. #15
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2011
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,596

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mi. Zobacz posta
    no co? no co? Ankę ratuję przed losem okrutnym. Prędzej bym Ulkę na pociachanie dała, zero litości dla różowego koloru, to mówię ja - matka dwóch córek
    Doradca Noszenia ClauWi®
    Mama dwóch córek: H. (03.2008) i K. (08.2011)

  16. #16
    Chustopróchno
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Warszawa, Skorosze
    Posty
    12,805

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez egla30 Zobacz posta
    no co? no co?
    nic ponad to, że się zgadzam.
    ja też mam ankę "długą" i ulkę kółkową.

  17. #17
    Chustonówka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Pruszków
    Posty
    37

    Domyślnie

    Oki, to potnę Ulli. Chyba jestem prawdziwą "chustonówką" bo mnie ta Anka jakoś nie zachwyca. Wolę kocykowate Ulli Może to dlatego że się do niej przywiązałam

  18. #18
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2011
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,596

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez malgos Zobacz posta
    No ja się nie zgadzam, grubość i szerokość materiału ma znaczenie przy kółkowej. Na kółkową lepsza cieńsza chusta, lepiej będzie się ją dociągać. Grubsza chusta gorzej pracuje na kółkach, w razie zachodzenia fałd na siebie trudniej ją odblokować.

    Polecam kółka L i ramię proste.

    Prawda to co piszesz, z kółkowych najlepsze w dociąganiu dla mnie są Leośki bo są cienkie. Ale gdzieś wyżej pisałam też, że grubość chusty zależy od rocznika.

    Kółka zdecydowanie L, ramię zdecydowanie dla mnie proste. Ale znam osoby, które wolę inne wykończenie ramienia.

    Cytat Zamieszczone przez Marta_MJ25 Zobacz posta
    Oki, to potnę Ulli. Chyba jestem prawdziwą "chustonówką" bo mnie ta Anka jakoś nie zachwyca. Wolę kocykowate Ulli Może to dlatego że się do niej przywiązałam
    Żebyś moje dylematy i wątpliwości sprzed 2 lat zobaczyła ale ja też zamotana i zaopatrzona przez Izę jestem, do niedawna w Brwinowie mieszkałam
    Ostatnio edytowane przez mi. ; 30-10-2013 o 01:40
    Doradca Noszenia ClauWi®
    Mama dwóch córek: H. (03.2008) i K. (08.2011)

  19. #19
    Chustonówka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Pruszków
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez malgos Zobacz posta
    No ja się nie zgadzam, grubość i szerokość materiału ma znaczenie przy kółkowej. Na kółkową lepsza cieńsza chusta, lepiej będzie się ją dociągać. Grubsza chusta gorzej pracuje na kółkach, w razie zachodzenia fałd na siebie trudniej ją odblokować.

    Polecam kółka L i ramię proste.
    To że proste ramię i L to już wiem. A jednak cienka lepsza na kółkową. Zgłupieję zaraz Szkoda mi czegokolwiek ciąć. Dlatego próbuję sprzedać całą Ulli i kupić po prostu kółkową. Dziękuję kolejny raz malgos za rzeczową opinię Zobaczymy jak będzie.

    Zamieszczone przez egla30
    Żebyś moje dylematy i wątpliwości sprzed 2 lat zobaczyła ale ja też zamotana i zaopatrzona przez Izę jestem, do niedawna w Brwinowie mieszkałam
    To sąsiadki prawie Ja wcześniej mieszkałam pod Milanówkiem. Teraz z mężem i córcią w Pruszkowie. Po co ja się w te chusty wkręciłam Czuję, że to się odbije na moim portfelu. Dobrze, że Ola rośnie i wiecznie to nie będzie trwało. Iza uprzedzała przed nałogiem...

    Róże lubię, to kwestia gustu
    Ostatnio edytowane przez Marta_MJ25 ; 30-10-2013 o 01:00

  20. #20
    Chustonówka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Pruszków
    Posty
    37

    Domyślnie

    Usuńcie tego posta bo nie umiem
    Ostatnio edytowane przez Marta_MJ25 ; 30-10-2013 o 01:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •