PDA

Zobacz pełną wersję : "W czym nosić malca?" - artykuł w Rodzicach



ziarnko_piasku
23-01-2008, 22:00
Byłam dziś u koleżanki i pożyczyłam 3 gazety. Jedna z nich to Rodzice, w której znajduje się artykuł o różnych sposobach noszenia dziecka i oczywiście jest i nosidło sztywne i chusta.

Przeczytajcie proszę o wadach i zaletach obu. Ja po lekturze nie wiedziałam czy śmiać się czy płakać... :?

Niezawodne nosidełko
PLUSY
Nosidełko jest bardzo wygodne, np. na spacery. Specjalne mocowania ułatwiają szybkie zapinanie i rozpinanie, a jednocześnie zapewniają smykowi bezpieczeństwo. Większość nosideł ma regulowane pasy - można dostosować je do rosnącego dziecka i do rozmiarów rodziców np. poszerzyć, gdy zakładasz ciepłą kurtkę a malec kombinezon. W wielu nosidłach z łatwością zmienisz pozycję maluszka - może on podróżować z przodu, z tyłu, na środku lub na biodrze. Kiedy malec jest odwrócony tyłem do osoby go noszącej może bez problemu obserwować otoczenie. Niektóre nosidła mają zadaszenie.

MINUSY
W takim nosidełku malec może zacząć podróżować gdy skończy 3, 4 miesiace czyli wówczas gdy potrafi samodzielnie utrzymać główkę. Jeśli zdecydujesz się na zakup nosidełka, którenie ma zbyt wielu regulacji może się okazać że malec bardzo szybko z niego wyrośnie. Poza tym kiedy dziecko znudzi się już siedzeniem w nosidełku, a jesteś na spacerze, nie zapewnisz mu innego miejsca, dlatego mimo wszystko, na dłuższe wyprawy warto zabrać ze sobą wózek. Pamiętaj także, aby nosidło było dobrze dopasowane do maluszka, bo inaczej może obciążać jego kręgosłup.

W chuście utulony
PLUSY
Osoba nosząca malca ma wolne ręce i przy okazji może wykonywać inne czynności. Chusta zapewnia również mamie dyskrecję podczas karmienia piersią - smyk może się pożywić prawie w każdej sytuacji. Ta sama chusta może być używana zarówno przez noworodka, jak i 2, 3 latka (do 15kg). Poza tym poprzez bliski kontakt z mamą maluszek czuje się bezpieczny i łatwiej usypia. Bliskość mamay pomaga także przejść trudny czas kolek i ząbkowania.

MINUSY
Mimo, że malec ma w niej większą swobodę ruchu, to chusta nie zabezpiecza w pełni jego delikatnego kręgosłupa (brak usztywnień). Kiedy dziecko podrośnie i stanie się cięższe, stanowi z kolei obciążenie dla kręgosłupa rodzica (w chuście nie możesz umieścić smyka na plecach tak, jak w klasycznych nosidełkach). Poza tym utulony w chustę malec nie zobaczy tyle, ile mógłby w "odkrytym" nosidle.

I co wy na to? we mnie się zagotowało :twisted: kto to pisze co? bo chyba nie osoba która jest kompetentna :evil: i w artykule nie chozi o chustę typu bebelulu bo na zdjeciu jest matka która jest zamotana z dzieciem w długiej chuście. Skąd te bzdury że malca nei można nosić na plecach :?: i największa bzdura o niepodpratym odpowiednio kręgosłupie wrrrr :twisted:

wkurzyłam się! :evil:

Vega
23-01-2008, 22:19
Trzeba do nich zadzwonić, napisać i zasypać mailami...

Masz tą gazetę? są tam jakieś dane kontaktowe...

No takimi informacjami właśnie robią krzywdę chustom... :/ porażka...

Kanga
23-01-2008, 22:23
już niektóre z nas pisały do nich
tu cały artykuł zeskanowany http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... a=74151904 (http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=44603&w=74151904&a=74151904)

rzeczywiście koszmarkowy.

DonKaczka
23-01-2008, 22:27
cycki opadaja, masakra

oki, to zrobcie jakies pismo coo? i zalejemy ich mailami :)

Kanga
23-01-2008, 22:31
ja mam zrobione w pracy - mogę jutro przekopiować to się powysyła w dużej ilości kopii :D

ziarnko_piasku
23-01-2008, 22:43
też właśnie myślałam o mailu
mogłabyś mi podesłać to co masz napisane?

tulipowna
23-01-2008, 23:03
aga - ja tez chetnie napisze - chyba, ze lepiej by bylo, gdyby kazda od siebie?
jak myslicie?
moze bedzie lepiej, wtedy kazdy mail bedzie bardziej zindywidualizowany i przez to bardziej trafiajacy w swym przekazie.

Zuzia
23-01-2008, 23:28
Tak tak, piszmy tam! Jajca normalnie! To ja sie produkowalam dzisiaj przez 2 godziny kolezance w ciazy o wadach nosidel i zaletach chust a oni taki kwiatek walną!
Masakra!

DonKaczka
23-01-2008, 23:57
tulipanku, czasem taki zmasowany atak mozna robic jednym pismem, tak na reklame szczepionki na pneumo wsiadlysmy i zdjeli ja
grunt to podpisac sie i juz, byle bylo zredagowane w formie protestu/apelu

petisu
24-01-2008, 00:01
Mam tę gazetę, bo "Małe zoo Lucy dołączyli", a Luśka ma hopla na punkcie tej bajki.
Kto pisze takie rzeczy???
I dlaczego?

Zuzia
24-01-2008, 00:03
Kto pisze takie rzeczy???
I dlaczego?

Należy jeszcze spytać: Czego ten ktoś się napił? I ile?
:P

petisu
24-01-2008, 00:13
Dobrze wiedziec czego unikac.:) Pewnie jakieś solidnie trujące było. :D
Przeraża mnie tylko myśl, że tak wiele młodych matek czerpie swoją wiedzę z takich gazetek. :?

DonKaczka
24-01-2008, 00:53
Należy jeszcze spytać: Czego ten ktoś się napił? I ile?
:P

albo co lyknal, ze ma takie omamy
kwasik jakis albo grzybki psylocypki :)

Kanga
24-01-2008, 10:26
ja napisałam tak:

Szanowni Państwo,
Chciałam poprosić o zamieszczenie sprostowania do Artykułu, który ukazał się w styczniowym numerze pisma „Rodzice” pt „ W czym nosić malca”. Swoim artykułem wprowadzacie Państwo ludzi w błąd. Piszecie, że dziecko można nosić przodem do świata w nosidełkach – nie tego nie wolno robić- w ten sposób wymuszamy na dziecku nieprawidłową pozycję ciała , do tego fatalne ułożenie bioderek w nosidełku i nacisk na krocze – nie mówiąc o osiowych obciążeniach działających na kręgosłup malucha – powie to każdy fizjoterapeuta i ortopeda.
Piszecie również, że dziecka w chuscie nie da się nosić na plecach – nic bardziej błędnego – ja swoje dzieci w chuście noszę głównie na plecach ( w załączeniu zdjęcia)– chusta (od 2 do 5 metrów materiału) prawidłowo zawiązana daje bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa i wspaniałe ułożenie stawów biodrowych. Piszecie, że dziecko w chuście niewiele zobaczy – to kolejny błąd – możliwości ułożenia dziecka w chuście są setki – na biodrze, na plecach z przodu – w każdej pozycji można tak dziecko ułożyć aby z perspektywy swojego rodzica widziało świat.

Kolejna wyższośc chusty – do większości nosidełek nie udało mi się samodzielnie włożyć dziecka – do chusty wkładam dziecko sama – nawet gdy mam je nosić na plecach.
proszę – nie wprowadzajmy ludzi w błąd.

Jednocześnie chciałam napisac, że bardzo cieszy mnie fakt, iż Państwa gazeta zajęła się tematem noszenia.


nie chciałam się wdawać w zbędne szczegóły bo to i tak idzie do ogólngo "kosza" mailowego. wazne aby ktos to zauważył.

Goswiek
24-01-2008, 19:30
Ja dopiero zaczynam, czekam na pierwsza wiązankę :) Ja też jeszcze w ciąży czytałam te wszystkie gazety. Włosy się jeżą na głowie od tego co cytujecie :shock: :x
A co do propagowania chust, to faktycznie by się przydało w jakimś serialu zaproponować? Wczoraj w dr Quinn widziałam jak tytułowa bohaterka nosiła córeczkę w czymś w rodzaju poucha albo kółkowej, zaskoczyło mnie. A gdyby tak przyatakować na emaile serialowe? :)

Jasnie Pani :)
24-01-2008, 20:55
macie jakis adres mailowy gdzie wyslac prosbe o sprostowanie? bo ja znalazlam tylko maila do ekspertow tego pisma rodzice_eksperci@kobieta.pl
Tam?

tulipowna
24-01-2008, 21:33
no wlasnie - gdzie wyslac maila?

lee_a
28-01-2008, 19:37
a na jaki mail mozna do nich pisac?

agata_t
28-01-2008, 19:46
Straszny jest ten artykuł...

wanderluster
10-02-2008, 10:52
I co, dostałyście jakieś odpowiedzi z redakcji?

Kanga
10-02-2008, 11:32
sprostowanie wraz z artykułem napisanym przy udziale forumowiczek ma byc w okolicy kwietnia wydrukowany,
tak długo trwa proces "przygotowywania do druku".
trzymajcie kciuki bo zdjęcia i artykuł już zrobione :D

Ruda
10-02-2008, 12:58
super :jump:

mayetschka
10-02-2008, 15:05
no to cudnie że w trakcie :D takie bzdury trzeba prostować... A okres "przygotowania do druku" - to chyba ręcznie pisana gazeta, a potem na ksero? :lol:

kajka78
10-02-2008, 20:30
Wbrew pozorom, to miesiecznik, a nie dziennik..wiec przygotowania dluzsze..
szkoda tylko, ze z takimi terminami pozwolili sobie na taka wtope..

mayetschka
10-02-2008, 21:33
ja po prostu myślałam że jak idzie tekst z poprawką czy sprostowaniem to jakoś szybciej się to dzieje a nie miesięcy 2 czy 3... :oops:

ithilhin
11-02-2008, 00:18
ale wazne, ze pojdzie :-)

super wiesci Aga!