PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy, czy ktoś mi wytłumaczy ?



rybka
19-09-2008, 22:45
Nadmiar informacji mnie przytłoczył :(
Widzę, ze większość z Was zaczęła z pieluszkami wielorazowymi od początku a ja mam już 7 miesięczną córcię i chciałabym przejść na wielorazówki. Przyznam szczerze, ze przytłoczył mnie koszt początkowy tego przedsięwzięcia. Na dodatek kiedy powiedziałam męzowi o moim pomyśle, to mnie prawie zlinczował ;)
Mam nadzieję, ze nie jest za późno na początki i co polecałybyście mi żebym się tak nie kręciła.
Narazie zrozumiałam takie opcje
pieluszki formowane+otulacz
pieluszki do składania (tetrowe, flanelowe, bawełniane)+otulacz
pieluszki formowane+ wkładka (ręcznik z IKEA, prefold?, szmatka z mikrofibry)+ otulacz
pieluszka all in one (jedna biała doskonała)

ile czego bym potrzebowała na początek żeby nie bolało?Dodam, ze Lenusia na swoje 7 miesięcy jest malutka-waży 6350 i ma 61 cm a przy tym jest strasznym wierciochem więc pewnie zakładanie pieluszki składanej skończyłoby się porażką.
nie mogę raczej rozdzielić już sobie wydatków na "okres ciąży" ale mam nadzieję, ze jeśli teraz zacznę z Lenką, to z następnym pójdzie łatwiej i to od urodzenia :) Bardzo, bardzo chciałabym pieluszkować w ten sposób.
Przeraża mnie ilość pampków wyrzucanych do śmieci co dnia.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc
Magda

Anna Nogajska
19-09-2008, 22:52
magda, akurat na wielorazówki nigdy nie jest za późno. a przecież możesz ich uzywać też przy kolejnym dziecku, bo mąż chyba jeszcze broni nie złozył? :lol:

co do twoich typów, które wymieniłaś to wszystko się zgadza aż do momentu formowanych, do których wkłada się wkłądkę. one się nazywają pieluszkami z kieszenią (pocket).
też same pockety najszybciej wysychają, bo oddzielnie schnie pieluszka i wkłądka. AIO schną bardzo długo, tak jak niektóre bawełniane, konopne itd formowane. za to formowanki z reguły są bardzo chłonne, czyli coś za coś.
tetrę możesz oczywiście stosować, ale uprzedzam, że to dużo pracy. na noce i na wyjścia potrzebujesz kieszonek i/ lub formowanek. terta powiedzmy w ciagu dnia wraz z dobrym otulaczem.

ile potrzebujesz? wersja otymalna to 15 sztuk kieszonek i formowanek ( w sumie), wtedy pranie wypadnie ci raz na dwa dni. ale na początek proponuję ci zacząć od mniejszej ilości i przede wszystkim zobaczyć co w waszym przypadku najlepiej się sprawdzi. zawsze możesz dokupić kolejne. rozłóż inwestycję w czasie. przejściowo na wyjścia, czy w nocy możesz stosować jednorazówki.
jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz smiało.
acha, i obserwuj nasz bazarek, bo tam często pojawiają się używane. sama właśnie sprzedałam 5 szt i otulacz prawie nowych...

mart
19-09-2008, 22:56
fajnie, że chcesz używać wielorazówek.
w sumie podział opisałaś słusznie - tylko prefold nie jest wkładką a pieluszką składaną i np. zapinaną gumką snappi + otulacz. taka bardziej zaawansowana tetra, bo z pogrubioną częścią środkową i generalnie bardziej chłonna.

z pieluszkami jest tak jak z chustami - każdemu pasuje co innego i też pieluszki mogą być narzędziem w tzw. wychowaniu bezpieluchowym, choć nie muszą.
wg mnie najwygodniejsze i najbardziej uniwersalne jeśli chodzi o samą ideeę wielorazówek są kieszonki np. ptit's dessous
ale te już się nie sprawdzą jeśli chcesz, żeby w domu dziecko czuło że robiu siusiu i ma mokro. u nas w tym celu jest po prostu złożona w prostokąt tetra i szorty wełniane. ale to też dlatego, że kupki lądują w nocniku, część siusiu też.
tetry i prefolda faktycznie nie zapniesz dobrze na ruchliwym malcu, podobnie z formowanymi z troczkami.
otulacze i pieluszki na rzepy dzieci mobilne potrafią odpinać. więc np. po domu bez nocnikowania chyba najlepszy byłby zestaw formowana + otulacz-szorty lub otulacz na napy. otulacz na rzepy może też obcierać ruchliwego malca.

to tylko przykład sposobu myślenia - musisz sobie popróbować różne rozwiązania i dojść do tego co ci najbardziej pasuje. dlatego nie polecam wydawania kasy na cały komplet pieluch od razu.
za to na pewno warto kupować pieluchy uniwersalne rozmiarowo - one size. będą dobre dla kolejnego dziecka. otulacze zwykle mają rozmiary, choć i tak dość elastyczne.

natala
19-09-2008, 23:11
otulacze i pieluszki na rzepy dzieci mobilne potrafią odpinać. więc np. po domu bez nocnikowania chyba najlepszy byłby zestaw formowana + otulacz-szorty lub otulacz na napy.

napy niestety tez - moj wlasnie wpadl na to, jak sobie zdjac Ptit's Dessous :(

mart slusznie radzi - kupuj po jednej, bo to co pasuje jednej mamie i jej dziecku, niekoniecznie moze pasowac innej. kazda z nas ma swoje typy naj, naj i takie, ktorych z jakis powodow nie lubi. u nas na przyklad sprawdzaja sie wylacznie pieluchy, w ktorych jest sucho - inaczej maly natychmiast sie odparza. wiec w tej chwili uzywamy glownie kieszonek.

Anna Nogajska
20-09-2008, 12:33
dokładnie macie rację! kolekcję najlepiej budować krok po kroku i zdecydowanie nie wybierać tylko jednego typu pieluszek, czy jednej marki.
generalnie zasada jest taka, że jeśli używamy pieluszki formowanej, która nie przylega bardzo ściśle do dziecka to używamy bardzo szczelnego (w sensie kroju) otulacza.


jak dziecko się odparza w formowanych można pociąć cienki polarek i taką wkładkę dawać do środka. plus jest taki, że dziecko ma sucho no i kupkę łatwiej usunąć.
najlepszy oczywiście jest cieniutki mikropolarek, ale o niego u nas ciężko. można w ciucholandach uchodzić jakieś ubrania z cienkiego polaru i pociąć. albo sprowadzić z zagranicy...jakby przesyłka rozłożyła się na parę osób to pewnie nie byłoby tak drogo.

Anna Nogajska
20-09-2008, 12:35
za szybko enter.

mikropolarek i inne fantastyczne materiały na www.babeco.co.uk (http://www.babeco.co.uk)

pasquda
20-09-2008, 12:41
Babeco.co.uk rzeczywiście super stronka-wielki wybor,szybciutka wysylka.

natala
20-09-2008, 15:11
jak dziecko się odparza w formowanych można pociąć cienki polarek i taką wkładkę dawać do środka. plus jest taki, że dziecko ma sucho no i kupkę łatwiej usunąć.

a to prawda, ja nabylam (zamiast papierkow) takie mikropolarkowe wkladki do pieluch. jak w razie awarii (np. brak suchych wkladek) na pupe idzie otulacz z czyms tam, to wkladam ten polarek i nie jest najgorzej. ale generalnie wole kieszonki, bo sie dziec ruchliwy zrobil i ciezko mu cokolwiek zalozyc na tylek :wink:

rybka
20-09-2008, 19:52
Dziewczyny, bardzo Wam dziękuję za rozjaśnienie :)
W moim przypadku zdecyduję się na pieluszki formowane + otulacz. Raz że to szybciej schnie, dwa, pieluszek może być więcej niż otulaczy -bo te się rzadziej pierze?
Kurcze jak zacząć żeby się szybko nie zniechęcić? no i żeby nie zniechęcić męża ;)
Będę polowała na jakieś okazje-obawiam się tylko, że w takim układzie to moje dziecko wyrośnie z pieluch zanim coś ustrzelę ;)
A tak na próbę to z której firmy kupić sobie pieluszki? co radzicie?

Anna Nogajska
20-09-2008, 19:57
kochana, przyjemność wyboru to już pozostawiamy tobie :).

zdecyduj się raczej na rozmiar one size, bo to będzie spora oszczędność. a najszybciej schną kieszonki :).

małpa
24-09-2008, 19:30
my mamy pare takick majteczek canpola z sucha pielucha, zktórych wyrwałam ceratke i powstała kieszonka do której pakuje małe ręczniczki albo coś innego :lol: bardzo fajne a dużo tańsze i szybko schną
właściwie lubie tą wersje tak samo jak moje inne firmowe wielorazówki