Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Wątek: Czemu nie ma farbowanych chust? (a przynajmniej nie widziałam)

  1. #1
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie Czemu nie ma farbowanych chust? (a przynajmniej nie widziałam)

    W chuście noszę, ale na chustach się nie znam, więc mam bardzo głupie pytanie: Czemu jedyne chusty z wzorkami, jakie można dostać, to drogie żakardy? Nie ma chust farbowanych po utkaniu, np. wyglądających tak, jak panele Tuli (wielobarwne, z sówkami, słonikami...)? Z czego to wynika? Preferencji chustorodziców, kwestii technologicznych?

  2. #2
    Chustopróchno Awatar Karusek
    Dołączył
    Mar 2010
    Posty
    12,472

    Domyślnie

    rapalki miały nadruki - o to Ci chodzi?
    didek miał swoją Rodzinkę (Rabeneltern czy jakoś tak)
    lana ma chusty z nadrukami (melone, sprudel, harmony, star, tatoo i kilka innych)
    i chyba chusta Magarynka testowana u nas na forum - i to chyba jedyna wielokolorowa w tym towarzystwie

    to ze staroci; na nowościach się nie znam, czy mają takie chusty
    2 + 7 (2005-2018)

  3. #3
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    O, właśnie się zastanawiałam, czemu rapalki są takie ładne :] Ale to nadal tylko jednorodne tło i jednokolorowy wzór, pomijając tę Magarynkę. Pieluchy wielorazowe mają tyle prześlicznych, superkolorowych wzorów, przy których dla mnie chusty wyglądają mizernie. Nie wiem, może tylko ja jedna mam taki kiczowaty gust, ale o wiele chętniej chodziłabym w chuście pofarbowanej w sówki jak z pieluchy Milovii czy nosidła Tula niż w najdroższej nawet Oshy

  4. #4
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,491

    Domyślnie

    No ale pieluchy czy nosidla nie sa tkane, tylko szyte juz z pofarbowanego materialu. Bardzo mozliwe, ze takie "wzorkowanie" chusty tkanej musialoby sie odbyc recznie, przy pomocy drewnianych blokow albo batiku, do tego osobno musialaby byc potraktowana kazda strona. Mam wrazenie, ze taka chusta (jesli to technicznie w ogole jest wykonalne) kosztowalaby kilka razy wiecej po takim zabiegu.
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  5. #5
    Guest
    Guest

    Domyślnie

    Czy ktos kiedys tutaj nie malowal wzorow na chustach czy to bylo na innym forum?

  6. #6
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yvona Zobacz posta
    No ale pieluchy czy nosidla nie sa tkane, tylko szyte juz z pofarbowanego materialu. Bardzo mozliwe, ze takie "wzorkowanie" chusty tkanej musialoby sie odbyc recznie, przy pomocy drewnianych blokow albo batiku, do tego osobno musialaby byc potraktowana kazda strona. Mam wrazenie, ze taka chusta (jesli to technicznie w ogole jest wykonalne) kosztowalaby kilka razy wiecej po takim zabiegu.
    Ale ten materiał kiedyś tam jest farbowany, nie? To chustowy skośnokrzyżowy nie może być tak samo?

  7. #7
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,491

    Domyślnie

    Kachasek na pewno miala jedna chuste z malunkami swoimi, z tego co pamietam; ale Samasia by chciala chyba taka sekwencje motywow, czyli np. sowki w rzadku, albo inne cos w rzadku, tak?

    edit: Samasia, no wlasnie to nie to samo. Te chusty sa tkane kilkoma kolorami wlokna, czyli kolory sa wplatane juz gotowe. "Farbowanie" fragmentaryczne, czyli nadruki, musialy by albo byc potem nakladane recznie, albo z jakiejs maszyny na dwie strony, nie wiem co z a) trwaloscia, b) szkodliwoscia potencjalna barwnika. Tak sobie gdybam. Wydaje mi sie, ze to strasznie duzo zachodu.
    Ostatnio edytowane przez yvona ; 27-10-2013 o 11:03
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  8. #8
    Chustofanka
    Dołączył
    May 2010
    Miejscowość
    gdzies kolo Warszawy
    Posty
    426

    Domyślnie

    wydaje mi się, że powodem mogą być finanse i wygląd - jeżeli się nie mylę to większość tych chust miały nadruk tylko z jednej strony - i może nie przypadało do gustu noszącym. a druga sprawa, że chyba nikt nie robi nadruku z dwóch stron tkaniny gdyż byłoby to drogie. nie wiem jak jest teraz ale pamiętam, że przy rapalu było tak, iż każdy kolor nadruku byłby liczony oddzielnie i dlatego zdecydowano się tylko na nadruki w jednym kolorze.

  9. #9
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Tak, chodzi mi o takie sekwencje, jak w zwykłym materiale, który można kupić na metry. Ciekawa jestem, czym się różni produkcja obu typów materiału, że w tym pierwszym da się takie wzorki spokojnie zaaplikować, a w tym drugim nie bardzo.

  10. #10
    Chusteryczka Awatar dorulka
    Dołączył
    Feb 2009
    Miejscowość
    Mazury (Mrągowo)
    Posty
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tonks Zobacz posta
    Czy ktos kiedys tutaj nie malowal wzorow na chustach czy to bylo na innym forum?
    pati miała chustę w bratki
    Michalina 03.02.2009.

    Bywasz piekącym jadem trollów / Na internetowym forum /Vivat Polonia frustrata! Vivat Dąs Psychopata!
    Jam nieudacznik grafoman i śmieć
    Tylko ty możesz być bogiem - na wszystkich podnosisz nogę
    I załatwiasz te sprawę jak pies

  11. #11
    Chusteryczka Awatar malgos
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    1,746

    Domyślnie

    Ja słyszałam, że farbowanie PO utkaniu chusty niszczy sploty i chusta łatwiejsza do uszkodzenia jest

    A drugi powód to że żakard to technika tkacka - są specjalne maszyny/krosna, dzięki którym uzyskuje się wzór, jest to droga sprawa, dlatego chusty żakardowe są drogie. Inną sprawą jest, że ja słyszałam, że chusty żakardowe nie są do końca skośno-krzyżowe, że właśnie w miejscu wzoru jest jakaś niezgodność, dzięki czemu chusta z wzorem gorzej pracuje, niż pasiak (może chodzi o różnicę w grubości włókien wzoru w stosunku do tła, albo o to, że tło jest skośno-krzyżowe, a wypełnienie wzoru już zwykłe skośne?)

    edit. znalazłam, w technice żakardowej przeplatają się różne sploty, więc elastyczność chusty po przekątnej może mieć gorsze parametry

    Nie znam się dokładnie na tym, ale tak słyszałam. Jeśli ktoś wie więcej, to poproszę o oświecenie.

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Tkanina_%C5%BCakardowa

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Maszyna_%C5%BCakardowa
    Ostatnio edytowane przez malgos ; 27-10-2013 o 15:20
    M&M 2006 , M 2009, M 2013, M 2017

  12. #12
    Chustoholiczka Awatar Marciula
    Dołączył
    Oct 2012
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    3,991

    Domyślnie

    a przypadkiem nie było tak(czytałam kiedyś tutaj...), że Maki Nati forumowe się strasznie rozchodziły? One z 3 kolorów były, tak?
    Pavo zrobiło chuste w paski - paski zostały zrobione po utkaniu - pofarbowane. No i jak każe firma większość użytkowniczek wrzuciła chusty na pierwsze pranie "na gorąco" - chusty w różowe i pomarańczowe paski zafarbowały, i już nie były biało-paskowane

    Więc chyba albo nośna chusta, albo kolorowy materiał

  13. #13
    Chustoguru Awatar petisu
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Zielona Góra
    Posty
    8,828

    Domyślnie

    Lewa strona byłaby mało dekoracyjna.
    Niektóre nadruki pogarszają elastyczność splotu, a to jednak o to nam przecież chodzi, żeby chusta miałą odpowiednie właściwości.
    Taki nadruk by się w miarę łatwo spierał.
    www.gugu-gaga.pl chusty Didymos i nosidła KiBi
    gugu-gaga.pl na Facebooku

    Łucja 23.03.06.&Milana 10.06.09.&Marshall 11.03.14.

  14. #14
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Może też by się jakoś nieciekawie rozjeżdżał razem z chustą?

    Lekki off topic: Tak sobie myślę, że nawet jeśli wykluczyć farbowanie, to żakardy też są praktycznie tylko w wersjach "dorosłych", z jakimiś eleganckimi motywami. Takie sweetaśne, jak różowa rapalu w kotki (która zresztą, z tego co rozumiem, jest farbowana), to wyjątki

  15. #15
    Chusteryczka Awatar milorzab
    Dołączył
    Nov 2007
    Miejscowość
    PodWarszawa
    Posty
    2,567

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez samasia Zobacz posta
    Może też by się jakoś nieciekawie rozjeżdżał razem z chustą?

    Lekki off topic: Tak sobie myślę, że nawet jeśli wykluczyć farbowanie, to żakardy też są praktycznie tylko w wersjach "dorosłych", z jakimiś eleganckimi motywami. Takie sweetaśne, jak różowa rapalu w kotki (która zresztą, z tego co rozumiem, jest farbowana), to wyjątki
    jak słitaśne to
    kokadi
    biedronki oschy
    nati też ma sporo słitaśnych: motylki, dinusie
    Asia, mama Ignacego, Tosi, Dominika, Weroniki i Maksa


  16. #16
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,491

    Domyślnie

    O wlasnie, jak kolezanka pisze Kokadi ma mega slitasne
    Nati kilka (dinusie, koale, kangurki)
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  17. #17
    Chustofanka
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    280

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Karusek Zobacz posta
    rapalki miały nadruki - o to Ci chodzi?
    a nadruki nie są jakoś mniej trwałe?


  18. #18
    Chustoguru Awatar pati291
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Szczecin
    Posty
    7,420

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dorulka Zobacz posta
    pati miała chustę w bratki
    Ma nadal Czeka na trzeciego chuściocha

    http://www.chusty.info/forum/showthr...alowana+chusta
    Patrycja - mama Damiana 08.08.08, Hanny 04.12.09, Emilii 01.03.14
    Chcieć to móc

  19. #19
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Piękna ta malowana Dzięki, dziewczyny, dałyście mi w życiu nowy cel: posiąść taką sweetaśną chustę :]

  20. #20
    Chusteryczka
    Dołączył
    Aug 2011
    Miejscowość
    Böblingen
    Posty
    2,158

    Domyślnie

    pollora ma sweetaśne żakardy
    drukowane ma hoppek (goa, katmandu)
    http://kachaskowo.blogspot.com
    a najlepsze me dzieła: Michał 06-06-2007 i Klaudia 17-09-2011
    bociany dzieci nie noszą, ja tak (zapożyczone z nosime.sk)


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •