PDA

Zobacz pełną wersję : Kilkudniowy noworodek w kieszonce



rubinetta
31-05-2011, 16:53
Jak poprawnie zachustować malucha, który ma dopiero kilka dni? Wszystkie filmiki, które znajduję pokazują kilkumiesięczne dzieciaki, które zupełnie inaczej się zachowują i układają.

"Kieszonka" z przodu wydaje się być najsensowniejszym wyborem na początek. Chyba najłatwiejsza do zamotania i wygodna dla malucha (nasza Kluska nie lubi być noszona na plecach).

Tylko co z tymi nieszczęsnymi nóżkami? Wszystkie instrukcje i filmy pokazują, że trzeba wyciągnąć nóżki na zewnątrz i skrzyżować między nimi chustę. Ale przecież taki maluch (raptem 3,5kg) ma tak krótkie nóżki, że wydaje się to być niewykonalne.

Gdzieś widziałam zdjęcie, na którym nóżki były schowane, ale nie mam pojęcia jak względem nich była wtedy poprowadzona chusta. Wszyscy mówią o pozycji "na żabkę" ale nasza mała chyba nie lubi w ten sposób się układać.

Dzisiaj pierwszy raz na próbę zachustowaliśmy Kluskę. Było trochę szarpania, ale chyba jakoś się udało (nie było luzów, mała była odpowiednio wysoko itp). Niestety nóżek w żaden sposób nie udało się nam ułożyć zgodnie z opisami znalezionymi w instrukcjach i na forum. Mała po prostu rozstawiła szerzej kolanka (wyżej niż pupę), ale stopy złączyła razem.

Po kilku minutach spokoju, zaczęła się denerwować i w końcu głośno protestować. Nie wiem czy było jej niewygodnie, czy to coś innego. Przez to, że trzymała stopy razem, nie mieliśmy jak poprowadzić tego nieszczęsnego krzyżowania chusty.

Jak takiego malucha najlepiej ułożyć?

Olapio
31-05-2011, 17:23
mnie dzis wyszlo tak
i jak widac tez mam problem zeby chuste wsadzic pod nozki...
chusta cienka i 56 cm szerokosci wiec dla noworodka idealna

https://lh6.googleusercontent.com/-mdcHEISy1M0/TeUGiDPYbdI/AAAAAAAAAhU/4IIxdCzGYEM/s512/SAM_0431.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-Ww8XvzNXbQ8/TeUGdsvPuAI/AAAAAAAAAhQ/JMqo47HJeEo/s512/SAM_0430.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-LHlBeMI6Zmk/TeUGqXp4JMI/AAAAAAAAAhc/r3u9lhZcBDY/s640/SAM_0433.JPG

ktosikowa
31-05-2011, 17:27
Nasz kluska wieksza(nie starsza szczególnie- ma 2,5 tygodnia teraz), bo pewnie z 5 kilo już ma i długa jest(63), ale tez mamy z tym problem... zdecydowanie lepiej nam było w kangurku...(tylko krótkiej chusty brak).

mamuchap
31-05-2011, 17:32
najlepiej by było gdybys wrzucila fotke

a nie masz jakiej pomocnej chustomamy w okolicyktora by na zywo cos doradzila? bo co innego filmiki a co innego jak ktos pokaze, pomoze

rubinetta
31-05-2011, 17:50
najlepiej by było gdybys wrzucila fotke
Eh, fotka miała być, ale mała zaczęła się awanturować i trzeba było przerwać eksperyment :(


a nie masz jakiej pomocnej chustomamy w okolicyktora by na zywo cos doradzila? bo co innego filmiki a co innego jak ktos pokaze, pomoze
W moim mieście jak dotąd widziałam tylko jedną osobę z chustą. Znalazłam wprawdzie konsultantkę, ale ona sama jest świeżo po porodzie i nie wiem czy coś z tego będzie. Mamy umówione wstępne spotkanie na koniec tygodnia. Miałam nadzieję, że uda nam się we własnym zakresie ten temat rozgryźć żebyśmy mogli już chodzić na spacery.

jadorota
31-05-2011, 18:56
Ja czekałam do badania bioderek i zaprosiłam doradczynię no ale Maluszek miał już 7 tygodni. WKładałam go jednak od samego początku, ale na króciutko:)

Kasia
31-05-2011, 19:58
Jesli masz chuste tkana, to prowadzisz pasy pod pupa, nie zmieniajac pozycji nozek, jakie maluch ma "sam z siebie". Wyjdzie Ci taki maly kokonik ;) Musisz jedynie zwrocic uwage na to, zeby calosc pakiecika byla ulozona pionowo, tzn linia lopatek rownolegla do linii miednicy. Glowka sie bedzie opierac policzkiem o Ciebie, a calosc bedzie stwarzac wrazenie wtulenia sie w Twoja klatke piersiowa. Tylko trzeba dobrze dociagnac :)

Jestem chwilowo wyjechana, wroce z Drezna i pokaze Ci fotki - tylko prosze, napisz mi pw lub maila, bo mam mase na glowie.

Sania
31-05-2011, 20:00
A próbowałaś kangurka? Tam nie trzeba krzyżować pasów.

rzufik
31-05-2011, 21:13
dlatego niektórzy wolą kangurka.
ale OT muszę - OLU!!! jaką masz cudną córę :love: (moja mała wewnętrzna dziewczyno - ja chcę żebyś JUŻ mogła wyjść!!!)

atelka
31-05-2011, 21:46
OT!
OLU- ale jaka czupryna superaśna córci Twej!!! :)

anmuszka
31-05-2011, 21:54
To ja też po OT! Córa cudna! I fryzura córy super! Tez ma takie niebieskie oczeta jak Ty i Michałek?

Cobra
31-05-2011, 22:39
takie małe maluszki nie mogą mieć rozszerzonych nóg na boki, musi zostać zachowana fizjologiczna żaba a nie rozjechana żaba ;) Z jakiego miasta jesteś? Czy nie ma tam żadnych doradców?

pauladuch
31-05-2011, 22:51
Może ten filmik pomoże
http://www.youtube.com/watch?v=1-VHUEM6K0Q

livada
01-06-2011, 11:41
U nas wyglądało to tak (Młoda miała jakieś 10 dni i ważyła trochę ponad 3 kilo):

http://images38.fotosik.pl/878/28f849a5bee14da1med.jpg

Pewnie nie idealnie, ale tragedii też chyba nie było (to w ogóle było nasze pierwsze motanie), Młoda nie protestowała i chyba było jej wygodnie.

maminkastasinka
01-06-2011, 15:28
Może ten filmik pomoże
http://www.youtube.com/watch?v=1-VHUEM6K0Q
Ale ten dzidziuś malutki na tym filmiku :)
Tylko on ma tutaj w tej kieszonce te nóżki całkiem schowane - można tak? Pewnie tak, skoro coś takiego prezentują
Dla nas ten tema już nieaktualny bo Franio wyrósł z okresu noworodkowego, ale te nóżki i skrzyżowanie pasów chusty też były pewnym problemem więc podczytuję z myślą o kolejnym ;)

pauladuch
02-06-2011, 00:00
Nawet nie wiem kiedy Dominisia przestała być taka malutka.:-(

kasia_B
06-06-2011, 14:05
Może ten filmik pomoże
http://www.youtube.com/watch?v=1-VHUEM6K0Q
Fajny ten filmik, pierwszy raz widzę z takim maluszkiem :)- zazwyczaj są lalki albo starsze dzieciaczki

Nezumi
17-06-2011, 19:17
to można tak jak na filmiku ze schowanymi nóżkami, czy nie??? proszę o odp:mighty:

elenapogodna
17-06-2011, 20:29
to można tak jak na filmiku ze schowanymi nóżkami, czy nie??? proszę o odp:mighty:
można. i treba. wyżej już Kasia dobrze napisała, jak :)

Nezumi
17-06-2011, 20:34
o dzięki, to zaraz próbuję tak jak na filmiku;-)

belfe
17-06-2011, 20:54
a te poły sa zamotane na nozkach czy pod ? :hide:

Mayka1981
19-06-2011, 06:03
a te poły sa zamotane na nozkach czy pod ? :hide:

mówisz o kieszonce ze schowanymi nóżkami? NA :)

wrapsodia
28-07-2011, 10:31
Może ten filmik pomoże
http://www.youtube.com/watch?v=1-VHUEM6K0Q


Czy tylko ja widzę, że chusta w tym filmiku nie jest dobrze dociągnięta???


to można tak jak na filmiku ze schowanymi nóżkami, czy nie??? proszę o odp:mighty:

Zależy kogo spytasz? Zdania różnych szkół noszenia są podzielone. Faktem jest że wcześniaka i bardzo malutkiego noworodka trudno zamotać w kieszonkę krzyżując pasy pod nóżkami (dlatego dla najmniejszych polecam kangurka :)


można. i treba. wyżej już Kasia dobrze napisała, jak :)

Pozwolę się nie zgodzić. Nie polecam takiego wiązania kieszonki, w którym napięcie prowadzone jest po nóżkach dziecka. Przeanalizujcie sobie gdzie rozkłada się wtedy ciężar? Jeżeli przez plecy, ramiona noszącego jest prowadzony na biodra po nóżkach, tzn że na nóżkach malca też się częściowo rozkłada. Jeżeli chcemy dobrze odciążyć kręgosłup maluszka musimy chustę mocno dociągnąć i zawiązać węzeł. Jeżeli dobrze dociągniemy chustę to ściskamy i przyblokowujemy malcowi nóżki. Jeżeli niechcąć przyciskać nóżek zrobimy to luźniej, luzy po chwili przeniosą się na srodkowy panel i nie zapewnią odpowiedniego podparcia dla kregosłupa dziecka, będzie on odczuwać wstrząsy podczas chodzenia. Można ew próbować zawiązać kieszonkę z nożkami w środku i supłem pod pupą (bez krzyżowania pół i prowadzenia do tyłu). Tak czy siak zostaje wtedy kupa materialu jeśli mamy chustę 4,6, (podobnie jak w kangurku) i ten materiał luźno poprowadzić możemy na plecy. Nadal zostaje jednak kwestia do rozważenia przyblokowanych nóg panelem. Jeśli malca przykryjemy całego chustą trudno też ocenić jego pozycję. Może się zdarzyć że z jednej strony mocniej dociągniemy chustę i nóżki nie będą symetrycznie ułożone, a z zewnątrz nie będzie to widoczne.



Tylko on ma tutaj w tej kieszonce te nóżki całkiem schowane - można tak? Pewnie tak, skoro coś takiego prezentują


Nie wszystko co znajdziemy w internecie jest warte polecenia. Ba. Jest bardzo niewiele dobrych filmików, a baardzo dużo wynalazków wymyślonych przez rodziców lub propagowanych przez pseudo doradców noszenia. Przecież każdy może się tak nazwać. Zawsze trzeba sprawdzać podłoże jego wiedzy.

Stella
28-07-2011, 22:22
a to nie czasem chusta elastyczna na filmiku? bo jakoś mi tak wygląda... No i fakt nie każdy filmik jaki znajdziemy jest dobry. ten raczej do dobrych nie należy.