PDA

Zobacz pełną wersję : pieluchowanie noworodka - zbiór rad



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7

magnolia
21-11-2010, 21:46
Pomyślałam sobie, że warto byłoby usystematyzować nieco wiadomości dotyczące pieluchowania noworodków. Mam pieluchujących dzieci od urodzenia jest już wydaje mi się dość sporo na forum i każda z nas ma już swoje doświadczenia którymi mogłaby się podzielić z mamami, które debiut mają jeszcze przed sobą - a takich też jak wiemy coraz więcej, co bardzo cieszy:) Mogłybyśmy wpisywać tu wszelkie informacje wynikające z naszych doświadczeń - co nam się sprawdziło a co nie bardzo. A więc do dzieła, ja zacznę jako że mam akurat na stanie noworodka, który lada dzień zamieni się w niemowlę:)

Otulacze:
Przed urodzinami małego zaopatrzyłam się w 5 otulaczy pul noworodkowych, 3 otulacze wełniane (2 pary gatek i 1 zapinane na rzepy) oraz jedne gatki wełniane. Okazało się jednak, że taka ilość otulaczy jest o dziwo stanowczo za duża. Generalnie z puli korzystamy bardzo sporadycznie, szczerze powiedziawszy 2 otulacze pul wystarczyłyby w zupełności. Wełna natomiast jak najbardziej - ciągle jest w użyciu. I wcale nie muszę jej prać co chwila! Składam tetrę origami, spinam to snappi, na to gatki wełniane i jeszcze nigdy nie zdarzył nam się wyciek kupy.

Świetnym i tanim rozwiązaniem są zwyczajne spodenki polarkowe - tetra w origami spięta snappi i na to bezpośrednio spodenki polarkowe. Szybko się przebiera i dziecku jest wygodnie.

Jeszcze jeden patent, który podpatrzyłam u Bigbabs - dziecko ubieramy w samą pieluszkę- nie będę oryginalna - tetra w origami spięta snappi - i owijamy kocykiem polarkowym, bez żadnego otulacza. Jest to idealne rozwiązanie, bo można dziecko przebrać nawet gdy śpi i raczej nie powinno się wybudzić (mój syn się nie budził). Jak wiadomo noworodki potrafią spać dość długo, więc jeśli nie chcemy trzymać go np 3 godziny w pieluszce jednej, to takie rozwiązanie z kocykiem jest idealne. Dodatkowo, gdy dziecko ma odparzenie i trzeba go często przebierać jest to też bardzo wygodny sposób pieluchowania.

Co do firm - to oczywiście otulacze bambino mio, są wyjątkowo malutkie, moje dziecko już z nich wyrasta (ma 4 tygodnie), nature babies - wydaje się na pierwszy rzut oka duży, ale nadaje się spokojnie od urodzenia i pomieści każdą pieluszkę. Wełniaki mam robione przez siebie oraz storchenkindery S. Wygodniejsze przy noworodku są takie zapinane na rzepy otulacze, ale gatki też nam się sprawdziły.

Pieluszki:
Oczywiście sporo tetry/muślinów:) no i snappi;)
Prefoldy bambino mio.
Małe ręczniczki z ikei - na jeden sik idealne.
Większe ręczniki z ikei składane jak prefoldy i spięte snappi - idealne na noc lub dłuższe wyjście, i jako szerokie pieluchowanie.
Malutkie formowanki - tu też mam tylko handmade. Jedyną firmówką jaką mam jest tots bots fluffy, ale ona raczej tak od 4 kilo myślę, bo wcześniej robiła mega dużą pupę - pupa wyżej a głowa niżej. Jej zalety to - mięciutka i bardzo szybko, wręcz ekspresowo schnie:)

To chyba tyle z naszych pierwszych tygodni pieluchowych:)

Blanka_1982
21-11-2010, 23:30
Ile mam, tyle opinii:) Ja uważam, że nawet 5 otulaczy, to może być za mało:) Moja młoda robiła kupę praktycznie co chwilę i często brudziła przy tym otulacz, więc wyszło na to, że otulacz zmieniałam praktycznie co trzecią zmianę, albo i częściej. Najlepiej faktycznie sprawdzały sie rozmiarowe Bambino Mio- są małe, zgrabnie leżą i dobrze trzymają. Co ważne, mają też delikatny rzep, więc nie ma ryzyka, że niewprawną jeszcze ręką zadrapie się skórę dziecka. Niby nic, ale te rzepy drażnią mnie okropnie np. w pieluszkach Naughty Baby- całe szczęście, że kupiłam tylko jedną na próbę.
Na początek najlepiej, moim zdaniem, mieć własnie kilka otulaczy i sporo tetry. Natka często leżała, podobnie jak u Magnolii, na polarkowym kocyku z samą tetrą pod pupą(nie spinałam jej)- mamy ciepło w domu i tak było wygodnie, zwłaszcza jak spała.
O otulaczach wełnianych sie nie wypowiem, bo nie uzywamy, jak na razie.
Formowanki są dobre na noce- ja polecam wszędzie TB Flexi, chociaż na sam początek mogą robić jednak wrażenie wiekszej pupy.Na samym początku używałam malutkich formowanek handmade- stworzone dla noworodka, ale malutka szybko z nich wyrosła.
Jeśli chodzi o wkłady np. z mikrofibry, to warto zaopatrzyc się w te mniejsze. "noworodkowe"-są krótsze i przy małym dziecku lepiej sie sprawdzają. Ja miałam ich niewiele i ciągle męczyłam się z upychaniem długich wkładów do malego otulacza-jesli wystawał chociaż kawałek, to przeciek gotowy. W póxniejszym okresie tkie krótkie wkłady można stosować jako dodatkowy wkład do pieluszki np. na noc.
W skrócie:
Najlepszy, moim zdaniem, zestaw na początek:
- kilka otulaczy(ilość uzależniona od,powiedzmy, indywidualnych potrzeb-niektórym wystarczają 2, ja potrzebowałam więcej)
- spora ilość tetry/prefoldów
- ew. formowanki noworodkowe

Bellydancer
22-11-2010, 00:30
Świetny temat! :))

Cieszę się, że większość zakupów właśnie zaplanowałam tak, choc również mam juz kilka zakupów długofalowych.

Co do formowanek - co byście dokładnie dla takie maluszka polecily? :)

Co do składanych pieluszek, rozumiem, że Bambino Mio, prefoldy małe byłyby pewnie dobre? :)

Mayka1981
22-11-2010, 02:23
My mieliśmy 5 otulaczy pulowych (IV, Modern baby, Bambino Mio i babeco) orazi maaasę tetry. W sumie wszystkiego za dużo, ponieważ na równi z pieluszkami wielo stosowaliśmy i stosujemy EC. Wysadzam na nocniczek chiński przy każdym karmieniu, bo mojego ssaka i tak się ciagle karmi więc to żaden dodatkowy kłopot...

Do tego w domu mam ciepło, dziecko ubrane w kaftanik i skarpetki plus oczywiście pieluszka, córcia często w chuście a noszona przeważnie śpi i w pieluszkę nie robi :D

Teraz wymieniłam otulacze na większe (2xPUL, 1X polar) i młoda dorosła do AIO kushies (które są baaardzo zużyte i AIO nie są, bo ciekną...) oraz mam ładną formowankę dominiki - używam kushies i formowanki na noc, ale bez otulacza, dziecko śpi ze mną, pod nami leży kocyk polarkowy, żeby się prześcieradło nie zamoczyło. Przebieram czasem 2 czasem 3razy w nocy (od północy do 7rano jest u mnie zazwyczaj noc...), po każdym siku, kupka ląduje wieczorem i rano w nocniczku.

I z wyprawki pamiętajmy o wiaderku na pieluszki i olejku herbacianym lub lawendowym. Jak ktoś zbiera dopiero wyprawkę to polecam też chusteczki wielorazowe, ja właśnie ciułam na zakup... No i szczerze polecam temat EC (http://www.chusty.info/forum/www.bezpieluch.pl), ja jestem zachwycona i to jest jeszcze tańsza i bardziej eko wersja wychowywania noworodka :D

mirabel
22-11-2010, 09:37
Ooo widzę, ze każdy poleca co innego:D
To ja napiszę co u nas się sprawdziło od pierwszych dni u mojego maleństwa (no, maleństwio miało w chwili przyjścia na świat 4kg i 61 cm)

Otulaczami stosowanymi od pierwszych dni były Econobum - cieniutkie, świetnie trzymające (żadnych przecieków), poprzez regulację one size wchodziła nawet większa pieluszka. 2 xEconobum+ jedna wełenka nam starczały spokojnie.
Szybko przeszliśmy na samą wełnę (mimo, że Econobum naprawdę świetne) - tu przeważyły moje przekonania, ze jednak dziecku zdrowiej w wełnie.

Co do samych pieluszek - na pewno baaardzo praktyczna wbrew pozorom sa te do składano - tetra, bambuski, muśliny. U takiego maluszka bardzo mnie denerwowały pieluszki, które z tyłu u góry miały wszystą gumkę, która uciskała na dół plecków a właściwie dolny odcinek kręgosłupa (np. bambusowe formowanki Bambinex).
Dlatego ceniłam sobie te do składania bo je zawsze dało sie tak złożyć, żeby z tyłu ładnie się układały i nie uciskały.
Z pielouszek formowanych szczerze polecam na początek ImseVimse z flanelki organicznej - płaściutkie na dole plecków.
Równie dobre pod tym względem jest bambusowa Miłość Nature Babies - naprwdę swietna pielucha za rozsądną cenę.
Z szytych formowanek sprawdziły nam się formowanki kieszonki z welurku i dzianinki.
Z firmowych jeszcze Lulu Nature Bambou i Lulu Lucie w miarę dobrze układają się z tyłu. Mimo, ze to one size, to sposób regulacji rozmiaru (wywinięcie z przodu) sprawiał, ze całkiem zgrabna ta pieluszka.

Nie pakowałabym sie natomiast w PUL-owe kieszonki one size u maluszka. Wiadomo 2-3 szt warto mieć ale nie wychodziłabym z założenia, ze to jest super bo perspektywicznie tańsze i ogólnie wygodniejsze.

Chciałabym napisac jeszcze o jednym patencie związanym z pieluchowaniem:
naprawdę polecam myjki do pupy przy przewijaniu - my mieliśmy bambusowe z Close Parents.
Do łóżeczka miałam doczepione pojemniki z Ikei na wodę i zużyte pieluszki ( http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/70103207 ), a obok zawsze stał termos z gorącą wodą i naczynie z przegotowaną zimną (żeby szybciutko dorobić wodę do żądanej temp) - tani, niezawodny sposób. Czasami tę ściereczkę odrobinkę pocierałam o mydełko oliwkowe.
I kiedy juz mi się znudziły te pojemniki i termosy, dziecko z pupą pod kran i to jest już mega wygodne.

(teraz to znowu ze zgrożą myślę, ile chusteczek nawilżanych zużyłam:duh: u mojej starszej córki wychowanej na jednorazowych pampkach)

Wiewiórka
22-11-2010, 13:46
Ja mam 4 otulacze Pul Nature Babies r. S już od 2,7kg, więc mi się to podoba że są już od 2,7kg, a ja rodzę małe dzieci (Liwia urodzona 2900) i ma regulację na zatrzaski, przez co na dłużej starczy. Mam też 1 Econobum (Liwia używa na noc z formowanką). Chcę dokupić Flipa i 2 wełenki (w tym 1 tetro- dobry pomysł dla noworodka?). Chyba starczy? Dokupię tetry i muśliny różnej maści, ręczniki ikea te malutkie, uszyję formowanki, mam kieszonki one size (New Style- te zwierzaki Safari, Babyland są mniejsze niż tradycyjne kieszonki one size) i oczywiście też mam 3XFB, 1X BG V3. Z formowanek na noc mam PD Bambusową noc, 1 Babyetta i IV frotową. Za mało formowanek na noc czy starczy z kieszonkami? Będzie ok? No i sprawa papierków. Które sprawdzają się przy noworodkowych kupach? Canpol babies niby przeznaczone dla dzieci 0-3 miesiące. Są też biodegradowalne IV. Wiem, że na mleczne kupy fajne są Popolini, ale teraz są niedostępne w sprzedaży. Jakie papierki polecacie i jak bardzo zatrzymuje się kupa na papierku czy trzeba dużo zapierać?

magnolia
22-11-2010, 21:13
Za mało formowanek na noc czy starczy z kieszonkami? Będzie ok?

To zależy jak często będziesz przebierać. Ja zmieniam pieluchę w nocy tak średnio 4 - 5 razy, więc przy noworodku w takim układzie to i tetra da radę:)


[/QUOTE]Jakie papierki polecacie i jak bardzo zatrzymuje się kupa na papierku czy trzeba dużo zapierać?[/QUOTE]
trochę ten papierek zatrzymuje, co prawda pielucha jest i tak brudna, więc w sumie aż tak chyba nie opłaca się tych papierków używać, szczególnie jak dziecko robi dużo kup i kleksów, to czasem 10 dziennie to za mało... więc to się nie za bardzo opłaca

mirabel
22-11-2010, 22:26
Wiewiórko dopóki synek był wyłącznie na moim pokarmie to nie stosowałam papierków - pieluszkę tak i tak trzeba zaprać;
Co do ilości formowanek - na początek wystarczy to co masz a z czasem zobaczysz czym Wam najlepiej się pieluchuje
Ale widzę, ze do porodu jeszcze troszeczkę więc na pewno przez ten czas coś tam się zmieni.
A i jeszcze pytałaś o Tetro - miałam ten otulacz niedawno, ale dla mojego 10 kg był juz za mały.
Myślę, że u maluszka moze się sprawdzić - bo on taki cieniutki, delikatny ale niech się wypowiedzą mamy, które go używały na maluszku

A Liwię od jakiego wieku pieluchowałaś?

Wiewiórka
22-11-2010, 22:41
A Liwię od jakiego wieku pieluchowałaś? Aż wstyd się przyznać, że miała 2,5 roku i się prawie odpieluchowywała, na początku zakładałam jej na spacer, drzemkę i na noc, teraz tylko na noc jej zakładam
A czy te mleczne kupy się dobrze spierają? (nie mam doświadczenia)

natala
22-11-2010, 23:06
no to co u nas sie sprawdzilo :)

maly byl maly, wazyl 3 kilo, w wielo od trzeciej doby (smolka i wielo to jednak bylo ponad mnie :lol:)

otulacze:
bambino mio (w wersji do 5 kilo) i motherase XSmall - to PUL - duzo, bo czesto sie brudzily kupa
tots bots polarkowy - rozmiar 0 (potem kupilam jeszcze PUL tots bots tez 0 i mysle, ze dla noworodka tez by byl w porzadku)

pieluchy:
prefoldy bambino mio
musliny IV

z formowanek
motherease sandy's XSmall (bawelniane i bambusowe) - te byly najlepsze, najmniejsze i w ogole naj... na poczatek
tots bots bambusowy (na noc zwlaszcza)
Little Lamb bawelniana i bambusowa

papierkow nie uzywam, zamiast nich mam wkladki z mikropolaru.

to chyba tyle (jutro rano pogrzebie z szufladzie z pieluchami i sprawdze, czy o czyms nie zapomnialam, bo nie chce teraz dzieciakow budzic :))

mirabel
22-11-2010, 23:36
Aż wstyd się przyznać, że miała 2,5 roku i się prawie odpieluchowywała, na początku zakładałam jej na spacer, drzemkę i na noc, teraz tylko na noc jej zakładam
A czy te mleczne kupy się dobrze spierają? (nie mam doświadczenia)

No to tak zupełnei jak u nas :)- 2,5 roku miała starsza córka jak zaczynałyśmy naszą przygodę z wielo ale tylko nocki (w dizeń była odpieluchowana od 2 rż)
Miesiąc po założeniu pierwszej wielo na noc była już odpieluchowana.:ninja:

A pytanie o spieranie kup w sensie: czy zostają plamy czy o techniczną stronę spierania?'
Technicznie - no trochę wody (zimnej) potrzeba do sprania a właściwie spłukania z pieluszki kupy
Plam nie zapierałam mydłem ani żadnym środkiem
Po upraniu w pralce różnie było z plamami (ja używałam tylko ekopłynu do prania, teraz najcześciej piorę w kula piorących)
Ale nie masz sie co stresować plamami - rodzisz na wiosnę a wtedy najlepszym przyjacielem pieluszek jest słoneczko:cool:- wywieszasz i wszystkie plamy znikają w mgnieniu oka (dosłownie)
No tylko trzeba uważać z kieszonkami PUL-owymi żeby nie były wyeksponowane na słońcu w samo południe upalnego lata (żeby temperatura nie uszkodziła PULu)

Wiewiórka
22-11-2010, 23:43
Rodzę latem i nie mam kompletnie żadnej możliwości suszenia na słońcu.

mirabel
23-11-2010, 00:00
Rodzę latem i nie mam kompletnie żadnej możliwości suszenia na słońcu.


O to jak będziesz szła do parku na spacer to rozłozysz na kocyku na płasko tą z plamami:)

ania mania
23-11-2010, 09:53
Mój "smarek" ma już pół roczku, więc z wielo zdążyliśmy się nieco zapoznać :) Tymek, urodził się latem i ważył 3 kg. Zaopatrzyłam nas we wszystkie możliwe warianty (otulacz+składanka, otulacz+formowanka, kieszonki, SIO, prefoldy BambinoMio), co by wypróbować co najlepiej nam się sprawdzi.

Formowanki
Dla nas naj, naj były formowanki, ale używane bez otulacza + ręcznik pod dupkę. Bez sensu było kupować mega chłonne, bo i tak tej chłonności nie można było wykorzystać. Zmiana pieluchy co siku i częste kupki. Formowanki dla noworodka, kupujcie najtańsze. Spokojnie mogą być bawełniane. Nie ma sensu inwestować w malutkie bambuski czy konopne. Mam Tetro i były git. Teraz jak już brzuszek urósł to nam troczków brakuje, ciut za krótkie :). Mam też flexi i stretchies rozm 1 i żałuję, że nie wzięłam większych, miałabym na teraz, kiedy bardziej zależy mi na chłonności.

Otulacze.
PUL dla mnie na upały odpada. Może gdybym miała otulacz wełniany to na lato byłby ok. Na chłodniejsze dni zakładałam prefold Bambino MIo (bardzo je lubię:) formowankę lub składaną muślinę czy kikko (choć te ostatnie robiły sporą rozpórkę między nogami) i otulacz. Miałam IV z bawełną i Flipy. Flipy są the best! Nizawodne i pasowały na maluszka praktycznie od początki. IV rzepy obcierały brzuszek i obcierają do dziś. Otulaczy mam 6. Pewnie wystarczyłyby 4, ale często uciekała nam kupka na otulacz i nie musiałam sie tym stresować.

Kieszonki chyba zakupiłam bardziej po to żeby zaspokoić własną próżność. Mam Fuzzy Bunz i ich nie używam. Ze dwa razy mi przemokły. Odtłuściłam i odłożyłam na półkę. Jakoś ich nie lubię. Nawet na spacer wolałam formowankę i otulacz.

Jeśli chodzi o SIO to mam Itti M i dopiero teraz jej używam. Teraz jest super, nic nie przecieka. Tymek jest większy, więc nawet ta twardość bambuska już mi nie przeszkadza. Chyba kilka dokupię ;-) ale u noworodka imo nie warto.

Składanek używałam tylko w prostokąt i do otulacza. Jakoś nie lubiłam origami ze spinką snapi. Mały miał wtedy jakoś tak nabałaganione między nogami. A może składałam jakoś nieumiejętnie. Zawsze coś mu odstawało. Dla noworodka, jak już pisałam wsześniej teraz wybrałabym prefoldy. Nie są tak obszerne jak składane muśliny.

A co się sprawdza na noc? Nie wiem :) Nocką u nas lecą pampersy :roll: , ale już niedługo, bo właśnie nabyłam mega formowanki i czekamy na wełenkę :mrgreen:

Wiewiórka
23-11-2010, 10:34
Nie warto kupować Iti Bitti SIO? Lepiej AIO dla noworodka?

ania mania
23-11-2010, 11:24
AIO nie miałam. Kupiłam jedną SIO i od razu w rozmiarze M. Na początku mi przeciekała i zgaduję, że pewnie dlatego, że była na Tymka za duża. Noworodek bardzo szybko rośnie i moim zdaniem, rozmiar S wystarczy Ci na bardzo krótko. Noworodka i tak długo nie potrzymasz w jednej pieluszce, więc żeby nacieszyć oczy urodą Itti musiałabyś mieć ich dużo, a to jest spory wydatek. Szczególnie biorąc pod uwagę, że za chwilę będzie trzeba zmienić rozmiar. Chyba warto poczekać, aż maluszek troszkę nabierze ciałka i kupić większe. No chyba, że nie musisz myśleć o ekonomii :) SIO mają to do siebie, że jak nasiąknie bambusowa wkładka to pielucha robi się w kroczku twarda jak beton. Mi ta twardość przy noworodku nie odpowiadała. AIO są podobno bardziej miękkie, ale za to długo schnął. Jak malutek podrośnie, to wtedy już wszystko pasuje i można poszaleć :)

Wiewiórka
23-11-2010, 12:11
a jak z rozmazywaniem noworodkowej kupy przy SIO? Brudzi otulacz? Czy pod tym kątem warto kupić SIO?
I jeszcze jedno mnie zastanawia: dziecko przyjdzie latem, załóżmy że będzie upał. Najlepszy na pewno otulacz wełniany. Zastanawiam się czy na upał dobre będą formowanki z mikropolarkiem czy welurkiem, czy szyć czysto bawełniane dla noworodka. Głupieję, bo raz czytałam, że dzieci się odparzaja w kieszonkach w upał, a dwa, że gdy nie ma polarku czy welurku to szybciej odparowuje mocz i drażni skórę dziecka, więc wtedy jest najbardziej potrzebny. I co wy na to?

ania mania
23-11-2010, 20:57
Wiewiórko, mleczne kupki mojego synka obsmarowują wszystkie otulacze, wyjątkowo nie, jeśli w otulaczu jest formowanka (pod tym względem spox są stretchies, mają fajne gumeczki przy udkach, tetro troszkę gorzej sobie radziły z trzymaniem kupki w ryzach, na noworodku odstawały w pachwinkach). Ja nie jestem zwolenniczką mikropolarku przy pupce, szczególnie latem. Twój malutek i tak będzie w największe upały paradował w samej pielusi, a co za tym idzie częsta zmiana to będzie pestka. Nic Ci nie zdąży odparować :) Tak więc ja wybrałabym dla noworodka bawełnę, flanelkę? Genialnie, że chcesz szyć sama :) Warto by było żebyś miała formowanki z cieniutkimi gumeczkami przy udkach, takie lepiej przylegają. Wiewiórko, jak ja Ci zazdroszczę tego ósmego tygodnia eh ;-)


I jeszcze chciałam Ci powiedzieć, że nawet jeśli uszyjesz sobie formowanki z samej bawełny, to zawsze do środka możesz położyć wkład "sucha pielucha" i będzie polarek od dupinki np na chłodniejsze letnie nocki.

natala
23-11-2010, 23:40
a ja mam SIO w rozmiarze S - i do dzis uzywam (i jeszcze spory zapas w napach mam). mam trzy - glownie na wyjscia je zakladam. i dodatkowe wklady - jak pielucha jest tylko zasikana, to przepinam wklad i tyle (albo uzywam jej jak otulacza).

a w temacie okolo pieluchowym - do spania polecam takie cus (http://www.mothercare.com/Mothercare-Unisex-Farm-Bundlers-2pk/dp/B003UAKLRE/sr=1-6/qid=1290548299/ref=sr_1_6/279-1334310-8487746?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=44525031&mcb=core). super sie wnocy zmienia pieluche jak nie trzeba rozpinac i zapinac pajacow/spiochow/bodziakow.... i jeszcze bodziaki zakladae bez zapinania (za duzy odwlok, zeby zapinac) - plecy przykryte, nic nie wylazi (i mozna wykorzystac garderobe po starszym bracie ;)).

aginia
25-11-2010, 13:13
Witam serdecznie, czytam i czytam i wcale nie jestem od tego mądrzejsza:) Za chwilkę poród... starsze dzieciaki niestety były na jednorazówkach:( Teraz mam zamiar sie poprawić:)

Jak na razie kupiłam:
bambino mio małe prefoldy
bambino mio otulacz do 5 kg
close parents mikrofibrową SIO + dodatkową wkładkę
3 wkładki zawsze sucho nature babies

Generalnie myślę o tetrze/prefoldach i otulaczach, zależy mi na ekonomii czyli raczej w grę wchodzą pieluszki onesize... gdyby to był pierwszy maluch poszłabym w różne rozmiary, choć myślę, że w kwestii powiekszania rodzinki nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa:)

A może lepiej formowanki? Myślałam o little lamb, ale musiałabym je kupić w uk bo w Polsce ich nie ma.... Jeśli tetra to jaka? Wiem, że może to głupie pytanie ale tata zwykła tetra mnie nie przekonuje. Dotykałam frotową z bawełny ekologicznej Lenya - coś cudownego, tyle, ze te pieluszki sa bardzo drogie - musiałabym ich kupić pewnie z 15?

Do tego co już mam powinnam chyba dokupić jeszcze 2 otulcze - imse vimse, flip?
Kilka kieszonek: charlie banana, fuzzi bunz, baby kangas są chyba polecane...

dużo tych chyba:( Temat mnie ewidentnie przerasta:(
Doradzicie coś?

A no i muszę kupić kubełek i tu moje pytanie, czy rzeczywiście musi to być kubełek ze sklepów z pieluszkami? Maja one w sobie cos czego nie ma zwykły zamykany kubełek?

Meta
25-11-2010, 13:19
aginio ja mam zwykłe wiadro z pokrywą, z Netto - w ślicznych kolorach były. Działa. Kosztowało chyba dyszkę czy coś w tych granicach :)

Ja po ponad miesiącu pieluchowania Kraba najbardziej chwalę sobie:
- prefoldy Bambino Mio i tetrę na dzień
- formowanki Tots Bots na noc (mam ich sporo więcej, więc i w dzień idą w ruch ;)) - mam i bambuski i bawełny, uwielbiam obie wersje. A bawełnę mam zapinaną na snappi :)
- otulacze bambino Mio PULowe, za świetny maleńki rozmiar
- otulacz merynosowy własnej produkcji - wełny zachwalać nie trzeba ;)
- na wyjścia mam AIO Babyetta i Wonderoosy one size - troszkę jeszcze nieporęczne w zapinaniu, bo trzeba im wkładkę podwijać, ale jak już umieszczę na dupce, to rewelacyjnie trzymają (ale gdybym ich nie dostała w prezencie, to sama bym nie kupowała dla takiego drobiazga)

mam jeszcze otulacze polarowe, ale ciągle zapominam je poużywać...

aginia
25-11-2010, 13:41
A ile masz otulaczy? I jaką tetrę, taka zwykła? Są jeszcze muśliny z imse vimse ale to też drogo... Boje sie ze taka zwykła tetra bedzie sie rozciagac, bedzie sztywna po upraniu i generalnie malo miła...

Mag
25-11-2010, 13:58
aginio,najpierw kubełek,3 lata mam zwykły duży kosz z przykrywką i jest git:).
wbrew pozorom przy noworodku wersja ekonomiczna jest najlepsza ze względu na ilość siku i kupy jaką robi.
potrzebujesz kilka otulaczy PULowych do tetry (flaneli,froty) i kilka formowanek najprostszych,najtańszych,ze zwykłej bawełny.
składanki na dzień z PULem,a formowanki na noc,by kupa nie przeciekała lub siku gdy dziecko leży na boku.
otulacze najlepiej na rzep,bo wazny jest czas zmiany pieluchy,najlepiej rozmiarowe,bo tylko one dobrze będa dopasowane,choć przez pierwszy miesiąc część i tak będzie wylatywała na zewnątrz.dlatego nie zapomnij o flaneli czy kocykach na łóżku.
kieszonki olej na jakiś miesiąc,dwa,przez ten czas używaj na wyjścia jednorazówek,posiłkuj się w nocy jednorazówkami też czasem.

materiały-jest tetra i tetra;),zwykła jest do kitu,super jest tetra lux (gruba,gęsta,wywieszona mokra nie marszczy się tylko jest prosta jak drut),flanela godna polecenia naprawdę,frota lenyi jak to frota z bawełny organicznej szybko sztywnieje i robi się szorstka,ale po pocięciu na pół dobra na wkładki (jako cała jest za duża na dziecko i złożenie pieluchy w latawiec czy wkładkę).
bambus,konopie są bez sensu przy noworodku,nie myśl o chłonności,maluszkowi i tak trzeba często zmieniać pieluchę.
firmy-cottom bottoms by bummis jest jednym z najlepiej dopasowanych otulaczy s dla noworodka,bardzo szybko schnie,imse wimse jest fajny bo mozna niechlujnie i szybko go zapinać,co ważne w nocy,mieści tetrę i formowanki bez problemu i to dla początkujących czy ojców naprawdę godny polecenia otulacz,natomiast zbiera zapach moczu (obszyty jest bawełną) i szybko się mechaci.

rady ekonomiczne-kup papierki jednorazowe i koc z ikei polarowy taki:
http://allegro.pl/ikea-irma-pled-koc-polecam-i1294423725.html
i potnij na wkładki i na podkłady na noc pod dziecię.
kup tetrę lux i flanelę białą,jedna i ta sama służy nam od półtorej roku bez uszczerbku na tkaninie.
aha,u noworodka tetra lux i flanela jako wkłady prostokątne sa za duże,wtedy autentycznie lepsza jest zwykła sklepowa tetra.
za miesiąc,dwa po porodzie zacznij myślec nad kieszonkami i weź pod uwagę tanie kieszonki od Mamamaria z forum (tylko z welurkiem od środka bo jest trwalszy niż polar) czy franiszki (pani stamtąd szyje też bardzo chłonne formowanki i otulacze).są naprawdę dobrej jakości.

Meta
25-11-2010, 14:06
Chciałam odpowiedzieć, ale wpadła Magda i nadrabia utracone tryliony postów :lool:
Oups, sorki za offtop :hide:

No to tylko o sobie się wypowiem:
Otulaczy mam sporo, ale używam na zmianę 3 PULowych i 1 wełniaka.
Tetra zwykła. Muśliny mam 3 i jako, ze są fajnie grube i duże, służą za podkładki do buzi przy bekaniu ;)
A tetra nawet jak się powyciąga, to i tak da się ją złożyć. Ja się nauczyłam skłądać origami z zamkniętymi oczami i żałuję, że nie znałam tego przy pieluchowaniu Lenina, o ile mniej bym wydała na pampki...

I zapomniałam napisać, że mam 3 małe grube kocyki jako podkładki na noc, w razie przecieku.

Formowanki totsbots lubię do tego stopnia, że mam zamiar popełnić plagiat i uszyć Krabowi takich dużo, na wzór i podobieństwo. Zapinane na snappi oczywiście, bo nienawidzę wszywać rzepów, napownicy nie mam, a z tworzeniem i wszywaniem troczków bawić mi się nie chce

Mag
25-11-2010, 14:20
ha ha ha Basieńko:twisted::lol:

aginia
25-11-2010, 14:28
Bardzo, bardzo Wam dziękuję, to wspaniałe że tak chetnie dzielicie się swoim doświadczeniem po raz enty!
W ogóle nie wpadłam na to, że jak młody się przeleje to bedę miała materac do suszenia - dzieki za radę:)

A jak sie mają prefoldy do tetry? kupiłam bambino mio ( jeszcze nie przyszły) Prefold to grubsza wersja tetry z przeszyciami?
Jakie formowanki polecacie? Te co znalazlam imse vimse, nature babies, mother esay chyba nie sa jakoś super tanie, no i dosc szybko trzeba bedzie sie przerzucić na większy romiar:(

aginia
26-11-2010, 15:52
kilka formowanek najprostszych,najtańszych,ze zwykłej bawełny.
składanki na dzień z PULem,a formowanki na noc,by kupa nie przeciekała lub siku gdy dziecko leży na boku..

Jakie formowanki masz na myśli? Myślałam o nature babies lovable -http://www.ekobaby.pl/sklep.php?cat=8&id=162&ec=0 . Albo bambinexu bambusowe....???

Myślałam też o bambusowych bumGenius ale mają w składzie poliester - to normalne? W otulaczu rozumiem bo nie przylega do ciałka ale w pieluszce?

Mag
26-11-2010, 16:06
poliester jest normalny przy bambusie:)
bambusowe bum genius s sa super dopasowanechoć grubaśne(miałam dla noworodka),ale ja je złapałam okazyjnie na allegro,normalnie nie kupiłabym nowych.
nature babies lovable sa fajne,ale rozmiar 2 nie nadaje sie dla duzych noworodków,choć takie sa opisy na ekobaby.pl.
masz miesiąc jeszcze,nie spiesz się,szukaj okazji,jakbys coś zauważyła to napisz mi na pw to pomoge Ci czy sie nadają,jesli coś wylukam dobrego to dam Ci tez znac.

aginia
26-11-2010, 17:30
Super, dzięki za rady, tak zrobię:) Właśnie dzwonił do mnie św. Mikołaj i pytał o prezent dla młodego:) Może poprosić o jakieś bardziej ekskluzywne pieluszki, takie co to piękne ale czasami żal kupić? Fuzzi Bunz, Charlie Banana, Bambooty ( te niestety nie są onesize)...?

moli1978
26-11-2010, 17:32
No to i ja napiszę. Chociaż dopiero zaczynamy i pieluchuję małą tylko w dzień i to nie każdy. Generalnie używam własnoręcznie szytych formowanek bambusowych. NA to też własnoręcznie robione otulacze wełniane zapinane na napy, ewentualnie wełniane legginsy. Jeszcze ani razu nie użyłam tetry tak się w tych formowankach rozkochałam.
Wkładam do środka polarkową wkładkę żeby łatwiej było kupę sprać, zazwyczaj zapieram wtedy tylko tą kupę z wkładki a na formowankę nie wycieka, albo mało. Otulacze mam zawsze suche. Mam tylko dwa, raz jest jeden raz drugi, w międzyczasie leży sobie ten zapasowy na kaloryferze.
MAm też sporo kieszonek własnej roboty, albo handmade na zamówienie i też są w porządku.
Tylko że we wszystkim taka pupa wielka.....

mamapodziomkow
26-11-2010, 20:06
Pierwszy tydzien wielo-pieluchowania za nami, na razie nieco lajtowy, bo w nocy uzywamy jeszcze moltexow. Wlasciwie mialam zamiar zaczac dopiero jak mloda przeskoczy granice 4-4.5 kilograma, bo w wiekszosci mam pielichy one size'y, ale jakos tak mi do koszyka wpadly dwa male otulacze Bambino Mio, tetry mam i tak pod dostatkiem i zaczelismy wczesniej.

Tetra - otulacz Bambino Mio robi jeszcze stosunkowo najmniejsza pupe, choc tez nie jest malenka. Ale juz tatra + flip robi pupe sporo wieksza i skoro tak to wlaczylam tez do uzycia te 4 Apple Cheeks'y i 3 bambusowe Close Parent, bo roznicy w wielkosci pupy nie ma specjalnie. Zdecydowanie wole kieszonki i SIO od skladania tetry i mam wrazenie, ze tez lepiej trzymaja. Nie wiem czy ja te tetre zle skladam, czy mloda jest takim przesikiwaczem i przekupkiwaczem, ale otulacze sa do wymiany praktycznie przy kazdej zmianie pieluchy. Mloda przesikala juz Rumparooz z wkladka dla niemowlecia (przecieklo z przodu i z tylu), Close Parent i jabluszka moczy tez tak raczej dokumentnie (choc nie byly jeszcze 5 razy prane, wiec powinny zrobic sie bardziej chlonne), przewijam ja co 2-3 godziny, tak jak sie budzi na karmienie. Na szczescie z pieluch nic nie wycieka, ale pomimo papierka prawie zawsze gdzies z boku przy nozkach sa slady kupki i trzeba prac.

Generalnie rozkrecamy sie i na razie zaluje, ze nie mam wiecej tych pasujacych pieluch i musze sie posilkowac jednorazowkami. Ale niedlugo przyjda jeszcze kieszonki NappiMi i mloda dorosnie do BumGeniusow i bambusowych formowanek (na dodatek we wtorek przyjdzie zamowiona suszarka) i bedziemy miec wystarczajaco duzo. Bambuski z flipem robia na razie pupe-giganta i ich nie uzywamy, choc przydalaby sie na noc ich chlonnosc (w nocy przewijamy 2-3 razy, ale zazwyczaj z moltexa prawie kapie).

Swoja droga jestem ciekawa, czy ona dlatego tak duzo sika i kupka, ze w ciagu 10 dni, ktore jestesmy w domu mloda przybrala 700g?

aginia
26-11-2010, 20:47
Close parent masz na myśli te - http://www.krainapieluszek.pl/index.php?route=product/product&keyword=close%20parent&category_id=47&product_id=114 ?
Też taką zamówiłam tylko mikrofibrową, dzisiaj przyszła. Dużo tego w środku:rolleyes: Noworodkowi też trzeba zaaplikować obie wkładki? A jakie masz bambusowe formowanki?

annka
29-11-2010, 01:25
Witam serdecznie, czytam i czytam i wcale nie jestem od tego mądrzejsza:) Za chwilkę poród... starsze dzieciaki niestety były na jednorazówkach:( Teraz mam zamiar sie poprawić:)

Jak na razie kupiłam:
bambino mio małe prefoldy
bambino mio otulacz do 5 kg
close parents mikrofibrową SIO + dodatkową wkładkę
3 wkładki zawsze sucho nature babies

Generalnie myślę o tetrze/prefoldach i otulaczach, zależy mi na ekonomii czyli raczej w grę wchodzą pieluszki onesize... gdyby to był pierwszy maluch poszłabym w różne rozmiary, choć myślę, że w kwestii powiekszania rodzinki nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa:)

A może lepiej formowanki? Myślałam o little lamb, ale musiałabym je kupić w uk bo w Polsce ich nie ma.... Jeśli tetra to jaka? Wiem, że może to głupie pytanie ale tata zwykła tetra mnie nie przekonuje. Dotykałam frotową z bawełny ekologicznej Lenya - coś cudownego, tyle, ze te pieluszki sa bardzo drogie - musiałabym ich kupić pewnie z 15?

Do tego co już mam powinnam chyba dokupić jeszcze 2 otulcze - imse vimse, flip?
Kilka kieszonek: charlie banana, fuzzi bunz, baby kangas są chyba polecane...

dużo tych chyba:( Temat mnie ewidentnie przerasta:(
Doradzicie coś?

A no i muszę kupić kubełek i tu moje pytanie, czy rzeczywiście musi to być kubełek ze sklepów z pieluszkami? Maja one w sobie cos czego nie ma zwykły zamykany kubełek?
Bez przesady, kubeł to kubeł, kupiłam zwykły z pokrywa, ale już dawno nie używam kubełka tylko kosza na śmieci, bo trzymając dziecko na ręku mogę nogą nacisnąć pedał, podnieść wieko i wrzucić pieluchę, potem wyjmuję kubeł ze środka i tyle.

atelka
29-11-2010, 22:40
dzięki za wątek,
przyda mi się... myślałam że coś wiem o pieluchowaniu ale jednak nic nie wiem ;)

budzynskamila
07-12-2010, 10:07
Po przeczytaniu wątku miało być prościej, a tu się okazuje, że nie dość że nic mi się nie rozjaśniło, to jeszcze wszystkie moje dotychczasowe zakupy są do bani. W ogóle nie złapałam o co w tym pieluchowaniu chodzi (jestem misiem o dość małym rozumku). To fakt, że dotychczas nie miałam dostępu do tego forum, ale teraz kiedy mam dostęp, to czaszka mi się gotuje, obiad nie ugotowany, dziecko zasikane drze się w kącie a psy wyją z głodu ;) a ja w pośpiechu się dokształcam - trochę za późno.
Aż boję się pochwalić, że dla mojej 6 tyg dzidzi kupiłam kieszonki onesize i psioczę, że przeciekają! Chyba muszę odliczyć dutki i zacząć kupować od początku :(

aginia
07-12-2010, 12:57
Kamila - moje jeszcze w brzuchu a kieszonki onesize też kupiłam:) Ja czytając wszelkie możliwe wątki doszłam do wniosku, że wybór i to jak się sprawdzi dana pieluszka jest sprawą bardzo indywidualną! Wystarczy poczytać recenzje - opinie są często bardzo skrajne, dlatego postanowiłam kupić z każdego rodzaju ( no prawie każdego) po jednej:rolleyes: czyli mam i otulacz i tetry/prefoldy i formowankę i kieszonkę i SIO onesize - zobaczymy, popróbujemy:D Część zasponsoruje św. Mikołaj więc jakoś lżej:cool:

anitanelka
07-12-2010, 13:39
dzięki za wątek,
przyda mi się... myślałam że coś wiem o pieluchowaniu ale jednak nic nie wiem ;)

Mam tak samo :hide:

A powiedzcie mi proszę co lepiej tertra/muśliny czy prefoldy?? jaka jest różnica??

fijonka
24-12-2010, 13:24
witam, jestem nowa ale spędziłam duuużo czasu na lekturze tego forum, przymierzając się do kupowania wielorazówek dla mojego synka, który niedługo się urodzi.

powiedzcie, czy jednorazowe papierki nadają się dla noworodka? bo część mam pisze, że są wręcz konieczne bo zatrzymują część kupki, a część że papierki dla noworodka absolutnie nie, bo kupka i tak przez nie przelatuje a papierki są zbyt szorstkie dla delikatnej pupy noworodka- to jak to jest?

te noworodkowe pieluszki są takie śliczne, bialutkie i kremowe, mam nadzieję, że nie zostaną na nich żółte plamy po pierwszym praniu, zwłaszcza sporo z nich ma max 40-60 stopni prania na metce...

moli1978
24-12-2010, 15:13
Po przeczytaniu wątku miało być prościej, a tu się okazuje, że nie dość że nic mi się nie rozjaśniło, to jeszcze wszystkie moje dotychczasowe zakupy są do bani. W ogóle nie złapałam o co w tym pieluchowaniu chodzi (jestem misiem o dość małym rozumku). To fakt, że dotychczas nie miałam dostępu do tego forum, ale teraz kiedy mam dostęp, to czaszka mi się gotuje, obiad nie ugotowany, dziecko zasikane drze się w kącie a psy wyją z głodu ;) a ja w pośpiechu się dokształcam - trochę za późno.
Aż boję się pochwalić, że dla mojej 6 tyg dzidzi kupiłam kieszonki onesize i psioczę, że przeciekają! Chyba muszę odliczyć dutki i zacząć kupować od początku :(

Hm. Te kieszonki powinny być lada moment dobre. Moja córcia już chodzi w kieszonkach one size i nic nie przecieka.

mTuśka
24-12-2010, 15:28
witam, jestem nowa ale spędziłam duuużo czasu na lekturze tego forum, przymierzając się do kupowania wielorazówek dla mojego synka, który niedługo się urodzi.

powiedzcie, czy jednorazowe papierki nadają się dla noworodka? bo część mam pisze, że są wręcz konieczne bo zatrzymują część kupki, a część że papierki dla noworodka absolutnie nie, bo kupka i tak przez nie przelatuje a papierki są zbyt szorstkie dla delikatnej pupy noworodka- to jak to jest?

te noworodkowe pieluszki są takie śliczne, bialutkie i kremowe, mam nadzieję, że nie zostaną na nich żółte plamy po pierwszym praniu, zwłaszcza sporo z nich ma max 40-60 stopni prania na metce...

podobno poplini sa dobre na mleczne kupki,mozna kupic tu http://www.pieluchy.com.pl/index.php?pielucha=1&str=sklep&do=sortiment&kid=156

eniii
05-01-2011, 14:00
wielkie dzięki za ten wątek, ja właśnie opracowuję zestaw startowy, mniej więcej taki:
otulacze pul rozmiar S, 3szt
otulacze one-size 2szt
kieszonki one-size, 2szt
tetra gruba, 15szt. (nie za mało?), mam tez 10szt zwykłej w razie czego
pieluszki bambino mio małe, 8szt
wkładki sucha pielucha 15szt (? czy może niepotrzebne dla noworodka?)
wkłady frotte 20szt (by ikea :)
z tego co wyczytałam na noc polecacie formowanki, tak? czy może da się na składanych? bo mam mały mętlik w głowie ;-)

mamaHani
05-01-2011, 16:59
To zależy jak często będziesz przebierać. Ja zmieniam pieluchę w nocy tak średnio 4 - 5 razy, więc przy noworodku w takim układzie to i tetra da radę:)


Jakie papierki polecacie i jak bardzo zatrzymuje się kupa na papierku czy trzeba dużo zapierać?[/QUOTE]
trochę ten papierek zatrzymuje, co prawda pielucha jest i tak brudna, więc w sumie aż tak chyba nie opłaca się tych papierków używać, szczególnie jak dziecko robi dużo kup i kleksów, to czasem 10 dziennie to za mało... więc to się nie za bardzo opłaca[/QUOTE]

Nam sie sprawdziły papierki canpola. Nie można ich wyrzucać do wc ale były super na takie rzadkie kupy, bo wszystko praktycznie zostawało na papierku.

mamaHani
05-01-2011, 17:05
Mnie wkurzało składanie tetry więc powstały pieluszki pupeko "poskładane" w dwóch rodzajach: tetrówki i flanelki (przeszyta tetra i flanela gotowe do założenia).

Takich pieluszek mieliśmy
15 szt tetrówek i chyba też 15 flanelek.
otulacze 3 szt.
papierki canpola (te zasikane tylko można spokojnie prać)

POtem doszły formowanki XS

Wiewiórka
05-01-2011, 17:11
Dobrze wiedzieć, że od Canpola są dobre na mleczne kupy. Bo można je dostać bez problemu na miejscu albo w aptece albo w dziecięcym. Mi po Liwii zostało jeszcze prawie całe opakownie, poleży tylko bezczynnie jeszcze pół roku...Ciekawe, czy z Baby Ono są dobre na mleczne kupy

fijonka
06-01-2011, 00:41
a powiedzcie mi jeszcze proszę, czy wkłady/boostery od np kieszonek wystarczą noworodkowi jako wkład do otulacza? i jak się ma ich chłonność do chłonności tetry?

mamaHani
12-01-2011, 12:27
fijonka to zalezy jakie wkłady z czego zrobione, bo np konopne nie będą zbyt przyjemne dla pupy, a mikrofibrowe tak przewiewne jak tetrówki, a z bambusowych kupa średnio będzie schodziła.....

mamaHani
12-01-2011, 12:29
[QUOTE=Wiewiórka;1007548]Dobrze wiedzieć, że od Canpola są dobre na mleczne kupy. Bo można je dostać bez problemu na miejscu albo w aptece albo w dziecięcym. Mi po Liwii zostało jeszcze prawie całe opakownie, poleży tylko bezczynnie jeszcze pół roku...Ciekawe, czy z Baby Ono są dobre na mleczne kupy[/QU
Oprócz canpola mieliśmy jeszcze Aku ku ale były beznadziejne. Baby ono nie testowaliśmy więc nie pomogę.

Marti
12-01-2011, 23:05
Używamy pieluszek wielorazowych od wyjścia ze szpitala. Obecnie mam 5 otulaczy i używam ich z tetrą. Do tego od niedawna dokładam też papierki. mam jedną pieluchę AIO, ale Nelutka na razie jeszcze jej nie używała. Myślę teraz nad wypróbowaniem formowanek.
A co do plam na pieluchach. Na początku zostawały mi okropne plamy. Teraz Nela robi już inną kupkę i pieluchy pięknie się dopierają.

pszczoła
12-01-2011, 23:10
Te papierki canpola, do kupienia w aptece, występują jako papierki do wielo? Żebym nie wyskoczyła z takim pytaniem i p.mgr oczy wybałuszy:)

Piszecie o prefoldach bambino mio - w pieluszkarni teraz sa jakieś inne prefoldy o takie. (http://www.pieluszkarnia.pl/product-pol-2647--Pieluszkarnia-Pieluszka-prefold-z-bawelny-niebielonej.html)
Ktoś cos wie na ich temat? Wychodzą taniej, ale jeśli ma wraz z ceną polecieć ich jakość, to się chyba nie skuszę...

magnolia
13-01-2011, 00:32
Te papierki canpola, do kupienia w aptece, występują jako papierki do wielo? Żebym nie wyskoczyła z takim pytaniem i p.mgr oczy wybałuszy:)


jako papierki do tradycyjnych pieluszek tetrowych oraz jednorazowych zmniejszające zabrudzenie pieluchy i zwiększające suchość - jakoś tak jest to ujęte, myślę że powinni wiedzieć co to... i w sklepach dzieciowych też są

Wiewiórka
13-01-2011, 00:41
Canpol babies tak wygląda (nazwa a opakowaniu) http://www.24zabawki.pl/pl/p/Canpol-babies-wkladki-do-pieluszek-100szt/1621

aginia
13-01-2011, 10:52
Marti - a jak Wam się to udało w kontekście pępka? Ja próbowałam upakować małego w otulacz i prefold ale otulacz był dokładnie na wysokości pępka i na pewno by go drażnił.

aska.jb
13-01-2011, 11:05
A jak w ogóle z pępkiem przy pieluchach wielo?

mamaHani
13-01-2011, 12:20
naszej Hance pępek się długo goił, tetrówki zawijaliśmy i niżej upinaliśmy otulacz o prostu

Marti
13-01-2011, 14:38
Marti - a jak Wam się to udało w kontekście pępka? Ja próbowałam upakować małego w otulacz i prefold ale otulacz był dokładnie na wysokości pępka i na pewno by go drażnił.
Z reguły pępek był przykryty pieluszką. Na szczęście bardzo szybko nam pępowina odpadł i wszystko ładnie się wygoiło.

meryenn
14-01-2011, 13:50
ja tez dalej nie wiem nic;P no ale od czegos trzeba zaczac, zatem kupimy troche pieluszek muslinowych, welniane otulacze, moze jakies wkladki dodatkowe... i na razie pewnie tyle... acha i jeszcze cos do prania, tak? a moze ocet?:D

pszczoła
14-01-2011, 13:58
Maryenn, dziewczyny chyba gdzieś tu pisały, że muśliny dla noworodka za grube mogą być. Magda polecała tetrę lux.

mirabel
14-01-2011, 14:44
Jeśli muśliny dla noworodka to 75 g a nie 100g

rubinetta
19-01-2011, 18:49
Dziewczyny mam kilka pytań:
- czy dla noworodka tetra lux 70x80 nie jest za duża? I jak mam ją składać do otulacza? Co się najlepiej sprawdza? Origami, latawiec czy można złożyć ją po prostu w prostokąt?
- rozważam poszycie sobie z tetry prefoldów podobnych do bambino mio. Możecie mi podać jakiej szerokości jest wkład w bambino mio w rozm. 1 i 2?
- czy dla starszego dziecka, tzn już nie noworodka, też sprawdza się tetra + otulacz? Do ilu miesięcy jest to dobre rozwiązanie a kiedy lepiej przejść na coś innego?

atelka
19-01-2011, 22:24
Magda pisała że nawet tetra lux na początek jest za duża, na pierwsze tygodnie wygodniej taką "cienką" tetrę

dla dwumiesięcznego można już jakieś kieszonki próbować :)

Wiewiórka
19-01-2011, 22:41
Mnie nurtuje jedna sprawa. Noworodkowi do kieszonek daje się 1 małą wkładkę z mikrofibry, zwykle 2 warstwową. Przyzwyczajona jestem do wkladania 2 grubych wkładek. Czy 1 mała wkładka to nie za mało? I co ze spacerem i spaniem w nocy- wkładać dwie? Już głupieje....

mamaHani
20-01-2011, 09:17
Pewnie dlatego że noworodek nie ma też unormowanych stolców i w ogóle często się zmienia mu pieluszkę ze względu na kupę, dlatego jedna dwuwarstwowa zazwyczaj wystarcza, ale myślę że nic nie stoi na przeszkodzie by wkładać więcek warstw

ala
20-01-2011, 09:28
dla noworodka pasuje bambino mio 1 ale skladany w te krotsza strone

mamapodziomkow
20-01-2011, 12:11
Jesli chodzi o np. BumGeniusy i Rumaprooz to ta malutka wkladka nie wystarczala na mojego ok 3 kilogramowego noworodka. Pieluchy zmienialam co karmienie, czyli co ok 2-3h, a i tak najczesciej sie przesikiwala. Musialam brac jedna, ale te wieksza, ktora niestety bardziej powiekszala pupe, albo te mniejsza i jeszcze jakis bambusowy booster z innej pieluchy. W koncu w ogole zrezygnowalam z wkladem z mikrowolkna, bo jakos sie nie dogadywalismy i teraz uzwyma wylacznie bambusowych (glownie tych z Apple Cheeks), albo rewelacyjnie cieniutkich bambusowo-konopnych od MonikaK. Nawet mam zamiar kupic metr tego polaru i poszyc sobie zupelnie proste i cienkie wkladeczki i zastapic nimi wszystkie, ktorych nie lubie.
Dobrze tez dzialaja samodzielki z myjek z IKEI. Przerabiane, dlatego, ze myjki maja fabrycznie bardzo grube brzegi, ktore zle sie ukaldaja w pieluszce, obciecie ich i obszycie sciegiem overlockowym na maszynie zalatwia sprawe. 4 warstwy nie powiekszaja specjalnie pupy.

aeljot
21-01-2011, 13:52
W pieluchowym temacie zielona jestem strasznie. Czytam ale im więcej czytam tym większy mętlik mam w głowie ;)
Stąd pytanie: czy na początek taka pieluszka byłaby dobra: http://www.kangurkowo.pl/pieluszka-wielorazowa-kieszonka-naughty-baby.html i co ewentualnie do niej żeby zwiększyć chłonność np na noc czy wyjścia na dwór?

mTuśka
21-01-2011, 17:11
zamist naugty baby kupo moze tania minkee u mamymarii,sa porzadniejsze,i na napy ktore nie niszcza sie tak szybko i nie zczepija w praniu zinnymi rzeczmi.zeby zwiekszyc chlonnosc mozna dac dodtakowy wklad tez mozna je u mamymarii dokupic.

Wiewiórka
21-01-2011, 17:57
i mają lepsze gumki, bo się nie odciskają na udach i plecach i na dłuzej starczą

Olik
30-01-2011, 11:03
Ja w końcu zaczęłam się zaopatrywać w pieluszki. Na razie mam 4 małe formowanki i jedną AIO.

Jestem w trakcie kupowania 1 otulacza PUL S, 1 apple cheeks rozm. 1, może wezmę też drugą AC. Czekam na decyzję dziewczyny, od której chcę kupić 2 otulacze PUL S, 5 prefoldów, 3 Itti Bitti S - i to wiem że bym chciała.

Jeszcze nie wiem czy nie wziąć prefoldów z Pieluszkarni, tylko nie wiem jaki rozmiar i ile :( Myślałam żeby 5 newborn i 5 większych.

Coś jeszcze? Jakieś wkładki "sucha pielucha"? Czy papierki są konieczne? Ile wziąć zapinek snappy do tetry?

aladw
30-01-2011, 12:32
zaczęłam pieluchować Gabi wcześnie jak tylko minęła smólka
i powiem jedno a należe do osób ceniących swój czas

formowanka i otulacz to rozwiązanie miłe i nie upierdliwe,
wszelkie wklady wkladki tetry reczniczki itp sprawiają ze zadziwiająco kupa zawsze ubrudziła otulacz a jak wiadomo noworodek robi ją co karmienie wiec po pewnym czasie nie bylo co na pupę włozyc
IB SIO tez miałyśmy z mysla o powtórnym wykorzystaniu otulacza jednak kicha zawsze sie umazał kupką ale za to jak wyglądał!!!!
IB AIO to wiadomo na jeden raz

miałam formowanki Kissaluvs i sa cudowne-trzeba szukac czegos co ma gumki przy nozkach wowczas chroni zawartosc przed wyplynieciem i dosc chlonne ale cienkie

otulacze głownie PUL bo szybko schną, wełny nie stosowałam przy noworodku nie miałam wtedy

wystrzegac sie wszelkich AIO bo robia duuuuza pupe a to niewygodne dla malenstwa

kupa mleczna wymaga spłukania albo delikatnego zaprania pod zimna woda inaczej pozostanie plama potem wiadomo caly wsad plukac w zimnej wodzie pranie i ponowne plukanie

ja polecam z calego serca formowanki plus otulacz ewentualnie IB ktore sa super skrojone, pasuja na malutkie szkraby nie sprawiaja ze pupa jest wielka, ale fakt ze S starcza do 3 msc i cieszy oko

jadorota
31-01-2011, 16:14
NIe wiem sama, czy mi się jakoś bardziej rozjaśniło, czy jeszcze bardziej zagmatwało :) W każdym razie zbieram cały czas zapasy i myślę, że w praniu wyjdzie... Dzięki za cenne rady. Tetry mam sporo, jakieś otulacze też, formowanki tetro a do tego bumgeniusy i close parent. Jeśli nawet na początku się nie sprawdzą, to za jakiś czas. Najważniejsze jak dla mnie to pozytywne nastawiene i chęć pieluchowania, bo jak któś słyszy co zamierzam, to za głowę się chwyta :)

espejo
31-01-2011, 17:27
NIe wiem sama, czy mi się jakoś bardziej rozjaśniło, czy jeszcze bardziej zagmatwało :) W każdym razie zbieram cały czas zapasy i myślę, że w praniu wyjdzie... Dzięki za cenne rady. Tetry mam sporo, jakieś otulacze też, formowanki tetro a do tego bumgeniusy i close parent. Jeśli nawet na początku się nie sprawdzą, to za jakiś czas. Najważniejsze jak dla mnie to pozytywne nastawiene i chęć pieluchowania, bo jak któś słyszy co zamierzam, to za głowę się chwyta :)

Ja niby wiem wiecej - bo Piotrek jeszcze w wielo lata:) - ale tez mam watpliwosci - po prostu nie dam rady wydać tyle kasy, zeby kupic wszystko co bym chciala, kupie po trochę - w praniu wyjdzie! a jak nie - to tez zaden problem - skoro chcę to pozniej sie da na pewno:)
kupię jednorazowki eko na wszelki!
Formowanki tetro sa swietne - do dzis uzywamy:)

aladw
31-01-2011, 18:40
bum geniusy sie nam bardzo sprawdzily u malutkiego dziecka z ta mala wkladka
ale szybko zaczela ja przesikiwac co ok 1 h a duza nadal mocno powiekszala pupe
a wtedy nie bylo Apple checks bo chyba sa dosyc male

no i rozmiarowe pieluchy sa lepsze niz one size
teraz to i ja to wiem ze przeciez warto dla wygody i zdrowia dziecka
nakupowac rozmiarowych a potem wymieniac bo tu na bazarku mozna sie kazdym rozmiarem wymienic :) to jest super wlasnie

Wiewiórka
31-01-2011, 19:48
to jak mała wkładka zaczyna być przesikiwana to może lepiej wkładać 2 małe cienkie?

carissima
31-01-2011, 20:33
Ja chyba muszę dokupić formowanek kilka bo widzę, że to przy noworodku najlepiej się spisuje.
Mamy już trochę pieluch. Trochę martwię się tymi kupami mlecznymi. Już wiem, że trzeba zaprać przed wrzuceniem do pralki zimną wodą, potem najpierw płukanie w zimnej, normalne pranie i płukanie na koniec.
Ehhh ale czy nie trzeba do nich użyć mydła galasowego? Nie zostają plamy?
Mamy prefoldy i otulacze bambino mio, ale te prefoldy okropnie sztywne mi się wydają, nawet po praniu...

barbamama
31-01-2011, 23:50
a powiedzcie jak to w praktyce wygląda
1. te noworodkowe kupki to lepiej prać z co wieczór dnia na dzień czy co 2gi dzień też może być i zejdzie wszystko ?
2. kilka osób mówiło mi że zaczęło używać wielo dopiero gdzieś w 5tym tygodniu życia dziecka bo kupki już się wtedy trochę stabilizują, a poza tym przy takiej kruszynce trudno się używa wielo bo są za duże ?
3. ile zmian (prefoldów lub tetry itd) muszę mieć na jeden dzień dla noworodka, jakie są wasze doświadczenia ? 10? 15 ? 20?

biję się z myślami, chciałabym przejść na wielo, ale nie mam teraz środków żeby zainwestować w jakiś mega wypasiony zestaw i boję się że nie ogarnę tego jak należy i siebie i męża skutecznie zniechęcę..

Marti
01-02-2011, 00:48
My zaczęliśmy używać wielo w drugim tygodniu życia Nelki. Najpierw była tetra w pampersa, a zaraz potem doszły otulacze. Tetry mam 40 szt. - często przewijamy, dodatkowo zawsze jakaś pieluszka jest w użyciu do innych celów. Przy takiej ilości można prać co 2-3 dni bez nerwów, że braknie pieluch.

rubinetta
01-02-2011, 08:20
Jak najlepiej składać tetrę do otulacza? Co się najlepiej sprawdza? Origami, latawiec czy można złożyć ją po prostu w prostokąt? Czy da się długo pieluchować na tetrze? Tetra + otulacz to chyba najtańsze opcja z wielo tylko zastanawiam się do ilu miesięcy jest to dobre rozwiązanie a kiedy trzeba przejść na coś innego, bo tetra już nie daje rady?

bianka2009
01-02-2011, 09:41
Fajne są pieluszki storchenkiner + wełenka storchenkinder :) oczywiście tetra i otulacz też się sprawdza i warto mieć. Kupki noworodkowe wystarczy spłukać i do wiadra. Nic nie zapierałam i nie zapieram. Dobrze wypłukać przed praniem i wyprać na 60 stopniach. Wszystko ładnie się dopierze.

Marti
01-02-2011, 09:42
Ja na początku składałam origami, ale zawsze mi gdzieś wychodziło przy nogawkach. Teraz składam po prostu w prostokąt i jest dobrze. Ale teraz myślę nad przejściem na inne systemy, bo Nelka rusza się coraz więcej i tetra się przesuwa.

jadorota
01-02-2011, 10:03
A jeśli chodzi o instrukcję jak składać origami, to znajdę na forum? Bardzo początkującajestem i coś z wyszukiwarką na bakier :) Dzięki bazarkowi i sklepom mam coraz więcej zapasów, więc myślę, że może oprócz tetra +otulacz będę w stanie używać formowanki w nocy i może close parents (upolowałam łącznie pięć plus dodatkowe wkładki) lub bum geniusy na specerku.

No właśnie, a co ze spacerkami i wizytami u lekarza, rodziny. Ja pamiętam, że sześć lat temu, jak próbowałam tetrą pieluchować, to na te okazje i tak ubierałam pampki.

bianka2009
01-02-2011, 10:09
jadorota tu fajny filmik o składaniu pieluch tetrowych
http://www.youtube.com/watch?v=J_7-JeyPDwQ

jadorota
01-02-2011, 12:40
Cały czas zapominam o tym, że yotube to kopalnia wiedzy. Oglądam sobie o motaniu chust, ale nie wpadłam na to, że o pieluchach będzie. Znowu dopada mnie ciążowe zaćmienie. Dziękuję za pomoc :)

carissima
01-02-2011, 19:30
Ja dziś ćwiczyłam składanie formowanek :)

biedronki-3
05-02-2011, 17:04
napiszcie mi co na mega sikacz będzie dobre, bo moja miesięczna córa ma mokra po 1-2 strasznie pieluszkę a na spanie (śpi 3-4godz) zakładam jej huggisa bo nic nam nie wytrzymuje.
Coś poradzicie? Jakie wam pieluchy sie sprawdziły?
oczywiście mogę duzo napakowac ale będzie jej niewygodnie

anitanelka
05-02-2011, 17:48
bambus, konopie... i wełenka na to ;)

biedronki-3
05-02-2011, 19:31
ale ja tak robię wkładka konopna + bambusowa na to otulacz wełenka tetrolub totsbots flexi+ otulacz imse vimse, na kieszonki jest jeszcze za drobna bo 4kg prawie waży

aginia
05-02-2011, 20:33
Biedronki- u nas kieszonki jak najbardziej w użyciu:) a Franciszek waży dokładnie 4100:) Mamy - charlie banana, bumgenius, applecheeks.

biedronki-3
05-02-2011, 20:34
no to jutrokieszonki spróbuję :)

Blanka_1982
05-02-2011, 21:56
Kieszonki dawały rade na samym początku, ale powyżje 3 miesiąca już tylko formowanki(i to nie wszystkie) wydalają tempo mojej córy:)

Olik
11-02-2011, 16:39
Czy dla noworodka ok. 4 kg dobry będzie otulacz one size na tetrę, prefoldy i formowanki czy lepsza rozmiarówka do 8kg?

aginia
11-02-2011, 17:29
Zależy jaki otulacz, Franek waży 4300, Flip jest na niego za duży, za szeroki, ale np otulacz babyetta jest ok, otulacz z close parent tez jest w porządku. Super pasuje tez gro via.

biedronki-3
11-02-2011, 17:30
u nas był za duży uważam, że lepiej rozmiarówka ale dla mojej małej nawet taki do 8kg za duży, jak dla mnie imse vimse super był2-4kg ale już za mały więc następny rozmiar byłby super a mamy 5-8 i jest a duży.

Olik
11-02-2011, 17:30
U dziewczyny jednej chcę zamówić. Pewnie jest też tutaj na forum ale ja znalazłam ją na allegro i fejsie (http://www.facebook.com/pages/Eko_mama/143156015742277?ref=sgm). Kornik urodziła się 3770 i 57 cm, Idalia ma być podobna, ale Neli nie pieluchowałam wielo od początku.

biedronki-3
11-02-2011, 17:33
zawsze one size sie przyda i nie zmarnuje

pszczoła
11-02-2011, 17:35
u nas był za duży uważam, że lepiej rozmiarówka ale dla mojej małej nawet taki do 8kg za duży, jak dla mnie imse vimse super był2-4kg ale już za mały więc następny rozmiar byłby super a mamy 5-8 i jest a duży.
A jakie duże masz dziecko? Ja mam same IV 5-8 kg, bo ktoś mi odradzał newborny:/

aginia
11-02-2011, 17:36
U dziewczyny jednej chcę zamówić. Pewnie jest też tutaj na forum ale ja znalazłam ją na allegro i fejsie (http://www.facebook.com/pages/Eko_mama/143156015742277?ref=sgm). Kornik urodziła się 3770 i 57 cm, Idalia ma być podobna, ale Neli nie pieluchowałam wielo od początku.

Ale ona chyba nie ma otulaczy:confused:

Olik
11-02-2011, 17:36
zawsze one size sie przyda i nie zmarnuje
No własnie nie wiem czy się przyda, bo ja przy Korniku używałam tylko kieszonek ;) Przy nowomordku nastawiam się na otulacze + coś tam, bo jednak tych kieszonek one-size to bym musiała mieć o wiele więcej.


Ale ona chyba nie ma otulaczy:confused:
ale mi zrobi na zamówienie ;) pytałam :)

aginia
11-02-2011, 17:36
u nas był za duży uważam, że lepiej rozmiarówka ale dla mojej małej nawet taki do 8kg za duży, jak dla mnie imse vimse super był2-4kg ale już za mały więc następny rozmiar byłby super a mamy 5-8 i jest a duży.

U nas dokładnie tak samo 2-4 za mły, a 5-8 za duży:)

biedronki-3
11-02-2011, 17:37
teraz ma miesiąc i 4200g. bo jest rozmiar 2-4, potem3-6( i ten by mi się przydał najbardziej teraz) a potem 5-8

pszczoła
11-02-2011, 18:04
O to dzieki, mi się wydawało faktycznie, że coś duże te moje otulacze - jeszcze jakies tam na mnie czekają, może mniejsze, nie pamiętam...W każdym razie jeszcze poszukam tych 3-6kg.

mamapodziomkow
11-02-2011, 20:46
5-8 IV pasuje idealnie na moja glizdwe, wazy 5030, ale ma 60cm (i trzy miesiace). Na formowanke one size NappiMe pasuje idealnie. W ogole te formowanki (bambus z bambusowo-konopnym srodkiem) z cieniutka wkladka i Flipem pasowaly bardzo wczesnie, tak od miesiaca mniej wiecej (MonikaK zrobila je z dodatkowym rzedem napek), bo tez mam mega sikaczke, na dodatek czasem dosc dlugo spiaca w dzien (a nie lubie jej budzic). Jeszcze bambusowe Little Lamb rozmiar 1 dobrze lezaly od poczatu. A z kieszonek to Apple Cheeks na przyklad.

Olik
11-02-2011, 20:48
No to jaki w końcu zamówić? ;) S?

monaliza
07-03-2011, 22:25
A ja mam takie pytanie. Po starszym synku jestem w posiadaniu ok. 30-40 pieluch tetrowych, ok. 20 pieluch flanelowych i 10 pieluch formowanych TETRO (te kupiłam synkowi pod koniec pieluchowania).
1. Czy formowanki Tetro będą dobre do niemowlaka?
2. Co warto do tych pieluch dokupić? i w jakiej ilości?

Marti
07-03-2011, 23:26
Nela do tej pory głównie w tetrze siedzi. Dokup do tego kilka otulaczy i papierki. Na początek wystarczy. Potem możesz sobie powoli rozszerzać zestaw.

edoro
07-03-2011, 23:50
monaliza- kup sobie ok. 4-5 otulaczy, a zamiast papierków polecam koc polarowy z IKEA- taki za 10 zł- tniesz to na wkładki i bardzo ładnie z tego kupki się spłukują:thumbs up:

Marti
07-03-2011, 23:56
Kocyk kosztuje nawet mniej, niż 10 zł - 5 z hakiem. Przynajmniej za tyle ostatnio mi siostra kupiła ;)

edoro
08-03-2011, 00:01
a ja się bałam ten tani brać- a nie byłam osobiście więc nie mogłam pomacać i wzięłam TAKI (http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40122943):)

monaliza
08-03-2011, 09:23
Dzięki za dobre rady. Kupię jeszcze otulacze.
A czy ktoś wie jak sprawują się formowanki Tetro na maluszkach?

Olik
08-03-2011, 09:24
Idalia jest w wielo od 2 doby życia :)

Mam 3 otulacze, 4 formowanki, tetrę, prefoldy z Pieluszkarni, 3 kieszonki apple cheeks i 3 Itti Bitti S. No i najwygodniej mi z kieszonkami i SIO jednak... Tetry składać mi się nie chce, no ewentualnie te prefoldy wkładam.

misia83_83
08-03-2011, 22:08
Hej Dziewczyny!

Jestem tu nowa i od kilku dni namietnie czytam forum,a szczegolnie ten watek. Jestescie wielkie...tyle wiecie...ze szacun!:D
Zostalo mi niewiele czasu do porodu (9 tyg) a wciaz nie skompletowalam wyprawki pieluchowej. Zaczynam popadac w panike....Mialam jakies pomysly ale po przeczytaniu Was totalnie oglupialam na nowo. Do tej pory planowalam pieluchowac kieszonkami-zakochalam sie w Pul Minkee,ale widze,ze zadna z was nie poleca na poczatek. Mam wiec problem.
Mieszkam za granica. Nie mamy tutaj sklepow z pieluchami wielo itp. Wszytsko wiec musze zamowic przez int i wysylac kurierem. Z tegoz wzgledu zalezy mi na kupieniu pieluch,ktorych nie musze wymieniac na inny rozmiar (mowiac krotko chcialabym onesize). Wiem,ze kieszonki sie nie sprawdza....a szkoda.

Ale tak: mam kilka pytan. Bede przeogromnie wdzieczna za rady...bo pieluchy snia mi sie po nocach.:duh:

1. Czy moge pieluchowac tylko za pomoca formowanek (Tetro) i otulacza onesize plus papierki?

2.Czy w formowanki tetro moge ewentualnie wlozyc dodatkowa wkladke np. bambusa na noc czy na spacer?

3. Czy ktoras z was pieluchowala pupeko 'poskladanymi' z otulaczem tylko? Przyznam,ze ta opcja bardzo mi sie spodobala, a i pieluchy niedrogie. (znalazlam wypowiedz tylko jednej z was,czy ktoras jeszcze je wyprobowala? ).

4. I jeszcze apropo tych kocykow polarowych. Czy takie kocyki z ikei naprzyklad,ktore tniecie na wkladki nie zawieraja w sobie zadnych dziwnych barwnikow itp? czy wszytsko jedno jaki to polar?

Narazie to tyle,choc pytan miliony....
Czas nagli....
Bede wdzieczna za pomoc.
Pozdrawiam

fijonka
09-03-2011, 00:01
nie wiem jak dajecie radę z tetrą, mój noworodek przesikałby ją chyba w 5 minut. Itti Bitti SIO starczają na pół godziny i są mokre na wylot i tylko mi się dziecko wybudza, a spać lubi długo i często.

w ogóle zadziwia mnie że noworodek może tak dużo siusiać, właściwie wszystkie pieluszki są na wylot mokre po godzinie, mimo że do kieszonek pakuję ile się da, absolutnie nie te malutkie noworodkowe wkłady. najdłużej wytrzymują bambusowe tot botsy i little lamb, z wełnianym otulaczem, choć i te po 1,5h można wyciskać.

calineczka
09-03-2011, 00:24
Mam tak samo :hide:

A powiedzcie mi proszę co lepiej tertra/muśliny czy prefoldy?? jaka jest różnica??

hehe dziewczyny-ze mną tak samo jest.. tj. nie mam doświadczeń wielo-pieluchowych z noworodkiem ;-)

aginia
09-03-2011, 08:26
U nas super sprawdzają się prefoldy, składam na 3 i po problemie:) Z tetrą więcej gimnastyki:)

Olik
09-03-2011, 13:50
Ja mam prefoldy Pieluszkarni. Są tanie i świetne, miękkie i w dużym wyborze rozmiarów :) Żałuję że kupiłam tylko 5 szt. bo świetnie pasują jako wkłady do apple cheeks.

nowa_aleksandria
09-03-2011, 19:16
no, zrobiłam pierwsze zakupy (znaczy się: mąż zrobił ;))

dwa otulacze Imse Vimse, rozmiar Newborn
jeden otulacz Flip onesize
jedna formowanka frotte Imse Vimse
12 prefoldów pieluszkarniowych
+ 5 sztuk zwykłej tetry

na początek chcę stosować pieluchowanie mieszane, a potem stopniowo przechodzić na same wielo. zastanawiam się na ile mój zestaw będzie wystarczający? nie chcę się za bardzo wykosztować, bo nie bardzo jest za co, myślę żeby formowanek dokupić, ale jeszcze nie wiem jakie..

calineczka
11-03-2011, 11:08
no, zrobiłam pierwsze zakupy (znaczy się: mąż zrobił ;))

dwa otulacze Imse Vimse, rozmiar Newborn
jeden otulacz Flip onesize
jedna formowanka frotte Imse Vimse
12 prefoldów pieluszkarniowych
+ 5 sztuk zwykłej tetry

na początek chcę stosować pieluchowanie mieszane, a potem stopniowo przechodzić na same wielo. zastanawiam się na ile mój zestaw będzie wystarczający? nie chcę się za bardzo wykosztować, bo nie bardzo jest za co, myślę żeby formowanek dokupić, ale jeszcze nie wiem jakie..

też myślę na początek jedno z wielo mieszać :-)
i już się doczekać tej małej pupci nie mogę... :-)

Pastela
18-03-2011, 15:12
a my dziś zaczeliśmy :)
malutka kończy pierwszy tydzień, jesteśmy na tetrze, wkładach mini i formowance tetro, tylko wszytskie otulacze są wielkie nawet S i obciskają jej nóżki. A skórka taka delikatna :(
O i jeszcze dziś po tetrze zauważyłam zaczerwienioną pupkę, mimo że pieluszkę zmieniam od razu jak jeszcze jest ciepła... hmm no zobaczymy.

barbamama
18-03-2011, 15:58
Olik a ile waży Idalia i od których prefoldów zaczęłaś premiee czy tych większych ?
Moja Róża dobiła po miesiącu do 3 kg więc chcę i ją zawielorazować i właśnie o tych prefoldach myślałam bo super się sprawdzają u starszego.

Olik
18-03-2011, 16:02
Olik a ile waży Idalia i od których prefoldów zaczęłaś premiee czy tych większych ?

Idalia urodziła się z wagą 4370 i ma 59 cm. Teraz w sumie waży tyle samo. Zaczęłam od newborn - 29x30.5 cm - 4/8/4 (żółte obszycie) - dla noworodków, innych na razie nie mam. W sumie trochę małe już są ;)

nowa_aleksandria
18-03-2011, 16:09
a ja dokupiłam trzy tetry poskładane, jedną formowankę dzienną i jeden otulacz S z Pupeko.
formowanka wygląda super, poskładane całkiem praktyczne. jak zacznę używać to powiem więcej :)

Pastela
18-03-2011, 16:25
oj to za mało,
my dziś już mamy mokre od rana 7 szt tetry, 2 wkłady i formowankę ;) a to dopiero od 9 do 15 praktykujemy

edit:
ok już doczytałam, że dokupione a kilka postow wyżej masz więcej sorki

nowa_aleksandria
18-03-2011, 18:12
spoko :)
na początek będę mieszać, zobaczę co mi pasuje i będę uzupełniać stosik. póki co otulacze IV wyglądają super (falbanki!) i formowanka Pupeko z tą mikrofibrą w środku. PoSkładane też fajne, ale raczej cienizna, na jeden mały sik ;)

Pastela
18-03-2011, 19:21
no właśnie, jeden mały sik noworodka i cała tetra lux mokrusieńka! teraz zalożyłam wkład od Flipa+wkładka sucha pielucha + kocyk polarowy na nóżki, coby szybko się przebieralo i dzidzia dalej śpi ;)
i cieszę się, że od dziś zaczeliśmy wielorazowe pieluszki, bo Pampersów by już ponad 10 poszło ...
i zamówiłam sobie u sylviontka otulacze 2 polarowe do tetry ;) mam nadzieję, że będą pasowały malutkiej

pszczoła
18-03-2011, 19:49
Ma ktoś fotkę poglądową tetry lux? Obawiam się, że to, co posiadam, to nie ta tetra jednak:/

Paprotka
18-03-2011, 20:28
Ja mam tetrę lux, ona ma jakby większą kratkę, mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi :) Zaraz coś pstryknę.

Dziewczyny, serio noworodek ma takie wielkie siuśki? Mi się zdawało, że ma częstsze, a mniejsze i nastawiłam się na tetrę (m.in dlatego, że już mam przećwiczoną na Franku, ale przy nim dużo później zaczęłam używać tetry)

Lux (https://picasaweb.google.com/paprotni/Tetra?locked=true#5585490723372455602)

Zwykła (https://picasaweb.google.com/paprotni/Tetra?locked=true#5585490715618195698)

Pastela
18-03-2011, 21:04
Paprotka - moja Zosia pierwsze dni sikała 1-2 razy dziennie, ale teraz jak produkcja mleczka ruszyła pełna para to wszystko przesikuje dlatego szukam dobrych otulaczy ;)

ja wielkiej róznicy miedzy lux a zwykła nie widze ;) mam i takie i takie


EDIT:
nie widziałam różnicy, bo miałam samą Lux tylko w różnych szerokościach :duh: a teraz dokupiłam tetrę w zwyklym sklepie i widzę różnicę, ale dla noworodka to rzeczywiście lux jest za gruba

misia83_83
20-03-2011, 15:40
Dziewczyny a co powiecie o tetrze od polskich producentow-takiej kupionej na allegro naprzyklad? Takie tetry za 1.57 zl sztuka....Do tej pory szperalam po wszystkich ecosklepach internetowych ale finansowo ruina i zastanawiam sie nad wersja minimalistyczna ale skuteczna. Jakby tak czesciej przebierac to taka tetra da rade?

Chce kupic duzy zestaw Tetro.
Formowanki i otulacz welniany od storchenkinder.
Otulacz imse vimse
Poskladane od Pupeko
no i wlasnie tetre,flanele (i tu pytanie,czy moge taka tansza,czy sie nie oplaca? )

Myslicie,ze dla noworodka kupowac wogole jakies kieszonki?

HELLPPPPPPP.....:hmm:

Paprotka
20-03-2011, 21:39
Ja do otulaczy używam właśnie tetry, tyle że tej lux (porównanie na zdjęciach w moim poście wyżej :) ), no i ręczniczków z ikei :)

misia83_83
20-03-2011, 23:21
A wlasnie-mialam pytac o te reczniki czy kocyki z ikeii....bo czytam,ze wiele z was ich uzywa. A czy one nie sa jakos inaczej barwione? Tzn. dziwnymi substancjami itp. No bo tu eko pieluchy,super tkaniny,a tu nagle koc za 10 zl z ikeii wkladany do srodka...eko to? Pytam bom ciekawa bardzo.:p

edoro
20-03-2011, 23:59
Dziewczyny a co powiecie o tetrze od polskich producentow-takiej kupionej na allegro naprzyklad? Takie tetry za 1.57 zl sztuka....

Ja kupiłam zwykłą tetrę i LUX- no i przy noworodku ta Lux się nie sprawdza bo mi się w otulacz nie mieści:rolleyes: (Mam Bambino mio do 5kg)


A wlasnie-mialam pytac o te reczniki czy kocyki z ikeii....bo czytam,ze wiele z was ich uzywa. A czy one nie sa jakos inaczej barwione? Tzn. dziwnymi substancjami itp. No bo tu eko pieluchy,super tkaniny,a tu nagle koc za 10 zl z ikeii wkladany do srodka...eko to? Pytam bom ciekawa bardzo.:p
Kocyki nie wiem czym barwione (ale używam:p) a ręczniki są białe, więc nie ma obaw- też używam bo są malutkie i świetnie się mieszczą w otulacz:thumbs up:

ktosikowa
21-03-2011, 08:18
A ma ktoś dostęp do ikeowych ręczniczków??? Znaczy- mógłby kupic i mi wysłać? Bo ja nie mam takiej mozliwości... chyba, ze mogą to być ręczniczki w podobnym rozmiarze z YUSKa? Tylko nie wiem jak z jakością...

barbamama
21-03-2011, 08:52
edoro możesz rozwinąć temat wielo by ikea ?
1. czy ręczniczki same w otulacz czy z czymś, bo one mi wyglądały na 1 mały sik. Dają radę więcej wchłonąć?
2.kocyk domyślam się że IRMA, tylko jak go używacie ? Pocięty jak na prefoldy czy małe wkładki ? On jest chłonny ?

ktosikowa
21-03-2011, 09:02
kocyk chyba działa jako wkłady "sucha pielucha".

Mayka1981
21-03-2011, 09:03
Ja używam ręczniczków ikeowskich - mojej półroczniaczce wystarczają na nockę, całkiem nieźle chłoną. Nie dodaję już niczego.

Wkładek a la sucha pielucha nie mam, ale mam kilka kieszonek uszytych z tym kocykiem wewnątrz - nie chłonie, przepuszcza wilgoć do środka (po wypraniu dwukrotnym, wcześniej nie przepuszczały).

Ktosikowa ja dostępu nie mam, ale mogą być inne ręczniczki, ja mam jakieś takie no-name ciut mniejsze i też dają radę - tylko zobacz na skład, bo trafiają się ręczniki całkowicie syntetyczne które nic nie chłoną...

ktosikowa
21-03-2011, 09:23
A podasz wymiary? Orientacyjnie:) To sobie poszukam:)

edoro
21-03-2011, 09:52
edoro możesz rozwinąć temat wielo by ikea ?
1. czy ręczniczki same w otulacz czy z czymś, bo one mi wyglądały na 1 mały sik. Dają radę więcej wchłonąć?
2.kocyk domyślam się że IRMA, tylko jak go używacie ? Pocięty jak na prefoldy czy małe wkładki ? On jest chłonny ?
1. No tak, te ręczniki faktycznie na jeden sik, ale przy noworodku tak często zmieniam pieluchę, że wszystko jedno czy to tetra, czy ten ręcznik...
2. Ja mam kocyk POLARVIDE (http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40122943) i pocięłam go na wkładki, nie jest chłonny, ale 'odciąga' mokre od pupy:)


Ja używam ręczniczków ikeowskich - mojej półroczniaczce wystarczają na nockę, całkiem nieźle chłoną.

:omg: ale to te małe KRAMA (http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40054538) czy jakieś inne?

bianka2009
21-03-2011, 10:36
Kocyki polarowe i ręczniki ikea można też kupić na allegro.
Przy noworodku nie można zbyt dużo upychać w otulaczu aby pupka nie sterczała w górze albo tak składać pieluszkę aby z przodu było więcej a z tyłu mniej.

edit:
ja miałam takie
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40054538
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20075966
http://www.ikea.com/pl/pl/search/?query=koc+polarowy kocyk trochę inny taki cienki niebieski ale nie mogę znaleźć

Mayka1981
21-03-2011, 11:03
:omg: ale to te małe KRAMA (http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40054538) czy jakieś inne?

a nie :) Nackten taki http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20075966


A podasz wymiary? Orientacyjnie:) To sobie poszukam:)

ikeowy ma ok 38x54

te moje 29x44, to takie ręczniczki do rąk czy coś, po prostu miałam je w domu, leżały sobie nieużywane to zamieniłam je na pieluchy ;)

fijonka
21-03-2011, 12:56
mój jest w wielo odkąd skończył tydzień, próbowałam z tetrą ale jest do niczego- na jedno siku i mokra na wylot. prefoldy bambino mio są za to super. kieszonki mam fuzzi bunz w rozmiarze S i są super, malutkie i zgrabniutkie. Itti Bitti S też pasują od początku ale ten wkład składany na trzy robi się po siknięciu twardy i boję się że prasuje męskie klejnoty. ręczniczki Ikea też były super na początku, teraz już są za mało chłonne.

Olik
21-03-2011, 13:03
A ja cały czas pieję z zachwytu nad Apple Cheeks :) IB S też fajne. Tetra w otulaczu jakoś średnio mi pasi

misia83_83
21-03-2011, 13:12
A jaki powinien byc sklad tych recznikow i kocyka zeby byly ok? Bo ja do ikeowskich nie mam dostepu wiec moze jakies zamienniki.

Paprotka
21-03-2011, 14:28
Ręczniczki mają być 100% bawełny :) a kocyk - polar, czyli poliester, ja mam te: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20075966
kocyk: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20089925

I fakt - są na jeden sik, ale właśnie po tym jednym siku zmieniam :) Na noc raczej odpadają

Ktosikowa, ja czasem bywam w ikei, ale przed porodem już się raczej nie wybieram :) znalazłam na stroni jyska,że mają takie same jak w ikei, tylko inny rozmiar, a co za tym idzie cena, porównaj sobie, są szczegółowe opisy, zawsze można pociąć:
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20075966
http://www.jysk.pl/97/98/2100601/a/catalog

fijonka
21-03-2011, 15:28
I fakt - są na jeden sik, ale właśnie po tym jednym siku zmieniam :)


ale mówimy o noworodku- mój śpi niemal całą dobę, a w czasie jednego 3h spania sika więcej niż raz i wtedy się rozbudza i płacze. już prędzej widzę te ręczniczki dla starszego niemowlaka, który ma dłuższe okresy czuwania i którego można przewijać co sik.

edoro
21-03-2011, 23:03
A ja cały czas pieję z zachwytu nad Apple Cheeks :)

Mówisz? To super bo właśnie 2sztuki do mnie lecą:thumbs up:

barbamama
25-03-2011, 12:53
no dobra to mój plan dla 5 tyg córy 3300 g. Czego mi jeszcze brakuje ?

Itti Bitti SIO (3,5-7,5)
Tots Bots Teeny Fit AIO (2,5-6)
kieszonka Charlie Banana 1size
formowanka Tots Bots Strechie (2,5-8)
wkładka sucha pielucha Imse Vimse
prefoldy Pieluszkarnia preemie 5 szt
prefoldy Pieluszkarnia newborn 10 szt
otulacz Weehuger Roundabout
otulacz Bambino Mio (0-5)
otulacze Tots Bots 2 szt (2-6,5)

no i mam of course tetrę

Pastela
25-03-2011, 13:47
kikutek nam odpadł więc pieluszkowanie pełną parą ruszyło ;)

na razie używam głównie tetry /skłądam sobie na wersję mini/+ otulacza polarkowego - rewelacja, mięciutki, nic nie uciska, nie przecieka, szybko schnie och i ach jak dla mnie
+ wkłady z mikrofibry malutkie + wkładka sucha pieluszka
czekam na otulacze wełniane Amsterdam i Tetro, jak popróbuję to dam znać jak się u maluszka sprawdzają ;)

barbamama
25-03-2011, 13:49
jak się składa tetrę na wersję mini???

Pastela
26-03-2011, 11:44
no składam tak, aby mi poza mini otulacz nie wychodzila, tzn. standoardowo, ale skracam robiąc zakładkę zanim złożę ją ostatecznie /hmm tj. składa się wkłady do Flipa/.

barbamama
01-04-2011, 14:01
no kurka wodna... wszystko za duże na tą moją kruszynkę. Tzn niby dobre ale wielka pupa tak że jak na plecach leż to nogi ma wysoko w powietrzu...
najlepiej chyba otulacz bambino mio wygląda z prefoldem najmniejszym z Pieluszkarni. Superowy jest otulacz Weehugger ale też trochę duży. No i Tots Bots dla noworodków spoko leży.

Pastela
04-04-2011, 09:22
a moja 3 tygodniowa kruszynka zaczyna już nosić kieszonki FB :) i się nie topi

barbamama
04-04-2011, 09:23
a ile waży?

Pastela
04-04-2011, 13:06
4kg i zastanawiam się teraz czy nie utopi się w innych kieszonkach, bo chcialabym dokupić kilka.

kieszonki nakladam na spacer, albo na dzień do spania, a tak to siedzi w tetrze + otulacze, teraz glównie amsterdam, bo nigdzie nie uciska...

barbamama
04-04-2011, 14:33
aa to już rozumiem. U nas narazie gdzieś 3,5 kg dopiero. Czyli jest szansa że za 0,5 kilograma już będzie lepiej.
Te tanie kieszonki z wątku powyżej przymierzałam Róży, są prawie dobre więc myślę że dla Twojej Zosi będą w sam raz

Pastela
04-04-2011, 14:52
ooo to super, no jak Zosia miała 3500 to jeszcze były za duże nasze wszystkie pieluszki, a teraz jest juz lepiej ;) więc jeszcze chwilke cierpliwosci ;)

Pondo
07-04-2011, 12:07
A ja oczywiście nie mogę sobie przypomnieć, w jakim komplecie wychodziłam na pole z Balbi.
Skoro kieszonki są za duże, to jak? formowanka ki otulacz i w chustę?
Chyba jednak ze dwie rozmiarowe kieszonki zakupię..

Olik
07-04-2011, 14:56
Ja mam Apple Cheeks rozm. 1 i Itti Bitti rozm. S (już niedługo.. Ida ma ponad 5 kg) i się dobrze sprawdzają, zwłaszcza te pierwsze.

jadorota
29-04-2011, 16:51
Pieluchuję ponad dwa tygodnie. Na razie tetra plus otulacz, ale w dzień w roli otulacza też bumgenius występuje, kiedy zmieniam tetrę dość często. Oprócz tego
close parent i kilka kieszonek. Wkręciłam się totalnie, a myślałam, że nie będzie łatwo. Ze szpitala, gdzie Maniek był pieluchowany Happy wróciliśmy z jakimś rumieniem wstrętnym, który stał się historią po dwóch dniach wielo. Argument za zdrową skórą nie jest więc wyssany z palca :)

Olik
29-04-2011, 17:33
Myśmy wrócili ze szpitala z mega uczuleniem na pampersy. Położna środowiskowa jak zobaczyła tyłek małej to złapała się za głowę. Więc jej pokazałam wielorazówki, aż podskoczyła z zachwytu :mrgreen: Ostatnio chodzimy z obiema laskami do pulmonologa, też jej się spodobały, zwłaszcza limonkowa Itti Bitti :mrgreen:

Nympha
25-05-2011, 08:04
Uff, przeczytałam z wielkim zainteresowanie cały wątek, wchodziłam tu z niezłym mętlikiem, który potem był jeszcze większy :rolleye:, ale potem stopniowo ulegał opanowaniu :)
Słuchajcie, mam w domu już sporą górkę tetry, plan mam taki, żeby na razie dokupić do niej 4-5 otulaczy i po przeczytaniu wątku może też kocyk z Ikei ;) a potem jakoś w miarę upływu czasu (i przypływu gotówki :P ), wzbogacać asortyment o nowe elementy. Czy myślicie, że tak będzie okej?
I jeszcze kilka pytań do Was jako guru:
1. Kosz na pieluszki do prania - kupić w Pieluszkarni czy wystarczy zwykły kosz z pokrywą?
2. Czy używacie u maluchów zapinki Snappi?
3. Puchatek urodzi się pod koniec czerwca lub na początku lipca - otulacze z jakiego materiału będą najlepsze? Mam wrażenie, że ten polar taki ciepły, ale mogę się mylić :lol:

Z góry dzięki :)

edoro
25-05-2011, 08:19
Guru nie jestem, ale z mojego doświadczenia- taki plan jest super:D Też zaczęłam od tetry(ok.40szt.)+ 3 otulacze(trochę za mało), do tego wkładki z koca, a na noc jednorazówki z Rossmanna.
Później za becikowe nakupiłam innych różnych pieluch:thumbs up: ale i tak najczęściej tetra idzie.
1. Nie wiem co sprzedają w pieluszkarni, ale najzwyklejszy kosz jest potrzebny, byle miał pokrywkę- i lepiej żeby był duży jeśli masz zamiar prać np. co 3 dni (do tego koniecznie olejek z drzewa herbacianego!)
2.nie używałam Snappi- chyba dlatego że moja tetra nie kwadratowa więc żadne latawce nie dały się z niej zrobić:wink:
3. z nie-mojego doświadczenia:p- na lato najlepsza wełna!

Marti
25-05-2011, 08:30
Ja startowałam właśnie od tetry i otulaczy. Miałam 40 szt. tetry i 6 otulaczy - dla noworodka wystarczy. Dopiero teraz rozszerzam zestaw i mam kilka kieszonek.
Wiaderko mam zwykłe, snapi nie używałam. A otulacze mam Flipy - na razie sprawują się świetnie, ale moja córcia urodziła się późną jesienią.

Nympha
25-05-2011, 08:33
edoro, wielkie dzięki :)
Nie ukrywam, że bardzo mnie Twój post ucieszył, bo zestaw mam praktycznie identyczny, mam nawet jednorazówki z Rossmanna :P
Jeszcze jedno pytanie, może głupie, gdzie kupujecie olejek z drzewa herbacianego? w "zwykłym sklepie"? ;)

Co do Snappi, to myślę, że może w jedną lub dwie chociaż się zaopatrzę - moja tetra jest kwadratowa, trochę się boję tych latawców zwłaszcza na początku, przed złapaniem wprawy ;)

edoro
25-05-2011, 08:45
Olejek w sklepie zielarskim kupuję, jak ostatnio nie mieli to się męczyłam przez tydzień bez...trochę nieprzyjemny ten smrodek:?
Tetra złożona 'normalnie' też daje radę, czasami coś wycieknie i trzeba zmienić otulacz, ale ja je od razu zapieram i wieszam, za parę godzin są suche:thumbs up:
Też mi się latawce marzyły:lol: ale jak patrzę ile czasu zajmuje mi składanie tetry to dziękuję, już wolę w prostokąt zwykły:p

Nympha
25-05-2011, 08:49
Też mi się latawce marzyły:lol: ale jak patrzę ile czasu zajmuje mi składanie tetry to dziękuję, już wolę w prostokąt zwykły:p
Fakt, pewnie też mi się odechce :P
A sklep zielarski mam akurat niedaleko od domu, więc spoko :) Dzięki!

ktosikowa
25-05-2011, 09:32
nooo, ja składam w prostokąt, robiąc takie 'zalożenie" na 1/4 długości i dopiero potem toto na pół(na długość)- tak mi wchodzi we flipa spiętego na najmniejszy rozmiar.
Ale my kupy do miseczki, to nie bardzo ma co wyciekać...
I o dziwo- mniej sie grzeje dupcia w tetrze i flipie niż w mikrofibrowej formowance bez otulacza...

A jesli wełniak, to jaki????

pszczoła
25-05-2011, 09:52
latawiec da sie zlozyc z prostakatnej tetry, wystarczy jeden bok załozyc tak, by powstał kwadrat, i potem juz normalnie:) ja na poczatku cały czas latawce miałam, snappi nie uzyłam nigdy. składałam tetre zaraz po zdjeciu ze sznura, na kazda dawałam od razu polarek, i mialam gotowe pieluszki na zmiane.
pozniej mała zaczeła siusiac konkretnie i wole teraz prostokat, bo wiecej chłonie.
welna nie wiem jaka, dopiero zaczynam:)

a na noc dla ciut wiekszego polecam bambooty, jest genialna:)

Agusia
25-05-2011, 14:10
witam

kolega ktory ma 5 dzieci przekonuje mnie zebym nie bawila sie w wielorazowki ale jakos nie ma argumentow :p

my mamy termin dopiero na pazdziernik, wiec mam jeszcze czas na kompletowanie wyprawki, ale ogolnie od 2 dni siedze i probuje zalapac co z czym sie tu je :p

zastanawia mnie czy zabawa z sama tetra, ktora po 1 siusianiu trzeba wymienic budzac maluszka jest warta, czy sa sposoby zeby noworodek mial dluzej uczucie suchosci i zmieniac pieluszke co np 2h??

czy formowanki od samego poczatku nie sa lepsze niz sama tetra??

Olik
25-05-2011, 14:17
My się z tetrą w ogóle nie polubiliśmy. Owszem, używałam w sytuacjach awaryjnych, ale żeby tylko na niej się opierać to nie. IMO formowanki o niebo lepsze, ale i droższe, no i trzeba mieć ich sporo. Na szczęście Idalia już waży ok. 7kg, więc stosujemy kieszonki one size.

A jakby co to mam do sprzedania piękny otulacz S w czachy :oops:

Agusia
25-05-2011, 14:24
wlasnie
bo widze na allegro ze sprzedaja uzywane pieluchy i jakos nie w smak mi to bo dla mnie to jak osobista odziez;/ ew otulacze moga byc uzywane ale tez nie wiem bo jak ciagle byly przecieki to tez srednio :/

pomysle nad formowankami s i nie wiem czy takie z napami czy starcza bez zapiec i snappi?

Wiewiórka
25-05-2011, 14:25
noworodkowi starczy sama tetra, można dolożyć wkładki polarkowe z pociętego kocyka z Ikei, by dzieć miał sucho i się nie wybudzał. Jemu na początku formowanki są niekonieczne, ale na późniejszym etapie pieluchowania formowanki są cenne

pszczoła
25-05-2011, 16:35
witam

kolega ktory ma 5 dzieci przekonuje mnie zebym nie bawila sie w wielorazowki ale jakos nie ma argumentow :p

my mamy termin dopiero na pazdziernik, wiec mam jeszcze czas na kompletowanie wyprawki, ale ogolnie od 2 dni siedze i probuje zalapac co z czym sie tu je :p

zastanawia mnie czy zabawa z sama tetra, ktora po 1 siusianiu trzeba wymienic budzac maluszka jest warta, czy sa sposoby zeby noworodek mial dluzej uczucie suchosci i zmieniac pieluszke co np 2h??

czy formowanki od samego poczatku nie sa lepsze niz sama tetra??
Ja uwielbiam tetrę. Schnie szybciutko, co w październiku pewnie będzie cenne:) Noworody siusiają i robią kupki non stop, zakup wyprawki formowankowej będzie kosztowny, więcej prania (często dziecko nie zdąży wykorzystac chłonnosci formowanki, a juz ją zabrudzi), dużo suszenia.
Tetra z polarkiem sprawdza się u nas super. Moja mała ma juz 2 miechy i ponad 5k, więc kieszonki i formowanki leża juz na niej ladnie, ale i tak tetra rulezzz:)

Pondo
25-05-2011, 16:43
Także uwielbiam tetrę:) Oczywiście dla większego siuracza czasami zawodzi ale dla maluszka urodzonego latem...
Kupiłam dodatkowe 8szt bambinomio składanych bo takze były super, a składanie nie zajmowało nic czasu..
No nie mogę się doczekać:)ale poczekam do tego sierpnia cierpliwie, w miarę:)

barbamama
25-05-2011, 17:43
U Róży na początku była tetra i prefoldy pieluszkarni te najmniejsze i te z żółtym obszyciem.
Dobrze sprawdza się też formowanka rozmiar 1 Tots Bots bambusowa z tym najprostszym białym otulaczem totsa i (teraz latem schnie dosyć szybko więc polecam) I tak naprawdę używałam jej dla Róży od kiedy miała 3kg czyli pewnie jakoś około skończonego I miesiąca - nigdy nie przeciekła a zdarzało się że spała całą noc bez zmiany pieluchy :hide: :oops:

Rewelacyjne są AIO Tots Bots Teeny Fit.

mamy też otulacz Weehugger i Bambino Mio i też są ok.
Generalnie nie zrobiłam żadnej wtopy pieluszkowej :)

Pondo
25-05-2011, 22:40
Rewelacyjne są AIO Tots Bots Teeny Fit.


Własnie czeka w szafce jedna sztuka i wydają się na me pieluszkowe oko baardzo ok

Nympha
26-05-2011, 14:55
Byłam dziś w Ikei, zakupiłam koc :)
Teraz znów pytanie laika: na jakie wymiary go ciąć? Znaczy chodzi mi już o wkładki, jakie mają być :)

schiselle
26-05-2011, 15:18
Hm... Mam 15 formowanek handmade takich malutkich z wszytym wkładem z ręczniczka z Ikei, 5 otulaczy Bambino Mio, 10 kieszonek z wkładami z mikrofibry one size i papierki z Canpola. Co powinnam dokupić?? Bo mam jeszcze jakieś nie całe 3 tygodnie jakby co, żeby się zaopatrzyć w ''sprzęt'' dla newborna :)

pszczoła
26-05-2011, 15:52
Byłam dziś w Ikei, zakupiłam koc :)
Teraz znów pytanie laika: na jakie wymiary go ciąć? Znaczy chodzi mi już o wkładki, jakie mają być :)
Przyłóż do pieluszki, jaką masz i dopasuj do niej. Jesli to tetra,złóż ją i zobacz, jak miedzy nóżkami wyglada, i dopasuj.

Nympha
26-05-2011, 16:02
Ha, prosta rzecz, a do głowy nie przychodzi :duh: Dzięki ogromne :)

rubinetta
31-05-2011, 11:09
Dziewczyny, a jak ma się tetra i otulacze do pępka, tzn. kikutka? Jak składam tetrę to wychodzi mi taka wielka, że go przykrywa. Co Wy z tym robicie? Z tego co wiem, powinien zostać odkryty. Jakiej wielkości macie tetrę? 60x60? Ponadto jak składam tetrę to wydaje mi się, że malutka ma dużą pupkę i że będzie jej niewygodnie.

Z tego co przeczytałam, to albo składacie tetrę w latawiec albo w prostokąt. Prostokąt czyli tetra tylko między nóżkami?

A jakich otulaczy używacie? ja mam Imse Vimse newborn a dla małej ważącej 3 kg wydaje się za duży. No i jest na tyle wysoki, że wystaje ponad pępek a ten jeszcze nie zagojony - mała ma 6 dni)

Pondo
31-05-2011, 22:35
Pieluszkę zawsze mozesz złożyć tak aby wyjściowy kwadrat do tworzenia latawca był mniejszy- po prostu zaginasz boki.

U nas NB IV był rozmiarowo ok, ale najlepszy jednak dla malutkiej był BambinoMio.

po prostu możesz zawijać przez te kilka dni otulacz z przodu

barbamama
01-06-2011, 15:27
z mojego doświadczenia to najmniejsze są otulacze Bambino Mio, ale też używałam białych Tots botsów od początku bo one są takie 'niesztywne' wiec się ładnie dopasowywały. a ponad 3,5 kg to już leciał też weehugger.

kplatuska
03-06-2011, 11:40
Dziewczyny super wątek na początek ;)
Od jakiegoś czasu czytam i czytam też już coś niecoś mam przygotowane.Rodzę w połowie lipca ,więc jeszcze troszkę,ale jestem zdecydowana na wielo (to moje 2 dziecię:)).Moje doświadczenia myślę ,że kiedyś też się tutaj pojawią.Co do olejków ,o których tu mowa najlepiej kupować je w aptece.Ja sprzątam bez chemii.Parowo lub ocet ,soda i olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego.Stąd wiem,że z olejkami jest różnie.Często bywa ,że te tanie olejki sa syntetyczne.Co może uczulać i nie spełniać oczekiwań.Zatem ja polecam aptekę lub czytanie etykiet.To z moich eko doświadczeń.Piszcie,piszcie chętnie czytam wszystkie posty:) Pozdrawiam,Kasia.

ewika
05-06-2011, 12:30
Dziewczyny super wątek na początek ;)
Od jakiegoś czasu czytam i czytam też już coś niecoś mam przygotowane.Rodzę w połowie lipca ,więc jeszcze troszkę,ale jestem zdecydowana na wielo (to moje 2 dziecię:)).Moje doświadczenia myślę ,że kiedyś też się tutaj pojawią.Co do olejków ,o których tu mowa najlepiej kupować je w aptece.Ja sprzątam bez chemii.Parowo lub ocet ,soda i olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego.Stąd wiem,że z olejkami jest różnie.Często bywa ,że te tanie olejki sa syntetyczne.Co może uczulać i nie spełniać oczekiwań.Zatem ja polecam aptekę lub czytanie etykiet.To z moich eko doświadczeń.Piszcie,piszcie chętnie czytam wszystkie posty:) Pozdrawiam,Kasia.

hej, widze, ze rodzimy podobnie;)

Ja zrobiłam małe zakupy już i widze,ze były nieprzemyślane.
- 2 flipy
- welurkowy otulacz inse vimse NB
- otulacz bambinex S
- 3 formowanki bambinex s z bambusa
- 1 otulacz tetro wełna
- 10 cienka tertra
- 10 grubsza tertra
- 15 muslinów

Boje sie,ze w ogole nie wykorzystam otulaczy tych małych rozmiarów jak bedzie tak smażyć.

Co jest dostepne na polskim rynku do prania wełnianych otulaczy z lanolina. W aptece powiedziano mi,ze lanoliny mi nie sprzedadza.

Pozdrawiam i dziekuje Wam dziewczyny za tak ciekawe forum!!!

julaac
07-06-2011, 20:51
hej, widze, ze rodzimy podobnie;)

Ja zrobiłam małe zakupy już i widze,ze były nieprzemyślane.
- 2 flipy
- welurkowy otulacz inse vimse NB
- otulacz bambinex S
- 3 formowanki bambinex s z bambusa
- 1 otulacz tetro wełna
- 10 cienka tertra
- 10 grubsza tertra
- 15 muslinów

Boje sie,ze w ogole nie wykorzystam otulaczy tych małych rozmiarów jak bedzie tak smażyć.

Co jest dostepne na polskim rynku do prania wełnianych otulaczy z lanolina. W aptece powiedziano mi,ze lanoliny mi nie sprzedadza.

Pozdrawiam i dziekuje Wam dziewczyny za tak ciekawe forum!!!

zwykłą lanolinę możesz kupić tu:http://www.zrobsobiekrem.pl/?76,lanolina
jeśli oczywiście nie chcesz kupić gotowej kuracji lanolinowej w którymś sklepie internetowym z pieluszkami wielorazowymi
ja użyłam do moich otulaczy zwykłej lanoliny i jest ok - trzymają :)

Magi
25-07-2011, 12:56
Świetny wątek :) Ja spodziewam się Brzdąca w listopadzie i chciałabym zacząć jak najwcześniej z wielo. Póki co zamówiłam jeden otulacz i jedną kieszonkę, oba one-size.
Myślę, że na początek pójdą głównie tetry, prefoldy, ew. uszyte przeze mnie formowanki + otulacze. Ile powinnam mieć otulaczy, żeby prać co 2-3 dni?

Stopniowo będę kupować kieszonki i szyć wkłady do nich z ręczników ikeowych itp. Warto inwestować we wkłady bambusowe?

I jeszcze pytanie - jak to jest z tymi rozmiarami. Czy warto kupować rozmiarowe otulacze/kieszonki, czy te one-size dobrze się spisują?

Olik
25-07-2011, 13:07
Moja Idalia urodziła się z wagą 4370 i 59 cm miała i jednak One-size nie pasowały. Zdecydowanie polecam rozmiarówki otulacze, kieszonki i formowanki. Teraz Idalia ma ponad 7 kg i kieszonki etc. One-size są OK.

Gardenia
25-07-2011, 21:38
O rany! dziewczyny jak czytam składy waszych wyprawek to za głowę się łapie;) starczyłoby na bliźniaki albo na trojaczki. Ja mam miesiecznego bobaska. Naturalne pieluchowanie zaczelismy po powrocie ze szpitala w 4 dobie (choc w szpitalu tez preferowali tetre). Mamy 20 pieluch tetrowych, 10 prefoldów z pieluszkarni 1 flip i 1 otulacz wełniany S - póki co wystarcza nam to. Szkoda tylko ze nie wiedziałam ze noworodek to taka mała sikawka - czasem nie nadążam zmieniac pieluch tak szybko sika;) ale i tak nie zamieniałbym tetry na pampersy.
Snappi mamy ale nie uzywamy, wiaderko z pokrywką nie ważne jakie - ważne żeby było bo sie przydaje a otulacz polecam wełniany. Powodzenia!

monis
26-07-2011, 17:05
przeczytałam cały wątek, fajnie zobaczymy jak to będzie zostały mi jeszcze 4 tygodnie ciąży
Mam jedno pytanie, wiele z Was piszę, że zaczęło przygodę z wielo dopiero po powrocie ze szpitala, skąd taka decyzja?
właśnie się zastanawiam czy pieluszkować naturalnie od urodzenia czy dopiero od powrotu ze szpitala

póki co mam
3 otulacze Bambino Mio do 5kg
3 otulacze Bambino Mio 5-7kg
prefold Bambino Mio 30szt
wkładki chłonne MioBoost Bambino Mio 3szt
TeenyFit Tots Bots dla noworodka do 6kg
2 wkładki bambusowe na noc Close Parent
Dream Dri one size Close Parent
2 dodatkowe wkłady do Dream Dri Close Parent
Swaddlebees cow S 3,5-7kg
3 kieszonki AppleCheeks bez wkładu 3-9kg
2 wkładki bambusowe mam sucho AppleCheeks

zamierzam jeszcze kupić
6 kieszonek Charlie Banana bo podobno świetnie się sprawdzają na maluchach mimo że to onesize ale to pewnie i tak raczej przyszłościowo :P

Wiewiórka
26-07-2011, 18:28
[FONT=Arial][SIZE=2]przeczytałam cały wątek, fajnie zobaczymy jak to będzie zostały mi jeszcze 4 tygodnie ciąży
Mam jedno pytanie, wiele z Was piszę, że zaczęło przygodę z wielo dopiero po powrocie ze szpitala, skąd taka decyzja?
właśnie się zastanawiam czy pieluszkować naturalnie od urodzenia czy dopiero od powrotu ze szpitala
To proste, w większości szpitali wymagają jednorazówek dla dzieci, są obowiązkowe

Gardenia
27-07-2011, 20:49
ja zaczełam na dobre uzywanie wielo po powrocie ze szpitala ale w "naszym" szpitalu tez tylko i wyłącznie tetra w obiegu z wyjątkiem kiedy dziecie szło pod lampy - wtedy pampers. mysle ze nawet gdy w szpitalu preferuja jednorazówki to pare dni nie zaszkodzi dzieciątku a przynajmniej przekonasz się jak na nie reaguje;)

Magi
28-07-2011, 09:30
Jak jest z ubrankami w przypadku stosowania wielo? Body się dopinają? Czy trzeba zakładać większy rozmiar?

edoro
28-07-2011, 10:04
Jak jest z ubrankami w przypadku stosowania wielo? Body się dopinają? Czy trzeba zakładać większy rozmiar?

To zależy od body- rozmiar rozmiarowi nierówny :D
Czasami trzeba o rozmiar większe wziąć- a w ogóle to body mało wygodne przy wielo;)

morla1
28-07-2011, 10:08
To zależy od body- rozmiar rozmiarowi nierówny :D
Czasami trzeba o rozmiar większe wziąć- a w ogóle to body mało wygodne przy wielo;)

No właśnie..ja od początku pieluchowania wielo (2 miesiące) nie włożyłam młodemu ani jednego body...musiałam zmodyfikować wyprawkę o bluzeczki z długim i krótkim rękawkiem, bo to się sprawdza najlepiej, no i getry jak jest troszkę chłodniej...

edoro
28-07-2011, 10:11
a poza tym półśpiochy baaardzo nam się sprawdzały na początku (zanim lato przyszło:p) Bardzo wygodne- łatwo przewinąć:thumbs up:

Wiewiórka
28-07-2011, 10:48
zawsze można kupić przedłużki do body

anitanelka
28-07-2011, 11:16
A my używamy body cały czas... faktycznie trzeba ciut większe ale jakichś specjalnych różnic nie widzę. W większości są ok, czasami tylko na długość ok a rękawki za długie ale to dosłownie kilka sztuk...
Jak jest cieplutko to się w body nie bawimy, koszulka wystarcza

meryl 72
28-07-2011, 11:46
Bardzo fajny wątek chętnie się podłączę.
Tetra mi została po starszej otulacze planuję wełniane wykonane własnoręcznie i tak samo szyte własnoręcznie inne pieluszki ( w końcu mam naprawioną maszynę i czas:lol:). Podoba mi się pomysł z wielorazowymi chusteczkami do wycierania ( nawilżone starszą mocno drażniły więc używałam sporadycznie). I też będę chciała jak najwięcej kup łapać do nocnika bo wiem z doświadczenia, że można.

Magi
28-07-2011, 15:37
Trochę mnie zmartwiłyście tym, że nie używacie bodziaków. Sporo dostałam od rodziny i wydają mi się praktyczne i wygodne dla dziecka, bo się nie podwijają czy rolują jak koszulki. Po prostu większe rozmiary będę używać, a może do mniejszych pieluszek uda się założyć też te mniejsze. Która wersja pieluszkowa jest najobszerniejsza? Tetra i otulacz czy kieszonki?

Magi
29-07-2011, 18:02
Jak najlepiej składać tetrę dla noworodka? Na filmiku jest trochę przykładów:
http://www.youtube.com/watch?v=J_7-JeyPDwQ
który jest najlepszy na początek? Chodzi mi głównie o to, żeby kupki nie brudziły otulacza ;)

klusiecka
16-11-2011, 12:48
Czy w formowanakach dla noworodka sprawdzaja sie troczki? jakos do tej pory uznawałam tylko napy ( rzepy nie bardzo nam pasowały).
czy otulacz tetro bedzie ok dla noworodka okolo 3,5 kg?

ala
16-11-2011, 12:49
tak, ja mialam z troczkami i bylam zadowolona :)

Ania_MK
16-11-2011, 14:39
Jak najlepiej składać tetrę dla noworodka? Na filmiku jest trochę przykładów:
http://www.youtube.com/watch?v=J_7-JeyPDwQ
który jest najlepszy na początek? Chodzi mi głównie o to, żeby kupki nie brudziły otulacza ;)

I ja podbijam pytanko - jest tyle sposobow skladania, ale ktory jest najbardziej sprawdzony dla noworodka? Tak by dobrze kupki luzne trzymala tetra :)

ala
16-11-2011, 14:45
ja zakłądałam tetrę w trójkąt z takim pasem po środku, nie wiem czy jest na filmiku, nie ogladałam. mozna tez z brzegow wokol nozek zrobic waleczki aby nic nie wyplynelo

klusiecka
20-11-2011, 09:10
Jak jest z ubrankami w przypadku stosowania wielo? Body się dopinają? Czy trzeba zakładać większy rozmiar?
Potrzebny jest wiekszy rozmiar. Poszukaj bo albo na rorum albo u ktorymś sklepie z wielo były przedłuzki do zapięcia body. Wtedy wystarczy standardowy rozmiar.
Popros tez rodzine i znajomych o ciuszki sprzed 10 lat, wtedy pajace i body były szyte na dużą pieluche i pupa sie mieści.

Agulinka
20-11-2011, 11:48
U nas sprawdzają się też koszulki i pół-śpiochy/spodenki :)

IwonaKM
20-11-2011, 13:49
w ktorymś sklepie z wielo były przedłuzki do zapięcia body. Wtedy wystarczy standardowy rozmiar.


przedłużki są w krainie pieluszek ale niestety nie pasuja do wszystkich napek, z tego co pamiętam, nie pasują do body z H&M, Endo

MAMA
23-11-2011, 00:19
Witam! Jestem mamą 22mies. synka i chętnie sie podzielę moim doświadczeniem z pieluszkami dla noworodka. Na start (jeszcze przed urodzeniem małego) kupiłam komplet bamboozle z tots botsa (stara wersja)i z czystym sumieniem mogę polecić formowanki bambusowe, bo w parze z otulaczem są to po prostu najbardziej niezawodne (w porównaniu do innych wielo i do jednorazowek) i zdrowe pieluchy. Po pierwsze wyleczyły małemu odparzenia powstałe przez używanie w 2 pierwszych tyg. jednorazówek (miałam cesarkę i nie bardzo dałabym sobie wtedy radę, tym bardziej ze pieluchy wielorazowe były dla mnie zupełną nowościa). Po drugie NIGDY nie przeciekały (nawet przy rzadkich kupkach, ktore w 3 pierwszych mies. były zresztą po każdym karmieniu ) w parze z otulaczami tots bots i z imse vimse (delikatne rzepy :)) Otulacze imse vimse czasami jedynie nawilgły np. jak mały więcej pojadł i przez to wiecej nasiusiał, utwierdziły mnie jednak w przekonaniu, że na prawdę dobrze oddychają, a nawet jak lekko nawilgły to nie na tyle żeby zmoczyć ubranko. Kupiłam raz tez otulacz bambino mio, ale formowanka tots bots się w nim po prostu nie mieściła i słyszałam też, że bambino mio słabo oddycha. Po trzecie bambuski są naturalnie antybakteryjne, a po czwarte nie przegrzewają 'klejnotów" mojego synka. Jedyne do czego można sie było przyczepić to to, że po wielu praniach bambus zrobił się szorstki. W nowej jednak wersji bamboozle stretchies bambus jest całkiem inny -dużo drobniejsze włókno i mięciutki :) Reasumując - najlepsze dla noworodka są bambusowe formowanki z dobrym ochraniaczem PUL (droższe niż prefoldy czy tetra, ale i tak połowę tańsze niz pampersy, poza tym zawsze można odsprzedać) :). Mam nadzieję, że komuś pomogłam w wyborze pieluszek.. :)

libra
23-11-2011, 17:29
H&M-owe ubranka mają mniejsze napki. Ale można i na to zaraddzić, tylko trzeba poświęcić jakiś bodziak. Ja tak właśnie zrobiłam sobie przedłużacz - odcięłam końce z napkami od bodziaka i zszyłam odwrotnie:D - zamiast bodziaka mam przedłużacz i koszulkę:thumbs up:

Zuz
26-11-2011, 15:13
Ja mam ponad 3 tyg kruszynkę, po wyjściu ze szpitala miała 3100g i 53cm. Od razu zaczęłam wielo, ale na zmianę z jednorazówkami by wybadać teren ;)
Mam szczęście bo Tosia robi jedną giga kupkę dziennie a tek to tylko sika, czasem jakiś kleks się trafi ale malutki.

Mam :
-1 otulacz PUL BabYetty xs/s - rewelka!!!
- 1 otulacz wełniany loveybums - super!
- 1 otulacz wełniany BBH S - za duży jeszcze
-2 szt IB sio i 2 szt aio - (na razie za mała dupka do nich trochę jeszcze ale raz miała i było w miarę)
-stos szytych przez dziewczyny z forum i bazarkowych maluśkich formowanek hand made i bardzo nam one odpowiadają.
- najbardziej nam odpowiada formowanka + otulacz, na dłuższe wyjścia stosuję jednorazowe,

- najlepsze IMO z pieluszek noworodkowych AIO są tots bots tenny fit - miękkie i maleńkie - cudne!

A z tetrą właśnie muszę zacząć ;)

klusiecka
27-11-2011, 08:25
Woisałam sie nie do tego watku co chcialam :

Tetre mam :)
otulacz wybrany :)
polećcie mięciutką, rozmiarową, formowanke na troczki

patrysha
21-01-2012, 13:44
A ja dalej nie wiem czy mam to czego mi trzeba, do maluszka jeszcze trochę czasu, na razie mam zakupione, zamówione:
- 10 tetry
- 2 pieluszki formowane bawełniane S na troczki
- 2 pieluszki formowane bawełniane one size
- 2 otulacze PUL
- 1 kieszonke rozmiar S
- 2 kieszonki one size
- 2 AIO IB w rozmiar S
- wkłady do kieszonek 3 warstwy mikrofibry - 2 sztuki
-wkłady do kieszonek Mięciutka i mięsista mikrofibra 3 warstwy - 2 komplety czyli 6 sztuk

Napiszcie proszę co jeszcze byście poleciły, dokupiły, przyznam, że dość wygodna jestem i przy tym dość mobilna [i mam nadzieję, że jak maluch się urodzi to tak zostanie i będę spędzać z nim dość dużo czasu "poza domem"].

an77
31-01-2012, 12:14
Witajcie, dopiero zaczynam zagłębiać się w temat pieluszek wielorazowych i nasuwa mi się kilka pytań.
Spodziewam się bliźniaków, więc aspekt ekonomiczny jest dla mnie dość ważny :wink: Zamierzam kupić 12 otulaczy Flip - z tego, co czytałam, powinno chyba wystarczyć? Początkowo dzieci pewnie będą malutkie i otulacz za duży, ale podoba mi się patent z pieluchą spiętą snappi i zawiniętym kocykiem polarowym, zwłaszcza, że dzieci urodzą się na lato. Zastanawiam się jednak, czy lepiej kupić pieluchy tetrowe, flanelowe czy ręczniczki z ikei, a może wszystkiego po trochu? Jak mi radzicie? Najlepsze wydają mi się flanelowe, ale czy dla chłopców nie będą zbyt ciepłe (prawdopodobnie oba maluszki to chłopcy)?
Będę wdzięczna za rady doświadczonych mam :)

mamaHani
31-01-2012, 12:20
flanela będzie twardnieć, ja polecam coś z bambusa albo muśliny - bardziej chłonne i milusie po wielu praniach.

an77
31-01-2012, 19:37
Czyli flanelę odradzasz? Wiem, że muślin byłby bardzo dobry, ale boję się, że chyba bym zbankrutowała, gdybym miała kupić cały zapas tych pieluszek dla dwóch noworodków :wink:

Mamamaria
31-01-2012, 22:26
albo tetrę lux - szczególnie dla noworodków

Paprotka
31-01-2012, 23:21
Ja polecam tetrę lux :) Tetra dobra na wszystko i prosta w obsłudze. Ręczniki z ikei też są ok, acz po ostatniej wizycie zdaje się, że zmienili sort na mniejsze i dużo cieńsze, nienadające się na pieluchy

Kasia.234
31-01-2012, 23:25
A ja dalej nie wiem czy mam to czego mi trzeba, do maluszka jeszcze trochę czasu, na razie mam zakupione, zamówione:
- 10 tetry
- 2 pieluszki formowane bawełniane S na troczki
- 2 pieluszki formowane bawełniane one size
- 2 otulacze PUL
- 1 kieszonke rozmiar S
- 2 kieszonki one size
- 2 AIO IB w rozmiar S
- wkłady do kieszonek 3 warstwy mikrofibry - 2 sztuki
-wkłady do kieszonek Mięciutka i mięsista mikrofibra 3 warstwy - 2 komplety czyli 6 sztuk

Napiszcie proszę co jeszcze byście poleciły, dokupiły, przyznam, że dość wygodna jestem i przy tym dość mobilna [i mam nadzieję, że jak maluch się urodzi to tak zostanie i będę spędzać z nim dość dużo czasu "poza domem"].

polecam dokupić jeszcze ze 3-4 otulacze i kilka formowanek, rozmiarowe albo i one size, to już zależy, jak duże dziecko się urodzi

Anyczka
31-01-2012, 23:44
Witajcie, dopiero zaczynam zagłębiać się w temat pieluszek wielorazowych i nasuwa mi się kilka pytań.
Spodziewam się bliźniaków, więc aspekt ekonomiczny jest dla mnie dość ważny :wink: Zamierzam kupić 12 otulaczy Flip - z tego, co czytałam, powinno chyba wystarczyć? Początkowo dzieci pewnie będą malutkie i otulacz za duży, ale podoba mi się patent z pieluchą spiętą snappi i zawiniętym kocykiem polarowym, zwłaszcza, że dzieci urodzą się na lato. Zastanawiam się jednak, czy lepiej kupić pieluchy tetrowe, flanelowe czy ręczniczki z ikei, a może wszystkiego po trochu? Jak mi radzicie? Najlepsze wydają mi się flanelowe, ale czy dla chłopców nie będą zbyt ciepłe (prawdopodobnie oba maluszki to chłopcy)?
Będę wdzięczna za rady doświadczonych mam :)

Ja nie kupowałabym 12 takich samych otulaczy - lepiej wypróbować kilak róznych modeli/firm, jest tyle rozwiązań, że trudno przewidzieć, co tobie i dzieciakom będzie najabrdziej pasowało. Niekoniecznie musi to być to, co pasowało innym...
Flanelki rzeczywiście twardnieją, ale np. tetra bambusowa też. Kup może ze dwa 4-paki muślinów (w przyzwoitej cenie są teraz chyba tylko pieluszkarniowe ecopi, Imse Vimse nie robi już tych naturalnych, a kolorowe kosztują majątek). Fajne i w przyzwoitej cenie są też tetrówki Bambino Mio, a nie są bielone chlorem.

Wiewiórka
01-02-2012, 08:39
zgadzam się, też bym nie kupowałá tyle otulaczy tej samej firmy. Co prawda ja miałam w większości te same, ale na szczęście byłam i jestem mega zadowolona, ale mogłoby być odwrotnie

an77
01-02-2012, 11:55
Dzięki za rady. Nastawiłam się na otulacze Flip, bo z tego, co przeczytałam, mają chyba najlepszą opinię na forum. A zamiennie jakie byście polecały? Najlepiej oczywiście one size...

Megi
01-02-2012, 15:46
A ja dalej nie wiem czy mam to czego mi trzeba, do maluszka jeszcze trochę czasu, na razie mam zakupione, zamówione:
- 10 tetry
- 2 pieluszki formowane bawełniane S na troczki
- 2 pieluszki formowane bawełniane one size
- 2 otulacze PUL
- 1 kieszonke rozmiar S
- 2 kieszonki one size
- 2 AIO IB w rozmiar S
- wkłady do kieszonek 3 warstwy mikrofibry - 2 sztuki
-wkłady do kieszonek Mięciutka i mięsista mikrofibra 3 warstwy - 2 komplety czyli 6 sztuk

Napiszcie proszę co jeszcze byście poleciły, dokupiły, przyznam, że dość wygodna jestem i przy tym dość mobilna [i mam nadzieję, że jak maluch się urodzi to tak zostanie i będę spędzać z nim dość dużo czasu "poza domem"].

Zdecydowanie poleciłabym dokupienie kilku otulaczy. Moja wyprawka też zawierała tylko dwa (i to one size) i na gwałt musiałam dokupić kilka s-ek. Uważam, że optymalnie jest ok 5-6 sztuk. Może tez przydać się więcej tetry - na początek to chyba najwygodniejsze i łatwiej dopasować do takiego malucha (kieszonki, nawet te najmniejsze wydają się olbrzymie dla takiego maluszka). Choć u nas hitem na początku były malutkie reczniczki z ikea (tetra była zbyt wielka i za chiny ludowe nie mogłam jej dopasować). A jak już decydujesz się na tetrę czy inne cuś mokre od pupy, to warto dokupić kilka wkładek "sucha pielucha". Jeśli zakładasz częste wyjścia to polecam więcej kieszonek z bardziej chłonnym wkładem niż mokrofibra - np. bambus.

maminkastasinka
01-02-2012, 20:00
Witajcie, dopiero zaczynam zagłębiać się w temat pieluszek wielorazowych i nasuwa mi się kilka pytań.
Spodziewam się bliźniaków, więc aspekt ekonomiczny jest dla mnie dość ważny :wink: Zamierzam kupić 12 otulaczy Flip - z tego, co czytałam, powinno chyba wystarczyć? Początkowo dzieci pewnie będą malutkie i otulacz za duży, ale podoba mi się patent z pieluchą spiętą snappi i zawiniętym kocykiem polarowym, zwłaszcza, że dzieci urodzą się na lato. Zastanawiam się jednak, czy lepiej kupić pieluchy tetrowe, flanelowe czy ręczniczki z ikei, a może wszystkiego po trochu? Jak mi radzicie? Najlepsze wydają mi się flanelowe, ale czy dla chłopców nie będą zbyt ciepłe (prawdopodobnie oba maluszki to chłopcy)?
Będę wdzięczna za rady doświadczonych mam :)

Ja byłabym za tą zwykłą tetrą lux, to jest najtańsze rozwiązanie, szczególnie przy takiej ilości. Może nie jest fajne to, że jest bielona chlorem, ale jeśli nie chcesz zbankrutowac to jest to najlepsze rozwiązanie. Sama się przekonałam, że przy noworodku zwykła tetra najlepsza (muśliny wg mnie na początek zbyt obszerne) bo zmieniać będziesz baaaaardzo często, więc nie muszą być bardzo chłonne i ważne żeby szybko wyschło.

montmorency
11-02-2012, 17:26
to i ja poproszę o radę :)

skombinowałam taki oto zestaw dla mojego juniora, który jest jeszcze w brzuszku:

Otulacze:
1 otulacz wełniany Loveybums S
1 otulacz wełniany handmade S
1 otulacz wełniany Tetro onesize
1 otulacz wełniany franiszki onesize
1 FLIP onesize
1 PUL Lollipop rozm1
1 kieszonka franiszki S

Wkłady:
1 formowanka bambus LennyLamb rozm1
5 formowanek bambus TotsBots FlexiTot rozm1
5 formowanek bambus Lollipop rozm1
2 formowanki bawełniane handmade onesize

10 prefoldów Ecopi
12 pieluch bambusowych Kikko
i 12 różnych wkładów dodatkowych bawełnianych, bambusowych, z mikorfibrą

i do tego:
5 AIO (Kushies Ultra i Popolini) S


Ja widać poszłam głównie w bambus + wełna; maluszek będzie z nami w lato i pomyślałam, że na największe upały to chyba najlepszy pomysł :)
Tak kombinowałam, żeby pranie było co 2 dni.

Jak myślicie?
I co najlepiej do prania? Zwykły proszek dla dzieci + dodatek antybakteryjny?
Czytałam jeszcze o tych orzechach piorących i o kulach piorących.... co radzicie?

magda091
11-02-2012, 21:28
jak dla mnie zestaw full wypas8))
ja piore pieluchy w proszku persil (na poczatku lovella) + Miofresh Bambino mio, jak dla mnie jest super i starcza na +/- 3miesiace, piorac co 2 dni

montmorency
11-02-2012, 22:10
:D zastanawiam sie tylko, czy więcej tetrowych tudzież innych bawełnianych szybkoschnących wkładów by się nie przydało...
bambus podobno długo schnie, ale z drugiej strony lato będzie, to nie powinno być tak źle

tak się miałam tylko porozglądać co i jak, a tu jakieś promocje, coś tam na allegro, bazarkowe rarytasy i nagle w tydzień już wyprawka kupiona :) tylko czekam na dostawy
także już nie ma odwrotu, pieluchujemy tak i koniec!

zielonosc
24-02-2012, 13:14
czytam i czytam i głupieję coraz bardziej.

Miałam taki plan, żeby pójść w ogóle tylko w kieszonki. Wydają mi się najprostsze w obsłudze no i też w miarę ekonomiczne. Miałam w planie kupić trochę firmówek, np taki zestaw:http://eko-mania.pl/pieluszki-wielorazowe-pieluszki-kieszonki-pieluszki-wielorazowe-zestaw-charlie-banana-onesize-6-pak/p,207356#feedbacks
i trochę tych tańszych, , do kupienia na allegro czy ebayu. I tyle. Czy to jest możliwe dla noworodka?

dziękuję z góry za wszystkie rady i opinie

szczerze mówiąc, nie chce mi się za bardzo poświęcać temu tematowi jakoś potwornie dużo czasu i energii. (pranie, suszenie, spłukiwanie kup, dokształcaniu się, szukaniu najlepszych/najtańszych rozwiązań, widzę że niektórzy też szyją samodzielnie...) A te formowanki, prefoldy, otulacze sprawiają wrażenie, że trzeba się naprawdę mocno zagłębić w temat, żeby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Stąd moje pytanie

edoro
24-02-2012, 17:49
zielonosc- ja bym radziła jednak kupić z różnych firm- nie każdemu pasują dane pieluszki- kupisz ChB i się okaże że Ci nie podejdą i co wtedy?
Mi na noworodku najlepiej leżały Nappime- są b. wąskie i zgrabne- inne OneSize robiły duużą pupę...

A wogóle- tetra+otulacz to naprawdę fajne rozwiązanie na początek (kiedy i tak musisz co chwilę przewijać):thumbs up:
Teraz kieszonki rządzą, ale na początku- musiałabyś mieć ich duuuuuży zapas:p

Ania_MK
24-02-2012, 18:35
My na razie probujemy troche ale nocki nadal z jednorazowkami. Ale ta tetra to robi wieeelka pupe mojej Natce :( choc rzeczywiscie to najlepsze wyjscie na poczatek. Tylko nie wiem jak ogarnac glupie splukiwanie kupki zaraz po zmianie pieluszki jak Natka drze sie w nieboglosy... ech...

king
24-02-2012, 18:41
zieloność ja na razie nie za bardzo powinnam się wypowiadać bo nie mam doświadczenia, ale popatrz na bazarku tam można kupić różności w naprawdę przyzwoitych cenach i popróbować, a może dopiero później inwestować w to co się sprawdzi.

edoro
24-02-2012, 23:10
My na razie probujemy troche ale nocki nadal z jednorazowkami. Ale ta tetra to robi wieeelka pupe mojej Natce :( choc rzeczywiscie to najlepsze wyjscie na poczatek. Tylko nie wiem jak ogarnac glupie splukiwanie kupki zaraz po zmianie pieluszki jak Natka drze sie w nieboglosy... ech...
w tetrze lux (tak ją zwą;)-to jest taka lepsza, grubsza) faktycznie duża pupa się robi u noworodka, dlatego kupiłam sobie też takiej zwykłej, taniej tetry, która jest cieńsza:thumbs up:
ja tam pieluchę zostawiam w łazience, idę ogarnąć Młodą i wracam za chwilę "ogarnąć" pieluchę;)

Megi
25-02-2012, 02:47
...Jak myślicie?
I co najlepiej do prania? Zwykły proszek dla dzieci + dodatek antybakteryjny?
Czytałam jeszcze o tych orzechach piorących i o kulach piorących.... co radzicie?

gdzieś był mocny artykuł, że kule i orzechy to jeden wielki bubel.
ja piorę w dzieciowym + nappy fresh

maminkastasinka
25-02-2012, 09:42
zieloność - ja za edoro radziłabym na sam poczatek naprawdę taka najzwyklejsza cieńką tetrę lub prefoldy newborn z pieluszkarni i na bazarku jakieś maluśkie otulacze (te prefoldy może tez na bazarku będą). Potem otulacze odsprzedaż dalej, prefoldy też lub wykorzystasz jako dodatkowe wkładki do kieszonek, gdy już dzieciątko zacznie duuużo sikać. Z dwojga: tetra lub prefold wybrałabym nawet tetrę bo najszybciej wyschnie.
Kieszonek na początku musiałabyś mieć naprawdę dużo, poza tym możesz mieć problem z tym, ze będą za duże na noworodka.

zielonosc
25-02-2012, 14:05
zielonosc- ja bym radziła jednak kupić z różnych firm- nie każdemu pasują dane pieluszki- kupisz ChB i się okaże że Ci nie podejdą i co wtedy?
Mi na noworodku najlepiej leżały Nappime- są b. wąskie i zgrabne- inne OneSize robiły duużą pupę...

A wogóle- tetra+otulacz to naprawdę fajne rozwiązanie na początek (kiedy i tak musisz co chwilę przewijać):thumbs up:
Teraz kieszonki rządzą, ale na początku- musiałabyś mieć ich duuuuuży zapas:p


zieloność ja na razie nie za bardzo powinnam się wypowiadać bo nie mam doświadczenia, ale popatrz na bazarku tam można kupić różności w naprawdę przyzwoitych cenach i popróbować, a może dopiero później inwestować w to co się sprawdzi.


zieloność - ja za edoro radziłabym na sam poczatek naprawdę taka najzwyklejsza cieńką tetrę lub prefoldy newborn z pieluszkarni i na bazarku jakieś maluśkie otulacze (te prefoldy może tez na bazarku będą). Potem otulacze odsprzedaż dalej, prefoldy też lub wykorzystasz jako dodatkowe wkładki do kieszonek, gdy już dzieciątko zacznie duuużo sikać. Z dwojga: tetra lub prefold wybrałabym nawet tetrę bo najszybciej wyschnie.
Kieszonek na początku musiałabyś mieć naprawdę dużo, poza tym możesz mieć problem z tym, ze będą za duże na noworodka.

bardzo dziękuję za porady :)

Wobec tego faktycznie popróbujemy, zobaczę z tymi otulaczami na bazarku (zastanawiam się tylko ile ich będę potrzebować... czy koło 5 wystarczy?
trochę tetry i prefoldów bawełnianych ecopi. (i te prefoldy można potem wkłądać do kieszonek jako wkład?)
Tylko tu mam wątpliwość - przy takim wnętrzu dziecko nie będzie miało uczucia suchej pupy, prawda? Czy coś wobec tego potrzebuję dodatkowo? (bo w kieszonkach mam tę warstwę z mikrofibry)
pewnie też całkiem nie zrezygnujemy z jednorazówek, bo żadne z nas nie ma kompletnie żadnego doświadczenia z przewijaniem itd.
a potem byśmy przeszli na kieszonki pewnie
będzie dobrze?

maminkastasinka
25-02-2012, 14:30
bardzo dziękuję za porady :)

Wobec tego faktycznie popróbujemy, zobaczę z tymi otulaczami na bazarku (zastanawiam się tylko ile ich będę potrzebować... czy koło 5 wystarczy?
trochę tetry i prefoldów bawełnianych ecopi. (i te prefoldy można potem wkłądać do kieszonek jako wkład?)
Tylko tu mam wątpliwość - przy takim wnętrzu dziecko nie będzie miało uczucia suchej pupy, prawda? Czy coś wobec tego potrzebuję dodatkowo? (bo w kieszonkach mam tę warstwę z mikrofibry)
pewnie też całkiem nie zrezygnujemy z jednorazówek, bo żadne z nas nie ma kompletnie żadnego doświadczenia z przewijaniem itd.
a potem byśmy przeszli na kieszonki pewnie
będzie dobrze?
Myślę, ze 5 wystarczy. Tak prefoldy spokojnie do kieszonki jako wkład włożysz, tylko te małe to raczej jako dodatkowy i pewnie raczej nocą czy na spacer, bo jak już później maluch będzie dużo siusiał to by tylko prefold nie wystarczył.
Tak, przy takim wyposażeniu dzidzius czuje mokro, ale można sie zaopatrzyć we wkładki "sucha pielucha" z weluru lub polarku, to w każdym pieluchowym sklepie dostaniesz. Dziewczyny też często robią takie wkładki same z tego najtańszego koca z Ikei, ja osobiście nie stosowałam więc nie mogę się więcej na temat tego koca wypowiedzieć.
Ja tez od czasu do czasu wkładam jednorazówkę, spokojnie. Najważniejsze na początek to dużo samozaparcia. Ja miałam na początku taki jeden moment kryzysowy, bo taki maluszek często sika, czasami miałam wrażenie, że co 5 min muszę go przewijać bo znów mokro. No i ten stos pieluch wieczorem do zaprania z kupek (ja akurat zostawiałam wszystko na wieczór)... Ale trzeba się wtedy zaprzeć, przypomnieć sobie po co to robię - bo to zdrowsze - i do przodu. Mnie to wystarczyło i potem już było OK. Zresztą im dalej, im starsze tym lepiej, chociaż... jak już zaczyna się dużo ruszać i wcale nie chce na przewijaku leżeć to też już nie jest lekko :) I polecam tez oczywiście temat NHN/EC, takie maluchy łapią w lot o co chodzi.
Będzie SUPER!!!

Megi
25-02-2012, 15:21
jasne że będzie dobrze :mrgreen:
u nas kryzysów jeszcze nie było.. grunt to się chyba za bardzo nie przejmować i nie stresować. a kieszonki może i fajne, ale my i tak wolimy tetrę.

magdzik1988
27-02-2012, 10:46
Dziewczyny czytam o tym wszystkim i już mam w miarę poukładane, ale dalej mam problem z praniem ;)

Pralkę mam na 6kg, ktoś polecił mi balsam do prania pollena dzidziuś, ale sama nie wiem.

Chciałąbym używać jakiegoś proszku zwykłego do prania dla dzieci i do tego jakiś dodatek antybakteryjny, proszę o informację co najlepiej się sprawdza i ile tego wszytkiego dawać.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!

ewaibartek
27-02-2012, 12:48
ja juz drugie będę pieluchować i stanowczo ide w strone otulaczy i tetry :)
rodze wiosna wiec bedzie mi łatwiej,a zimą będe myśleć :) pewnie jednorazówki pójda w ruch

Mama Lili
02-03-2012, 18:01
Witam,
jestem w zagrożonej ciąży, urodzę (mam nadzieję, że dotrzymam) 19 kwietnia, co za tym idzie, nie mam szans wyjść z łóżka i zapisać się na jakieś warsztaty pieluszkowe, a bardzo bym chciała :(
Czytam i czytam Wasze wypowiedzi na forum i wciąż nie wiem czy moje pomysły na wyprawkę się sprawdzą... Lila będzie po urodzeniu raczej kruszyną, jej początkowe zapieluszkowanie wypada na sezon wiosna/lato, zacznę po wyjściu ze szpitala (mama pomoże, bo będę po cesarce, ze względu na silną astmę). Oboje z mężem jesteśmy alergikami, więc mała pewnie też nim będzie - pieluszki wielorazowe w sam raz :) To nasze pierwsze dziecko, jesteśmy totalnie niedoświadczeni...
Prosiłabym o weryfikację mojego planu :)

-otulacz bambino mio rozmiar 2-5 kg x2
-otulacz Imse Vimse PUL 3-6 kg x1
-otulacz bawełniany Imse Vimse 3-6 kg x2
-antybakteryjny dodatek Nappy Fresh Bio-D
-wkładka 100% bambus x2
-wkładka z mikrofibry x2
-tetrowe (muślinowe) z bawełny niebielonej 100g. x3
-tetrowe (muślinowe) z bawełny niebielonej 67 g. x3
-flanelowe x6
-tetrowe 80x80 cm zwykła polska tetra x13
-tetrowe 80x60 cm zwykła polska tetra x10
-Canpol babies wkładki do pieluszek 112 szt. x2
-koc IRMA i ręczniki Ikea na wkładki
-proszek Dzidziuś 3 kg i Biały Jeleń kolor 1,5 kg

no i do popróbowania:
-otulacz blueberry coverall onesize na snapy
-otulacz Bumgenius FLIP one size WRAP
-pul minkee mikropolar
-itti bitti Bitti D'Lish Snap-In-One
-itti bitti Bitti D'Lish All-In-One
-Bambinex Bambusowa Onesize formowana
-bambino mio muślinowe kwadratowe 80x80 x6

Napiszcie bardzo proszę co warto dodać do listy, a co wyrzucić...

Ananke
02-03-2012, 19:01
Ja przewrotnie powiem tak:

z pierwszym dzieckiem mialam kupione chyba wszystie opcje, stos tetry, prefoldy, formowanki, otulacze, kieszonki itd. Zaczelysmy wielo-pieluchowanie jak A miala 3 tyg. Na pierwszy raz poszla wypasiona Itti Bitti S-ka. I... tak juz zostalo. Stos tetry (nie uzytej ani razu) mam do dzisiaj, wiekszosc pozostalych pieluch sprzedalam, prefoldow uzywam jako podkladu do przewijania. I tylko sie boje, ze przy drugim IB sie nie sprawdza ;-)

ewaibartek
02-03-2012, 19:16
Ja przewrotnie powiem tak:

z pierwszym dzieckiem mialam kupione chyba wszystie opcje, stos tetry, prefoldy, formowanki, otulacze, kieszonki itd. Zaczelysmy wielo-pieluchowanie jak A miala 3 tyg. Na pierwszy raz poszla wypasiona Itti Bitti S-ka. I... tak juz zostalo. Stos tetry (nie uzytej ani razu) mam do dzisiaj, wiekszosc pozostalych pieluch sprzedalam, prefoldow uzywam jako podkladu do przewijania. I tylko sie boje, ze przy drugim IB sie nie sprawdza ;-)

jak będziesz miała chłopaka to pewnie sie nie sprawdzą,ja szybko porzuciłam IB,bo wkurzało mnie to krzywo sikactwo :)

aga__tka
03-03-2012, 01:34
Witam
czytam i czytam i doczytalam juz bardzo duzo... Moja córa ma juz 6tyg, wiec to niby juz nie noworodek, ale kupki robi noworodkowe wiec przyszlam na ten watek szukac porad i wyczytalam ze najlepiej tetra+otulacz...
Mam zwykla tetre i jak ja zlozylam na 8+otulilam druga zlozona w trojkat, to mala miala pupe olbrzyma :p wiec sie zastanawiam czy jak kupie/zrobie formowanke powiedzmy+otulacz to nie bedzie jeszcze gorzej (zamiast 2 warstw cieniutkiej tetry z tylu bedzie miec 4warstwy no i np flanela czy polar sa grubsze niz tetra....)

Po drugie mała w ciagu godzinki albo nawet mniej (wydaje się że to było jedno siusianie) przemoczyla calosc tej tetry i ubranko, slady kupki wyladowaly tez na przescieradelku... powinnam dac jeszcze wiecej tetry? czy gotowe formowanki/wkłady firmowe będą lepsze (wolałabym nie prać 6 otulaczy dziennie) bo tu kupka przeleciala przez te warstwy tetry (NIE wyciekla bokiem) a taka kupka zdarza sie nam kilka razy dziennie... no i ta tetra byla mokra cala, to niby jak w coś takiego miałoby się zmieścić 2xsiku albo siku starszego dziecka?....

borussia
03-03-2012, 10:46
Prosiłabym o weryfikację mojego planu :)

-otulacz bambino mio rozmiar 2-5 kg x2
-otulacz Imse Vimse PUL 3-6 kg x1
-otulacz bawełniany Imse Vimse 3-6 kg x2
-antybakteryjny dodatek Nappy Fresh Bio-D
-wkładka 100% bambus x2
-wkładka z mikrofibry x2
-tetrowe (muślinowe) z bawełny niebielonej 100g. x3
-tetrowe (muślinowe) z bawełny niebielonej 67 g. x3
-flanelowe x6
-tetrowe 80x80 cm zwykła polska tetra x13
-tetrowe 80x60 cm zwykła polska tetra x10
-Canpol babies wkładki do pieluszek 112 szt. x2
-koc IRMA i ręczniki Ikea na wkładki
-proszek Dzidziuś 3 kg i Biały Jeleń kolor 1,5 kg

no i do popróbowania:
-otulacz blueberry coverall onesize na snapy
-otulacz Bumgenius FLIP one size WRAP
-pul minkee mikropolar
-itti bitti Bitti D'Lish Snap-In-One
-itti bitti Bitti D'Lish All-In-One
-Bambinex Bambusowa Onesize formowana
-bambino mio muślinowe kwadratowe 80x80 x6

Napiszcie bardzo proszę co warto dodać do listy, a co wyrzucić...

Wiesz ja wprawdzie nie zaczynałam od noworodka tylko jak mała miała 3 m-ce, ale według mnie ta tetra i muśliny o rozmiarze 80x80 będą robić duży odwłok na pupie, a jeśli chcesz je składać w prostokąt i wkładać do otulacza to do Bambino MIo 2-5 kg trudno je będzie upchać bo to jest bardzo malutki otulacz
zamiast tego kupiłabym prefoldy w rozmiarze newborn lub infant, newborn mają wymiary ok 30x30cm, a po praniu jeszcze trochę się skurczą można je składać w prostokąt albo zapinać snapi (wtedy kupka tak łatwo się nie wylewa)

i jeśli dzieciątko ma predyspozycję do alergii to kupiłabym 1 rodzaj proszku i niekoniecznie od razu jakąś wielką ilość, bo jak będziesz miała 2 rodzaje to wrazie wystąpienia uczulenia ciężko będzie ustalić który proszek uczula - my tak mieliśmy - młoda po przyjściu ze szpitala i ubraniu w domowe ubranka dostała wysypkę na całym ciele z wyjątkiem pieluchy (miała jednorazową) i trzeba było wyprać wszystko łącznie z pościelą w innym proszku

i powodzenia :thumbs up:

Mama Lili
03-03-2012, 13:29
Wiesz ja wprawdzie nie zaczynałam od noworodka tylko jak mała miała 3 m-ce, ale według mnie ta tetra i muśliny o rozmiarze 80x80 będą robić duży odwłok na pupie, a jeśli chcesz je składać w prostokąt i wkładać do otulacza to do Bambino MIo 2-5 kg trudno je będzie upchać bo to jest bardzo malutki otulacz
zamiast tego kupiłabym prefoldy w rozmiarze newborn lub infant, newborn mają wymiary ok 30x30cm, a po praniu jeszcze trochę się skurczą można je składać w prostokąt albo zapinać snapi (wtedy kupka tak łatwo się nie wylewa)

i jeśli dzieciątko ma predyspozycję do alergii to kupiłabym 1 rodzaj proszku i niekoniecznie od razu jakąś wielką ilość, bo jak będziesz miała 2 rodzaje to wrazie wystąpienia uczulenia ciężko będzie ustalić który proszek uczula - my tak mieliśmy - młoda po przyjściu ze szpitala i ubraniu w domowe ubranka dostała wysypkę na całym ciele z wyjątkiem pieluchy (miała jednorazową) i trzeba było wyprać wszystko łącznie z pościelą w innym proszku

i powodzenia :thumbs up:

A co myślisz o pocięciu tej tetry 80x80, obrobieniu jej na maszynie i chyba wtedy taka 40x40 do bambino mio się zmieści, prawda? Wtedy też ręczniki z Ikea trzeba by było pociąć na mniejsze wkłady 30x30, czy jeszcze mniejsze? Baaardzo dziękuję za rady :kiss:

borussia
06-03-2012, 23:48
myślę, że to chyba nie jest najlepszy pomysł. Bo jak potniesz ją na rozmiar 40x40 to z jednej pieluszki 80x80 wyjdą ci 4 sztuki i taka pojedyncza pieluszka będzie za mało chłonna.
Zresztą jak pisała wyżej aga_tka nawet cała duża tetrowa pielucha może zostac przez bobasa przesikana, a po pocięciu będziesz miałą 1/4 całej pieluchy.

Raczej jeśli chcesz koniecznie tetrę to poszukaj mniejszego rozmiaru np. 70x70, ale szczerze polecam Ci prefoldy np. ecopi, bo są uszyte z zupełnie innej bawełny - ona jest taka bardziej zwarta więc kupka nie powinna przeciekać przez materiał. Tetra szczególnie ta tania po kilku praniach zaczyna bardziej przypominać gazę. Prefoldy można też uszyć samemu, gdzieś tu nawet była instrukcja ale nie wiem gdzie:hide:.
Jedna wada prefoldów - schną dłużej niż tetrówka:( ale nie jakoś dramatycznie długo.

Co do ręczniczków z Ikei to się nie wypowiem bo do ikei mam daleko i ich w rękach nie miałam.

Wiewiórka
07-03-2012, 07:59
lepiej składać tetrę w trójkątz plisą, nie będzie dużej pupy. Szkoda tetrę ciąć

asioczka
25-03-2012, 16:52
witam Dziewczyny!
zastanawiam sie nad kupnem formowanek rozm.1 (3,5-8 kg) Bamboozle stretch Tots Bots i FlexiTots Tots Bots (tez rozm 1). ile powinnam zakupic wg Was? i ktore lepsze? :) pozdrawiam :)

ewaibartek
28-03-2012, 08:46
miałam bomboozle i byłam zadowolona ale wg mnie w tych pieluchach gumka na plecach jest troche za gruba,dla noworodka i bardzo malego dziecka nie polecam
juz lepsze np formowanki pupeko albo inne ktore maja płasko na plecach

asioczka
28-03-2012, 09:57
miałam bomboozle i byłam zadowolona ale wg mnie w tych pieluchach gumka na plecach jest troche za gruba,dla noworodka i bardzo malego dziecka nie polecam
juz lepsze np formowanki pupeko albo inne ktore maja płasko na plecach

dziekuje :)

mamaUlki
29-03-2012, 14:52
A ja mam pytanie :) właśnie zaczęłam szyć malutkie formowanki i nie wiem jaki wkład w środek tzn ile warstw? Wkładam w środek ręcznik trzy warstwy, ale jakoś mało mi się wydaje... i chyba w ogóle za małą tą formowankę zrobiłam.

aga__tka
29-03-2012, 16:36
mnie 3 warstwy reczniczka dla noworodka wystarczaly (taki cienki z ikei) - tylko ze ja jeszcze nie mam otulaczy itp, wiec skladalam reczniczek i na niego 1warstwe polarku wiec tym bardziej jak bedzie formowanka + otulacz to powinno starczyc moim zdaniem... no i jakbym malej wlozyla wiecej warstw to by jednak pupa byla chyba za wysoko...