PDA

Zobacz pełną wersję : jaką chustę wybrac?



serafinka
28-08-2007, 12:25
Nie wiem na jaką chuste sie zdecydowac bo jest ich bardzo dużo a ja jestem bardzo początkująca. Wiem tylko że chce małego nosic w chuście takiej wiazanej a jak zobaczyłam ile ich jest to dostałam zawrotu głowy. Pomóżcie !!!! nie wiem na co poza kolorem zwrócić uwagę

renia_s
28-08-2007, 13:08
No właśnie też mam dylemat. Domyślam się, że chusty różnych firm różnią się fakturą materiału no i długością. Które z nich są cieńsze, które grubsze? Czym się oprócz tego różnią między sobą?

Jazzoo
29-08-2007, 10:22
Ja lubie wszystkie moje chusty co do tej pory mialam/mam. :D

Na samym poczatku mialam dluga wiazana elastyczna,moby wrap.
Bardzo mi sie podobalo noszenie w elastycznej, tylko ze akurat moby wrap jak puzniej porownywalam z innymi elastycznymi miala troszke za gruby/miesisty material.

Mam chuste hoppediz i didymos i obydwie bardzo lubie i w sie dobrze w nich nosi.
Obojetne ktore z nich wybierzecie mi sie wydaje, z obydwoch bedziecie bardzo zadowolone. :D

Jeszcze sa chusty tego typu Bebina, Babylonia, EasyCare i Storchenwiege.

Roznica jest wieksza pomiedzy tymi cienszymi chustami jak girasol, ella roo, amazonas, rebozo, calin bleu gauze itd.
Roznica jest miedzy innymi w splocie, nie wszystkie maja skosnokrzyzowy, ale sa cienkie i jak dla poczatkujacych latwiejsze do wiazania, wedlug mnie.

To na tyle ode mnie. :D
Mam nadzeje ze bedzie wiecej odpowiedzi od innych noszacych. :wink:

serafinka
29-08-2007, 12:58
dzięki wielkie!!!!!!!!!!!!!!!!
może jeszcze ktos coś napisze????

hanti
29-08-2007, 15:27
ja mam nati, hoppy, storchenwiege i didymosa

Nati i storch są bardzo do siebie podobne, więc gdybym miała wybierać to patrząc na kolory wygrałby storch :)

hopp są bardziej mięsiste i po godzince noszenia, dziecko lekko osiada, ale mi to jakoś specjalnie nie przeszkadza :) Bo hopp ma baaaajeczne kolory :D

Didymoa mam żakardowego no i też nosi się świetnie, no i te wzory dwustronne, ja mam przepiękne listki :D

Co do amazonasów i girasoli, miałam łapce, zamotałam się i .....ja bym na to kasy nie wydała, amazonasy są tak cienkie, że nagle miałam wrażenie że moje dziecko zrobiło się duuuużo cięższe, a girasol ja dla mnie jest za rzadko tkany i mam koszmarne wrażenie osiadania dziecka, zaraz po założeniu.

Jazzoo
29-08-2007, 15:42
hopp są bardziej mięsiste i po godzince noszenia, dziecko lekko osiada, ale mi to jakoś specjalnie nie przeszkadza :) Bo hopp ma baaaajeczne kolory :D

Rzeczywiscie dziecko lekko osiada w hoppie i trzeba wiazania po jakims czasie poprawiac. Z didym nie mam takiego problemu.

Vega
29-08-2007, 16:24
No to i ja dołożę swoje 3 grosze :)

Mam nati, hoppa i 2 didymosy, miałam amazonasa.

Amazonasom mówię stanowczo -dziękuję :) mały wybór kolorów i to co pisała Hanti - dziecko wydaje się cięższe niż w innych chustach, ja bym tej chusty nie polecała dla początkujących, bo trzeba ją bardzo starannie zawiązać i rozłożyć na dziecku i na ramionach, żeby się nie wpijała...

Nati jest ekstra, nie wymaga wielkiej wprawy w wiązaniu a i tak będzie wygodnie.
Hopp podobnie - fajne kolory, przydatna kieszonka, dobrze oznaczone brzegi i dodatkowe akcesoria w postaci plecaczka i chustoszmatki, ale faktycznie bardziej pracuje i trzeba poprawiać wiązanie.

Didymosy to moi absolutni faworyci. Mam tkaną w pasy i żakardową. Obie kocham miłością absolutną i nigdy się z nimi nie rozstanę :) Nie wiem co w nich będę nosić jak już dziecko wyrośnie, ale może coś wymyślę :)
Wiązań nigdy nie musiałam poprawiać, kolory cudne, wzory :) ech... bajka :)

a tu mój żakardowy didymosik :)
http://images21.fotosik.pl/389/53ec25be90d3f45f.jpg (http://www.fotosik.pl)

Jazzoo
29-08-2007, 18:57
a tu mój żakardowy didymosik :)
http://images21.fotosik.pl/389/53ec25be90d3f45f.jpg (http://www.fotosik.pl)

WOW!!
Super wygladacie!

renia_s
29-08-2007, 22:50
Dzięki dziewczyny za podpowiedzi.

Już teraz wiem, że cienkie chusty się raczej nie sprawdzają. Bo ponieważ akurat jest teraz jeszcze lato zastanawiałam się, że na taki sezon jest lepsza chusta z cieńszego materiału.

serafinka
29-08-2007, 23:04
Dzięki wielkie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:
nawet nie przyszłoby mi do głowy zwracać uwagę na takie rzeczy!!!!
ja już nabyłam na razie girasol bo ciągle mam jakieś problemy z dogadaniem się z panią od hoppków- ciagle jest zajęta i nie ma czasu umieścić mnie na prywatnych aukcjach i nie mogę kupić wymarzonego hoppka
VEGA jaką jesteś śliczną dziewczyną!!!!! slicznie wyglądacie z twoim maleństwem!!!!!!!WIELKIE GRATULACJE!!!!!

Vega
30-08-2007, 17:49
Dzięki dziewczyny :) wyjątkowo udane zdjęcie :) na żywo nie wyglądam już tak ekstra :lol:

Serafinka a z jakiego jesteś miasta? Jak z Warszawy to mogę Ci pożyczyć mojego hoppa - paris (czerwony). Zobaczysz czy Ci pasuje.

serafinka
30-08-2007, 18:45
Ja też z Warszawy!!!! to może uda nam sie jakoś spotkać ( mieszkam na Bielanach) I nie badź taka przesadnie skromna- fajnie wygladacie i juz!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vega
30-08-2007, 19:09
he he, skromnością to ja nie grzeszę - naprawdę :) w czwartek mamy spotkanie chustowych mam w parku bródnowskim od 10 rano, może przyjedziesz?
jest też w sobotę na polach mokotowskich, ale nie wiem czy uda mi się przyjechać, raczej nie... więc może czwartek?

serafinka
31-08-2007, 12:27
Fajnie!!!! w czwartek postaram się może wpaść tylko nie wiem czy do końca mi się uda bo mój synuś chodzi późno spać i o 10 to my jeszcze w piżamkach ale może sie uda, jeśli chodzi o wtorek to też chętnie bo dosc blisko mieszkam i bywam często, a gg podobno mam na komuterku ale nigdy nie używałam więc najpie rwzapytam mojego mauża jak to jest i napiszę - sorki taka jestem uwsteczniona- częściej korzystałam ze skypa

serafinka
31-08-2007, 12:28
ale zapomniałam dopisać ze z tego gg to dopiero po południu jak bedzie mauż

serafinka
15-09-2007, 18:33
czy ktoś ma amazonasa???????????? poproszę o opinie :D

Vega
15-09-2007, 18:39
Ja miałam - ale sprzedałam - nie polecam, za cieńki, wrzyna się, bardzo trudno ułożyć dobrze na ramionach i na dziecku, strasznie się gniecie... za tą cenę kup hoppa lub nati :)

Jazzoo
16-09-2007, 09:21
czy ktoś ma amazonasa???????????? poproszę o opinie :D

Ja mialam amazonas carrysling

http://i238.photobucket.com/albums/ff194/olamanola/lollipop.jpg

Mi sie ta chusta bardzo podobala. To byla moja pierwsza tkana i sie nia latwo wiazalo i latwo ukladalo. Dla poczatkujacych bardzo fajna bo nie jest material gruby i dlatego latwiejszy do wiazania.

Vega
16-09-2007, 12:50
No to ja się nie mogę zgodzić co do łatwości wiązania z założycielką Forum - mam nadzieję, że mnie za to nie wyrzuci :twisted:

Owszem łatwo wiąże się węzeł, ale rozłożenie chusty na dziecku i takie jej dociągnięcie, żeby spełniała dobrze swoją rolę i ciasno otulała plecki jest jednak trudne. Nie jest to tylko moja opinia, bo wzięłam chustę na nasze spotkanie na polach mokotowskich i kilka dziewczyn próbowało ją wiązać i żadna w sumie zadowolona nie była...

Lollipop jest cudny kolorystycznie i jak ktoś umie dobrze wiązać i nie jest to jego jedyna chusta to może być :)

serafinka
16-09-2007, 15:13
na razie wybieram chusty po "kolorach" bo wiązac nie umię :oops: kupiłam tęczowego girasola i hoppka antiguę i na razie cieszę się tylko ich wygladem. mam nadzieję na spotkaniu czegoś nauczyć się

Jasnie Pani :)
21-10-2007, 12:51
ktos wie cos na temat ttej chusty?????
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... :IT&ih=015 (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=250176496979&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=015)

serafinka
22-10-2007, 18:31
Jaśnie Pani tak jak gdzie s wyczytałam ostatecznie chyba zrezygnowałaś z tej chusty????

Jasnie Pani :)
22-10-2007, 18:44
No na szczescie tak, bo w/g bardziej oblatanych chustonoszacych jest do bani :wink: a ja i moje dziecie jestesmy blizej rozmiaru XL i chusta, ktora sie wrzyna jest niedopuszczalna :thumbs down:

serafinka
22-10-2007, 20:20
to co teraz postanowiłaś?

Jasnie Pani :)
22-10-2007, 20:39
Bede dalej plakac i wzychac do Didymosa Simon :roll: zbieram kaske narazie, bo jak na zlosc na angielskim ebayu nie ma :roll: a ja tylko tam moge kupowac, bo mam konto w angielskim banku i niestety utknelam w Polsce teraz bez waznej karty bankomatowej :roll: i tylko przelewy na konto moge robic... nic wiecej....

Jasnie Pani :)
22-10-2007, 22:34
wlasnie znalazlam strone sklepu internetowego w Anglii, gdzie maja tego Didymoska, napisalam do nich maila czy mi wysla do Polski i czy moge przelewem placic, bo tam jednak karta wola :roll: trzymajcie kciuki :wink:

serafinka
23-10-2007, 14:15
no to TRZYMAM KCIUKI!!!!!!!!!!!! a potem dasz poogladać i pomacać?????

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 15:29
no to TRZYMAM KCIUKI!!!!!!!!!!!! a potem dasz poogladać i pomacać?????
no problema!!!! nawet teraz to ponosic dam!!! wszystko zalatwione, dzieki uprzejmosci pani co tam pracuje, bo za granice nie wysylaja w sumie, ale mi sie zgodzili i juz zaplacone i czekam :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D I'M SO HAPPY!!!!!!

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 15:30
80 funta wyszlo :omg: :omg: :omg: :szok: :szok: :szok:

Mary-Anne
23-10-2007, 16:02
Jasnie Pani, daj namiar na ten sklep!

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 16:04
Jasnie Pani, daj namiar na ten sklep!
prosze bardzo :wink:
http://www.naturalmothering.co.uk/store ... -p-90.html (http://www.naturalmothering.co.uk/store/didymos-special-order-p-90.html)

DonKaczka
23-10-2007, 16:56
o dzizas, to bylo w didymosie w niemczech kupic, tez przelewem placisz, za granice wysylaja i simon 100 euro kosztuje, nie 150 :shock:
albo mojego za 230 hehe prawie nowka

no nic, jak go dostaniesz zapopmnisz o wydatkach ;)

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 16:59
Wiem, ale tu chodzi o to, ze utknelam do stycznia w PL, praktycznie bez zadnych dochodow i bez karty do bankomatu, a konto na ktorym mam jakies pieniadze mam w Anglii i musialam zakupic od angielskiej firmy, bo z mojego konta bez karty nie mozna robic zagranicznych przelewow. z tej firmy tez mnie odsylali do niemieckiego didymosa, ale ja nie mam wyboru za bardzo :roll:

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 17:00
Don Kaczka jakbym miala w Pl kase to bym z twoich komisowych cos wybrala :wink:

DonKaczka
23-10-2007, 17:11
ło jezu to zes utknela niezle, zycie bez gotowki ciut trudne coo? ja niby tez karty wszedzie, ale czasem jakas kasa gotowka niezbedna

a z tym przelewem to dziwnie masz, ja zeby robic zagraniczne przelewy nic nie musze specjalnego, w obrebie unii ida jak zwykle i za taka sam kase co najlepsze
choc na szczescie wiekszosc zakupow w uk place paypalem, niemcy tylko tacy zacofani, ze przelewy tylko, ani paypal, ani karty

DonKaczka
23-10-2007, 17:13
:) heh to trzeba bylo artykulowac, przelew na uk konto tez do zrobienia :)
platnosci w kazdej formie mozliwe, mycie okien i prasowanie koszul tez wchodzi w gre :lol:

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 17:14
No wlasnie zawsze robilam paypalem wszystko, ale karte mi dziubli i musialam ja uniewaznic i dopiero w styczniu moge jechac po nastepna :( ale jakos daje rade :wink:
a z mojego banku nawet jak mam karte i moge robic przelew to 20 funtow kazdy zagraniczny kosztuje :?

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 17:16
:) heh to trzeba bylo artykulowac, przelew na uk konto tez do zrobienia :)
platnosci w kazdej formie mozliwe, mycie okien i prasowanie koszul tez wchodzi w gre :lol:
taaa, ciekawe jakbym ci oddala jak ja tu nie mam kasy,a w UK mam. do stycznia bys czekala??? :D :D :wink: :wink:

DonKaczka
23-10-2007, 17:19
mam zaprzyjaznione konto w uk na taka okolicznosc, ja komus ktos mi i tak kasa krazy
i paypalem sie dobrze zalatwia, podobno sporo polakow z uk tak kase do polski przesyla, bo najtaniej: Polak potrafi :)

na razie naciesz sie simonem jak przyjdzie, ja czekam na moooje ellaroo, no i vatanaia odbiore w wawie za 3 tygodnie mru mru

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 17:28
mam zaprzyjaznione konto w uk na taka okolicznosc,
kurcze to szkoda, ze ten twoj girasol tenczowy taki krotki, bo tez bym go chciala, a skoro w taki sposob mozna, to niesmialo poprosze, zebys dala znac jak cos innego niz didek bedziesz miala w rozmiarze 7 :wink: :wink: dziex

DonKaczka
23-10-2007, 17:32
zagladaj do komisu po prostu, poluje cały czas

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 17:44
thx, jeszcze wieczorkiem zagladne na niemieckiego ebaya :wink: moze sama cos upoluje :wink:

serafinka
23-10-2007, 18:23
a co można wiązac z krótkiej chusty jak ten girasol????????? bo on jest cudowny!!!!!!!!!!!! ja bym go chciała tylko nie wiem co mogę z nim zrobić przy małym prawie 7 kg dziecku

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 18:56
moja tez ma 7 kg i na biodrze ja wiaze (to tez dla krotkiej chusty) - ostatnie zdjecie na tej stronie w czerwonej chuscie (tylko dziecko musi trzymac glowke
http://www.chusty.info/forum/viewtopic.php?p=2336#2336

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 18:58
http://www.didymos.de/english/html/groesse.htm
masz tu do roznych rozmiarow wiazania :wink:

DonKaczka
23-10-2007, 20:09
girasol nie jest krótki, ma 4,60 tyle co hoppedize i didymos 6, czyli najpopularniejsza długość chusty
i zawiążesz z niej wszystkie wiązania do rozmiaru 44

Jasnie Pani :)
23-10-2007, 22:09
a co można wiązac z krótkiej chusty jak ten girasol?????????
ja napisalam, ze on dla mnie jest krotki, bo ja mam rozmiar 44 a jeszcze ogony lubie :wink:

Ania z Tulikowa
24-10-2007, 08:12
Girasol tęczowy jest faktycznie przecudny, wiem, bo mam :D choć w nim jeszcze nie nosiłam, mam jeszcze tego turkus limonka też baka choć ten pierwszy powalił mnie na kolana.

A tak w temacie długości to proszę napiszcie mi coś jeszcze z waszych doświadczeń z didkiem w rozmiarze 5. Djoneia ty chyba taką katję maiłaś? I co zdała by się dłuższa czy była ok. Ja raczej podwójny x bym chciała wiązać, bo kieszonka to wiem, że nie wyjdzie.

Ania z Tulikowa
24-10-2007, 08:13
chciałam napisać, że ta limonka to też bajka oczywiście ;)

dioneja
24-10-2007, 13:38
moja ex- Katja to 6 miała być, czyli 4,70... a w realu miała tylko 4,44. była za krótka jak dla mnie, i nie nosiło mi się w niej za dobrze. ale ja duża jestem i ciuchy w rozmiarze 42/44 noszę.
obecnie mąż McBaby w niej nosi Franca, choć do małych nie należy. ale on chudzielec (wybacz Olu ;)) jest :lol: .

serafinka
24-10-2007, 16:33
ja nie obejrzałam tej chusty wcześniej a ten wymiar mi starcza choć też noszę rozmiar 42 .
A wiazanie na biodrze jest fajne tylko ja nie umię czy są gdzieś instrukcje????

Jasnie Pani :)
24-10-2007, 19:10
ja sie zawsze od oppamamy ucze :wink:
http://oppamama.fm.interia.pl/wnb.html

serafinka
24-10-2007, 19:22
o wielkie dzięki Jaśnie Pani....czy ten X też jest często przez ciebie używany

Jasnie Pani :)
24-10-2007, 19:24
raz tylko zwiazalam, ale cos nie wyszlo. dopiero sie bedziemy uczyc :wink: na razie kieszonka i bioderko, ale my sie dopiero miesiac wiazemy :wink: wszystko przed nami :D

serafinka
24-10-2007, 19:32
ta strona jest super- teraz trochę poczytałam!!!!!!!!!!!!! i są wzory do uszycia!!!!!!!!!!!!! super super super ale się ciesze

Jasnie Pani :)
04-11-2007, 12:28
kilka innych zastosowan chusty :wink:
http://www.storchenwiege.com/afterbabyuses.htm

serafinka
05-11-2007, 20:46
wszystkie sposoby zastosowań sa fajne poza tym obrusem- nigdy w życiu!!!! jeszcze by mi go utłuścili

Jasnie Pani :)
05-11-2007, 22:04
serafinka dokladnie takiej odpowiedzi sie po tobie spodziewalam :D :high: :high: :high:

bonsai
05-11-2007, 22:45
Najlepsze było wykorzystanie chusty jako smyczy dla psa, siodła i uzdy :lol:

hanti
05-11-2007, 22:49
mi się podoba wersja dla motocyklistów :D

serafinka
05-11-2007, 22:55
o JasniePani tak łatwo mnie przejrzeć??????? myślałam że jestem bardziej tajemnicza ale naprawdę wszystko!!!!! tylko nie taka profanacja chusty jak obrus!!!!

Jasnie Pani :)
05-11-2007, 23:38
bonsai mi sie tez podoba smycz dla psa :D a jakby to na jamniku wygladalo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lool: :lool:

serafinka
06-11-2007, 10:21
Jaśnie Pani czy masz jamniczka????? przypuszczam że próbowałaś zrobić smycz z 4,60 chusty bo krótsza nie daje takiego efektu!!!!!!!!!!!!!!

Jasnie Pani :)
06-11-2007, 10:58
Jaśnie Pani czy masz jamniczka????? przypuszczam że próbowałaś zrobić smycz z 4,60 chusty bo krótsza nie daje takiego efektu!!!!!!!!!!!!!!
no wlasnie nie mam na czyim psie wyprobowac, a mam nawet chuste 5,20 :D jedyny znany mi jamnikopodobny pies jest "nieusmyczowany" :wink: wiec nie pozwoli sobie na tego rodzaju fanaberie :wink:

serafinka
06-11-2007, 11:10
Jaśnie Pańciu!!! pozostaje wyobraźnia albo " ktrótktrwałe użycie" przypadkowej sztuki i szybkie zrobienie zdjecia no......i wklejenie na forum

Jasnie Pani :)
06-11-2007, 11:13
serafinka jak tylko dopadne jakiegos smiesznego siersciuszka to masz zdjecie jak w banku :wink: musze tylko teraz zaczac zapasowa chust nosiac przy sobie :wink:

serafinka
07-11-2007, 14:49
to będzie napewno konkursowe zdjecie!!!!!!!!!!!!!!! już czekam !!!!

o jeszcze pytanko CO WYBRAŁYBYŚCIE ?????? STORCH CZY DIDIMOS!!!!!! koleżanki z doświadczeniem PROSZE!!!!!! POMOŻCIE!!!!!

serafinka
07-11-2007, 14:50
oczywiście DIDYMOS a nie didimos

Jasnie Pani :)
07-11-2007, 21:43
Serafinka moze jutro ci pomoge bo idziemy macac i przymierzac storcza inke kolezanki :wink: podobno super ekstra fajowski, ale ona chyba juz we wszystkim nosila tylko nie w didku.
A co do piesa!!! Znalazlam chetnego i nawet go zasmyczylam didkiem ale nie mialam aparatu przy sobie, ale w najblizszym czasie to powtorze i przysiegam, ze wkleje :wink:

bonsai
07-11-2007, 21:55
Jeszcze trochę to swojego kundla burego zachustuję i pokażę :wink:

Jasnie Pani :)
07-11-2007, 21:58
bonsai hehe, ja tez sie na kundla czaje, tylko rudego :D :D apropos chustowania zwierzat ostatnio na cmentarzu stare baby mnie obgadaly, ze zwiazalam dziecko jak kota :omg: :omg: wspolczuje ich kotom hehe :lol:

dioneja
07-11-2007, 22:51
a mój kot akurat lubi chustowanie ;).
o, proszę:
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/8/pd/gf/ftkt/o5MJpCqD1hMF5mKJ5B.jpg

Jasnie Pani :)
07-11-2007, 23:07
dioneja super zdjatko i super kotek :applause: z tym, ze Luska akurat byla w wiazanej kieszonce i nie bylo jej glowki widac, bo spala, wiec nie wiem, czy kotu by sie chusta spodobala, gdyby mogl z niej wychylic jedynie tylne łapki :wink:
Pozwólcie jednak, ze ja mojego "przytulaczka" nie bede nawet pytac, czy reflektuje na chuste :wink:
http://quick.holdthatpic.com/images/151570.jpg (http://www.holdthatpic.com/)
Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

Jasnie Pani :)
07-11-2007, 23:21
dioneja sliczny pouch :thumbs up:

dioneja
07-11-2007, 23:34
Jaśnie Pani!!! Twoja kocizna jest cudna :)!
radzę spróbować z pouchem (jeśli w ogóle chcesz próbować ;)).

ale, ale... chyba zeszłyśmy troszku z tematu :lol: ! chyba trzeba w galerii wątek stworzyć, o naszych zwierzątkach (nie tylko zachustowanych) :wink: .

a pouch od Bebelulu jest. super sprawa dla starszaków. kiedy Kubek stał się mobilny (a ja jeszcze mogłam swobodnie nosić), i nie chciało sie motać kilometrów chusty wiązanej, zgarniałam go wprost z podłogi/ziemi do poucha, i juś ;)! nawet zaliczyliśmy kilka drzemek pouchowych.

serafinka
10-11-2007, 17:46
ale zazdroszcze wam kiciusiów....moj niestety odszedł już na łono Abrahama..... tak mu obżarstwo wyszło.... a tak bym sobie posłuchała znów jego mruczenia



Jaśnie Pani to ty bez aparatu chodzisz i takie chwile ci umknęły>>.. no popraw się popraw ....

Dioneja a mi coś nie bardzo z pouchem wychodziło może cos źle robiłam....