PDA

Zobacz pełną wersję : składanie tetry dla noworodka



olesiaaa
08-03-2009, 22:09
czesc dziewczyny,

właście ćwiczyłam składanie tery dla mojej córci (która urodzi sie za ok 2tyg). wg tego co znalazłam na forum najlepiej dla noworodka składać tetrę w "trójkąt z pilską". wydawała mi sie ona troche wielka wiec....proszę sie nie śmiać ....zawiązałam ją na moim psiaku, który jest podobnych gabarytów co noworodek. Psiak nie był szcześliwy ale trudno. Mam następujące wnioski i prosiłabym żebyście mi wyjąśniły jak to jest na prawde.

1. pielucha sięga swoją długością az do pacch. nie przykryje jej tam otulacz. czy tak może byc?
2. co z pępuszkiem? czy on może być pod warstwą tetry i otulacza? jak sie używa pampersów to nalezy wywinąć brzeg zeby odsłonić kikut a w przypadku wielorazówek to co należy zrobic?
3. jak zahaczyć końcówki tetry ? zawiązać z tyłu/ z przodu na supełek? powciskać ? jak ją tak powciskam to ona nie powychodzi podczas noszenia dziecka? wiem ze jest otulacz ale jak sie poluzuje pielucha to otulacz nie da rady jej utrzymac
4. czy jak składacie pieluchy to robicie to z wyprzedzeniem? przy prasowaniu? czy jak dziecko jest na przewijaku to wtedy jedą reką origami?

z góry dziekuje za wszystkie rady doświadczonych mam

erithacus
08-03-2009, 22:27
1. pielucha sięga swoją długością az do pacch. nie przykryje jej tam otulacz. czy tak może byc?
2. co z pępuszkiem? czy on może być pod warstwą tetry i otulacza? jak sie używa pampersów to nalezy wywinąć brzeg zeby odsłonić kikut a w przypadku wielorazówek to co należy zrobic?
3. jak zahaczyć końcówki tetry ? zawiązać z tyłu/ z przodu na supełek? powciskać ? jak ją tak powciskam to ona nie powychodzi podczas noszenia dziecka? wiem ze jest otulacz ale jak sie poluzuje pielucha to otulacz nie da rady jej utrzymac
4. czy jak składacie pieluchy to robicie to z wyprzedzeniem? przy prasowaniu? czy jak dziecko jest na przewijaku to wtedy jedą reką origami?

1. faktycznie tetra (zwłaszcza 80x80) składana w origami może być "lekko" za duża dla noworodka. Jeśli masz taką w prostokącie (chyba 80x70) to spróbuj może składać z drugiego końca.
Noworodka trzeba przewijać dość często więc chyba nie zdąży przemoknąć jesli będzie wystawała spod otulacza.
2. pępek powinien byc odkryty, najlepiej spróbowac odwinąć pieluszkę. Jeszcze lepiej kupić jedną paczkę moltexów i na ten początkowy okres używać jednorazówek ,a z wielo sie powoli oswajać i wybrac najlepszą dla siebie metodę.
3. Jeśli końcówki są długie to poowijaj je wokół dziecka, otulacz powinien przytrzymać. Albo użyj zapinki snappi (teraz nie mogę znaleźć w sklepie, ale są tu na ostatnich zdjęciach http://www.ekobaby.pl/ep_instrukcja_skladania.php )
4. Prasowanie pieluszek zmniejsza ich chłonność, poza tym nie jest ono tak naprawdę konieczne. Bakterie kałowe giną w 60 stopniach w praniu. A jesli chodzi o gładkość przy skórze to zawsze można dać polarowe lub celulozowe "suche wkładki". Poskładać można sobie wcześniej choć nie zawsze się to udaje ;)

Aneczka
08-03-2009, 22:41
czesc dziewczyny,

1. pielucha sięga swoją długością az do pacch. nie przykryje jej tam otulacz. czy tak może byc?
2. co z pępuszkiem? czy on może być pod warstwą tetry i otulacza? jak sie używa pampersów to nalezy wywinąć brzeg zeby odsłonić kikut a w przypadku wielorazówek to co należy zrobic?
3. jak zahaczyć końcówki tetry ? zawiązać z tyłu/ z przodu na supełek? powciskać ? jak ją tak powciskam to ona nie powychodzi podczas noszenia dziecka? wiem ze jest otulacz ale jak sie poluzuje pielucha to otulacz nie da rady jej utrzymac
4. czy jak składacie pieluchy to robicie to z wyprzedzeniem? przy prasowaniu? czy jak dziecko jest na przewijaku to wtedy jedą reką origami?

z góry dziekuje za wszystkie rady doświadczonych mam


ja składałam Jaśkowi w origami od początku i ardzo sobie chwalę.
Faktycznie prostokątne pieluszki na początek są lepsze, bo są mniejzse, ale te kwadratowe, jak dobrze owiniesz też są ok i wcale nie sięgają pod pachy :D
my się pępkiem jakoś strasznie nie stresowaliśmy. dziecko było często przewijane, pupa wietrzona, pępek przewijany. Otulacz zapinaliśmy delikatnie nad pępkiem, bo jakoś tak chyba to wychodziło...Ale zapinaliśmy dość luźno,żeby byl dostęp powietrza.
Końcówki tetry owijaliśmy (i owijamy nadal) wokół dziecka. zawijamy też brzeg pieluszki przy nóżkach (w coś w rodzaju trąbki), lepiej to zabezpiecza przed wypływaniem kupy.
Na początku wszystkim sie stresowalismy i składaliśmy pieluchy z wyprzedzeniem, a potem już jak nam się chciało :D
Jedną ręką raczej nie da rady origami złożyć, więc zdarzalo się, że składałam obok przewijaka.
Ale generalnie wygodniej jest zlożyć sobie wcześniej :)
prasowalismy przez pierwszy miesiąc, potem już nie


pozdrawiam i powodzenia życzę!
tetra jest fajna :)

olesiaaa
08-03-2009, 23:11
my się pępkiem jakoś strasznie nie stresowaliśmy. dziecko było często przewijane, pupa wietrzona, pępek przewijany. Otulacz zapinaliśmy delikatnie nad pępkiem, bo jakoś tak chyba to wychodziło...Ale zapinaliśmy dość luźno,żeby byl dostęp powietrza.

a tetra wystawała góra?

rozumiem ze miedzy nogami nie może wystawać bo bedzie przeciekać. zgadza sie?

yoarashi
08-03-2009, 23:49
Podziwiam te co stosuja wielorazowki juz od urodzenia. Pamietam, ze przez pierwszy miesiac nie mialam czasu zjesc, nie mowiac juz o praniu, prasowaniu, a tym bardziej uprzednim skladaniu tetry, bo ciagle albo karmilam, albo przewijalam. No, ale mama mojej kolezanki miala 2 kilkulatkow i malutkie blizniaki, a czasy byly takie, ze dostepna byla tylko tetra, wiec codziennie musiala wyprac, a potem jeszcze wyprasowac 50 pieluch, nie mowiac o karmieniu na zmiane 2 noworodkow i zajmowaniu sie 2 malych dzieci. Tylko podziwiac.
Proponuje teraz, poki jeszcze dziecka nie ma poskladac sobie wszystkie pieluszki w pozadany wzor, ale jednak zaopatrzec sie w jednorazowki, gdyby sil nie starczylo.

mamaduo
09-03-2009, 21:17
ja skladam od poczatku dla blizniakow w prostakat i na to otulacz. nie prasuje pieluch i nie prasowalam nawet jak mialy 4 tyg. skladam przy sciagniu prania.

Aneczka
10-03-2009, 01:21
my się pępkiem jakoś strasznie nie stresowaliśmy. dziecko było często przewijane, pupa wietrzona, pępek przewijany. Otulacz zapinaliśmy delikatnie nad pępkiem, bo jakoś tak chyba to wychodziło...Ale zapinaliśmy dość luźno,żeby byl dostęp powietrza.

a tetra wystawała góra?

rozumiem ze miedzy nogami nie może wystawać bo bedzie przeciekać. zgadza sie?

tetra nie wystawała nigdzie, bo działa, jak knot świecy - mokra, zamoczy ubranko.
No może z tyły czasem wystaje, bo u Jaśka najczęściej z tyłu jest sucho.
Ale u dziewczykni byłoby odwrotnie - morko z tyłu, sucho z przodu.

Tetra wcale nie jest taka pracochłonna, jak się wszystkim wydaje :) Przewinięcie dziecka włącznie ze złożeniem tetry zajmuje pół minuty (kiedyś zmierzyłam dla zabawy, ale generalnie to mi się nie spieszy ;) )
My byliśmy sami z mężem zaraz po porodzie. Przez pierwsze dni to właściwie tylko mąż przewijał. I jakoś nie narzekał specjalnie...

Poza tym chyba bym szału dostała, jakbym miała codziennie wyonsić stertę pieluch na śmieci.
Wolę prać, niż wynosić śmieci :roll:

Musli
10-03-2009, 01:59
[/quote]

Poza tym chyba bym szału dostała, jakbym miała codziennie wyonsić stertę pieluch na śmieci.
Wolę prać, niż wynosić śmieci :roll:[/quote]

Ja właśnie dlatego zaczęłam naszą przygodę z wielorazówkami. Dzisiaj na noc zupełnie zapomniałam wyprać pieluszki i Alik był w dwóch tetrach :oops: Ale nic się nie przesikało, przed chwilą przewinięty został :)
Ja w ogóle nie wiedziałam że są jakieś sposoby składania pieluszek, także dziękuje za uświadomienie mnie. I nie wiedziałam że prasowanie chłonność zmienia i uparcie prasowałam do teraz (Alik ma 8 miesięcy:P )

merolik
10-03-2009, 15:19
Od urodzenia córeczki stosowałam wielorazówki i dużo tetry (w ciągu 2 miesięcy tylko 2 paczki Pampersów, na ciężkie noce i wyjścia, teraz mam w zapasie ekologiczne jednorazówki Tushies). Składałam w origami, starając się, żeby przy nóżkach nie wystawało, a od niedawna składam w prostokąt. I tak szczerze powiem, nie jest to tak strasznie uciążliwe - niektórzy straszyli, że mój zapał do wielorazówek osłabnie, kiedy dziecko już się urodzi, ale tak nie jest. :) Pieluchy piorę co drugi dzień.
Nie wiedziałam jednak, że prasowanie zmniejsza chłonność, to już przestanę. :)

aga__tka
03-04-2012, 14:51
ja tez nie wiedzialam, ale dobrze wiedziec, bo to znaczaco zmniejsza ilosc czasu ktory trzeba poswiecic na zabawe z praniem :D

czy moglby mnie ktos oswiecic, ktore to jest to skladanie origami? szukam juz chyba ze 2 dni i znajduje kilka metod, fajna mi sie wydaje ta w trojkat z tworzaca sie "wkladka" ale nie moge znalezc czy to jest wlasnie origami?
a samolot to to samo co latawiec?

żyrafka
05-04-2012, 12:09
Ja też chetnie dowiem sie jak składa się tetre w origami. Jesli mozecie to wrzućcie linki o tym składaniu tetry, zeby mozna bylo popatrzeć i popróbować.

Anushka
14-04-2012, 12:16
Ostatnio też szperałam w necie o różnych sposobach składania i najfajniejsze info znalazłam na stronach anglojęzycznych. Są też obrazki, więc można się połapać, może Wam się przyda :)
Z tego co tam jest napisane, to origami - inaczej chinese fold - to właśnie ten trójkąt z wkładką pośrodku; jest też osobno opisany latawiec (kite), specjalne składanie dla noworodka (newborn) i fajnie wygląda też Gaynor's fold.

http://www.terrynappies.co.uk/pdf/Folding%20Terry%20Nappies.pdf?phpMyAdmin=2f9fc4dfd b927t48479d1ar5899

gabba
14-04-2012, 12:37
Strasznie skomplikowane te sposoby składania :rolleye:. Ja również używam dużo tetry, zwykłej supermarketowej bo jest na tyle cienka, że nadaje się dla maluszka. Mam bardzo prosty i skuteczny sposób składania. Zaginam wszystkie rogi do środka (najlepsza jest pielucha kwadratowa ale tez może być prostokątna, tylko trzeba bardziej pokombinować), tak że powstaje mi mniejszy kwadrat. Tak przygotowaną tetrę zakładam jak PREFOLD i zapinam snappi. Dla mnie ten sposób składania jest szybki i wygodny. Przy mniejszym dziecku można rogi zagiąć bardziej do środka (nachodzą na siebie) i zrobić mniejszy "prefold". Pielucha nigdy nie sięgała po pachy. :)

gabba
14-04-2012, 15:41
Ten sposób składania nazywa się Jo fold. Tu jest filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=cx7bmXuj5tM

Mamamaria
14-04-2012, 17:41
polecam: http://www.youtube.com/watch?v=J_7-JeyPDwQ

Anushka
14-04-2012, 20:13
polecam: http://www.youtube.com/watch?v=J_7-JeyPDwQ

To się nazywa trafić w sedno :thumbs up:. Dzięki!

minimka83
15-04-2012, 18:35
Ja od pierwszego dnia w domu uzywam tetry i otulaczy. Skladam w latawiec - instrukcja jest na pieluszkarni.
Dziewczyny, to naprawde nieklopotliwe - zajmuje tyle co zmiana pampka :)

Pat
13-05-2012, 16:46
Ja od pierwszego dnia w domu uzywam tetry i otulaczy. Skladam w latawiec - instrukcja jest na pieluszkarni.
Dziewczyny, to naprawde nieklopotliwe - zajmuje tyle co zmiana pampka :)

Czy to jest latawiec? http://www.pieluszkarnia.pl/Jak-skladac-i-zakladac-pieluszki-tetrowe-muslinowe-s-cinfo-pol-43.html

saskia
11-11-2012, 22:06
odświeżam wątek, żeby nie mnożyć nowych: jak najlepiej składać tetrę dla noworodki? Pod pupą mała ma zawsze najbardziej mokro, a ja jednak trochę się martwię o kręgosłup i nie chcę tam pakować zbyt wielu warstw.

Olban
12-11-2012, 11:46
ja polecam tzw latawiec- jest płaski, ma grubiej gdzie trzeba, a i mleczne kupy się nie wydostają ;) wcześniej składałam 'normalnie',i otulacze co i rusz były pobrudzone.... jak składać: tu http://www.ekopieluchujemy.pl/pieluchopedia.php?page=zakladanie.html#11
a! trzeba spiąć końce snapem

Dobromiła
12-11-2012, 12:08
Trochę nie na temat aktualnego odgrzebania, ale wcześniej w wątku pojawiło się pytanie o odsłanianie pępka.
Ja z półtora roku temu wygrzebałam w lumpeksie otulacz dla noworodka. Akurat nie miałam wtedy noworodka pod ręką, ale nie mogłam się powstrzymać przed kupnem. Noworodek pojawił się teraz i okazało się, że ten otulacz ma specjalne wycięcie na pępek. Cudo techniki! Niestety z racji sposobu zdobycia nie mam pojęcia jakiej jest marki ani jaki to model. Metka twierdzi, że jest hamerykańskiej produkcji.
PS. Spojrzałam jeszcze raz na metkę i jednak jest tam informacja o marce i modelu: Prorap Classic.

inka
20-11-2012, 09:44
U nas mimo checi maly ( 4kg) ma duza pupe we wszystkim lacznie z fomowankami dla noworodka. jedynie flip z malym recznikem nie robi duzej pupy ale malo chlonie.I Ccharlie banana tez jest w miare ok ale mamy tylko jedna. poproboje jeszcze z tetra w latawiec i flip.

fiolka
26-12-2012, 15:04
tu jest fajny i czytelny filmik jak składać tetrę i inne pieluszki http://www.youtube.com/watch?v=gasWvBJEDlU

inka
26-12-2012, 17:36
Dzieki, filmik jest bardzo fajny.W sumie to juz nam sie wszystko zaczelo wkoncu elegancko ukladac bo maluszek podrosl ;-).Najlepsze dla nas jest skladanie w samolot.

efkaskorupka
26-01-2013, 17:39
Właśnie trafiłam na wątek, mój mały ma już wprawdzie rok i przez pierwsze miesiące nie używaliśmy wielo. Teraz jednak mamy tetrę w prostokąt i otulacz. Mamy różne tetrówki, ale większość jest dość duża i jakoś nie wyobrażam sobie żeby pasowała na noworodka. Owszem można ją zwinąć, ale wtedy powstanie mnóstwo warstw i pielucha będzie bardzo gruba. Z tego co mam w szufladzie na noworodka założyłabym ręczniki z Ikea i cienkie pieluszki Kikko bawełniane, które są dość małe (chyba 60x60). Na pewno nie wykorzystałbym Ecopi niebielonych 80x80, bambusowych Kikko, muślinów Imse Vimse i muślinów Ikea Vandring, mam jeszcze tetrę z firmy Sandra, ale też 80x80. Myślę, że też się nie nadaje, bo choćby nie wiem ja je wszystkie składać, to albo będą za grube, albo za długie.

gabba
26-01-2013, 19:36
Właśnie trafiłam na wątek, mój mały ma już wprawdzie rok i przez pierwsze miesiące nie używaliśmy wielo. Teraz jednak mamy tetrę w prostokąt i otulacz. Mamy różne tetrówki, ale większość jest dość duża i jakoś nie wyobrażam sobie żeby pasowała na noworodka. Owszem można ją zwinąć, ale wtedy powstanie mnóstwo warstw i pielucha będzie bardzo gruba. Z tego co mam w szufladzie na noworodka założyłabym ręczniki z Ikea i cienkie pieluszki Kikko bawełniane, które są dość małe (chyba 60x60). Na pewno nie wykorzystałbym Ecopi niebielonych 80x80, bambusowych Kikko, muślinów Imse Vimse i muślinów Ikea Vandring, mam jeszcze tetrę z firmy Sandra, ale też 80x80. Myślę, że też się nie nadaje, bo choćby nie wiem ja je wszystkie składać, to albo będą za grube, albo za długie.

Ja używałam najtańszej tetry z supermarketu i ona właśnie dla noworodka była idealna. Też nie wyobrażam sobie używać tych firmowych pieluch dla takiego maluszka.

tytanowa@
27-01-2013, 00:30
Ja używałam najtańszej tetry z supermarketu i ona właśnie dla noworodka była idealna. Też nie wyobrażam sobie używać tych firmowych pieluch dla takiego maluszka.
Firmowe jak firmowe to chyba kwestia dobrania odpowiedniego rozmiaru i tyle. Dobre małe wkłady i tyle. A czy to będzie odpowiedniej wielkości tetra czy coś innego to już jak kto woli.

Syginek
19-03-2013, 21:07
Troszke tak OT ale odnosnie tetry, ile razy mam ja uprac taka nowa zanim zaloze maluchowi? Starczy raz czy kilka razy zeby nabrala chlonnosci i czy za kazdym razem z proszkiem ja prac?

Pat
19-03-2013, 22:07
Troszke tak OT ale odnosnie tetry, ile razy mam ja uprac taka nowa zanim zaloze maluchowi? Starczy raz czy kilka razy zeby nabrala chlonnosci i czy za kazdym razem z proszkiem ja prac?

Wystarczy raz, a potem po prostu używaj. W miarę użytkowania nabierze chłonności. Ona chłonie od początku, ale trochę słabiej. Będziesz musiała częściej zmieniać przez jakiś czas.

kali
20-03-2013, 00:04
Wystarczy raz, a potem po prostu używaj. W miarę użytkowania nabierze chłonności. Ona chłonie od początku, ale trochę słabiej. Będziesz musiała częściej zmieniać przez jakiś czas.

To ja podepnę się . Jako, że jutro chcę tetre wrzucić do prania, to ten pierwszy raz mogę ją wyprasować ? Wiem,że się nie prasuje, no ale ten jeden jedyny raz może niech sobie będą takie ładne :) ( chodzi mi o tetre bambusową i normalną)

katrioszka
24-03-2015, 09:38
Trochę odświeżę ten wątek. W oczekiwaniu na noworodka przeczytałam masę wątków odnośnie pieluchowania wielo, więc na początek kupiłam cienką tetrę i otulacze. Przy składaniu na próbę takiej gładkiej, przyniesionej ze sklepu tetry nie było problemu. Ale po wypraniu i wysuszeniu tetra się pofalowała, a poskładana bez prasowania jest strasznie gruba. Próbowałam ją naciągać, składać na różne sposoby i nic... Czyli co? Jednak prasować? Wiem, że to zmniejsza chłonność, ale nie chciałabym robić takiej dużej pupy maluchowi.

len_a
02-04-2015, 18:10
ehh jakoś mi nie idzie:/ Mam różniastą tetrę ale żadnej i w żaden sposób nie udało mi sie złożyc żeby pasowała dla noworodka :/