PDA

Zobacz pełną wersję : Jak często zmieniacie pieluszki?



Anyczka
05-03-2011, 22:40
Wydawało mi się, że po dwóch miesiącach z wielo nie muszę o to pytać, ale: wczoraj była u nas położna z poradni laktacyjnej i nastraszyła mnie informacją, że u dziewczynki pieluszkę należy zmieniać max po 1,5 h, bo ma krótsza niż chlopiec cewkę moczową i łatwo o infekcję etc. Krótko mówiąc, poczułam się jak wyrodna matka, która znęca się nad dzieckiem;(

Nie, żebym trzymała dziecko godzinami w mokrych pieluchach, ale co 1,5 h to do tej pory zmieniałam tylko te parę prefoldów z Pieluszkarni, które mamy... Formowanki i kieszonki to średnio co 2-2,5 h, a zdarza się, że jak Jadwisia zaśnie snem kamiennym, to i 3,5 h. Dodam, że Jadwisia ma 4 miesiące, mokro jej zupełnie nie przeszkadza (a mamy większość pieluszek z naturalnym materiałem od pupy), skórę na pupie ma jak marzenie - żadnych odparzeń, podrażnień, czerwoności.
Przejmować się srogą położną, jak sądzicie?

Olapio
05-03-2011, 22:44
w dzien zmieniam od razu gdy sie zorientuje ze ma mokro, no chyba ze spacer (jednak zazwyczaj po spacerze sucho)
w nocy raz albo wcale ale Michal czesto sika dopiero nad ranem

blabla0
05-03-2011, 22:51
my zmieniamy średnio co 1,5- 2 godz
ale zdarzy sie czasem i 3 godz jak ma sucho
ale mam manie i sprawdzam stan pieluszki co ok pół godz jak jestesmy w domu

Mayka1981
05-03-2011, 22:53
sprawdzam często, zmieniam jak tylko jest mokra, na pewno godziny w sikach nie siedzi a kupy i tak w nocniku...
no nie wiem jak w nocy, czasami pewnie śpi z mokrą pieluchą, ale też mam nawyk sprawdzania co zmiana piersi czyli często ;)

Guest
05-03-2011, 23:05
a nie zależy to od wieku dziecka?? Przecież pojemność 4 mies i 18 to inne hektolitry:hmm:
;)

Anyczka
05-03-2011, 23:10
No, w kupie to moja też oczywiście nie siedzi - co prawda robi ją w pieluchę, ale tylko w dzień, i widać i czuć to od razu, więc i zmieniam od razu...

Anyczka
05-03-2011, 23:11
a nie zależy to od wieku dziecka?? Przecież pojemność 4 mies i 18 to inne hektolitry:hmm:
;)
Ano też mi się tak wydaje;)

Laminatorka
05-03-2011, 23:12
Inne, ale mój 1,5 roczniak czasem nie sika 3-4 godz. ale sprawdzam co godzina czy nie jest zsikany.

Marti
05-03-2011, 23:12
Po kupie zmieniam od razu. Przy siusianiu mniej więcej co 1,5-2 godziny. Chyba, że Nela śpi, wtedy rzadziej.

Sylaba
05-03-2011, 23:25
Wysadzam od 6 m-ca, co 40-50 minut i jak mokra to zmieniam, w nocy junior rzadko siusia przeważnie pieluszka sucha, za to ranny sik ledwo sie w nocniku miesci.
Jak mały miał 4 -m-ce to zmieniałam co 1 - 1,5 godz., chyba że spał to bywało że i 3 godz. w jednej pieluszce był.

margeritta
06-03-2011, 00:00
aż tak się nie przejmuj, jeśli Twoje dziecko ma skłonność do infekcji to i tak nie unikniesz, a przypadkiem ta położna nie chciała Cię zniechęcić do wielo?
ja starałam się zmieniać po każdym siknięciu, a na wyjścia zakładamy pieluszki odciągające wilgoć
2 godz w jednej pieluszce nie powinny zaszkodzić :-)
aha i nie jesteś złą matka! używasz wielo i nie trzymasz dziecka 6 godzin w pampku (bo są tacy)
Moja koleżanka szczyci się tym że zmienia co 4 godz. pampersa i szczyci się tym bo uważa że to często:hide:

rafandynka
06-03-2011, 00:27
Po kupie zawsze, rano przed spaniem południowym idą zwykle 2-3, na drzemkę dostaje zawsze suchą, potem ją wysadzam lub zmieniam pieluchę, a po południu zwykle idą jeszcze 2 pieluszki. Na noc zwykle 1, ale jak widzę, że ma mokro, to również zmieniam. Wychodzi mi 6 na dobę, ale bywa, że 8, zależy co uda się złapać na nocnik. Pupa jak marzenie to u nas dopiero w wielo się pojawiła, bo wcześniej koszmar, ale bywa odparzona przy ząbkowaniu.

erithacus
06-03-2011, 00:35
A czy ta położna mówiła to w kontekście wielo, czy tak ogólnie?
Bo chyba nie ma różnicy, czy ten mocz i bakterie siedzą sobie w wielo czy w pampersie.

filcia
06-03-2011, 17:35
Dziewczyny, a co zrobić w przypadku kiedy synek śpi w wielo, pieluszka wyposażona jest dodatkowo w tetrę, która przylega bezpośrednio do ciała, a w nocy karmię go dwa razy i zmiana pieluszki bardzo go wybudza?
Na razie nie zmieniam wielo w nocy, ale Wasze posty trochę mnie zaniepokoiły :((

Anyczka
06-03-2011, 17:46
A czy ta położna mówiła to w kontekście wielo, czy tak ogólnie?
Bo chyba nie ma różnicy, czy ten mocz i bakterie siedzą sobie w wielo czy w pampersie.

Chyba tak ogółem - ona raczej mądra kobieta jest i wielo pochwala.
Nie pochwala za to mojej diety (a jem już prawie wszystko...), ale to na inny wątek;)

Anyczka
06-03-2011, 17:48
Dziewczyny, a co zrobić w przypadku kiedy synek śpi w wielo, pieluszka wyposażona jest dodatkowo w tetrę, która przylega bezpośrednio do ciała, a w nocy karmię go dwa razy i zmiana pieluszki bardzo go wybudza?
Na razie nie zmieniam wielo w nocy, ale Wasze posty trochę mnie zaniepokoiły :((

Ja bym na całą noc jednak nie zostawiała w jednej pieluszce, wielo czy nie wielo, to strasznie długo. Ja karmię w nocy co 2-2,5 h, ostatnio nawet co 1-1,5, bo Jadwisia zrobiła się nocnym żarłokiem, i zawsze zmieniam przed karmieniem.
Nawet jeśli mały wybudzi Ci się przy zmianie pieluchy, to pewnie przy cycu i tak potem się uspokoi i przyśnie...?

mamuchap
06-03-2011, 18:10
Dziewczyny, a co zrobić w przypadku kiedy synek śpi w wielo, pieluszka wyposażona jest dodatkowo w tetrę, która przylega bezpośrednio do ciała, a w nocy karmię go dwa razy i zmiana pieluszki bardzo go wybudza?
Na razie nie zmieniam wielo w nocy, ale Wasze posty trochę mnie zaniepokoiły :((

to ja jestem wyrodna matka, bo od samego początku w nocy pieluche zmieniałam tylko w sytuacji kiedy była kupa. Jesli nie ma to nie zmieniam, spi całą noc w jednej pieluszce. Próbowałam kilka razy zmienic w nocy na spika albo wysadzic ale wtedy mały sie rozbudzał i nocke mialam z głowy.

filcia
06-03-2011, 18:25
Nawet jeśli mały wybudzi Ci się przy zmianie pieluchy, to pewnie przy cycu i tak potem się uspokoi i przyśnie...?

Prawdopodobnie tak, o ile jest 2-3 w nocy i za oknem ciemno. Natomiast raczej nie jeśli jest po 4 nad ranem - wtedy wybudzenie oznacza początek dnia dla mnie i męża..

klusiecka
06-03-2011, 19:30
W nocy po 7-8 godzinach
W dzień po kupie, kieszonki do 3 godzin max, skłądane do godzinie max.
Dobrze że połozna tak mówiła, ona nie wie jak często ty zmieniasz pieluchy a są mądrzy inaczej rodzice co trzymają dziecko do 6!! godzin w jednej pieluszce ( w dzień)

kawiareczka
06-03-2011, 19:42
my co prawda dopiero zaczynamy ale już mogę coś napisać. Zależy od pieluchy...niektóre są suche (Fuzzi Bunz One Size) przez ok 5 godzin, zmieniam tylko wkłady. W innych jak jest odczuwalnie mokro, myślę że 2godziny.Ale zdarza się też wpadka po godzinie;-). Ale ja na razie mam takie pieluchy aby od pupy było sucho, więc musiałby sporo nasiurać aby miał mokro.
Kupa od razu jak wyczuję oczywiście.

ani.fa
06-03-2011, 19:44
W dzien do max 3 h, ale to w sporadycznych sytuacjach. Zazwyczaj co 2 h. W nocy nie przewijam, ale od niedawna jest u mnie mama i mnie meczy by malej zmieniac w nocy pieluche to moze by lepiej spala. Zobaczymy. Poki co -jedna pielucha na noc.

fiolka
06-03-2011, 19:45
z moim miesięczniakiem staram się zmeniać za każdym razem jak ma mokro i przed każdym spaniem, a że śpi dużo a sika jeszcze więcej to czasami siedzi w kieszonce i 3 godziny. W nocy zmieniam góra raz..... - to nie za mało? powinnam częściej w nocy? Bambusowe kieszonki chłoną ładnie, a maluch się na mokre nie skarży. Ale też sie zaczęłam zastanawiać nad częstotliwością zmieniania.

Mazi
06-03-2011, 19:58
Ja zmieniam rano co 15, 20 minut jak nie uda nam sie sikow zlapac do ubikacji :) W ciagu dnia co godzine staram sie wysadzac.
W nocy czasem wymieniam tylko wklady w kieszonce, zdarzy sie tez, ze obudzi sie rano z sucha pieluszka.
Kurcze, mam chyba szczescie, bo moj dziec (3 miesiace) to spioch i po cycu i potem wysadzeniu( lub ewentulanej zmianie wkladow) w nocy zasypia od razu, nie mam mowy o wybudzeniu i nocce z glowy:)

fiolka
06-03-2011, 20:11
cały czas się zastanawiam nad wysadzanie, tym bardziej, że już mniej więcej wiem kiedy będzie kupa szła.....a z tym zmienianiem co 15-20 min to też nam się zdaża - najczęściej na przewijaku - jeszcze nie zdążę malego ubrać a tu już tetra przesikana ;)

wiki100
06-03-2011, 21:06
myśle, że takie kryterium jak co ile godzin jest bez sensu- jak zmieniałam zwykle co 2 siki - tak - sprawdzałam palcem czy ma nasikane, ale ja poprostu nie miałam innego wyjścia - po więcej niż 2 siku już się zaczerwieniało. Myśle, że skoro pupcia jak marzenie to można i dłużej potrzymać, ale ogólnie to jestem za częstym zmienianiem pieluszek- tzn. max co 3 godz - również producenci pampersów piszą żeby zmieniać nie rzadziej niż co 3godz i myślę , że to ma sens - prawdopodobnie po tym czasie rozwija się dużo bakterii, w lecie na pewno trzeba zmieniać częściej.

filcia
06-03-2011, 21:44
Słuchajcie, może to głupie pytanie, ale na czym polega "wysadzanie" 1- czy 3-miesięcznego dziecka? :) No chyba nie sadzacie go na nocniczek :D

erithacus
06-03-2011, 22:50
http://ekobaby.pl/ec_w_praktyce_pozycje_wysadzania.php :)
Właśnie dlatego mówimy wysadzić, a nie posadzić ;)

Olapio
06-03-2011, 22:56
my co prawda dopiero zaczynamy ale już mogę coś napisać. Zależy od pieluchy...niektóre są suche (Fuzzi Bunz One Size) przez ok 5 godzin, zmieniam tylko wkłady. W innych jak jest odczuwalnie mokro, myślę że 2godziny.Ale zdarza się też wpadka po godzinie;-). Ale ja na razie mam takie pieluchy aby od pupy było sucho, więc musiałby sporo nasiurać aby miał mokro.
Kupa od razu jak wyczuję oczywiście.

to ze czuc sucho nie znaczy ze dziecko nie siedzi w sikach
tym bardziej jesli zmieniasz tylko wklad a polar nadal przesikany,mimo ze daje uczucie suchosci :(


W nocy czasem wymieniam tylko wklady w kieszonce

j.w.

Sylaba
06-03-2011, 23:44
:hmm: zastanawiam sie jak wygląda jednorazówka nie zmieniana przez 6 godzin, przecież ona musi być większa od dziecka, pupa w wielo to przy tym mikrus.

kawiareczka
06-03-2011, 23:48
no może się nie znam, może jestem początkująca ale jeżeli dziecko ma suchą pupę i suchą pieluchę to wg mnie 'nie siedzi w sikach'. Wkładkę wymieniam, żeby nie łaził z bagażem. Chyba taka jest idea tych pieluszek a może się mylę? w przeciwnym razie równie dobrze mogłabym go zawijać w tetrę i zmieniać po każdym sikaniu. A w nocy? przewijać co dwie godziny za każdym razem jak zrobi siku? ja na razie jeszcze pakuję w pampersa bo żadnej pieluszce wielo nie ufam jeszcze na tyle aby założyć ją na noc. A nie mam ochoty budzić się w nocy co kilka godzin, rozpinać dziecku pajaca żeby sprawdzić czy ma sucho. Syn ma rok.

kawiareczka
06-03-2011, 23:50
:hmm: zastanawiam sie jak wygląda jednorazówka nie zmieniana przez 6 godzin, przecież ona musi być większa od dziecka, pupa w wielo to przy tym mikrus.

Widzę po sygnaturce że masz troje dzieci, wszystkie na wielo?;-)
Pieluszka jednorazowa nie zmieniana przez 12 godzin (tyle śpi w nocy moje roczne dziecko, nie je w nocy) wygląda jak....zsikana pielucha po nocy. Normalnie. Nie jest większa od dziecka.

fioletka
06-03-2011, 23:58
Nocą zmieniam tylko jak kupa. Czyli nawet do 12 godzin jednorazówce Libero. W dzień wielo średnio co 2-3 godziny, chyba, ze kupa.

erithacus
07-03-2011, 00:03
Kawiareczko, widzę, że jesteś dość bojowo nastawiona. Pewnie i tak Cie nie przekonam ale muszę odpowiedzieć na dwie kwestie.
Po pierwsze: to, że pupa i polar sa suche nie znaczy, że moczu tam nie ma. dotknij ręką lewej strony nawet najsuchszego polaru albo weluru. W dodatku rozwijają się bakterie, które mogą zakażać cewkę moczową.

Po drugie: nawet największy lejek nie siusia tyle w nocy, c w ciągu dnia. Wydaje mi się, że pampers po nocy wygląda inaczej niż po 6 godzinach w dzień.

I jeszcze jedno, Sylaba chyba nie ma trójki dzieci. A nawet gdyby miała i gdyby wszystkie chodziły w pampersach, to nie musiałaby wiedzieć, jak wygląda taka pieluch po 6 godzinach.

agatha
07-03-2011, 00:06
Też w nocy nie zmieniam (no chyba, że trzeba). W dzień dość często (wedle obserwacji - bo próbujemy EC - ale odkąd mała raczkuje to nastąpił pewien regres).

bianka2009
07-03-2011, 07:23
kieszonki co 2-3h lub jak zrobi kupę to od razu :mrgreen:. Muśliny po siknięciu. W nocy jak zrobi kupę :)

Cały czas nie mogę się nadziwić jak wiele osób żyje w świadomości że skóra dziecka w jednorazówce nie ma kontaktu z moczem. Reklamy tak namydliły oczy konsumentom ze oni ślepo w to wierzą:omg: Przecież sam fakt zrobienia przez dziecko siku już sprawia że skóra ma kontakt z moczem. W wielorazówce tak samo. Jest tylko mała aczkolwiek znacząca różnica. W wielo mocz nie miesza się z chemią która działa na skórę toksycznie. Ze względu na ten fakt... trzymanie całą noc dziecka w jednorazówce czyli pół dnia?....hmmm... osobiście nie miałabym sumienia.
W wielo nawet jak jest warstwa utrzymująca suchość to i tak skóra ma kontakt z moczem przez sam fakt siknięcia (utrzymuje tylko suchość dla wygody dziecka ale jest już osikana) jest to fizjologia i natura człowieka która od wieków jeszcze "nikogo nie zabiła" Jak ma być naturalnie to niech będzie naturalnie a nie z jakimiś chemicznymi syfami :)

Olapio
07-03-2011, 08:14
odnosząc się jeszcze do zmieniania wkładki

kiedys jak Michal byl malutki przyszli do nas znajomi. Kolega opowiadal jak to jego znajomi uzywaja wielo i wymieniaja tylko wkladki, no chyba ze dziecko zrobi kupe. ja mu tlumaczylam ze przeciez to niemozliwe bo ta pielucha i tak jest osikana, ze sie pomylil itp.Ze na pewno cala pielucha laduje w wiadrze a nie same wkladki.
Ale widze ze czlowiek wiele sie jeszcze moze nauczyc ;)

I przypomina mi sie jeszcze historia ktora opowiadala moja mama.W czasach kiedy my bylismy mali i uzywano tetry,niektore osoby ponoc potrafily jej nie prac, tylko suszyly na kaloryferze.W sumie efekt jak przy zmianie wkladek. Dziecko siedzi w suchym, mimo ze zaszczanym...

mynia
07-03-2011, 09:19
jeśli się zorientuję że jest mokro zmieniam natychmiast. sprawdzam co 1-2h Ale czasem jest sucho przez 3h a czasem już po 0.5h pieluchę trzeba zmieniać bo przeciekło... Generalnie to zależy jak dziecko dużo pije. W przypadku maluszka to wiadomo - bardzo regularnie. Ale takie większe dziecko ma różne zapotrzebowanie na płyn.

emmaline
07-03-2011, 10:18
noto teraz wyrodna matka się wypowie:
u nas panna w nocy 10-12h siedzie w jednej pieluszce, i uwierz sika dużo, bo co 2-3h mnie ssie :)

wiki100
07-03-2011, 11:25
Kiedy jeszcze używałyśmy wyłącznie pampków - a szło nam baardzo dużo bo kupka co chwila a papierków nie tolerowała- próbowałam wieczorem przed kąpielą zostawiać pampersa na rano jeśli był tylko raz nasikany - był prawie suchy. szybko przestałam bo stan pupy a zwłaszcza "kobiecych narządów" po założeniu takiej pieluszki rano był fatalny. Piszę to żeby przestrzec wszystkich przed zmienianiem tylko wkładów - a zostawianiem polarku od pupy. Może nie wszystkie dzieci są tak wrażliwe jak moje, ale lepiej nie ryzykować- mocz to mocz a bakterie to bakterie.

Anyczka
07-03-2011, 12:06
Ja myślę, że nie dajmy się zwariować - dużo zależy od dziecka, ilości siuśków i reakcji skóry.

Ja akurat kieszonki zmieniam w całości - na początku tez myślałam, że będę wymieniać tylko wkłady, ale jakoś przesikany polar mnie nie przekonuje, bakterie, zapach i w ogóle, poza tym większość mam z naturalnymi materiałami od pupy.

mirabel
07-03-2011, 13:25
Dziewczyny zaufajcie intuicji i zdrowemu rozsądkowi.

Nie wiem czy się da co do minuty z zegarkiem w ręku zmieniać pieluchę.

My pieluchujemy wielo od urodzenia.
Miałam łatwo - bo jak mały zrobił siusiu to automatycznie dostawał czkawki; więc ja biegeiem do zmiany pieluchy
Początkowo prałam codziennie, góra co 1,5 dnia i zbierało mi się ok 30 pieluch
Potem te okresy prania wydłużały mi się co 0,5 dnia (ja mam małapralkę 25-27 pieluch+wkłady to max co do niej zapakuję).
Teraz mały ma 11 mies i co 2,5 - 3 dni zbiera mi się ok 20-22 pieluch do prania.

Częstotliwość sikania w dzień tez u nas róznie się układa/układała.
Był taki okres, że mały rano, pomiędzy wybudzeniem się a pierwszą drezmką non stop pompował w pieluchę.
W dalszej części dnia zdecydowanie rzadziej mu się zdarzały siuśki.
Jeżli chodzi o nocki - do ół roku życia małego zmieniałam pieluchę 1-2 razy w ciągu nocki.
Teraz nie zmieniam (śpi od ok. 20.30 do 7 rano) chyba, że zdarzy się jakiś przeciek.

Ilka
07-03-2011, 22:55
my na wielo odkąd mały miał 2 miesiące, wcześniej system mieszany i nawet jak była na pupie jednorazówka to i tak zmieniałm co 1-2, czyli ok 20 pieluch wychodziło. Jak spał to go nie wybudzałam na zmiane pieluszki, a spał po 8 godzin. Potem mu przeszło spanie i do teraz pobudki co rusz na cycka. Śpi w jednej wielo-pieluszce w godz ok 19-20 do 5-7. Zmiana pieluchy = pobudka, nim 2h wyrwane ze snu, dlatego nie zmieniam. Chyba ze kupa...

W dzień zmiana kieszonek co ok 2 godz, zawsze przed - po: spaniu, spacerze itd. Zmieniam całą kieszonkę, zasikane to zasikane czy to pampek czy wielo. A jak tetra to wiadomo, że po każdym siku. Nocnikujemy, ale to różnie bywa. Kupy zazwyczaj na nocnik.

Większość matek wie co dla ich dzieci dobre ;) i krzywdy specjalnie nie robi.

marjen
18-03-2011, 18:59
oj to widzę że moja bardzo czuła na "mokro" - w kieszonkach z polarem lub mikropolarem zmieniam gdy uznaję że się zsikała, +- co 1,5-2h. W tetrze od razu po siknięciu - Kasia specyficznie kwili jak ma mokro. Na noc wielo nie ujżywamy jeszcze bo i tak ją średnio przewijam 2 razy...