Przygotowuję wystawę etnologiczną o transporcie niemowlątod XIX w. do dziś pod roboczym tytułem Wielkie podróże małego człowieka. Wystawa będzie miała miejsce w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic w Katowicach – Nikiszowcu od połowy listopada tego roku.

Na wystawie chcę pokazać sposoby przenoszenia niemowląt w Polsce– począwszy od noszenia w chuście, chajtce, chacce, płachcie, poprzez wózek aż po współczesne noszenie w chuście, wożenie w foteliku samochodowym, na rowerze.


Mam już trochę zebranych eksponatów i zdjęć. Mam dużo zdjęć dzieci w wózkach a mniej dzieci w chustach.

Proszę Was o pomoc! Poszukuję zdjęć (najlepiej starych, też z lat 60-tych, 70-tych) na których widać dzieci w chustach, nosidłach, koszach z terenów Polski i rzeczy związanych z noszeniem i transportem niemowląt. (Widziałam gdzieś zdjęcie Marka Grechuty który nosił dziecko w nosidle, nie wiem, kto jest właścicielem zdjęcia).

Jeżeli macie jakieś stare zdjęcia, na których są dzieci w chustach, chackach i chciałybyście, aby znalazły się na wystawie, chętnie je od Was pożyczę. Nie potrzebuję oryginałów, wystarczą skany w dobrej rozdzielczości (min. 1200 dpi). Muszę jednak znać źródło tych fotografii i mieć zgodę właściciela na użycie na potrzeby ekspozycji.


Eksponaty – stare chusty i płachty do noszenia dzieci i wszystko to, co wiąże się z transportowaniem niemowląt będą mile widziane.


Z góry dziękuję za pomoc



Kontakt (także na PW):

Agnieszka Fedorów-Skupień

Dział Etnologii Miasta

Muzeum Historii Katowic

a.fedorow@mhk.katowice.pl