PDA

Zobacz pełną wersję : zima a rozpoczęcie ec?



greentree
30-12-2007, 20:15
Witam

Zainteresował mnie bardzo ten tekst, i mam ochotę zacząć. Nie wiem czy nie za wcześnie - mój synek ma niespełna miesiąc? I podstawowa sprawa - jak mu pozwolić leżeć goło bez pieluchy, kiedy mu zimno bez śpiochów? U mnie temperatura około 20 stopni i przy każdym przewijaniu jeśli trwa dłużej to się cały trzęsie i dostaje czkawki. Inna sprawa, to jakoś nie widzę wysadzania czy nawet zmiany pieluchy po karmieniu - po każdym przewinięciu (nie wiem czy to z tego chłodu czy nie) Patryk bezwzględnie domaga się jedzenia. Choćby kilka łyków, ale inaczej nie zaśnie... proszę o rady.

I jeszcze pytanko na marginesie... czy tzw. "majtki z suchą pieluchą" np. sandra kosztujące ok. 7-8 zł to podróbki tych wszystkich popolini, ptit dess...... i innych "drożyzn"; czy warto je kupować czy lepiej te droższe?

Anna Nogajska
30-12-2007, 21:19
witaj młoda mamo:). ja przeczytalam o EC, jak mój alex miał jakieś 1,5 miesiąca. oczywiście było mi o tyle łatwiej, przynajmniej psychicznie, że to był początek sierpnia. Pierwszego dnia obserwacji położyłam małego na trawce pod drzewem i tyle :lol:
z drugiej strony nawet eskimosi wychowują bezpieluchowo :lol: :lol: :lol:
a tak poważnie. zima jest oczywiście pewnym ograniczeniem, ale nie do końca, ponieważ dzieci o wiele szybciej się przegrzewają niż wyziębiają. jeśli tobie jest zimno to nie znaczy, że małemu też. wiele osób stosujących ec pozwala swoim dzieciom biegać w ciągu dnia z gołym tyłkiem! wczoraj czytałam na forum niemieckim, że kilka osób wysadza swoje dzieci na balkonie, bo na świeżym powietrzu podobno zawsze to działa! ja co prawda nie jestem taka ekstremalna, ale nauczyłam się ubierać małego dużo lżej niż większość rodziców. ostatnio babcia strasznie przeżywała, że wnunio zamarznie. a czkawka to na pewno nie jest oznaka tego, że małemu jest zimno, mój alex miał czkawki non stop do 4 miesiąca życia i to nawet podczas upałów :lol:

co do rad praktycznych:
1. możesz zacząć od jednego pomieszczenia, które podgrzejesz do wyższej temperatury, np. sypialnia i tam przez jakiś czas, najlepiej codziennie o tej samej porze obserwuj małego. podczas sikania, czy kupki dawaj mu sygnały si si i ee ee.
2. podczas karmienia owiń go w pieluszkę tetrową lub pod pupę podstaw miseczkę a na siusiaka połóż pieluszkę. przykryj go kocykiem. jedną rękę trzymaj na pieluszce i jesli będzie się wypróżniaj to daj mu sygnał. możesz go też karmić w tym jednym bardziej ogrzanym pomieszczeniu. wysadzaj zawsze po przebudzeniu i po karmieniu.
3. niestety ze wszelkich spiochów i body musisz zrezygnować, bo nie sposób w nich cokolwiek zdziałać. najlepsze są spodenki na gumce i dłuższe podkoszulki i bluzy. ja poobcinałam wszystkie body i zazwyczaj takie dwa rozmiary wieksze pasuje. idealnym rozwiązaniem są spodnie chińskie, bardzo proste w uszyciu, ale to później. u takiego maleństwa wystarcza ci jakieś na gumce, które łatwo jest zdjąć. bardzo, ale to bardzo polecam: pieluszka z materiału i legginsy wełniane (ciepluteńkie i nie przyjmują wody). jeśli byłabyś takimi legginasami zainteresowana do daj mi znać na priva, mam jeszcze jakieś "s" na zbyciu. mój alex teraz praktycznie cały czas takich używa: jak chłodniej to długich, jak cieplej to krótkich plus babylegsy. przeczytaj wątek "czego potrzeba do wychowania bezpieluchowego", jesli będziesz miała pytania to pisz. jedną z najbardziej przydatnych rzeczy, które mam jest skórka jagnięca garbowana medycznie (metoda reglanowa, czyli bez chromu) kupiona na allegro za około 70 zł: jesli mały na nią się zsika to po prostu wycierasz do sucha i tyle. wystarczy wietrzyć i czasami wyprać- można w pralce.
cóż, nie wiem co jeszcze ci napisać. po prostu pytaj śmiało, bo na początku tych pytań jest dużo. teraz daj sobie po prostu czas i zacznij bardzo łagodnie i powoli, abyscie obydwoje mogli przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

greentree
30-12-2007, 22:30
Dzięki za odpowiedź :) Opiszę jeszcze szczegółowo parę spraw:

Mnie zimno wcale nie jest, ale po nim to aż widać, jeśli nie trzęsie się cały to przynajmniej nóżki, a to chyba oznacza że mu zimno? Podobnie się działo przez pierwsze dni po kąpieli, bo w szpitalu był przyzwyczajony do bardzo wysokiej temperatury, ale na to już nie narzeka bo szybko trwa, a czasem jak przewijanie się przeciąga (zdejmę pieluchę, wytrę, podłożę nową - kupa, znowu obmyję, wyjmę brudną - siku na całe ubranko) to właśnie w ten sposób reaguje. I do tego dołącza ta czkawka, a czytałam że zimno to jeden z możliwych powodów, co wcale nie znaczy, że jedyny (często np. odbijanie przechodzi w czkawkę). Aczkolwiek mogę się mylić ;)

Co do przegrzewania, to również jestem przeciw - ubieram go często w samego pajaca mimo rad i lekarki i położnej by KONIECZNIE pod spód podłożyć cieniutki kaftanik. Kark ma ciepły i stopy (przed przewijaniem) też, to wg wszelkiej literatury jest ok. Troszkę się obawiam tego "owijania w pieluchę", bo on mi to wszystko rozkopie zanim skończę go owijać... przynajmniej przy przewijaniu na nic się nie zdaje przykrycie na chwilę, bo trzeba na szybko następną pieluchę przygotować... kocyk może i zda egzamin, ale wtedy będzie ciągle do prania :(

Troszkę niepokoi mnie to, że dzieci sikają podczas i po karmieniu. Nie wiem dlaczego (czy ja popełniam jakiś błąd wychowawczy?), ale jeśli ostatnim etapem przed pójściem spać jest coś innego niż karmienie, to Patryk nie zaśnie... nawet jeśli po jedzeniu mu się musi odbić to i tak potem muszę go przystawić, possie ze 2 razy i zaśnie. Tylko gdy był wyjątkowo zmęczony to raz czy 2 udało się go uśpić inaczej, ale jakoś nie wyobrażam sobie, by go wysadzić i żeby zaraz potem spał, i to mnie w zasadzie najbardziej niepokoi, bo jakby nie patrzeć to śpi cały czas z mokrą pieluchą.

Te leginsy to takie coś jak półśpiochy (ostatnio właśnie przyszło mi do głowy za takim czymś się rozejrzeć, bo normalnych śpiochów mam powoli dość)?

I jeszcze ta skóra jagnięca - możesz podać jakiegoś linka, bo nie mogę tego na allegro znaleźć :(

Anna Nogajska
30-12-2007, 23:49
co do pieluszki tetrowej podczas karmienia: aby się nie wysuwała wystarczy pas sumo mini (wątek co potrzebne do bezpieluchowego)- prowizorycznie można to zrobic odcinając od rajstop dzieciecych część z gumką.
po drugie: NIE POPEŁNIeZ błędu wychowawczego przysatwiając dziecko do piersi kiedy ono tego chce. takiego maluszka nie da się jeszcze "wychowywać". on potrzebuje twojej bliskości i tyle. po wysadzeniu go możesz go zna chwilę znowu przystawić, nie ma problemu. niektóre dzieci tak mają.
w poprzednim poście zapomniałam o NAJWAŻNIEJSZYM: wspaniałym sposobem na obserwację maleństwa jest noszenie w chuście! na pewno będzie mu ciepło, a ty szybko chwycisz jego rytm. powinnaś mieć oczywiście dwie chusty....bo jedna będzie w częstym praniu. możesz wykorzystać samoróbkę. ja na początku zakładałam małemu majteczki i wkładałam małą pieluszkę (flanelkową 80x80 pocięłam na 4 sztuki). albo tetrówka i pas sumo mini. na nóżki babylegsy, albo obcięte podkolanówki dla starszaka.

co do legginsów to wyglądają tak:
http://www.babygerecht.de/Windelfrei-se ... ::956.html (http://www.babygerecht.de/Windelfrei-sein/Wollhosen/BABYIDEA-Wollhose-Longie::956.html)

skórki poszukam:)