PDA

Zobacz pełną wersję : EC a bobomigi?



Ahniszka
11-08-2008, 11:55
tak sobie pomyślałam...
czy interesowałyście się kiedyś tematem migania do niemowląt? Bo mi już przy starszych dzieciach to się podobało (bobomigi, www.migowy.pl (http://www.migowy.pl)), nawet próbowałam, ale nie byłam cierpliwa. I teraz myślę, że można nauczyć malucha ... sygnalizowania potrzeb toaletowych! Sytuacja u mnie taka: Zojkę wysadzam odkąd ma 4,5 miesiąca. Po miesiącu doszłyśmy do tego, że sygnalizowała potrzebę siusiania (!) specjalnym jękiem - na tyle wcześnie, że zdążaliśmy do nocnika! Z kupką jeszcze łatwiej.

yena
11-08-2008, 12:42
Też migam na nocnik od jakiegoś czasu. Zauważyłam, że ruch ręka lepiej skupia uwagę mojego zajętego nieustanną zabawą dziecka.
A ja migasz? Ja pokazuję znak "toaleta" wg Amerykańskiego Języka Migowego.

Anna Nogajska
11-08-2008, 21:25
wielu rodziców praktykujacych ec miga "znaki toaletowe". na pewno plus jest taki, że dziecko zawsze widzi ten sam komunikat. niestety nie pomaga to w lepszym pojęciu przyczyny i skutku. każdy bunt kiedyś mija :). może trwać tydzień, ale i 2-3 miesiące. trzymajcie się :)

natala
12-08-2008, 13:10
ja migam Makatonem, toaleta tez zaczne, bo dzis ma przyjsc zamowiony nocnik :D
a wiecie, ze w Makatonie sa dwa rozne migi na pieluchy - jeden na jednorazowke i inny na wielo? :D

yena
13-08-2008, 10:38
Uśmiałam się :) Proekologiczne wychowanie od kołyski :lol: Też się zastanawiam na d makatonem. A jak wygląda komunikacja, mamo frania? Są widoczne próby porozumienia?

Ahniszka
13-08-2008, 11:52
A jakie gesty na toaletę, siusiu i kupę są w Makatonie?
MOże jestem naiwna, ale wydaje mi się, że Zoja naprawdę przez jakiś czas kojarzyła przyczynę i skutek, bo naprawdę jęczała jak chciała siusiu, a nie jak robiła. To może jak minie bunt, zacznie sygnalizować... (spodziewam sie, że gest opanuje nie wcześniej niż za 2-3 miesiące)

natala
14-08-2008, 23:49
Uśmiałam się :) Proekologiczne wychowanie od kołyski :lol: Też się zastanawiam na d makatonem. A jak wygląda komunikacja, mamo frania? Są widoczne próby porozumienia?

nocnikowego czy w ogole? choc wlasciwie nie wiem po co pytam, jedno i drugie lezy i kwiczy... :? ja sie dopiero niedawno zabralam porzadniej za miganie, wczesniej migalam tylko jak mlodego podnosilam, zeby wiedzial co go czeka :wink: teraz migam wiecej, ale staram sie nie za duzo (choc maly ma zachwyt w oczach jak migam :D )

cdn po nakarmieniu ssaka...

maz przejal komputer, wiec teraz dopiero moge dopisac...

na razie migam - mama, tata (zmodyfikowalam), tak, nie, podnosic, isc, jesc, mleko, krowa (ulubione zabawki dziecia ostatnio), jak sadzam na nocnik to toaleta, czasem cos jeszcze. od kiedy migam maly kreci raczkami, cos w stylu migu 'tak', ale raczej malo swiadomie co robi, tak mi sie wydaje... komunikacja nocnikowa lezy na calego - maly lubi nocnik, ale tak zeby siasc i posiedziec, zdjety sika/robi kupe na przewijak. ale my nocnik mamy dopiero pare dni... przestal niestety komunikowac - kupe robi albo jak lezy na przewijaku - czeka az bedzie zmiana pieluchy, wiec chociaz tyle, albo zaczyna w pieluche, jak go klade/wysadzam i wtedy... jednym slowem nie jest zle, ale mogloby byc lepiej :)

a makatanowy mig na toalete (nie ma osobnego na siku/kupe) strasznie trudno opisac, latwiej, wg mnie, uzywac migu z jezyka migowego - udaje sie wtedy pociaganie za spluczke (taka wiszaca)...

Ania_MK
15-08-2008, 17:58
dziewczyny, mozecie podac mi jakies stronki o bobomiganiu ? - a najlepiej jakies info ze stronek angielskich, moze jakies warsztaty gdzies odnajde dla siebie :)

natala
15-08-2008, 21:50
dziewczyny, mozecie podac mi jakies stronki o bobomiganiu ? - a najlepiej jakies info ze stronek angielskich, moze jakies warsztaty gdzies odnajde dla siebie :)

a prosze bardzo :)
www.makaton.org (http://www.makaton.org) - jak ostatnio zamawialam u nich ksiazke, to mi przyslali tez info o miganiu z dziecmi... znalazlam - mozna do nich zadzwonic i dopytac o warsztaty - 01276 681368. tyle jest napisane, ze jest to szesc warszatow.
warto tez popytac HV albo w jakis lokalnych centrach dla dzieci, czasem cos organizuja. to pewnie sa klasyczne bobomigi, nie makaton (nie wiem, czy to sie rozni, ale wydaje mi sie ze troche moze - jednak makaton jest dosc specyficzny...)

Ania_MK
15-08-2008, 22:18
wielkie dzieki za namiary :thanks:
jeszcze jedno pytanie od totalnego laika: czym sie rozni normalne bobomiganie od makatona :?:

Aoi
15-08-2008, 23:01
A czy jest jakiś internetowy słownik bobomigów? Poza tym na stronie migowy.pl? Może jakieś filmiki?
I jak wyglądają znaki toaletowe, bo u mnie z wyobraźnią kiepsko, więc wszelkie opisy są dla mnie nieczytelne :(.

My migamy od 7 miesiąca życia Tymka. Pierwsze efekty nastąpiły szybko, i najchętniej używanym znakiem był znak mleko (mój syn to cycocholik :bfing: ;) ). Po opanowaniu kilku znaków (światło, mleko, jeść), długo nie chciał nic innego pokazywać.
Dopiero od kilku dni chłonie znaki jak gąbka. Jednego dnia nauczył się znaków: domek, spacer, kąpiel, pies.
A tata to sobie zmodyfikował, i pokazuje coś na kształt tego: :bduh:
:lol:

Kilka razy myślałam, że nic z migania nie będzie, ale nadal dzielnie do syna migałam. A tu jak nie ruszył z kopyta... Nie ma co się poddawać :).

natala
15-08-2008, 23:07
wielkie dzieki za namiary :thanks:
jeszcze jedno pytanie od totalnego laika: czym sie rozni normalne bobomiganie od makatona :?:

nie wiem :lol: wiem czym sie rozni makaton od normalnego jezyka migowego i mysle, ze bobomigi raczej maja migi z jezyka migowego niz z makatonu (ktory to jest jezykiem stworzonym dla osob uposledzonych - i ma tez wesrje pisana - symboliczna), ale moze sie myle...

Aoi mig 'toaleta' w makatonie jest strasznie zakrecony, nie umiem go opisac, w jezyku migowym to jakby pociagniecie za spluczke (taka wiszaca oczywiscie :wink: ). pewnie sa osobne migi na siku/kupe... ja migam tylko toaleta jak sadzam na nocnik i tyle... (mig na nocnik swoja droga tez jest, ale jego bede uzywac jak bede mowic o nocniku jako przedmiocie, a nie miejscu do sikania... ale namieszalam :roll: )

EDIT: poogladalam migowy.pl - czesc migow podobna do makatonu, czesc rozna. ale tez makaton polski sie moze roznic od angielskiego (ktorym migam ja)... a moze bobomigi to jeszcze cos zupelnie innego, majacego swoje wlasne migi?

Ahniszka
16-08-2008, 10:57
Myślę, że trochę więcej o żródle bobomigów można przeczytać na stronie migowy.pl. W czasie, jak pani prowadziła badania nad polskimi bobomigami, wszystko było szeroko opisane i cały słowniczek był dostępny na stronie. Teraz można go tam kupić, ale szczegółów brak.

Aoi
16-08-2008, 12:22
Aoi mig 'toaleta' w makatonie jest strasznie zakrecony, nie umiem go opisac, w jezyku migowym to jakby pociagniecie za spluczke (taka wiszaca oczywiscie :wink: ).
:duh: no tak, proste! :)

A powiem Wam, że jak ja nigdy nie byłam za puszczaniem bajek, to wczoraj się złamałam, i syn mnie zaskoczył.
Kupiliśmy gazetkę "Dziecko" (ze względu na artykuł o chustach), a w nim była bajka "Mysia". No i puściłam synkowi. A tam... fantastyczna bajka do nauki migowego!
Piesek, łódka, kotek, kotek przychodzi jeść, Mysia idzie spać. Normalnie namachaliśmy się rękami, a synu odmachiwał.

A słownik bobomigowy kosztuje 52zł (wraz z przesyłką). Żałuję, że nie organizuja warsztatów poza Warszawą.

natala
16-08-2008, 12:33
Makaton ma cala serie takich DVD, BBC to krecila zdaje sie - duzo latwiej mi sie z takich zapamietywalo migi :lol: a dzieciaki z ktorymi pracowalam tez uwielbialy...

Em
17-09-2008, 21:19
My jesteśmy po zajęciach bobomigi, a teraz będziemy chodziły na muzomigi :)
Jestem zachwycona efektami :)

Ahniszka
18-09-2008, 10:40
opowiedz coś więcej o efektach, dobrze? A co to są muzomigi? I czy możesz mi powiedzieć, czy w bobomigach są osobne znaki na siusiu i kupkę i jakie (ja coś tam pamiętam, chyba kupka to było machanie pięścią w górę i w dół, ale pewności nie mam)

Em
19-09-2008, 15:36
Od czego zacząć ;) Miga na siusiu nie znam, na kupę to jest tak jak byś trzymała dłoń, wnetrzem do góry, otwarta, z palcami w górę. Nie wiem czy to zrozumiałe, i ruchy w górę i w dół. Migam jej, ale akurat tego nie odmiguje.
Poza tym miga: jeść (bardzo rzadko), spać, spacer (to jest najobszerniejszy mig, bo używa go zamiast słowa "iść"), kwiatek, pies, kotek, kocham, deszcz, wiatr.
Szczerze mówiąc więcej nie mam pomysłów, tzn migam jej zwierzaki w książeczce.

Muzomigi to dalsza część bobomigów, dla starszych dzieci. Więcej powiem jak się zaczną.

Ahniszka
19-03-2009, 15:57
U mnie nastąpiły pewne zmiany ostatnio. Jak panna miała ok 8 m-cy, to wprowadzilismy znak migowy na siusiu i kupę. Pokazywaliśmy go cierpliwie i jak miała ok 12, to zrozumiała o co chodzi, migała jak zrobiła siusiu na nocnik. Potem migała też, jak usłyszała słowo "siusiu" lub "kupka", i jak rodzeństwo biegło do ubikacji. Robiła tez zmyłki - pokazywała znak, ale wcale jej się nie chciało. Teraz ma 14 m-cy i rano często pokazuje że jej się chce (po obudzeniu zawsze, jeszcze ma oczy zamknięte), a w ciągu dnia potrafi zrobić taki numer: przychodzi do nas, miga "siusiu", potem grzecznie tupta do ubikacji, daje się posadzic i robi siusiu :jump:
Wydaje mi się, że kilka miesięcy do dość długo jak na nauczenie znaku, no ale rozumiem, że akurat ten znak jest przydatny dla rodziców, a dla dzidzi niestety poza głównym nurtem zainteresowań :wink:

Elunia
23-03-2009, 00:16
Mój Leoś jest dzieckiem bobomigowym i bezpieluchowym równocześnie też.
Tak jak piszesz, Ahniszko, znaki "siku" i "kupa" to nie są najciekawsze znaki dla dziecka. U nas było dużo, dużo innych znaków najpierw w użyciu, zanim Leon zaczął pokazywać "siku" i "kupa". Ale od dłuższego czasu pokazuje i to w różnych kontekstach - jak widzi, że jakieś zwierzątko zrobiło kupę, jak słyszy, że tata sika w łazience, jak przechodzi koło nocnika... No i w związku z tym trzeba odróżniać, kiedy opowiada o tych potrzebach, a kiedy je ma. :wink:

W każdym razie my jesteśmy zachwyceni efektami zarówno bobomigowymi, jak i bezpieluchowymi! Leon za tydzień skończy rok, a miga ok. 80 znaków, czyta książeczki migając, a przede wszystkim komunikuje się tak, jakby nie mógł, nie mając takich narzędzi.
A my dzięki temu wiemy, jak mądre dziecko mamy i ile on rozumie z naszych rozmów, wydarzeń wokół itd.