PDA

Zobacz pełną wersję : pieluszki wielorazowe - dylematy ciężarówki ;)



Iwanna.T
12-08-2008, 16:58
Dzisiaj poświęciłam pół dnia na sprawdzenie kosztów zakupu pieluszek.
Wyszło mi, że wydatek na pieluchy jednorazowe w ciągu pierwszego roku życia dziecka to ponad 1900 zł (metodą wyliczeń mogę się podzielić, choć nie jestem pewna, czy nie zaniżyłam cen pieluch).

Pieluszki wielorazowe są ciekawą alternatywą, wyczytałam na forum gazetowym, że "zestaw" to ok. 20 pieluszek, kilka otulaczy i wkładki jednorazowe). Polatałam po polskim necie i w zależności od firmy wyszło mi od ok. 600-700 zł (Lenya, Imse Vimse) do ok. 1500 (P'tits Dessous, BumGenius).
Kosztów prania nie jestem w stanie oszacować (albo inaczej: nie chce mi się szukać danych dotyczących prądu, bo to on będzie stanowił większość wydatków przy praniu). Trochę lenistwo wyszło ze mnie, ale w taki upał daję sobie pas ;)

Drogie forumki: różnica w cenie wielorazówek jest ogromna!!! Poradźcie proszę, czy z Waszego doświadczenia wynika, że warto:
a) kupować tyle stafu na dzień dobry
b) zwracać uwagę na markę wielorazówki
??

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

scharon
12-08-2008, 17:16
http://www.chusty.info/forum/viewtopic.php?t=6024
tu jest fajny watek dla chytnych aby zaczac urzywac wielorazowek.

Najlepiej jednak zakupic pieluszki roznych firm -napewno nie kupialabym calego zestawu z jedej firmy ,lepiej kupic kilka i potestowac.
Jest mozliwosc kupienia urzywanych pieluch u nas na forum ,zawsze taniej a dziewczyny maja je naprawde w bardzo dobrym stanie (zreszta tez kupialam urzywane).

Ja piore same pieluchy ,lub z naszym i nie jest to problem bo chlopcy duzoooo brudza ....

Iwanna.T
12-08-2008, 20:51
sharon - pierzesz pieluchy razem z innymi rzeczami? To cenna informacja :)

Już się biorę za czytanie wskazanego wątku.

kobra
12-08-2008, 20:53
sharon - pierzesz pieluchy razem z innymi rzeczami? To cenna informacja :)



tez sie zastanawialam jak prac pieluchy, no bo okupkane ciuchy Kajtka piore z innymi rzeczami, to chyba i pieluszki moge. Pierzecie pieluchy w orzechach ?

erithacus
12-08-2008, 21:31
Pieluchy piorę razem ze wszystkimi rzeczami, w orzechach. Tak po prawdzie, to okupkanych pieluch juz nie mam, ale jak sie zdarzały, to zawsze były dokładnie na bieżąco płukane.

Jeśli chodzi o koszt, to zawsze mozna sobie samemu uszyć pieluszki, a dokupić tylko otulacze i ew. wkładki. My jedziemy tylko na samoróbkach frotowych i kieszonkach flanelowych (mam juz 20 sztuk ;) ) A jak zabraknie to tetra.

natala
12-08-2008, 21:36
piore pieluchy z innymi ubrankami malego - tylko najpierw pieluchy puszczam przez program do plukania, potem dorzucam reszte i piore. w orzechach nie - polarkowych kieszonek podobno sie nie powinno (gorzej chlona po orzechach) a my mamy glownie takie. wszystko piore w Ecoverze, nasze rzeczy tez (bo jak w Polsce upralam nasze w proszku moich rodzicow, to mlody na twarzy wygladal jakby w pokrzywy wpadl :( )

scharon
13-08-2008, 08:58
Jak pielucha z kupy ,to laduje najpierw pod prysznic ,potem do miedznicy i spokojnie czeka na pranie az sie uzbiera -lub jak widze ,ze mi pieluch braknie na drugi dzien.....
W orzechach nie piore wlasnie pieluch z polarem ,a tetre tylko od czsu do czasu -traci na chlonnosc,a polar swoje wlasciwosci.

Jak masz ochote pomacac pieluchy to zapraszam:))

Iwanna.T
13-08-2008, 13:51
Czyli instrukcja doprowadzania do czystości wygląda tak:
- jak siku, to wkładka też do prania, pielucha czeka na swój czas w zamykanym wiaderku (z kropelką jakiegoś olejku)
- jak kupa, to wkładka do kibelka, pielucha czeka na swój czas w miednicy (czy może wystarczy opłukać i dać do wiaderka?)
- piorę w orzechach, czyli do pieluszek z polarem lepiej kupić jakieś inne specyfiki?

Sharon - dzięki za zaproszenie, przez najbliższy miesiąc jestem "udomowiona", bo moja szyjka jest już gotowa do porodu, a młody trochę za młody na urodzenie :?

scharon
13-08-2008, 14:33
jesli papierek jest biodegradalny to mozesz do kibelka ,jesli takie jak ja -z babyono ,to do smieci w woreczku.
Pieluche wystarczy splukac pod prysznicem i dac do reszty pieluch w wiaderku z olejkiem.
Do pieluch z polarem mozesz kupic jakis srodek eko-np z ekobaby,Lub proszek dla dzieci .

małpa
13-08-2008, 19:13
ja część pieluch kupiłam na brytyjskim ebayu, troche używanych troche nowych ale wyszło taniej:)
tak jak było juz napisane wcześniej-kup rózne pieluchy bo mi np imse vimse nie podpasowały (chociaż otulacze mają super)
kurcze chciałabym teraz kompletować sobie zestaw wielorazówek
:twisted:

małpa
13-08-2008, 19:42
przeczytałam tamten wątek, kurcze żebym ja wiedziała to wszystko wcześniej...;)

rebelka
13-08-2008, 21:41
Nie żebym się czepiała ale skąd Ci wyszło 1900 na jednorazówki? Popytałam większość znajomych i zdecydowana większość zużywa 2 jumbo packi na miesiąc po max. 50 zł co daje 1200zł na rok.

Iwanna.T
13-08-2008, 22:32
Z góry zaznaczam, że nie opieram się na własnych doświadczeniach (ani najbliższych), bo u nas nie ma małych dzieci - opinie na temat zużycia i kosztu pieluszek z netu.

Pierwszy miesiąc (30 dni)
zmiana 10x dziennie
koszt pieluszki ok. 60 groszy
Cena za m-c ok. 180 PLN

Następne 5 miesięcy (150 dni)
zmiana 8 razy dziennie
koszt pieluszki ok. 70 groszy
Cena za 5 m-cy ok. 840 PLN

Kolejne 6 miesięcy (180 dni)
zmiana 6 razy dziennie
koszt pieluszki ok. 80 groszy
cena za6 miesięcy ok. 864 PLN

Razem: 1884 PLN

Chętnie zweryfikuję swoje wyliczenia w oparciu o głosy doświadczonych mam :)

scharon
13-08-2008, 22:35
Ja sie dowiedzialam statnio,ze znajoma zuzywa ok 3 jambo paczki miesiecznie .....i to jak pojdzie dobrze...
ale ona ma fiola na punkcie zawsze przemoczonej pieluchy i czesto zmienia,nawet za czesto.W nocy oczwiscie tez,na spaniu.

mart
13-08-2008, 22:38
kiedyś mi się zachciało zrobić taką matematykę pieluchową. część danych liczbowych miałam ze strony popolini ale same wyliczenia poprawiłam po swojemu.



Ile pieluch jednorazowych zużywa jedno dziecko?
156 tygodni (2,5 roku)
6 zmian pieluch dziennie (średnio)
7 dni w tygodniu
156 * 6 * 7 = 6 552 szt.

6552 pieluch jednorazowych * 0,40zł = 2 620 zł

Zużycie wody do produkcji samej tylko celulozy, stanowiącej ok. 25% całej pieluszki, wynosi 2,8-4,2 litra na jedną pieluszkę, nawet przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii.

przykładowy zestaw wielorazówek:
20 pieluch wielorazowych * 40zł = 800 zł
6 powłoczek (po 2 w każdym rozmiarze) * 40zł = 240 zł
8 opakowań wkładek celulozowych (na okres karmienia tylko piersią) * 20zł = 160 zł

Zużycie prądu przy praniu w 60st przez 2,5 roku użytkowania pieluszki wyniesie ok. 10kWh.
Czyli dla kompletu pieluszek 200kWh * 0,60zł = 120 zł
Zużycie wody w praniu przypadające na jedną pieluszkę to 1,3-3,4 litra.
Średnio 2,5l * 6552 = 16 380 litrów = 16,38m3 po 5,2 zł/m3 = 85 zł


koszt proszku do prania (przy założeniu prania po 12 pieluszek na raz - pranie co 2 dni )
6552 zmian pieluszek / 15 szt = 437 prań
437 x 1zł = 437 zł

Razem: 1 842 zł

Oszczędność wzrasta przy użyciu pieluszek dla drugiego dziecka.

jednorazówki różnie kosztują i może się okazać że 40gr to zaniżona cena. na pewno oryginalne moltexy są po ok.1zł.

Iwanna.T
13-08-2008, 22:49
mart dzięki za te koszty prania :)

mart
13-08-2008, 22:51
a proszę bardzo.

choć czasem mam wrażenie, że jednak woda kosztuje więcej patrząc na moje rachunki :twisted: :twisted: :twisted:

Iwanna.T
13-08-2008, 23:00
u mnie woda kosztuje 8,1 PLN za m3


a z tym prądem to ok. 0,5 PLN za kWh (prawie 0,25 za kWh plus jakieś dziwne przesyły, abonamenty i inne dziadostwo), ale za to głowy nie dam.

co do chemii pralniczej - właśnie zaczęłam zabawę z orzechami i mi się spodobało, jak się uda, to na nich da się zaoszczędzić (w porównaniu do proszku).

scharon
13-08-2008, 23:02
Dodatkowo mozna prac pieluchy lacznie z innymi zeczami-wiec oszczednosc wzrasta .

mart
13-08-2008, 23:02
u mnie woda kosztuje 8,1 PLN za m3

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

oszczędzanie na praniu jest bardzo sensowne. nawet jak się używa pozornie drogich eko płynów, bo one są porządnie skoncentrowane.

Iwanna.T
13-08-2008, 23:13
hehe, cena wody u nas spora, ale przynajmniej jest dobrej jakości i oczyszczalnie ścieków mamy nowoczesne :)

mart
13-08-2008, 23:20
hehe, cena wody u nas spora, ale przynajmniej jest dobrej jakości i oczyszczalnie ścieków mamy nowoczesne :)

pozazdrościć :twisted: :twisted: :twisted:

Iwanna.T
20-08-2008, 19:43
zaczynam przymierzać się do zakupów u naszej forumowej Anny :)

Co myślicie nt. takiego zestawu:

PIELUSZKI:
pieluszka z kieszenią bumGenius V3 - 6szt.x 69.00=414.00
Tetrowa Lenya 10 szt.x 7.00=70.00
Frotowa Lenya 10 szt. x 13.50=135.00

OTULACZE:
otulacz z mikrowłókna Lenya rozmiar 0 - 1szt x 48.00 (może taki mały, to sobie darować?)
otulacz z mikrowłókna Lenya rozmiar 1 - 1 szt. x 48.00
szorty wełniane Storchenkinder - rozmiar S - czerwone 1szt. x 41.20
otulacz Nature Babies Fleece Multi Wrap - rozmiar S 1 szt x 39.00
klamerki Snappi 4 szt. x 6.00=24.00

WKŁADKI
Wkładka Mother ease do pieluszek One Size- bambus 1 szt. x 11.00
Wkładka Mother-ease: zapewnia dziecku suchość 3 szt. x10,00=30.00
papierowe wkładki do pieluszek 18.00
wkładki jedwabne Lenya 3 szt. x 8.50 =25.50 (czy jest sens brać je "na zapas", czyli bez odparzeń itp.?)

INNE
skórka jagnięca garbowana medycznie 119.00 (dobrze myślę, że może robić za przewijak?)
Śpiworek wełniany rozmiar I 89.00
Kocyk wełniany Lenya 85.00
Wiadro na pieluszki Rotho 44.00
Chusteczki pielęgnacyjne Jackson Reece 12.00


Bez INNE wychodzi ponad 900 zł.

Zerknijcie proszę i doradźcie, czy taki zestaw dla początkujących może być?

scharon
21-08-2008, 15:13
Ja bym kupila grupsza tetre-dostepna jest na allegro -ktoras z dziewczyn w jednym z watkow podawa chyba namiar na sprawdzna tetre.
BumGenius jak najbardziej,a frotowa lenya moze pozniej posluzyc jako wkladka.
otulacze :
2 sztuki powinny Ci wsytarczyc na poczatku, a chyba kazdy z nich na poczatku bedzie za duzy
welniane ,czy szorty jak najbardziej ale reszte mozesz zawsze dokupic ,i jakis pul y sie przydal

snapi-jesli bedziesz skladala pieluchy w specjalny sposob ,pokazany na ekobaby,to wydaje mi sie ze 2 szt,spokojnie starcza
ja skladalam tetre na 4 ,tworzac dlugi prostokat-na to otulacz i nie trzeba klamerek.

Papierki maja te sama ceche co wkladki zapewniajace dziecku suchosc ,wiec wydaje mi sie ten wydatek zbedny.
Wkladki jedwabne ,mozesz dokupic-choc nie znam przypadku wsrod znajomych co by sie dziecko nie odparzylo.....

Kosz na pieluchy mozna miec w postaci zwyklego kosza plasikowego z przykrywka +siatka na pieluchy w srodku -powinno wyjsc taniej.
Spiworek bawelniany urzywalam krotko dla starszaka i nie sprawdzil nam sie ,wole kocyk.

Jagienka
14-09-2008, 11:24
A jakie jest Wasze doświadczenie odnosnie ilości zużywanych dziennie pieluch?
Ile powinnam mieć takich wielorazowych pieluszek, zeby wystarczyło?
Rozważam zakup bumGenius V3.

agul
14-09-2008, 22:35
ja stosuje wielorazowe od samego poczatku, jednorazowki byly tylko w szpitalu, przy noworodku zuzywa sie bardzo duzo pileuch, ja przy praniu co 2 dzien mialam ich jakos 35 i bylo w sam raz, co do otulaczy to 3 sztuki minimum na poczatek (w jednym rozm.), ja zakladalam pieluchy czesto bez otulacza a i tak te 3 sztuki caly czas krazyly, jesli spodziewacie sie malego (rozmiarem) dziecka to jednak polecam kupienie malych otulaczy, dobrze dopasowany otulacz to wazna sprawa, moj synek urodzil sie malusi i otulacze S byly na niego o wiele za duze, pieluchy skladane jak najbardziej, ja bardzo lubilam:
konopne do skladania - super chlonnosc, ale sztywne sie robia po praniu i trzeba je pomietolic , ze by wrocily do formy, mimo to b. je lubie
bawelniane prefoldy - przy noworodku boskie, miekkie i wygodne do zakladania, ogolnie prefoldy wazne zeby byly dobrze dopasowane rozmiarem do dziecka
frotki lenya - ciagle uzywamy, tyle ze teraz wkladalm do srodka dodatkowa wkladke, wyjda z uzytku kiedy maly zacznie raczkowac, bo jednak tworza po zawinieciu dosyc sztywna konstrukcje ( na nie do tej pory nie zakladam otulacza)
formowane - wiadomo, wygoda, ale lepiej poczekac z zakupem formowanych az dziecko osiagnie wage ok 4.5 kg, wtedy mozna sie w onesizy zaopatrzyc albo poprostu pieluchy w rozm M, ja osobiscie wole rozmiarowki niz onesizy, nie polecam flanelowych imse, sa beznadziejne. nawet klamerki sie na nich nie da zapiac, zero wygody, do tego jeden sik i do wymiany, juz tetra chyba lepsza (chociaz nei uzywalam)
kalmerka snappi - 2 szt w zupelnosci wystarcza (chyba ze jestes straszna balaganiara)
BG - pasuja na dziecko od jakis 3,5 kg, sa ok, ale teraz po doglebnej penetracji rynku wole inne :)
wiadro na pieluchy- moje jest wielkie, z takim o pojemnosci 20l(25l?) to bym sie nie pomiescila, nie wiem ile ma ten Rotho
spiworek- uwaga, niektore dzieci nienawidza spiworkow i sie wsciekaja
wkladki jedwabne - lepiej miec na wszelki wypadek, tak jak wkladki zapewniajace suchosc- to w przypadku problemow ze skora

konrad white
19-09-2008, 23:15
BG - pasuja na dziecko od jakis 3,5 kg, sa ok, ale teraz po doglebnej penetracji rynku wole inne :)

jakie? bo właśnie nad BG v3 się zastanawiam. Potrzebuję na nocne sikanie i spacerki.

Bushido
20-09-2008, 07:35
Dobre sa BabyKangas nie maja rzepow tylko zatrzaski wkladke wklada sie z przodu jest taki maly suwaczek i sa onesize co nie kaleczy tak bardzo portfela :))