PDA

Zobacz pełną wersję : Początek pieluchowania



lucysia
26-05-2013, 09:36
Witam.
Zaczynam swoja przygodę z pieluchowaniem wielo i kompletuję-kombinuję co przygotować na początek żeby było funkcjonalnie i tanio.Po wyczytaniu na różnych forach opinii i porad zdecydowałam dla noworodka taki zestaw:
*5 otulaczy imse vimse w rozm. S
*2 otulacze bright bots 62 i 68
Myślę że wystarczy.
Dostanę jeszcze 6 pieluch (nie wiem w jakich rozmiarach) i kupiłam 3 pieluchy kushies 4-10 kg

Kombinuję z wkładami do otulaczy.Planuję uszyć rozmiar S z :warstwa wew.flanelka,środek frotka z ręczników(nie wiem czy dam 2 czy 3 warstwy) i wierzch z cienkiej bawełenki,ewentualnie może zostanie frotkowy.W środek wszyję wkład z 2 warstw frotki na stałe.
Planuję uszyć trochę wkładów z frotki i dawać do środka żeby było chłonniej.
Niemowlę siuśka często więc zastanawiam się nad ilością formowanek i wkładów.Zaplanowałam 15 formowanek i 20-30 wkładów.Chciałabym prać co drugi dzień,a jak nie da rady to będę prała co dzień,trudno.Dziecko szybko wyrośnie i trzeba szyć nowe a tu frotki zbraknie:wink:
Boję się trochę jak to będzie,mam juz pod 40 ,pierwsze dziecko (11 lat)wychowane na pampersach,ale świadomość w społeczeństwie rośnie to i ja chciałabym przyczynić się do mniejszych stosów zalegających na śmietnisku.

Kieszonki są z mikropolarkiem od str. pupy,zastanawiam się nad używaniem takich wkładek z mikropolarku sucha pupa.Mąż jednak zwrócił mi uwagę że są jakieś badania że polar się kruszy i wnika do organizmu człowieka.Zastanawiałam się jak to jest naprawdę.Byłoby dog=brze jakby na początku dziciątko miało poczcie suchości.

kamilam
26-05-2013, 12:39
Jak chcesz aby dziecinka miała sucho a nie chcesz używać polaru to użyj weluru syntetycznego też daje uczucie suchości tylko niestety dość ciężko go dostać trzeba by poszukać w sklepach z tkaninami albo może u mam szyjących z hand made odkupić kawałek.

lucysia
26-05-2013, 18:29
Dzięki,zawsze to inny materiał.Poszukam,jeszcze mam czas na kombinowanie.Maluszek będzie w połowie lata.;-)

kali
27-05-2013, 00:47
Jeśli dziecko nie urodzi się duże, to moim zdaniem otulacze imse vimse mogą być duże do wkładów ;) Ja używam go do formowanek nocnych
Może kup sobie zamiast 4 IV po 1 sztuce z różnych firm, sprawdzisz co bardziej Ci pasuje i nie zniechęcisz się tak szybko ;)

lucysia
27-05-2013, 15:17
Pierwsza córka urodziła się z wagą 4070:lol:,mała nie była.Do otulaczy uszyję formowanki i myślę że będzie dobry rozmiarowo.
Dzisiaj kupiłam trochę flanelki na szmatkach i fajne spodnie z welurku,ale okazało się ze spodnie są super na starszą córę,więc dalej będę polować.Jak nic nie znajdę to kupię w necie.

lucysia
29-05-2013, 18:36
Znalazłam taki welurek w necie ,czy się nada? :

http://www.tesma-tkaniny.pl/Welur-almoda

Wiewiórka
29-05-2013, 20:10
Znalazłam taki welurek w necie ,czy się nada? :

http://www.tesma-tkaniny.pl/Welur-almoda
raczej nie

lucysia
30-05-2013, 12:18
A ktoś moze ma jakiś link do sklepu w necie z welurkiem?Poratuje?

IwonaKM
30-05-2013, 12:31
welurek jest fajny, bo daje większe poczucie suchości niż polar ale np. ten jaki wykorzystywany jest w polskich pieluszkach odparzał pupę mojej córeczki. Ja bym sobie po welurku zbyt wiele nie obiecywała. Akurat u mojego dziecka najlepiej sprawdzały się przy pupci naturalne tkaniny bawełna i bambus.

lucysia
30-05-2013, 13:29
Planuję formownakę z flanelki w środku,ale nie chciałam żeby córa miała uczucie mokrego a micropolarku nie chciałam.Miałam nadzieję że welurek będzie ok.Twoja córa miała jakieś odparzenia od welurku?

IwonaKM
30-05-2013, 13:41
Twoja córa miała jakieś odparzenia od welurku?

po welurku takim jak w pupeko i nappieme miała czerwoną pupcię
podobnie działał na nia polarek z kilku firm pieluszkowych, równiez zagranicznych
nic się nie działo przy mikropolarku/welursu w itti bitti i bambootach
poza tym uzywałam pieluszki z naturalną tkanina od pupy, najlepiej oddzialywał bambus :)

noworodka i tak praktycznie po każdym siusiu trzeba wysadzać, więc flanelka, bawełenka przy pupie nie przeszkodzi a będzie zdrowsza. Poza tym maluch będzie czuł, ze robi siusiu.

lucysia
01-06-2013, 08:55
Wczoraj przyszły pierwsze otulaczyki imse vimse. Takie to malutkie, oj człowiek odzwyczaił się od takiego maleństwa.
Pomierzyłam sobie formy które wcześniej wydrukowałam trochę zmodyfikowałam do tych otulaczyków. Mam w związku z tym pytanie zanim zacznę psuć materiał:)
Formowanka musi być ciut mniejsza żeby otulaczyk ją objął i przykrył?
Czy może być ciut dłuższa , wtedy na trochę dłużej starczy a wywinąć można?
Formowankę planowałam z dwóch warstw, ale nie wiem ile warstw na jęzor żeby duża pupa nie była?
Z ilu warstw noworodkowi można włożyć wkładkę i czy w ogóle potrzebna?
Na dzień myślałam wkładkę z fotki z flanelką a na noc mikrofibra z bambusem.
Sorki za pytania powtórkowe, ale tak dużo tych info na forum i niby wiem a nie wiem:duh:
Aha i muszę wziąść jeszcze pod uwagę że chciałam na ten jęzor zakładać taki niby rękaw z weluru z wierzchu a flanelką lub frotką od dołu . Dzięki za cierpliwość.

mirabel
01-06-2013, 10:02
Lucysiu tak formowanki muszą być ciut mniejsze od otulaczyka, aby ten cały objął pieluszkę inaczej przecieki gwarantowane.

Na wielkość formowanki wpływa też ilość warst chłonnych z których jest uszyta.
Im starsze dizecko tym istotniejsza chłonność.

Noworodek sika często i mało, więc pielusię trzeba często zmieniać i chłonność ma mniejsze znaczenie.
Nocna powinna być ciut grubsza (ew. dołożyć wkładki chłonne do pieluszki) ale też bez przesady gdyż trzeba pilnować aby nie było zbyt dużego odwłoka powodujacego, że pupa wyzej niż główka dziecka ułożona.

Co do wywijanych pieluszek to niezły patent miała firma Lulu Nature (nie wiem czy jeszcze gdzieś dostepne te pieluszki) lub nasze polskie, genialne w swej prostocie pieluszki Tetro.

Nie bardzi wiem o co chodzi z tym jęzorem, jak maszz amiar go wszyć i umiejscowić, ale podpowiem, ze jeżeli spodizewasz się synka wtedy ten jęzor jako warstwę chłonną winien być wywinięty bardziej z przodu a jeżeli córeczka - bardziej po środku pieluszki (fizjologia budowy ciała ludzkiego).

A do czego ma służyć ten rękaw nakładany na jęzor? Ma zwiększać chłonność? Nie lepiej włożyć pomiędzy formowankę a otulaczyk kawałek jakiejś chłonnej wkładki?

lucysia
01-06-2013, 14:19
Jęzor to wkładka wszyta na stałe tylko w jednym miejscu-z tyłu na pleckach wtedy moze oddzielnie się suszyć i szybciej schnie.
Ten rękaw z welurku to chodziło mi o to żeby taki pojedynczy kawałek materiału(jak wkładka mam sucho będzie działało) nie rolował się i łatwiej żeby mi było zakładać wszystko na dzieciątko.Poskładałabym sobie wszystko na gotowo i juz.
Z drugiej strony tak myślę że moze nie wszywać nic na stałe tylko ewentualnie wkładki wymieniać:na dzień flanelka a na noc bambusik z mikrofibrą.A z frotki to moze większe wkładki poszyć dla starszego dziecia?
Hmm i jak to ogarnąć ?Dziecia jeszcze nie ma a wszystko powinno być gotowe jak juz będzie,bo po cesarce to ja do maszyny na gwałt siadać nie będę a w pampersach też bardzo trzymać nie chcę.:-(

mirabel
01-06-2013, 21:17
Lucysiu to moze na poczatek poszyj po kilka sztuk, zobaczysz co się bedzie sprawdzać i doszyjesz jak już sie ogarniecie trochę po porodzie.
A resztę wyprawki pieluszkowej niech stanowią składane pielusie. Te są uniwersalne.

lucysia
01-06-2013, 21:35
Dziś uszyłam pierwsze 2.Wszystko ładnie się składało,overlock nie szalał,i wyszły nawet proste.:P
Uszyłam z wierzchu cienka frotka,w środku cienka flanelka,jęzor z 2 warstw tej samej flanelki i falbanki przy nóżkach:PJakby co to mogę jeszcze coś włożyć do środka,ale myslę ze taki zestaw na sikawkę noworodkową ,którą się często przebiera będzie dobry.Zanim całość nasiąknie to trochę minie.Myślę że te tkaniny dobrze będą wsiąkały bo są z moich zapasów.Znaczy się x razy prane,nie nowe które kiepsko chłoną.

kamilam
02-06-2013, 15:01
A próbowałaś uszyć formowankę kieszonkę? Też jest fajnym rozwiązaniem od wewnątrz welur syntetyczny żeby było sucho, od zewnątrz jakiś ładny materiał :) a w kieszonkę wkładasz dowolne wkłady a nawet tetrę czy małe ręczniczki. :)

Edit: jak chcesz pieluszkę zmniejszaną przez wywinięcie proponuję zapięcie zrobić na troczki wtedy dowolnie sobie regulujesz :)

lucysia
03-06-2013, 15:32
U mnie w planach wszystkie formowanki mają być na troczki:D.
Nad formowanką kieszonką myślałam,ale dla starszego dziecia.Teraz aby było cienko.wykroiłam sobie wczoraj 4 białe i wierzch do 8 pomarańczowo -żółty,jeszcze środek i mogę zszywać.
Mam super szlafrok z welurku bawełnianego,ale trochę mi szkoda go na pieluszki pokroić.Marzy mi się taka śliczna wyjściowa pielusia z welurku w środku i na wierzchu.Może uda mi się dostać podobny szlafroczek w szmateksie to uszyję

lucysia
14-02-2014, 15:53
Witam.Dziecina ma już pół roczku i nadal jestem pod wrażeniem że Julka się nie odparza i ślicznie pupsko wygląda w moich pielusiach.Zaczęłyśmy w 15 dniu życia i trzymamy się nadal przy wielorazowych.Dzieciaczek zaczyna mi się wiercić przy przewijaniui trzeba będzie system zmienić bo formowanka i otulaczyk może być za długo dla niej i zacznie mi zwiewać zanim założę.Muszę teraz poszyć majtasy do wciągania,takie fajne na szybko.Bo nada mi się pochwalić że zaczęłyśmy łapać siuśki na nocnik i szybkie rozbieranie też sie przyda:)