PDA

Zobacz pełną wersję : 100 pytań o MT i chusto-MT ;)



olivka
17-12-2008, 14:03
Szukam na forum, szukam, i im więcej czytam tym bardziej głupia jestem... Czuję się zupełnie jak wtedy, kiedy pierwszą wiązankę wybierałam ;) Wyjaśnicie mi to jakoś przystępnie, pliz?

Mój Adaś ma 4 miesiące. Wiem już, że mei taie są dla siedzących dzieci, czyli jeszcze nie teraz, ale podobają mi się strasznie, i jak tylko dziecię dorośnie, będę chciała sobie taki sprawić, zwłaszcza, że mąż się z tkaną wiązanką nie bardzo dogaduje. Tylko, no właśnie:

1) dla dzieci, które same SIEDZĄ, czy same SIADAJĄ? Czyli od jakiego wieku to wypada mniej więcej?

2) Ile mniej więcej czeka się na uszycie mei tai? (nie wiem, kiedy powinnam zaplanować sprawienie go sobie ;) )

3) Jak to jest z tymi wymiarami MT - jak szybko dziecko z MT wyrasta? Czy mogę mu zamówić MT wcześniej, kiedy jeszcze nie będzie siedział, czy ryzykuję tym, że potem nie będzie na niego pasował? Adaś w tej chwili waży pewnie dobrze ponad 6 kg, i poszedł chłopak w długość, bo rozmiar 68 ma już na styk, zaczynam już mu powoli wprowadzać rozmiar 74 :shock:

4) Czym się różni w praktyce noszenie w MT i chusto MT? Czy któryś z nich np. lepiej się nadaje dla mniejszych/większych, cięższych/lżejszych dzieci? Na lato, na zimę? Coś jeszcze innego? Wiem, że chusto-MT wyszedłby mi ze 2 razy drożej, bo do kosztu szycia doszedłby jeszcze koszt chusty, warto?

5) czym się różnią MT z usztywnianym zagłówkiem od takich z... nie wiem jak to nazwać... miękkim zagłówkiem z tasiemkami? Które są wygodniejsze dla dziecka i dla noszącego? Zastanawiam się, czy jakbym chciała nosić na plecach, to da się te tasiemki przyczepić bez problemu, jak dziecko zaśnie, czy wymaga to jakiejś strasznej ekwilibrystyki? No i dochodzi jeszcze ten problem, że mój młody nie przepada za połami chusty naciągniętymi na głowę, nawet jak śpi, to ciężko mu założyć, żeby się nie obudził i nie zaczął protestować - jaki wobec tego zagłówek byłby dla niego lepszy?

6) Jak to jest z tym, że niektóre mei taie opisywane są jako letnie i zimowe? Znaczy rozumiem, jak MT na futerku, to go raczej latem dziecku nie założę ;) ale czy są jakieś materiały uniwersalne, takie żeby się sprawdzały i latem, i zimą, czy trzeba mieć MT letni i zimowy? Jak to jest w przypadku sztruksu na przykład?

7) Spotkałam się z opinią, że dla takiego maluszka lepiej uszyć na miarę, niż kupić używany. Prawda to?

8) może głupie pytanie, ale jak się pierze mei tai? Podobają mi się takie jasne, w beżach, tylko zastanawiam się, czy nie zwariuję potem z czyszczeniem tego?

Uff, długie mi wyszło. Pomożecie? 8))

Mag
17-12-2008, 14:16
1.dla dzieci,które same siedzą
2.zależy od dziewczyny szyjącej MT (na priv lub maila się dowiesz,od tygodnia-dwóch do 3 miesięcy-jesli w ogóle :wink: ).
3.nieważny jest rozmiar ubranek ale odległość pod pupą od jednego podkolanka do drugiego ,gdy dziecko siedzi zawiązane w 2X.
polecam jednak szycie pod wymiar tenże, niż "uniwersalne".
4.ch-MT przypomina chustę tylko się łatwiej zakłada. dziecko musi ściśle przylegać,żeby ch-MT był dobrze zawiązany, a to nie każdemu starszakowi się podoba.w MT dziecko ma więcej swobody ruchów.
5.jesli chodzi o funkcję to niczym-ma utrzymywać głowę śpiącego dziecka,natomiast w praktyce wiem,że ten z tasiemkami lepiej ją utrzymuje,w usztywnianym bez tasiemek głowa może zsunąć się na bok.
6. letni to najczęściej len,bawełna, zimowy to sztruks,dżins, gruba bawełna. najlepszą nośność ma sztruks zdecydowanie,my mamy aktualnie sztruksowy i nosimy też w lato..
7.polecam nieodmiennie szycie na miarę albo poznanie dokładnego wymiaru panelu MT,który zamierza się kupić.
8. najlepiej ręcznie niestety, miałam dwa w beżach, wbrew pozorom nie brudza się szybko.

Zelda
17-12-2008, 14:28
Magda juz Ci odpowiedziala :)
ja jeszcze tylko moge dodac co do punktu:

3. dzieci do pol roku rosna szybko, pozniej zwalniają :) nie ma obawy, ze sie szybko z nosidelka wyrosnie,
8. co do prania, pranie w pralce nie zaszkodzi szwom, ale tkaninie na pewno troche tak

rzezuchama
17-12-2008, 14:33
Hej, nie wiem nic o chusto MT, ale mogę się o majtajach powymadrzać, bo Stach łaskawie śpi :D

3) Jak to jest z tymi wymiarami MT - jak szybko dziecko z MT wyrasta? Ja Ci powiem tak. W moim zachwycie nad MT zupełnie nie zwróciłam uwagi na to, że sa jakieś różnice, wielkości... :oops: Ten, w którym nosiliśmy pożyczonym i się zakochaliśmy był dobry, Zmierzyłam go, ale chyba nawet tylko o długość pasów chodziło, bo mam długiego męża, więc żeby na niego pasowało. I Agnieszka-Melkaj uszyła mi i jest dobry i się nie zastanawiam. Uszyła też znajomym, oni mają drobną dziewuszkę i jest rzeczywiście trochę za szeroki, ale zawijają trochę pod nogami i jest ok, a mała ma tam bardziej miękko. Też nie narzekają. Ale teraz zima i kombinezony.

4) Wiem, że chusto-MT wyszedłby mi ze 2 razy drożej, bo do kosztu szycia doszedłby jeszcze koszt chusty, warto? Wiem, że są MT ze skośnej tkaniny, chyba Lenny Lamb (jeśli tylko taka jest różnica chustoMT od zwykłego :oops: )Ale nie są takie drogie jak chusta+MT.


5) czym się różnią MT z usztywnianym zagłówkiem od takich z... nie wiem jak to nazwać... miękkim zagłówkiem z tasiemkami?
Nie miałam MT z usztywnianym zagłówkiem, ewentualnie dodatkowe wypełnienie, jak w pasach. Jak jest niski, to fajnie trzyma dziecko, ale IMO siedzące już na plecach i nieśpiące (jest na wysokości łopatek, jak dziec wyciągnie łapki). Kapturek przydaje się jak zaśnie, bo mu głowa nie lata, wtedy tez fajne tasiemki do przywiązania. Jak z przodu nosisz, nie ma problemu. Jak z tyłu to ekwilibrystyka. Im dłuższy kapturek, im dłuższe tasiemki, tym jest łatwiej (chyba, że łokcie zginają Ci się w drugą stronę :wink: ) Jak dzieć nie lubi mieć czegoś na głowie to może tylko taki zagłówek sięgający do połowy głowy? Wtedy podtrzymuje, ale nie zasłania.

6) Jak to jest z tym, że niektóre mei taie opisywane są jako letnie i zimowe? Znaczy rozumiem, jak MT na futerku, to go raczej latem dziecku nie założę ;) ale czy są jakieś materiały uniwersalne, takie żeby się sprawdzały i latem, i zimą, czy trzeba mieć MT letni i zimowy? Jak to jest w przypadku sztruksu na przykład?Dziewczyny Ci zaraz odpiszą, że oczywiście trzeba mieć MT zimowy i letni, bo letni nie pasuje do zimowych ciuchów i odwrotnie :D . Ja mam bawełniany, latem był super, zima tez się sprawdza, ale my nosimy Młodego na zewnątrz, na naszych kurtkach, ubranego normalnie jak do wyjścia. Mam wrażenie, że to nie ma znaczenia jaki materiał, byle dobrze "nosił". Bawełna trochę zjeżdża z kurtki. Ale można spiąć szelki paskiem z klamerką i będzie. Może sztruks jest lepszy (albo kurtkę wymienić :D )? IMO wybierz taki, w jakiej porze roku będziesz najpierw/najdłużej nosiła.

8) może głupie pytanie, ale jak się pierze mei tai? Podobają mi się takie jasne, w beżach, tylko zastanawiam się, czy nie zwariuję potem z czyszczeniem tego?
:wash: :D :D Ja mam bardzo jasny pistacjowy :D

Mag
17-12-2008, 14:41
a propos cen-ch-MT są troche droższe niż MT-polecam popatrzeć na stronę www.chusty.com.pl (http://www.chusty.com.pl) ,tam widac jakie są różnice mniej więcej.
ewentualnie kupujesz hoppa (grube chusty nadają się najlepiej na ch-MT) na allegro w licytacji i dajesz którejś dziewczynie do uszycia.drożej niż mietek,ale też nie strasznie.
ja polecam nie wydziwiać, najprostsze jest najlepsze,czyli dobrze wypełniony mietek z cieńkiego jasnego sztruksu z zagłówkiem z tasiemkami-nie z kapturkiem (porównaj na tulikowo.pl na przykład różnice).
na lennylamb to są mei-taje uszyte z materiału skosnokrzyżowego,to co innego niż ch-MT.

Ania z Tulikowa
17-12-2008, 14:57
najprostsze jest najlepsze,czyli dobrze wypełniony mietek z cieńkiego jasnego sztruksu z zagłówkiem z tasiemkami-nie z kapturkiem (porównaj na tulikowo.pl na przykład różnice).
hehe u mie tyle tych zagłówków różnistych, że można się pogubić ;)
ja przynajmniej się już pogubiłam co najlepsze.
Magda mówi o tym http://tulikowo.fotolog.pl/mei-tai-dark ... ,link.html (http://tulikowo.fotolog.pl/mei-tai-dark-angel,1589354,link.html)
bardzo długo wydawało mi się, że to najlepsze rozwiązanie jest, ale dziewczyny na spotkaniu w W-wie uświadomiły mnie, że jednak te wielgachne jak np w mojej żyrafce są the best http://www.tulikowo.fotolog.pl/tulizyra ... ,link.html (http://www.tulikowo.fotolog.pl/tulizyrafka-,1681313,link.html)
no i teraz sama już nie wiem, zakręciłam się :bduh:
może więcej osób się wpisze co do wyższości jednego nad drugim.

Dagmara
17-12-2008, 15:04
IMO miękkie duże kapturki są najlepsze!

pinaska
17-12-2008, 15:47
IMO miękkie duże kapturki są najlepsze!
miałam przyjemność przymierzyć miętka żyrafkę i rozwiązanie z kapturkiem jest rewelacyjne.

W chustomejtajach, które nosiliśmy majtające się kapturki przeszkadzały, a ponadto stanowiły dodatkową warstwę materiału (co w lecie np. nieporządane jest :D).

Fotki poglądowe:
Chustomejtaj z Hoppa Lima, z kapturkiem,
(własność Lindy,zdjęcie zrobione przez męża Dagmary)
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ri/fd/mm2p/PaF0hOV57JCZHF1fiB.jpg

Chustomejtaj z Babylonii, bez kapturka
(kupiony u Vegi - chusty.com.pl)
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ri/fd/mm2p/wa4aLq6PQHgJ5igEMB.jpg

Dagmara
17-12-2008, 15:56
miałam przyjemność przymierzyć miętka żyrafkę i rozwiązanie z kapturkiem jest rewelacyjne.


Jeśli piszesz o moim to to pantera była ;)

marta-la
17-12-2008, 16:09
Szukam na forum, szukam, i im więcej czytam tym bardziej głupia jestem... Czuję się zupełnie jak wtedy, kiedy pierwszą wiązankę wybierałam ;) Wyjaśnicie mi to jakoś przystępnie, pliz?

Mój Adaś ma 4 miesiące. Wiem już, że mei taie są dla siedzących dzieci, czyli jeszcze nie teraz, ale podobają mi się strasznie, i jak tylko dziecię dorośnie, będę chciała sobie taki sprawić, zwłaszcza, że mąż się z tkaną wiązanką nie bardzo dogaduje. Tylko, no właśnie:

1) dla dzieci, które same SIEDZĄ, czy same SIADAJĄ? Czyli od jakiego wieku to wypada mniej więcej?

2) Ile mniej więcej czeka się na uszycie mei tai? (nie wiem, kiedy powinnam zaplanować sprawienie go sobie ;) )

3) Jak to jest z tymi wymiarami MT - jak szybko dziecko z MT wyrasta? Czy mogę mu zamówić MT wcześniej, kiedy jeszcze nie będzie siedział, czy ryzykuję tym, że potem nie będzie na niego pasował? Adaś w tej chwili waży pewnie dobrze ponad 6 kg, i poszedł chłopak w długość, bo rozmiar 68 ma już na styk, zaczynam już mu powoli wprowadzać rozmiar 74 :shock:

4) Czym się różni w praktyce noszenie w MT i chusto MT? Czy któryś z nich np. lepiej się nadaje dla mniejszych/większych, cięższych/lżejszych dzieci? Na lato, na zimę? Coś jeszcze innego? Wiem, że chusto-MT wyszedłby mi ze 2 razy drożej, bo do kosztu szycia doszedłby jeszcze koszt chusty, warto?

5) czym się różnią MT z usztywnianym zagłówkiem od takich z... nie wiem jak to nazwać... miękkim zagłówkiem z tasiemkami? Które są wygodniejsze dla dziecka i dla noszącego? Zastanawiam się, czy jakbym chciała nosić na plecach, to da się te tasiemki przyczepić bez problemu, jak dziecko zaśnie, czy wymaga to jakiejś strasznej ekwilibrystyki? No i dochodzi jeszcze ten problem, że mój młody nie przepada za połami chusty naciągniętymi na głowę, nawet jak śpi, to ciężko mu założyć, żeby się nie obudził i nie zaczął protestować - jaki wobec tego zagłówek byłby dla niego lepszy?

6) Jak to jest z tym, że niektóre mei taie opisywane są jako letnie i zimowe? Znaczy rozumiem, jak MT na futerku, to go raczej latem dziecku nie założę ;) ale czy są jakieś materiały uniwersalne, takie żeby się sprawdzały i latem, i zimą, czy trzeba mieć MT letni i zimowy? Jak to jest w przypadku sztruksu na przykład?

7) Spotkałam się z opinią, że dla takiego maluszka lepiej uszyć na miarę, niż kupić używany. Prawda to?

8) może głupie pytanie, ale jak się pierze mei tai? Podobają mi się takie jasne, w beżach, tylko zastanawiam się, czy nie zwariuję potem z czyszczeniem tego?

Uff, długie mi wyszło. Pomożecie? 8))

1. Siedzą
2. To zależy od czasu, przerobu itd. U mnie np czasami jest kilkanaście osób w kolejce a czasmi mozna uszyć z dnia na dzień.
3. Z wymiarami też jest różnie są osoby które robią różne wymiary dla różnych wiekowo dzieci. Ja uważam że lepiej zrobić jeden wymiar (przynajmniej dziecko nie wyrosnie a przecież jak wiemy dzieci rosną). Zalecam tylko aby dla tych najmniejszych dzieci robić podkrojine, zmiękczone boki (takie jak tu: http://woolloomooloo.pl/content/view/39/14/ ) Robiłyśmy testy z 5 mies córeczką mojej koleżanki i taki niepodkrojony panel okazał się jednak za szeroki między takimi małymi nózkami. Ale dla starszych dzieci uważam że jest to zbędne.
5. Z zagłówkami to pewnie jest tyle szkół ile szyjących. Ja już kiedyś o tym pisałam i mając neurologa dziecięcego w rodzinie wiele razy rozmawiałam z nim (z nią dokładnie) o mt. Ona popiera chociaż większość neurologów niestety nie ale zawsze zwraca mi uwagę na to aby zagłówek był jak najsztywniejszy. Dziecko powinno mieć na czym oprzeć głowę. Stąd te tasiemki aby kiedy dziecko zaśnie i oprze głowę zagłówek nie złożył się do tyłu. Przy okazji mozna go podwiązać co przydaje się kiedy dziecko jest juz starsze, nie śpi i ciekawe jest świata (wybierając mt trzeba też myśleć co będzie dobre dla dziecka za jakiś czas kiedy podrośnie)
Fajnym rozwiązaniem są też takie kapturki które zapoczątkowała w naszym kraju chyba Ania z Tulikowa (np. boski Aster)
6. Letnie, zimowe zależą oczywiście od tkanin. Im grubsza tkanina (sztruks, aksamit, futro) tym lepszy na chłodne dni, im cieńsza tym lepsza na lato (len, bawełna). Z tą różnicą że takiegi grubego w lecie nie polecam natomiast bawełniane wiele osób z powodzeniem nosi w zimie. Musisz się zdecydować czy chcesz jeden na cały rok czy dwa na różne sezony.
7. Tutaj tak jak pisałam moim zdaniem wystarczy podciąć boki jeśli dziecko jest małe. Można też wywinąć dolny pas aby skrócić panel dla maluszka.
8) Z praniem to większość dla własnego bezpieczeństwa pisze aby czyścić chemicznie. To dlatego że często tkanina trochę się zmienia po praniu i słyszałam już o przykrych reklamacjach pt"sztruks się zeszmacił". Ja swój bawełniany piorę w pralce.

Chcę jeszcze zaznaczyć że jest tyle szkół i zdań ile szyjących. Same do wielu rzeczy dochodzimy z czasem i absolutnie nie twierdzę że to jedyna prawda. Chętnie przeczytam ten wątek aby poznać zdania innych.

pinaska
17-12-2008, 16:12
miałam przyjemność przymierzyć miętka żyrafkę i rozwiązanie z kapturkiem jest rewelacyjne.


Jeśli piszesz o moim to to pantera była ;)

lo bozszze
przepraszam
pantera no jasne

myrra
17-12-2008, 21:35
No to ja jeszcze pare słów dorzucę :)

1) Są rózne opinie - niektórzy twierdzą, że MT jest dla dziecka, które samo siada. Jednak wiekszość mam wkłada dzieci do MT kiedy już same siedzą (na samodzielne siadanie czasem trzeba dośc dlugo czekac ;) ) i zwykle jest to ok 6 miesiąca.

2) Tak jak pisaly dziewczyny - u każdej szyjącej wyglada to róznie. Często można tez kupić gotowego MT czy chustoMT - wtedy masz "od ręki" :) Myśle, że mozesz zamówić wcześniej - tylko wtedy bedzie Cie korcić, żeby już ponosić ;) Albo polowac na okazje na Reklamach czy Chustostraganie.

3) Co do rozmiarów, to przyjete jest, że jesli ktoś chce nosić dziecko jeszcze nie siedzące, musi być szyty ściśle na wymiar. Dla więszych dzieci - ja jestem zwolenniczką ciut wiekszych (zawsze można skrócic panel zawijając na pasie biodrowym) - wtedy MT starcza na długo.

4) Jeśli chodzi o chusto MT to chyba mogę sporo na ten temat napisać ;) Różnica jest głównie w pasach. Są szerokie i niewypelniane, ale za to rozklada się je szeroko pod pupa dziecka, jak poły chusty, dzieki czemu dobrze podtrzymują. Noszenie w chustoMT jest troche bardziej zbliżone do noszenia w chuście. Spotkalam sie z opinią, że chustoMT jest tylko dla malych dzieci. Z mojego doświadczenia wynika, że rownie dobrze sprawdza się u starszych dzieci (szylam juz kilka takich i swojego 13 kilowca z powodzeniem nosze w chustoMT). Natomiast jesli ktoś chce nosic dziecko nie siedzące, to najlepszym rozwiazaniem jest chustoMt szyty na wymiar.
Ale prawda jest taka, że są zwolenniczki MT i chustoMT - wszysko zalezy od indywidualnych upodobań.
Co do ceny, to nie jest az tak dużo wyższa - w tej chwili można w naprawdę okazyjnej cenie upolować na allegro Hoppka (wczoraj jeden poszedl za 130 zł). Na chusto-MT najlepsze sa wlasnie Hoppki, ale równie fajne wychodza z Nati, czy każdej grubszej chusty.

5) Ja ostatnio szylam np. MT z usztywnianym zagłówkiem i dopinanym na napki kapturkiem. Czyli połączenie jednego z drugim. Może to jest wlasnie rozwiązanie dla Ciebie?

6) To już dziewczyny opisały dobrze :) Ja tylko dodam, że np chustoMT jest fajny latem - ma podobne wlasciwości jak chusta. Ale ja np. nosiłam w sztruksowym też latem i nie bylo źle. Także myślę, że możesz po prostu kierować sie swoim gustem i wybrac to, co Ci sie podoba :)

7) Tu też juz dziewczyny sporo pisały - MT tak naprawdę mają wszystkie zbliżone wymiary, róznią się centymetrami, wiec róznice nie sa aż tak duże. Jeśli dzieciatko jest mniejsze, to można zrobić węższy panel - starszakowi to juz tak nie przeszkadza, a jednak maluch nie powinien mieć zbyt szeroko rozstawionych nózek.

8) Można w pralce, ale trzeba sie liczyc z tym, że material może sie rozciągnąć czy wypłowieć (tak jak ubrania np.). Ja swoje piorę raczej recznie. Z drugiej strony nosidla nie pierze sie az tak często, więc jak sie bardziej zabrudzi to raz na jakiś czas na delikatnym programie w pralce tez nie powinno mu zaszkodzić. Ale każda szyjąca mama ma swoje zalecenia :)

No to nie pozostalo mi nic innego, jak życzyć owocnych poszukiwań :)

skybear
17-12-2008, 22:44
ja ze swojej strony dodam tylko,że myrra szyje NIEZIEMSKIE mt,zajrzyj na jej strone to ci olivko
oko zbieleje :wink:.

Anntenka
18-12-2008, 01:15
2) Ile mniej więcej czeka się na uszycie mei tai? (nie wiem, kiedy powinnam zaplanować sprawienie go sobie ;) )

im wcześniej się zapiszesz tym lepiej :)
kiedy do mnie pisze mama że mt będzie jej potrzebny na za 4 miesiące to proszę aby się za 2 miesiące przypomniała do wpisania do kolejki; oprócz szycia mam na głowie niestety pracę zawodową jeszcze :/
natomiast prawdziwe rekordy w prędkości szycia biją melkaj, marta-la, gosia_foks (nubik), myrra... naprawdę co zaglądam na blog to kilka egzemplarzy więcej /a zaglądam codziennie/



3) Jak to jest z tymi wymiarami MT - jak szybko dziecko z MT wyrasta? Czy mogę mu zamówić MT wcześniej, kiedy jeszcze nie będzie siedział, czy ryzykuję tym, że potem nie będzie na niego pasował?

po przetestowaniu i uszyciu mt w kilku różnych rozmiarach, doszłam do wniosku że bardzo ważny jest wymiar podkolankowy jak już pisała marta-la; nie może być szerszy niż maksymalna szerokość od jednego podkolanka do drugiego; panel na wysokość da się skrócić zawijając go na pas biodrowy, a potem jak dziecko podrośnie można wiązać bez zawijania; gdybym szukała mt dla siebie, pytałabym przede wszystkim o ten pierwszy wymiar;



5) czym się różnią MT z usztywnianym zagłówkiem od takich z... nie wiem jak to nazwać... miękkim zagłówkiem z tasiemkami? Które są wygodniejsze dla dziecka i dla noszącego?

IMO najlepszy jest zagłówek, jak pisała myrra, sztywny z opcją dopinanego miękkiego; wtedy się ma 2 w 1, a jak do tego na pasie jest kieszonka na miękki mt do któej można go schować, to już wogóle bajka, bo nie trzeba się przejmować gdzie to to wsadzić żeby nie zapomnieć i zawsze mieć pod ręką; swego czasu uszyłam kilka takich mt:

http://images25.fotosik.pl/305/7bf32affa4640711.jpghttp://images26.fotosik.pl/306/bcafab299d4900a7.jpg
http://images43.fotosik.pl/41/b341fbf842280b4c.jpg

najnowszy też ma dopinany kapturek ale czasu na wstawienie na stronę brak :(



6) Jak to jest z tym, że niektóre mei taie opisywane są jako letnie i zimowe? Znaczy rozumiem, jak MT na futerku, to go raczej latem dziecku nie założę ;) ale czy są jakieś materiały uniwersalne, takie żeby się sprawdzały i latem, i zimą, czy trzeba mieć MT letni i zimowy? Jak to jest w przypadku sztruksu na przykład?

i znów IMO sztruks jest najlepszy w nośności; są dwie wersje sztruksu: gruby lub cienki :) masz wybór na lato i zimę :) ale moim zdaniem sztruks gruby też się w lecie sprawdzi, u mnie się sprawdził :)



8) może głupie pytanie, ale jak się pierze mei tai? Podobają mi się takie jasne, w beżach, tylko zastanawiam się, czy nie zwariuję potem z czyszczeniem tego?

moje MT mają takie metki:

http://tullimy.blox.pl/2008/02/Jak-czys ... -info.html (http://tullimy.blox.pl/2008/02/Jak-czyscic-TulliMY-Mei-Tai-info.html)

pozostaje mi życzyć Ci powodzenia w wyborze bo ile szyjących, tyle wersji a do tego co jeden mt to piękniejszy :)

olivka
18-12-2008, 20:31
Dziękuję bardzo wam wszystkim! :) Zaczyna mi się już trochę klarować, co bym chciała :) Znaczy, konkretnie:

ja polecam nie wydziwiać, najprostsze jest najlepsze,czyli dobrze wypełniony mietek z cieńkiego jasnego sztruksu z zagłówkiem z tasiemkami-nie z kapturkiem 8))
Meitai na lato i na zimę osobny to jasne, że chciałabym, ale na razie zakładam, że fundusze nie pozwolą, i że ten MT ma być jeden całoroczny, i raczej starczyć na dłuższy czas.


IMO wybierz taki, w jakiej porze roku będziesz najpierw/najdłużej nosiła.
Rada wydaje mi się sensowna, najpierw będę nosiła wiosną i latem, to wychodziłaby bawełna, ale ja tak lubię sztruks :| Mam tylko nadzieję, że w takim MT z cienkiego sztruksu mi się dziecko w upały nie zagotuje...


Magda mówi o tym http://tulikowo.fotolog.pl/mei-tai-dark ... ,link.html
bardzo długo wydawało mi się, że to najlepsze rozwiązanie jest,
Mnie się taki zagłówek wizualnie dużo bardziej podoba niż te majtające się kapturki, poza tym jakoś nie widzę mojego młodego dającego sobie taki kapturek na głowie zawiązać. Ciekawa jestem tylko, jak z zapinaniem/ przywiązywaniem takiego zagłówka jak dziecko zaśnie na plecach - muszę mieć łokcie zginalne w drugą stronę czy nie? :wink:
:op: Boże, jaki piękny jest ten MT! :love:


Zalecam tylko aby dla tych najmniejszych dzieci robić podkrojine, zmiękczone boki (takie jak tu: http://woolloomooloo.pl/content/view/39/14/ )
I jak to działa? Jak dziecko jest małe, to zawija się panel z długości i wtedy nóżki wypadają w tej węższej części, tak? A potem do tej szerszej części dorasta? Dobrze rozumiem?

Jeśli dzieciatko jest mniejsze, to można zrobić węższy panel - starszakowi to juz tak nie przeszkadza, a jednak maluch nie powinien mieć zbyt szeroko rozstawionych nózek.
Czyli jak będzie starszy, i ten panel zrobi się dla niego węższy niż odległość między podkolankami, to też będzie OK?

No tak, to teraz już "tylko" kwestia wyboru konkretnego MT. Łomatko - jak wybrać jeden, kiedy tyle dziewczyn takie piękne rzeczy szyje? Ech, klęska urodzaju ;)

marta-la
19-12-2008, 00:44
Zalecam tylko aby dla tych najmniejszych dzieci robić podkrojine, zmiękczone boki (takie jak tu: http://woolloomooloo.pl/content/view/39/14/ )
I jak to działa? Jak dziecko jest małe, to zawija się panel z długości i wtedy nóżki wypadają w tej węższej części, tak? A potem do tej szerszej części dorasta? Dobrze rozumiem?

Nie musisz nic podwijać. Podwijasz jak panel jest za wysoki a jeśli masz taki podkrojony to nie przeszkadz jak jest dziecko starsze i ma ten panel ciut węższy niż niepodkrojony.
Tu pozwalam sobie przekleić z mojego wątku zdjęcie i mozesz zobaczyć już większe dziecko w podkrojonym panelu
http://woolloomooloo.pl/images/stories/a66fd1e3e1577900.jpg
http://woolloomooloo.pl/images/stories/IMGP4001.JPG

dafinka
03-01-2009, 22:09
I jeszcze jedno pytanie do mam zaawansowanych

jaki MT dla dużego malucha, żeby sztywny zagłówek na prawdę podpierał główkę śpiącego? Jak to zmierzyć? Czy Lenny będzie ok? bardzo mi się podoba.

Mój mały ma 80 cm, 10kg, 10 mies i nadal na pleckach śpi bardzo chętnie

Dzięki za pomoc

dafinka
06-01-2009, 09:36
Kto pomoże chustonówce?? :)

panel MT powinien być wypełniony czy nie??

niegdzie nie mogłam się doszukać takiego tematu

Zelda
06-01-2009, 09:41
Kto pomoże chustonówce?? :)

panel MT powinien być wypełniony czy nie??

niegdzie nie mogłam się doszukać takiego tematu

ale chodzi o boki panela? czy calosc? wg mnie calosc nie, boki tak :)

dafinka
06-01-2009, 09:52
Pytałam o całość.

Wielkie dzięki za odp. Planuję szybciutko nabyć coś do noszenia a jeszcze mało wiem

myrra
06-01-2009, 11:14
Dafinko - cala istota Mt plega wlasnie na miękkim panelu - żeby ladnie otulal plecy, a nie usztywniał (wymuszając tym nieprawidlową pozycję). Co do wypelnienia boków to już indywidualna sprawa - jedni wolą z inni bez :)

Pytałas tez o zagłówek - żeby podtrzymywał dobrze, panel nie może być za krótki. Najlepiej zmierzyć dziecko i uszyć panel na miarę. Albo znaleźć tak, który bedzie odpowiedni.

dafinka
06-01-2009, 11:50
Wiekie dzięki,
wszystkie uwagi są bardzo cenne dla takiego laika :)

myrra
06-01-2009, 13:12
Jakby co to pytaj :)

Lotna
23-01-2009, 20:11
Mam pytanko o chusto MT, czy także są dla siedzącego dziecia już? :)

myrra
23-01-2009, 20:52
Raczej tak. Ale jak uszyty ściśle na miarę, może być dla młodszego. W gruncie rzeczy, to chustoMT bardziej do chusty zbliżony niż mt ze sztruksu czy bawełny.

Lotna
23-01-2009, 21:39
8)) no mój dzieć ma 5 miesięcy, myślisz że to za wcześnie na chusto MT?

myrra
23-01-2009, 21:52
Myślę, że jakbys uszyła na wymiar, żeby panel nie byl za szeroki to możesz spróbować.

picikola
23-01-2009, 23:48
Jaki mniej więcej powiniem być wymiar panela dla maluszków mój ma prawie 5-mcy i 8kg
Pytanie nr 2 co daje taki kształt MT jak szyje Ola, czyli że wszystko zaokrąglone, to kwestia estetyki czy daje dodatkową wygodę noszenia?

Kreska
24-01-2009, 12:11
Pytanie nr 2 co daje taki kształt MT jak szyje Ola, czyli że wszystko zaokrąglone, to kwestia estetyki czy daje dodatkową wygodę noszenia?

Też czekam na odpowiedź na to pytanko :)

pinaska
24-01-2009, 12:28
Pytanie nr 2 co daje taki kształt MT jak szyje Ola, czyli że wszystko zaokrąglone, to kwestia estetyki czy daje dodatkową wygodę noszenia?

Też czekam na odpowiedź na to pytanko :)

Mam wyprofilowane nosidło od Oli i nosiłam w "zwykłych" mejtajach i znaczącej różnicy nie zauważam.
Łatwiej jest przy zakładaniu nosidła, bo nóżki niejako same się układają w zaokrąglone kształty.
Chyba że chodzi o to, iż wyprofilowanie nosidła powoduje powstanie takiej jakby miseczki na pupę dziecka na panelu. Dziecko wtedy "wpada" do nosidła, plecy ma zaokrąglone, a nóżki ugięte jak do żabki.

To na pewno jest kwestią odpowiedniego dobrania rozmiaru nosidła/mejtaja.

A co do estetytki - Oli nosidło jest bajeczne, uszyte bardzo starannie, z przeszyciami w miejscach złączeń pasów.
Noszę w nim syna z taką samą bezpieczną pewnością, jak w manducy :)

manna
01-04-2009, 21:56
Jak w praktyce wygląda wiązanie takiego kapturka? Musi ktoś pomagać?

AnaKa
18-04-2009, 20:36
Mam pytanie odnośnie kapturka w mej taju takiego jak szyje Gosia Nubik, nie mogę sobie wyobrazić jak to wygląda w praktyce czy mam ktoś może zdjęcie? Co jest lepsze taki kapturek czy taki na tasiemki? Proszę o odpowiedź, bo wybrałam już wszystko do mojego wymarzonego mej taja i została tylko ta kwestia i będę zamawiać :-)

Zelda
19-04-2009, 07:17
Mam pytanie odnośnie kapturka w mej taju takiego jak szyje Gosia Nubik, nie mogę sobie wyobrazić jak to wygląda w praktyce czy mam ktoś może zdjęcie? Co jest lepsze taki kapturek czy taki na tasiemki? Proszę o odpowiedź, bo wybrałam już wszystko do mojego wymarzonego mej taja i została tylko ta kwestia i będę zamawiać :-)
ja Ci napisze co to jest wg mnie :)
kaptur - moze chroni od wiatru, ale nie bedzie podtrzymywal glowki dziecka - a przynajmniej niewiele
kapturek miekki (zaglowek) - podtrzymuje glowke dziecka (lepiej niz zaglowek usztywniany)

:)

AnaKa
20-04-2009, 12:02
Dzięki za odpowiedź. Teraz już wszystko wiem. Już nie mogę się doczekać naszego MT :-)

Mayka1981
22-04-2009, 13:37
to jak to 100pytań ma być to ja może też się spytam, bo szukam i szukam i albo jestem ślepa albo po prostu nie widzę - czy jest gdzieś zdjęcie jak wygląda taki zagłówek miękki zawiązany? bo widziałam tu http://tullimy.blox.pl/2008/02/Jak-czys ... -info.html że jak dziecko z przodu to można chyba zawiązać na karku - a jak siedzi na plecach? to co, na gardle mam to wiązać? czy jest jakiś inny patent że np do ramion się te tasiemki mocuje? wyobraźnia mi szwankuje :hide: help?

Mayka1981
22-04-2009, 13:37
to jak to 100pytań ma być to ja może też się spytam, bo szukam i szukam i albo jestem ślepa albo po prostu nie widzę - czy jest gdzieś zdjęcie jak wygląda taki zagłówek miękki zawiązany? bo widziałam tu http://tullimy.blox.pl/2008/02/Jak-czys ... -info.html że jak dziecko z przodu to można chyba zawiązać na karku - a jak siedzi na plecach? to co, na gardle mam to wiązać? czy jest jakiś inny patent że np do ramion się te tasiemki mocuje? wyobraźnia mi szwankuje :hide: help?

myrra
22-04-2009, 13:56
W zwykłym mt masz zaczepki na pasach, w chusto Mt wkładasz między zakładki pasa z chusty ;)

myrra
22-04-2009, 13:56
W zwykłym mt masz zaczepki na pasach, w chusto Mt wkładasz między zakładki pasa z chusty ;)

Mayka1981
22-04-2009, 14:21
o dzięki ci dobra kobieto, bo od rana mnie to męczyło :D

Mayka1981
22-04-2009, 14:21
o dzięki ci dobra kobieto, bo od rana mnie to męczyło :D