PDA

Zobacz pełną wersję : czy do wszystkich pieluch potrzebne są otulacze?



polaquinha
06-08-2008, 13:30
wgryzam sie powoli w temat wielorazówek pod kątem Maleństwa.

Mag
06-08-2008, 13:38
po kolei:
są kieszonki z Pulem od zewnątrz,czyli nie potrzebują otulacza (nature babies stuffables,bumgenius etc.)
są kieszonki bez Pula i te potrzebują otulacza.
otulacz to majtki nieprzemakające na wkładkę lub pieluchę.

ekonomiczna jest tetra i frota-ja tak mam do teraz +dwa porządne otulacze.

tetra nie musi być specjalna,frota też-ja mam z ręczniczków białych ikeiowskich,chyba że chcesz mieć jakieś z bawełny organicznej :wink: fiu bżdziu,że się tak wyrażę :lol:

pieluchy składane to prostokątna pielucha (jak tetra)-składa się ją np. w trójkąt.
pielucha formowana wygląda kształtem jak pampers.

najlepiej poczytać ekobaby,z tym że trzeba zrobić sobie przesiew,bo mnie przeraziły na początku paski sumo i zachęcanie do wełny.
do wełny zachęciłam się sama dwa miesiące po przerzuceniu się na wielorazówki.
wszystko powoli,ale faktycznie kupuj już teraz.
pytania jakieś konkretne,to może privujmy,postaram się dokładnie pomóc.

mogę Ci nawet fotostory zrobić :lol: z tego co mam w domu

polaquinha
06-08-2008, 13:47
Magda -dzięki kochana :kiss:
a skąd wiem,że już nie potrzebuję otulacza w danej kieszonce?
a wełniane majty to te z ekobaby?
Widziałam w nich swego czasu

Mag
06-08-2008, 14:14
[quote="polaquinha":6cg0dyq7]Magda -dzięki kochana :kiss:
a skąd wiem,że już nie potrzebuję otulacza w danej kieszonce?
a wełniane majty to te z ekobaby?
Widziałam w nich swego czasu

polaquinha
06-08-2008, 14:27
Magda, to co napisałaś baardzo mi juz rozjasniło :) Jeszcze raz wielkie dzięki :D

Zacznę od 20 nowych tetrowych (te "stare" i tak mam cały czas w użyciu przy Manuelku) i 20 frotowych (które są najfajniejsze? a może ręczniki kupic i pociać na wymiar??)

Czy dwa otulacze naprawdę wystarczą? wiem,że przewija się tu u mam praktykujacych te magiczne 2 otulacze.
Papierki kupię bo wiem, ze jestem mega wrażliwa na spieranie kupy (inna sprawa czy w ogóle dam radę z tymi wielorazówkami ze wzg właśnie na aspekt kupny :roll: )

tej wełny na ekobaby znaleźć nie mogę :? do czego ona służy?
A wkładki dodatkowe potrzebne są czy już nie?

tak, masz rację -zadnych formowanych na początek. Byłoby łatwiej ale pewnie nie ma sensu

Mag
06-08-2008, 14:55
co do otulaczy, kupiłabym tak naprawdę 3 8)) :lol:
przy noworodkach to różnie bywa, choć szybko schną (otulacze, nie noworodki :lol: )

Ania mama

scharon
06-08-2008, 15:01
Z Filipem zaczelam od tetrowych i mialam ok 20szt + otulacze (ale dopiero od jakis 3 miesiecy mam firmowe)
Robil na dobe ok 20-25 kup....
Mam w domu formowane i napewno nie jest to najlepsze rozwiazanie dla noworodka -kupy by przez nie przelecialy .
Urzywalam tez pieluch bawelnianych -mam dosc duze i grube ,ale dzieki temu super sie skladaly i byly bardzo chlonne.
Najlepiej tez zabezpieczyc sie polspiochami zamiast tradycyjnymi spiochami ,latwiej i szybciej przebrac jak i rozebrac do wysadzania np.nad miska .
Magda1980 super wszystko opisala ,ze zabardzo nie ma co dodac :D

Mag
06-08-2008, 15:06
Z Filipem zaczelam od tetrowych i mialam ok 20szt + otulacze (ale dopiero od jakis 3 miesiecy mam firmowe)
Robil na dobe ok 20-25 kup....
Mam w domu formowane i napewno nie jest to najlepsze rozwiazanie dla noworodka -kupy by przez nie przelecialy .
Urzywalam tez pieluch bawelnianych -mam dosc duze i grube ,ale dzieki temu super sie skladaly i byly bardzo chlonne.
Najlepiej tez zabezpieczyc sie polspiochami zamiast tradycyjnymi spiochami ,latwiej i szybciej przebrac jak i rozebrac do wysadzania np.nad miska .
Magda1980 super wszystko opisala ,ze zabardzo nie ma co dodac :D
sharon-dzięki, staram się :D
a propos pieluch bawełnianych-na próbę kupiłam prostokątne+ otulacz bambino mio, do otulacza nie mam żadnych zastrzeżeń, pieluchy schną trochę dłużej niż tetra i frota, ale bardzo lubię ich używać, miałam konopne prefoldy (składałam je na cztery) i nawet po wielu praniach, gdzie powinny mieć już super chłonność, wg mnie lepsze pod względem chłonności były bambino mio, tańsza wersja, ale chwalę :D

scharon
06-08-2008, 15:18
Ja mialam kilka bawelnianych ,ktore obszywala moja babcia,jak urodzila sie moja siostra 30lat temu :) a ,ze kazdy o nie dbal to przezyly juz 5 dzieci -moj Filip jest 6 :D

Sprawdzily mi sie ,koszulki kaftaniki ,polspiochy ,spodenki dresowe na lekkiej gumce .Przy urzywaniu tetry beee- byly bodziaki ,cale spochy czy pajace.
Dodatkowo na wyciekajace kupy owijalam go poskladan pielucha w trojkat ,to chronilo przed zabrudzeniem ubran.

Kilka kieszonek -na wyjscia,formowanych (choc ja tez wole tetre po domu lub sama wkladke+otulacz) po domu ,bambusowe TotsBots+wkladka +otulacz- na noc . onesize jest tez dobrym rozwiazaniem dziecko jednak rosnie z pieluszka i zmniejsza sie ilosc wydanych pieniedzy.

polaquinha
06-08-2008, 15:34
dziewczyny siedzę cicho bo robię listę i buszuję po wszystkich znanych mi e-sklepach:
-ekobaby
-ekodzieciak
-pieluszkarnia
-gugu-gaga


ale czytam, czytam z wypiekami na twarzy i jeszcze raz serdecznie dziękuję!

:kiss: x 100!

czy można kupic prześcieradło frote i pociąć je na pieluchy?
czy może jednak jest zbyt cienkie?

acha -pierwsze otulacze kupię po 1 szt wełniane od Ani, polarkowe od Petisu i jakies nieprzemakalne.

ale emocje! :lool:

polaquinha
06-08-2008, 15:37
acha a tetrę to lepiej 80x80 czy te prostokatne?
Które lepiej składałoby się dla noworodka?

landa
06-08-2008, 15:40
Dziewczyny, a ja czytam i czytam coraz więcej o tych wielorazówkach i im więcej czytam tym głupsza jestem i wyobraźnia mi zaczyna szwankować :wink:
Przemawia do mnie wersja Magdy: ręczniki i otulacze, ale już co do wkładek wszelakich mam mętlik. Te papierki fajne i na pewno kupię tylko powiedzcie mi czy one się czymś różnią w zależności od źródła.

Pola dzięki za ten wątek, może zmądrzejemy razem :wink:

polaquinha
06-08-2008, 15:44
WOW :shock: nie miałam bladego pojęcia,że jest tyyyyle rodzajów składania pieluchy tetrowej!!
http://www.ekobaby.pl/ep_instrukcja_skladania.php#1

jestem w głebokim szoku! Nie dziwne, że mi z Manuelkiem nie szło!

pięknie!!! yes! yes! yes! :lool:

Mag
06-08-2008, 16:04
http://www.allegro.pl/item408077916_rew ... a_hit.html (http://www.allegro.pl/item408077916_rewelacyjny_recznik_reczniki_z_ikea_ cena_hit.html)
te ręczniczki mam, składają się na cztery tak,że nie trzeba nic ciąć.

papierki są wiskozowe i celulozowe, wisklozowe można prać 2-3 razy jeszcze przed wyrzuceniem, celulozowe są na rzadkie kupy, wiskozowe na gęste.

tetrę kupiłabym właściwie nie wiem, jaką :lol:
ja mam zwykłą prostokątną, ładnie się składa w prostokąt 8)) jako wkładka :lol:

Ania zwróciła mi uwagę,że ręczniczki są bielone, ale to szwedzki wyrób, więc się tym nie zmartwiłam, szczególnie,że dodała też, że w sumie to nie wiadomo, co robią ze zwykła tetrą przy produkcji :lol: 8))

landa
06-08-2008, 16:20
A te papierki na ekobaby to jakie one? Bo mi wychodzi, że celulozowe czyli dla noworodka dobre a jak już je coś wiecej oprócz mleka to już nie są dobre?
Madzia Ty taka mądra :D

:op: Przegoń lenia i cyknij fotki motorka czy motorkom, bo nie wiem ile ich tam masz :wink:

scharon
06-08-2008, 16:22
Tetra te jest wybielana ....
Tez niewiem jaki wymiar jest moja tetra ...hehe ale tez skladam na prostakat ,najlepiej sie nam sprawdza ,bawelniane skladalam w ten sposob jak na stronce z ekobeby bo sa grupsze.

Ja mam piepierki wiskozowe i najczesciej je piore jeszcze kilka razy przed wyzuceniem ,jak sa tylko zsikane.

Tylko trzeba pamietac ,ze tetra wytrzymuje tylko jedno siekniecie ,bawelna juz dwa -wiec czeste przewijanie nieuniknione.

Ja pocielam stary recznik na wkladki i skladam je na pol,boki sa obrabione na owerloku.Kupilam tez duzego prefolda XL i pocielam -wyszly mi 4 wkladki -duzo taniej niz kupno wkladek osobno.

Mag
06-08-2008, 19:54
na ekobaby celulozowe-ponoć jak przypadkowo wpadały do pralki z pieluchami to wychodziły jeszcze zxdatne do użytku-zaraz je przetestuję :lol:
nie widzę różnicy co do kupek-celuloza to w końcu papier-świetnie trzyma kupy Mariana na miejscu :wink:

przyrzekam-postaram się Landa :D

Bogusia
06-08-2008, 21:02
ręczniki ikea sa super fajne i tańsze niż pieluchy tetrowe :)
JA jeszcze bym dokupiła otulacze - ale uwaga tylko z PUL , nie takie z dodatkową bawełną czy welurem jak IMSE VIMSe = dłużej schnął , a taki pUL tp pod wodę spłukać i schnie rach ciach

No i AOI - kompaktowe chłonne są ale długo schnął , ja polecam kieszonkowe żeby można było wszysko wyjąć i oddzielnie szybciej schnie

Takie moje przemyślenia :)

erithacus
06-08-2008, 22:31
Jesli chodzi o tetrę, to polecam tetrę LUX. Mam taką i zwykłą i różnica jest kolosalna. Zwykła po praniu marszczy się i kurczy i jest cieniutka, że rzeczywiście wytrzymuje jedno siknięcie. Tetra LUX nie zmienia swojej faktury po praniu, nie trzeba jej prasować, wystarczy wygładzić przy wieszaniu. Kupowałam u Galiano. W tej chwili nie widzę jej w ofercie, ale w tej aukcji, na samym dole pokazane jest porównanie: http://www.allegro.pl/item398846461_gal ... tunek.html (http://www.allegro.pl/item398846461_galiano_biale_pieluszki_tetrowe_70x8 0_i_gatunek.html)

wanderluster
06-08-2008, 22:33
Ja mam trochę doświadczeń z niemowlakiem, wielorazówki mamy od miesiąca, a Marcel liczy sobie 7 tygodni.

Stosujemy papierki z Imse Vimse i nieźle sobie radzą. Tzn. płynna część często przesiąkuje i zabarwia pieluchę, ale chyba o to też chodzi - głupio tak niemowlaka skazywać na siedzenie w mokrym. Wiem, że to się szybko zmienia, ale np. mój synek co jakiś czas robi kupę przez sen i jeśli przy nim nie jestem, to nie słyszę i nie wiem, że coś tam w pieluszce ma. No i łatwiej się zmienia, kiedy nie pływa wszystko - ostatnio, jak pływało, to się upaćkać zdołałam...

Poza tym ilość - wszystko zależy od tego, jak często chcesz prać. Na początku prałam kilka razy dziennie rzeczy małego, potem raz dziennie, ale teraz już mogłabym prać i co 3 dni, gdyby nie to, że pieluch mi brakuje i same pieluchy idą się prać co 1,5 dnia. A i tak czułabym się pewniej, gdbyby prać codziennie - ale tu mi szkoda wody, prądu itd. Teraz w użyciu mam 10 bumgeniusów, 5 bambusowych formowanych, 1 flanelowa formowana, 1 frotte formowana, 3 prefoldy konopne. Bumgeniusy "oszczędzam", bo dziecko nie uczy się w nich zależności siku=mokro - są po prostu bardzo suche. Używam w nocy, na niektóre wyjścia, w podróży. Marcel i tak często w dzień kupy robi, więc chłonność nie ma takiego znaczenia. W nocy nie robi, więc bumgenius ma sens. A w podróży czy np. u lekarza bumgeniusa (kieszonkę) można szybko przebrać, pieluchę brudną łatwo schować. Kłopot z wolno schnącym praniem mam stąd, że główna część stosiku pieluchowego to formowane bambusowe - bardzo chłonne, ale w związku z tym schną w upały (!) prawie dwa dni.

Ręczniczki z Ikei to świetny wynalazek, wielkie dzięki za podpowiedź! Bezpośrednio w Ikei kosztują 1,69 zł za sztukę, przy następnych zakupach zakupię całą masę, bo zawsze się sporo przyda!

Ja mam pytanie do doświadczonych z tetrą - chciałam i chcę używać tetry, ale zastanawia mnie to zmienianie po jednym siknięciu. Marcel sporo śpi w ciągu dnia i te drzemki ma dość długie - 2 h. Co wtedy? Budzić i zmieniać? Jakbym zmieniła przez sen, to się obudzi :( Jak się obudzi, to prędko nie zaśnie.

A i jeszcze jedno pytanie - jak pociąć prefolda XL na 4? Pytam, bo on poobszywany z podziałem na 3 i nie wiem, jak pociąć, żeby było dobrze... Na 3 umiem, na 6 też, ale na 4 nie mam pomysłu

erithacus
06-08-2008, 22:43
Ja przebieram tetrę co ok. 1,5 godziny. Czasem jest bardziej mokra, czasem mniej. Na dzienna drzemkę też zakładam tetrę. Zuza, nawet jak śpi 2 godziny, to siusia dopiero po przebudzeniu (mimo, że wciągu dnia potrafi nawet co 15 minut). Z tego, co dziewczyny piszą, to wiekszość dzieci tak ma.:)

Mag
06-08-2008, 23:14
ja zawsze wkładam dwie tetrówki,stąd 2,5-3 godziny.
potwierdzam,że od około 6 miesiąca(u nas tak jest) Marysia sika po przebudzeniu albo raz w nocy,kręci się wtedy i widać to po mniej.za to w dzień tylko posikuje.
nie zmieniam po jednym siknięciu,nie zapełni to pieluchy nawet u małego niemowlaczka,a dziecko musi czuć mokro i zaczynać kojarzyć dość wcześnie.
u nas niestety najpierw były jednorazówki i teraz mam kłopot,bo Marii przeszkadza tylko kupa i zasikane plecy :lol:

wanderluster
06-08-2008, 23:25
Magda, u nas jednorazówki były 2-3 tygodnie, a Marcelowi nic nie przeszkadza!

stasiu-lova
06-08-2008, 23:54
a u mnie wielorazówki od 6 miesiąca a przeszkadza wszystko:-) i tak macie lepiej :lol: Ja papierki polecam z gugu-gaga, miałam juz dwa razy i sa ok, zreszta gdzieś wątek był i pamiętam, że na któres dziewczyny narzekały, więc warto sobie wystukac w wyszukiwarce. My mamy bamubusowych kilka kieszonek- sa ekstra, super chłonne tylko niestety trochę schnął, wkładki konopne- też ok, otulacze polecam imse- ten z bawełną na wierzchu faktycznie troszkę dłużej schnie, ale i tak ekspresowo, ale mają też takie z samego pula (w zestawach testowych z pielucha frotkową czy flanelową, a cena takiego zestawu jest smiesznie niska, w cenie samego otulacza). Jeśli ktos jest z wawy to na mokotowskiej można to wszystko zobaczy - w endo mają też rzeczy z imse. W arkadii chyba juz nie, bo mieli się zamykac. Szczerze polecam takie rozwiązanie, iśc i pooglądac, bo opisy to teraz rozumiem, ale na początku, jak miałam coś zamówic przez neta to zupełnie nie wiedziałam co z czym się je, mimo, że naprawdę sporo nad tym siedziałam. Jak się pomaca to już jakoś tak inaczej;)
Ja to w sumie najbardziej znam asortyment animamyalexa (ekobaby) i z tamtąd to frotkową lenye polecam bardzo- jest super chłonna, troche gorsza dla większych dzieci, bo jednak szeroka. Bumgeniusy tez są ok, ale i bez nich z dobrym otulaczem można sobie poradzic. Fajne, tylko dosc duze, ale z regulacją,sa od ani te pieluszki z kieszonka z polaru micro dizzy one size (jak bumgeniusy- sucho przy pupie) a o polowe tansze. Wkładki mają fajne (2) na to otulacz imse i jest bardzo ok. A ostatnio też już wkładam małemu po prostu w otulacz tetrę, flanelkę i reczniczki z ikea (cale 1,69 :roll: :lol: na to sucha wkładkę, to i pupy nie dotyka ten ręcznik i mały zadowolony a nie mi sie kręci po pół siku :) Dla maluszka moim zdaniem najlepsze bylyby bumgeniusy (potem to juz nie ma takiego znaczenia, żeby była mała, sucha, wygodna do zakładania itd) ale to spory wydatek...reszta jaks taka duza mi sie wydaje, mimo regulacji..chyba,ze nie kupowac one size..ale to tez duzy wydatek :roll: a mzoe imse vimse falanelowa? Tylko ona nie ma rzepow, ale z dobrym otulaczem mozna sobie spokojnie poradzic- moze kup sobie zestaw testowy stamtąd (maja tez strone www), zawsze jak Ci sie pieluszka nie spodoba to cho otulacz zostanie, a jest naprawdę super.

scharon
07-08-2008, 07:07
Prefold polozylam tak aby pasek srodkowy ,grubszy byl w poziomie i ciachnelam na 4 wkladki,obrabic na owerloku i gotowe.Takze kazda wkladka ma ten paseczek grupszy na srodku.
Niewiem czy dobrze opisalam.....
mozna ta wkladke zgiac jeszcze (boczny pasek- na srodkowy),wtedy z przodu jest podwojna warstwa ,robie tak jak idziemy na spacer.

wanderluster
07-08-2008, 11:32
Dzięki za opis!

agul
07-08-2008, 16:27
ja uzywam wielorazowek od samego poczatku, moj maly ma miesiac i jak na razie jednorazowki mial na sobie tylko w szpitalu, do tego uzywam otulaczy tylko na noc (i to tez nie zawsze), w dzien lezy w samych pieluchach i jak trzeba to zmieniam, czasem cos zasika, ale to naprawde zaden problem, robie tak bo troche goraco tu mamy i jakos wole bez PULa sie obyc, niestety na razie nei mam nic welnianego, musze to zmeinic

wanderluster - ja sie zakochalam we frotkowych pieluchach lenya, a zeby zwiekszyc ich chlonnosc to wkladam do srodka wkladke konopna, albo jakas inna (polarkowo-frotkowa), albo obie.. jak mi sie tam zachce i wtedy taka pielucha spokojnie 2h wytrzyma, nawet mi nei przeszkadza ze taka wielka na pup

Leika
07-08-2008, 17:26
Podczytuję i robię notatki :wink: Przymierzam się do pieluch wielorazowych u młodszej :)

fajerwerka_1
07-08-2008, 21:36
Zazdroszczę wam, że możecie dzieci tak uczyć, że sikanie = mokro. U nas niestety kilka chwil mokrej pupy i odparzenie natychmiastowe, dlatego my głównie na kieszonkach z polarem jedziemy, a do tych wszystkich zestawów z pieluchą formowaną i otulaczem nakupiłam dużą ilość suchych wkładek, inaczej nie dalibyśmy rady z wielorazówkami. Zresztą z pampersami też nie dajemy rady, odparzenie za odparzeniem. I dlatego też papierki od ekobaby tylko chwilkę są dobre, aż do pierwszego siku, bo w nie wsiąka wilgoć i pupa od razu mokra, czerwona. Dużo bardziej nam pasują papierki wiskozowe starego canpola, przez które przechodzi wilgoć w głębszą warstwę i one trzymają sucho na pupie tak jak polar.
Przez problemy z zapaleniem skóy bardzo sobie chwalimy zwykłe polskie majtki z suchą pieluchą canpola
http://www.allegro.pl/item408466460__su ... ol_l_.html (http://www.allegro.pl/item408466460__super_majteczki_z_sucha_pieluszka_c anpol_l_.html)
(wycięłam ze środka nożyczkami folię, która nie przepuszcza powietrza), do środka wkładam tetrę, na to otulacz i mam jak super pieluchę kieszonkową z suchą warstwą przy pupie.

kobra
08-08-2008, 04:01
ja tez jestem nowa w temacie i jesli dobrze zrozumialam to mam takie mozliwosci

-kieszonka z wkladka lub upchany w srodek prefold albo tetra(chyba najlepsze na noc)
-pielucha formowana z otulaczem(na lato chyba nie za bardzo)
-pielucha formowana bez otulacza ale za to z wkladka lub pielucha w srodku
-otulacz z wkladka lub pielucha

czy dobrze rozumuje?

Zamierzam dzis zlozyc zamowienie,ale nadal glupia jestem :bduh:

polaquinha
08-08-2008, 10:47
dziewczyny ten watek to prawdziwa kopalnia wiedzy! Jak ja Was kocham za te wszystkie porady! :lool:

faktycznie zaczne powoli gromadzic rozne rzeczy -juz mam liste, ktora zaraz jeszcze rozszerze. No i nareszcie czekaja mnie zakupy!! Bo po manuelku mam juz wiekszosc rzeczy i tak :lol:

Pozdrowionka!!

ps.wczoraj sie tu nie odzywalam bo w pracy byl starszny kociol jednak czytalam z wdziecznoscia :)

wanderluster
08-08-2008, 11:00
-kieszonka z wkladka lub upchany w srodek prefold albo tetra(chyba najlepsze na noc)
-pielucha formowana z otulaczem(na lato chyba nie za bardzo)
-pielucha formowana bez otulacza ale za to z wkladka lub pielucha w srodku
-otulacz z wkladka lub pielucha


1. kieszonka z tetrą na noc nie bardzo - kieszonka sprawia, że wilgoć nie przesiąka na ubranko i dziecko przy skórze ma sucho, o ile to, co w środku wchłonie większość wilgoci. A tetra nie wchłonie wiele, no chyba że Twoje dziecko w nocy prawie nie siusia.

2. Moje dziecko nosi teraz pieluchy formowane z otulaczem. Hmmm, nie myślałam, czy to nie za gorąco, w końcu to oddycha...

3. Formowana bez otulacza - to wygląda jak pampers z materiału, więc wkładka Ci wejdzie do środka, ale pielucha to już raczej nie

4. Otulacz z wkładką - tyle że wkładki małe są, więc wchłoną mniej niż pielucha, a z kupą może być problem. Jeśli stosuje się EC to pewnie wcześnie można przejść na taki zestaw.

polaquinha
08-08-2008, 11:58
polaquinha - ja ci polecam bawelne konopna i uszycie z niej pieluch typu prefold, konopie sa naprawde strasznie chlonne, a potem jak wyrosnie dziecko z prefoldow to bedziesz miala super chlonne wkladki i nic sie nei zmarnuje, a co do otulaczy to uwazam ze 3 sztuki to minimum aha, ja bez papierkow jak na razie sie obywam, kupki splukuje chociaz naprawde czasem sa okropne, ale to zajmuje chwile, poza tym przy noworodku polecam posiadanie jakis 30 pieluch, ja mniej wiecej tyle mam i wyrabiamy sie na styk (pranie co 1,5-2 dni), PULe Imse Vimse polecam, a jesli cchesz kupic formowane to z zapieciem, mi sie bardzo niewygodnie "obsluguje" pieluchy flanelowe Imse, ktore nie maja ani rzepow ani nic

dziekuje Agul.
Mam pytanie czy mozna gdzies kupic taka bawelne konopna oddzielnie, zeby uszyc sobie takie prefoldy?
Optuje jednak za wersja -maksymalna ilosc pieluch na zmiane/po minimalnym koszcie.
Kieszonki na poczatek na bank nie kupie bo moje Malenstwo pewno bedzie chude w stylu Manuela, dla ktorego pampki newborny byly za duze :roll:
A i w pampki sie zaopatrze -tak na wszelki wypadek. Choc mam nadzieje, ze tym razem to bedzie jedna jedyna paczka jednorazowek :lool:

Pewno z Manu tezbym przeszla na wielorazowki ale braklo mi odwagi na wydanie kasy :roll:
Na moim forum rowiesniczym, gdzie rzucilam temat wielorazowek i ekologii nikt nie podzielal mojej pasji ani nikt nie mogl sie wypowiedziec poza jedna dziewczyna, ktora stwierdzila,ze popolino (jedyne jakie znalazlam wtedy w necie) to kicha totalna i ze wraca na jednorazowki.

Zwyczajnei braklo mi odwagi...choc pewnie przez tyle miesiecy i w sumie lat -zaoszczedzilabym sporo na pieluchach.
Teraz wydaje jakies 70-90 zl miesiecznie na jednorazowki -pampki z Tesco (te lepsze-bez folii) Mysle, ze z czasem koszty mozna zredukowac do kosztow prania i juz.

Co za przygoda -no az sie mojego niemowlaczka nie moge doczekac :lool:

natala
08-08-2008, 12:03
ja co do papierkow - piore i celulozowe i wiskozowe i jest OK (nawet po kilka razy - dopoki sie nie rozleca). choc ostatnio nie zakladam, bo maly ma znowu alergie na cos i sie odparza... :( podkladam za to na przewijak jak robi kupe :lol:

scharon
08-08-2008, 12:42
Ja mam popolini -uwazam ,ze sa naprawde dobre -nie mam im nic do zarzucenia (przynajmniej te co ja mam) uzywam na wyjscia z dodatkowa wkladka chlonna i papierkiem.

Na noc mam bambusowe TotsBots z 2 wkladkami konopnymi lub prefoldem (zlozonym na 3)+ wklada pocieta z polaru (dla poczucia suchosci) lub papierki no i otulacz .Taki system nam sie sprawdza -do tej pory nie bylo przeciekow.

W dzien urzywam tetre pieluchy bawelnine ,wkladki (po domu) z otulaczem imse-vimse,jest maly i waski wiec wkladka czy tetra nie wypada.Otulacz popolini juz jest wiekszy i taki system by sie nie sprawdzil za to na formowane z wkladkami super.
Na wyjscia popolini ,kosshies (kieszonki) -glownie


Na noworotka naprawde spradzaja sie wszeljakie pieluchy do skladania +otulacz ,a pozniej jak dziecie juz bedzie mialo ok 2-3miesiecy juz spokojnie dorasta do kieszonek czy formowanych pieluch.

Gdybym ja wiedziala podczas cizy to co teraz -obkupilabym sie w pieluchy ze hej :D spokojnie rozkladajc finanse na poszczegolne miesiace ciazy :D

Leika
08-08-2008, 13:33
Czytam od kilku tygodni na temat pieluch materiałowych i mam parę dodatkowych pytań. Mam nadzieję, że polaquinha mi daruje, że weszłam w jej temat ;)
Na razie wymyśliłm sobie, że zrobię tak, poprawcie mnie jeśli się mylę:

1. dla noworodka najlepsza jest pieluszka do składania, np. tetra lub frotowa z bawełny organicznej, do tego wodoodporny otulacz (pod śpioszki lepszy będzie z polarku czy z wełny? dziecko urodzi się w styczniu jeśli to ma znaczenie). A dodatkowa wkładka przydaje się np. w nocy?
+ papierek na kupkę.

2. pieluszki z kieszenią typu one size (wybrałam bumGenius) to pieluszka kompaktowa, nie wymaga otulacza a jedynie dodatkowych wkładek, najlepsze na noc i na wyjścia, zapewniają uczucie suchości, dla noworodka może być troszkę za duża.

Zapomniałam o czymś?

agul
08-08-2008, 15:46
Leika - ja mam dla nowowrodka i skladane i formowane, moim zdaniem wygodniejsze w obsludze sa formowane, bo szybciej sie je zaklada, ale bardzo lubie i jedne i drugie, chodiz o to, ze zakup formowanych pieluch w rozm dla noworodka to wydanie pieniedzy na cos co posluzy jakies 3 miesiace i potem do widzenia, do szuflady, a skladane mozna potem wykorzystywac w dowolny sposob, czyli ogolnie rzecz biorac formowane dla noworodka nie sa zbyt ekonomiczne
co do bumgeniusow, to jesli urodzi ci sie dziecko ok 3,5 kg wagi to bumgeniusy beda ok, na mniejszym ( moj mial 2800) beda idiotycznie wygladac i tyle, mi sie na takim malym udalo zapiac tak ze nic nei przecieklo, ale zadko uzywalam, teraz czesciej kiedy wazy juz 4kg

Leika
08-08-2008, 15:51
Syn urodził się z wagą 3800 g córka też zapowiada się na duże dziecko, na każdym USG jest o kilka dni większa niż być powinna :) więc spodziewam się ok 4 kg dziecka :) Dzięki.

kobra
08-08-2008, 18:07
-kieszonka z wkladka lub upchany w srodek prefold albo tetra(chyba najlepsze na noc)
-pielucha formowana z otulaczem(na lato chyba nie za bardzo)
-pielucha formowana bez otulacza ale za to z wkladka lub pielucha w srodku
-otulacz z wkladka lub pielucha


1. kieszonka z tetrą na noc nie bardzo - kieszonka sprawia, że wilgoć nie przesiąka na ubranko i dziecko przy skórze ma sucho, o ile to, co w środku wchłonie większość wilgoci. A tetra nie wchłonie wiele, no chyba że Twoje dziecko w nocy prawie nie siusia.

2. Moje dziecko nosi teraz pieluchy formowane z otulaczem. Hmmm, nie myślałam, czy to nie za gorąco, w końcu to oddycha...

3. Formowana bez otulacza - to wygląda jak pampers z materiału, więc wkładka Ci wejdzie do środka, ale pielucha to już raczej nie

4. Otulacz z wkładką - tyle że wkładki małe są, więc wchłoną mniej niż pielucha, a z kupą może być problem. Jeśli stosuje się EC to pewnie wcześnie można przejść na taki zestaw.

czyli podsumowujac

-na noc i na wyjscia najlepiej kieszonka z wkladka z mikrowlokna lub konopna, do kieszonki mozna upchac tetre lub prefoldy

- na dzien pieluchy formowane z otulaczem, tylko,ze sporo kasy trzeba wydac, bo przynajmniej 6-7 na dzien by sie przydalo czyli,zeby prac co dwa dni trzeba kupic okolo 15. Troche drogi interes. Bardziej ekonomicznie wiec bedzie kupic otulacze i pieluchy lub prefoldy do srodka

Czy konieczne jest wiadro na pieluchy? Widzialam worki wodoodporne na zamek, specjalne do pieluch, czy ktoras z Was uzywala :?:

natala
08-08-2008, 19:02
Czy konieczne jest wiadro na pieluchy? Widzialam worki wodoodporne na zamek, specjalne do pieluch, czy ktoras z Was uzywala :?:

my mamy worek (ale nie na zamek a na sznurek) na wyjscia - jak trzeba zabrac do domu brudna pieluche, to jest jak znalazl... a w domu wiadro z pokrywa (wkrapiam pare kropli olejku herbacianego, mniej smierdzi i dezynfekuje). do tego worka co mamy wchodzi gora pare pieluch, a ja piore co dwa dni, wiec worek by byl po prostu za maly...

kobra
08-08-2008, 19:31
Czy konieczne jest wiadro na pieluchy? Widzialam worki wodoodporne na zamek, specjalne do pieluch, czy ktoras z Was uzywala :?:

do tego worka co mamy wchodzi gora pare pieluch, a ja piore co dwa dni, wiec worek by byl po prostu za maly...

Znalazlam na internecie duzy worek i sie zastanawiam czy moze byc zamiast wiadra :bduh:

agul
08-08-2008, 19:51
ja polecam jednak wiadro z przykrywka, chyba wygodniejsze i jakies takie stabilniejsze, jakos nie widze u siebei w lazience takiego bezksztaltnego wora na podlodze

landa
08-08-2008, 23:05
Dziewczyny, ale nam się temacik rozwija :D
Ja mam jeszcze pytanie o wkładki chłonne: co warto mieć, bo piszecie, ze wkładcie dodatkowo na noc, a ja na razie tych wkładek nie łapię :oops: Temat pieluszek zgłębiam już dosć długo i zaczynam kumać, ale wkładki jakoś mniej, a teraz jeszcze zajrzałam do sklepu Petisu i znalazłam wkładki, a one są w dwóch rozmiarach :shock: Rozmiar zależy od wielkosci dziecia czy chłonnosci wkładki?
Może głupie te moje pytania, ale skoro juz sobie tak szczerze rozmawiamy i Pola nie goni z wątku :wink: to korzystam, bo wreszcie oczy mi się otwierają rozumiem o co chodzi :D

kobra
09-08-2008, 02:49
ja polecam jednak wiadro z przykrywka, chyba wygodniejsze i jakies takie stabilniejsze, jakos nie widze u siebei w lazience takiego bezksztaltnego wora na podlodze

ten worek moze sobie wisiec, nie musi lezec, no i co najlepsze - mozna go prac razem z pieluchami. Wiadra chyba do pralki sie nie da wrzucic, no chyba,ze ktos mam naprawde duza pralke :lool:

Tu jest link
http://ababyconnection.com/index.php?ma ... ucts_id=11 (http://ababyconnection.com/index.php?main_page=product_info&products_id=11)

kobra
09-08-2008, 02:55
landa mnie tez dzieki temu watkowi oswiecilo troche, zdecydowalam sie nawet zlozyc dzisiaj duze zamowienie, chyba jestem gotowa :D

Z tego co mi wiadomo, rozmiar wkladek zalezy od wielkosci dziecia, a chlonnosc zalezy od skladu. Najbardziej chlonne sa te z mikrowlokna i konopno-bawelniane. Wkladki sluza przede wszystkim do uzytku w kieszonkach. Niech mnie ktos poprawi jesli sie myle :)

Ja bym jeszcze miala pytanko na temat pieluch AIO. One maja doczepione wkladki na stale czy tez jest to jakis rodzaj kieszonek :?:

scharon
09-08-2008, 08:05
AIO-to pieluchy ktore maja juz wszystko wszyste w srodku ,nie wymagaja otulacza i dosc dlugo schna.
Ja na brudne pieluchy mam miedniczke dosc gleboka -ale wolalabym wiadro na zamkniecie-teraz w lecie ,aby uniknac zapachu w lazience ,calosc stoi sobie na balkonie i czeka na pranie.
Wkladki do pieluch aby wyszly taniej mozna pociac z prefoldow:
http://www.ekobaby.pl/sklep.php?cat=6&id=39&ec=0
mona tez kupic oczywiscie samodzielne wkladki.

Na noc najlepsze sa jednak kieszonki z dodatkowa wkladka chlonna
tetra do srodka raczej by sie nie sprawdzila jest duza ,a po zatym nie jest az tak bardzo chlonna jak typowe wkladki.

Rozmiar wkladek zalezy od wielkosci dziecka,a chlonnosc od skladu.
Ja tez uzywam wkladek samodzielnie do otulacza,lub jako dodatek do tetry +otulacz.

landa
09-08-2008, 09:17
Scharon :kiss:
Na razie wsadziłam małego w tetrę i majtki z suchą pieluchą (z ceratką niestety), bo czekam na otulacze dopiero. Tak więc można przyjąć, że zaczęłam przygodę z wielorazówkami, a raczej wróciłam do niej, bo przez pierwszy miesiąc zakładałam synkowi tetrówki, potem dopiero pampki, no ale nie wiedziałam wtedy, że są takei fajniaste możliwości.
Trzymajcie kciuki :D

agul
09-08-2008, 13:51
bylo juz gdzies o tym, ale jeszcze raz napisze, ze jako wypelnienie kiesoznek bdb sie sprawdzaja szmatki z mikrowlokna, takie do czyszczenia w domu, sa chlonne cienkie i bardzo tanie

olazola
26-08-2008, 00:22
reczniki Ikea (http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20075966) sa teraz jeszcze tansze bo po 1,29, kurde przeplacilam bo kupilam chyba 20 takich recznikow po 1,69 :)

a te szmatki z mikrowlokna mozna kupic w biedronce lub tesco ok. 6zl

polaquinha
26-08-2008, 10:27
Dziewczyny, ktora moglaby mi kupic 20 reczniczkow z Ikei???
Please, ja do Ikeai mam tyle co z Lodzi do Warszawy -troche glupio mi meza wycigac po same reczniczki :oops:

polaquinha
26-08-2008, 10:54
czy moglybyscie dac mi jakies wytyczne dotyczace tych reczniczkow?
zebym mogla opisac je Marcie?

Leika
26-08-2008, 11:03
polaquinha - znalazłaś już kogoś, kto Ci pomoże?

Jeśli nie, to być może ja będę mogła :wink: Mój mąż najprawdopodobniej w najbliższych 3 tygodniach będzie jechał po łóżko dla naszego synka do Ikei, mnie też ma wtedy przywieźć trochę tych ręczników.

polaquinha
26-08-2008, 11:04
Jejku dzikeuje Ci ale Marta juz sie zadeklarowala -tylko muszed jeszcze znalezc jakis dokladniejszy opis dla Niej, zeby wiedziala co kupic :D

Leika
26-08-2008, 11:21
Nie ma sprawy :)

Mag
26-08-2008, 11:35
Jejku dzikeuje Ci ale Marta juz sie zadeklarowala -tylko muszed jeszcze znalezc jakis dokladniejszy opis dla Niej, zeby wiedziala co kupic :D

na allegro są,to chyba te:
http://www.allegro.pl/item419509311_ike ... m_146.html (http://www.allegro.pl/item419509311_ikea_nackten_recznik_scierka_40_x_60 _cm_146.html)

monjan
26-08-2008, 15:13
dzieki dziewczyny za ten watek!!!i madzi za pomoc w opisywaniu
ja tez wgryzam sie w temat i chetnie poczytam

olazola
26-08-2008, 17:48
tak to te reczniki, mozna je poznac po cenie i wymiarach, a kacik recznikow nie jest duzy, u mnie w gdansku leza w takim duzym koszu.
a sciereczki z mikrofibry znalazlam na allegro po 2,99 (http://www.allegro.pl/item424604020_szwedzka_magiczna_mikrofibra_40x40_n ajtaniej.html) tylko szkoda ze kolorowe, ale czy bielone czy farbowane na kolor to chyba to samo

konrad white
15-09-2008, 23:41
no dobra...ten tego...
Mój syn ma 3 miesiące. Czytam te wątki i dużo tych informacji. Mamy kilkanaście tetrowych pieluch, zwykłych. Kupiłem otulacz bambino mio w baby fancie. Dziś trafiłem na ten wątek. Zamierzam jeszcze kupić te ręczniki ikejowskie. Chce stosować te tetry, które już mamy, co mogę do nich dokupić, żeby mały miał komfort spania w nocy? Wystarcza te ręczniki czy dokupić jakąś specjalną pieluchę na noc i na wyjścia z domu? Zaznaczam, że nie lubię niepotrzebnych bajerów. Z góry dzięki.
PS. Konieczne jest stosowanie specjalnych środków piorących czy persil niemiecki jest zbyt agresywny dla pieluch?

Mag
15-09-2008, 23:52
no dobra...ten tego...
Mój syn ma 3 miesiące. Czytam te wątki i dużo tych informacji. Mamy kilkanaście tetrowych pieluch, zwykłych. Kupiłem otulacz bambino mio w baby fancie. Dziś trafiłem na ten wątek. Zamierzam jeszcze kupić te ręczniki ikejowskie. Chce stosować te tetry, które już mamy, co mogę do nich dokupić, żeby mały miał komfort spania w nocy? Wystarcza te ręczniki czy dokupić jakąś specjalną pieluchę na noc i na wyjścia z domu? Zaznaczam, że nie lubię niepotrzebnych bajerów. Z góry dzięki.
PS. Konieczne jest stosowanie specjalnych środków piorących czy persil niemiecki jest zbyt agresywny dla pieluch?

przede wszystkim persil jest używany do ubranek syna?
jeśli tak to polecałabym zmienić proszek na dzieciecy jednak i tym dziecięcym prać pieluchy.
otulacz bambino mam i do tetry i froty (jako wkładki)świetnie się nadaje.
polecam pieluchy bambino mio,bo na noc też są dobre,są naprawdę grube (takiemu maluszkowi i tak zmienia się w nocy pieluchę).
rozumiem o co chodzi w braku bajerow,bo tego też nie lubię,system trzech otulaczy+góra tetry i froty+opakowanie pieluch bambino mio+papierki na kupę (polecam też bambino,byłam zaskoczona pozytywnie-szerokie i duże papierki) jest dobry i tani,bo ja na takim jadę od pół roku.pozbyłam się pieluszek kieszonek i innych na rzecz tego systemu,dla mnie najwygodniejszego.na noc stosuję pieluchy bambino mio albo jednorazówki (ja ekologiczne,Ty jakie tylko chcesz),wtedy cała paczka idzie przez miesiąc.
dobrze miec zawsze w zapasie pieluchy jednorazowe,może pranko nie doschnąć albo biegunka etc.

konrad white
16-09-2008, 09:25
Wielki ukłon w Twą stronę Magdo. Widzę, że masz podobne (ekologiczne:) podejście. Napisałaś, żeby kupić opakowanie pieluszek bambino, masz na myśli tetrowe bawełniane czy są może jakieś specjalne: konopne etc?
Jeśli chodzi o proszek do białego to Jelpa stosowaliśmy, ale się już kończy. Do zmiękczania tych ręczników z ikei trzeba coś stosować?
thx

Mag
16-09-2008, 11:19
Wielki ukłon w Twą stronę Magdo. Widzę, że masz podobne (ekologiczne:) podejście. Napisałaś, żeby kupić opakowanie pieluszek bambino, masz na myśli tetrowe bawełniane czy są może jakieś specjalne: konopne etc?
Jeśli chodzi o proszek do białego to Jelpa stosowaliśmy, ale się już kończy. Do zmiękczania tych ręczników z ikei trzeba coś stosować?
thx
w babyfancie w Lublinie na stoiskach z pieluchami wielorazowymi są paczki pieluch bambino mio (niestety nie pamiętam który to babyfant).,rozmiar 7-16 (to po prostu większy prostokąt) kosztuje ok.50zł (jest ich 6 w paczce). mniejszy rozmiar to 8 w paczce, myślę,że ten mniejszy rozmiar też będzie dłużej niż do 7 kilo używany. ja mam 7-16 i na 7 kilową dziewczynę po złożeniu pielucha między nogami była za szeroka.
te pieluchy są bawełniane tylko mają więcej wartsw wszystych materiału-dłużej schną niż tetra czy frota, ale jak będzie okres grzewczy to powieszone przy kaloryferze dość szybko wyschną.
Jelpa nie stosujcie ponownie, bo szarzeją po nim ubrania, spróbujcie po prostu z jakimś tańszym Dzidziusiem, czy droższą Lovelą (ja mam Dzidziusia i jest w porządku, choć używam go tylko jak mi ekologicznych płynów do prania zabraknie).
do zmiękczania lepiej używać po prostu żelazka,był świeży temat, zaraz go wkleję.
nie ma za co :D
acha, na all. nie warto kupować bambino mio bo jest droższy (pomijam koszty przesyłek) niż w babyfancie, co było dla mnie wielkim zaskoczeniem.

Mag
16-09-2008, 11:23
http://www.chusty.info/forum/viewtopic. ... highlight= (http://www.chusty.info/forum/viewtopic.php?t=7289&highlight=)

konrad white
16-09-2008, 13:35
Wery macz feknkju:) z ekologicznych do prania białego co polecasz , tzn. co jest niezbędnym minimum?

polaquinha
16-09-2008, 13:46
Magda jak zwykle nieoceniona! :lol: :kiss:
Chodzi mi teraz o te bambino mio :) Na allegro znalazlam -czy to te?

http://www.allegro.pl/item438502082_mam ... 8_szt.html (http://www.allegro.pl/item438502082_mam_dziecko_pieluszki_bambino_mio_2_ 7kg_8_szt.html)

przepraszam jesli nie doczytalam ale czy stosowalas moze ten proszek do prania Bambino Mio? Dobry do pieluszek jest?

http://www.allegro.pl/item438400431_mam ... o_mio.html (http://www.allegro.pl/item438400431_mam_dziecko_proszek_do_prania_1kg_ba mbino_mio.html)

ja co prawda kocham lovelle -bo pieknie pachnie i w sumie dosc wydajna jest.

Mag
16-09-2008, 13:47
eeee...białe czy różowe :lol: 8))
żeby zmniejszyć koszty piorę wszystko jak leci w płynie czy proszku,a raz na jakiś czas do samych białych rzeczy (myślę o pieluchach,które mogą szarzeć) używam tego:
http://apmp.natura.xip.pl/product_info. ... cts_id/997 (http://apmp.natura.xip.pl/product_info.php/cPath/147_148_151/products_id/997)
ten proszek usuwa ładnie plamy i wybiela,a działa od 50 stopni,więc raz na jakiś czas i tak trzeba w wyższych niż 40 stopni temperaturach wyprać pieluchy,to wtedy właśnie dosypuję tego proszku.
ogólnie polecam też tę stronę,ja tu kupuję środki czystości i pieluchy moltex eko.
jak masz pytania-to wal śmiało.
acha,zapomniałam o jednym-dobry zmiękczacz eko jest na tej stronie-na bazie kwasku cytrynowego,który też wybiela (możesz zamiast ww. proszku kupić tylko ten płyn-koncentrat kwasu):
http://apmp.natura.xip.pl/product_info. ... ts_id/1002 (http://apmp.natura.xip.pl/product_info.php/cPath/147_148_152/products_id/1002)

Mag
03-10-2008, 10:47
Magda jak zwykle nieoceniona! :lol: :kiss:
Chodzi mi teraz o te bambino mio :) Na allegro znalazlam -czy to te?

http://www.allegro.pl/item438502082_mam ... 8_szt.html (http://www.allegro.pl/item438502082_mam_dziecko_pieluszki_bambino_mio_2_ 7kg_8_szt.html)

przepraszam jesli nie doczytalam ale czy stosowalas moze ten proszek do prania Bambino Mio? Dobry do pieluszek jest?

http://www.allegro.pl/item438400431_mam ... o_mio.html (http://www.allegro.pl/item438400431_mam_dziecko_proszek_do_prania_1kg_ba mbino_mio.html)

ja co prawda kocham lovelle -bo pieknie pachnie i w sumie dosc wydajna jest.

Paula,przepraszam,że dopiero teraz :oops:
nie używałam proszku bambino mio,przy chemii raczej jestem ostrożna i nie eksperymentuję (używam ecovera),a pieluchy to faktycznie te,są to prostokąty bawełny która jest z kilku warstw,dość długo schnie w domu bez grzania,ale w okresie grzewczym już o wiele szybciej i na słońcu.za to jest bardzo chłonna i jest to główny powód używania przeze mnie (wg. mnie konopne wkładki są w tym względzie dość przereklamowane,ekhem 8)) :lol: ).

agul
03-10-2008, 13:46
(wg. mnie konopne wkładki są w tym względzie dość przereklamowane,ekhem 8)) :lol: ).

jeju, to ja musze je obronic, jak dla mnie niezbedne, zadna bawelna mi nie wchlania tak jak wkladki czy pieluchy z konopnego polarku, do tego szybko mi schna w przeciwienstwie do bambusowych, a w moja pieluche konopna to chyba cala Wisla by wsiakla (pielucha juz niestety schnie wieki), kiedy zdarza mi sie uzywac kieszonek to zawsze w nie konopie laduje

Noriska
06-10-2008, 20:51
Witajcie.
Czytam i czytam
Spodziewam sie maluszka w lutym. Moge troche poszalec z kaska :)
Planuje taki zakup startowy (zeby wystarczyl na pierwsze dwa-trzy miesiace):
ze strony Pieluszkarnia
Formowane
4 pieluszki frotte
4 pieluszki flanelka
skladane
muslinowe (w opakowaniu sa 4 sztuki)
wklady utrzumujace suchosc (w opakowniu 2 szt.)
wklady chlonne (w opakowniu 2 szt.)
wkladki jednorazowe x 2
otulacz welurowy x 2
PUL bialy x 1
otulacz welniany
ze strony ekodzieciak
mala bambusowa noc x 2
http://sklep.ekodzieciak.pl/mala-bambusowa-p-285.html

do tego troche tetry - 15-20 sztuk (czy potrzebuje klipsy pod otulacze?)

Jestem poczatkujaca mamusia i bede miala czas na pranie (choc czasami bedzie jakis dluzszy wypad na miasto czy do rodziny)
Czy taki zestaw to pelne max czy warto cos wymienic?
Bede bardzo wdzieczna za pomoc :)

Pozdrawiam z Norwegii

scharon
06-10-2008, 21:20
Bambusowe pieluchy dosc dlugo schna i nawet jak po nocy pieluszke wypierzesz to do nastepnego dnia moze nie wyschnac.
Klamerki snapi sa przydatne ale nie niezastapione,jesli skladasz pieluszke w prostokat to wystarczy na to tylko otulacz.

W trakcie urzytkowania sama zobaczysz co sie Wam najlepiej sprawdza ,czego brakuje i trzeba dokupic.

Ja na poczatku najwiecej urzywalam pieluch do skladania +otulacz,bylo to dla nas najlepsze rozwiazanie.

agul
06-10-2008, 22:17
ja tez tak jak scharon mialam, na poczatku najlepiej skladane, uwielbialam wrecz (teraz nie znosze), a formowane mialam wlasnie bambusowe i schnely mi 100 lat w srodku lata, majac dlugoschnace pieluchy trzeba miec ogolnie wszytskich pieluch znacznie wiecej, zeby sie wyrabiac, najlepsze skladane na poczatek i najbardziej ekonomiczne
i nie znosilam flanelkowych imse chociaz schnely blyskawicznie :/

scharon
07-10-2008, 07:17
Kieszonki szybko schna dzieki wyjmowanym wkladkom,jak rano wypiore na drugi dzien suche,tylko,ze najgrubsza wkladka schnie na kaloryferze :D
Kieszonki sa one-size najczesciej,wiec beda na caly okres pieluchowania.Sprawdza sie na wyjscia lub na noc.

atoja
07-10-2008, 08:46
Agul a co z flanelkowymi IV jest nie tak? Kupiłam 5 sztuk i trochę mnie podłamałaś :(
Tak to jest jak się zacznie robić zakupy bez przestudiowania właściwego forum :)

agul
07-10-2008, 10:47
atoja kwestia gustu, mnie denerwowalo ze nie maja zadnych zapiec do tego nawet klamerki snappi nie dalo sie zapiac, co nie oznacza ze tych pieluch nie da sie uzywac, poza tym jedno sikniecie i do wymiany, ja mialam 4 sztuki :)

atoja
07-10-2008, 11:54
To może ja sobie troczki przyszyję dołożę wkładkę i będzie OK:)

Noriska
08-10-2008, 18:54
dzieki pieknie za informacje :) Ten watek to kopalnia wiedzy, ale przy tym wyborze pieluch, ktore sa obecnie dostepne na rynku mozna sie niezle zaplatac :omg:
Przeszukujac norweskie oferty znalazlam tylko pieluszki bawelniane (czasami z domieszka hamp - nie wiem co to!) i bambusowe. Nic i konopianych :( Aha - mam suszarke. Czy pieluchy babmusowe mozna suszysc w suszarce?
Co sadzicie o zamianie tych nocnych na dodatkowe wkladki w pieluszcze skladanej lub formowanej)? jesli jest to dobry pomysl to jakie wkladki najlepiej sie sprawdzaja?
Przepraszam, ze tak magluje :oops: Chce dokonac na poczatek jak najbradziej trafionego zakupu. Pozniej dokupywac to co najbardziej polubimy :)
W kazdym razie nie chce uzywac jednorazowek, choc moj M nie widzi mnie z tetra (dlatego planuje te formowane - dla niego, zeby sie przekonal :lool: )

scharon
08-10-2008, 19:03
Pieluchy bambusowe ,sa bardzo dobre,chlonne.Mozna tez do nich dodac wkladke.Wymagaja otulacza.
Niewiem niestety czy mozna suszyc w suszarce.Podejrzewam ze od czasu do czasu im nie zaszkodzi ,natomiast regularnie to musza sie wypowiedziec inne dziewczyny.
Do kazdej pieluchy do skladania mozna dodac wkladke chlonna .Jest duzy wybor konopne,bawelniane,mozna pociac recznik frotowy i zrobic z niego wkladki.
Polar z ktorego mozna zrobic wkladke ma za zadanie izolowanie pupy dziecka przed mokrym.

Wszystko tez zalezy od tego jak duze jest dziecie .

agul
09-10-2008, 21:35
noriska hamp to w moim przeczuciu konopie bedzie oznaczal, konopie i bambus to sa najbardziej chlonne materialy, oba nadaja sie i na pieluchy i na wkladki, wg mnie konopie szybciej schna niz bambus, no i jeszcze ze sztucznych mikrofibra jest chlonna, ja mam wkladki z mikrofibry ktore schna blyskawicznie, jak i takie co schna dluzej niz konopne i nie mam pojecia czemu jest taka roznica

Aneczka
16-11-2008, 19:59
to ja może dodam kilka refleksji odnośnie pieluchowania noworodka.

Na razie jesteśmy na tetrze (mamy w sumie 55 sztuk), kupiłam dwa rodzaje tetry - prostokątną i grubą, nieco cienszą kwadratową i jeszcze 4 szt tetry Imse Vimse (ładna jest, ale trochę duża i jakby mniej chłonna...). Do tego dobre otulacze Imse Vimse (40 zł)

Pierzemy co dwa dni (jedno pranie+5 kg+ ok30 pieluch) w 60 stopniach, raz w tygodniu w 90 z dodatkiem sody oczyszczonej dla wybielenia (nie ma sensu gotować za każdym razem - żelazko lepiej wybija bakterie). Prasujemy ok pół godziny.

Pieluszek schodzi dużo, bo używamy ich praktycznie do wszystkiego, co związane z dzieckiem. Pod otulacz składamy w origami - super sprawdza się przy chłopcu i jak się dobrze zawinie to nic nie ma prawa wypłynąć :)

Próbowaliśmy stosować papierki, ale stwierdziliśmy, że na razie nie ma sensu - kupy są luźne, więc papierek niewiele daje.

Kupiliśmy 20 szt ręczników z Ikei (tych mniejszych), ale przy noworodku się nie sprawdzają (no chyba, że się złoży taki ręcznik tradycyjnie na trzy części, ale wtedy nie ma zabezpieczenia przed wypływającą kupą).
Ręczników planujemy uzyć, jak dzieć będzie starszy, jako dodatkowe wkładki (np. do kieszonek).

Pieluchy formowane kupujemy powoli. Mamy 4 szt One size Imse Vimse frotkowe, ale Jasiek wygląda w nich, jak wielka osa - są zdecydowanie za duże dla takiego maleństwa, ale pewnie lepiej sprawdzą się później.
Za to mamy 2 pieluszki formowane babeco w rozmiarze S i one są super - szybko się zakłada i są bardzo chłonne. Niestety długo schną.
Nie wiem jak pozostałe formowane (innych firm), że jeżeli ktoś nie polubi się ze składanymi, to najlepsze będą właśnie S dla takiego maleństwa.

Jeżeli nie chcemy sobie utrudniać zycia, musimy pamiętać o dobrym, dobrze dopasowanym otulaczu (my mamy dwa na razie + trzeci rezerwowy, ale troche większy i właściwie korzystamy tylko z tych dwóch - wystarcza w zupełności)

A tetra jest świetna, myślę, że się nie pogniewamy na nią tak szybko :) I wbrew obiegowym opiniom jej obróbka wcale nie zajmuje kosmicznie dużo czasu. I jakoś mi dobrze z myślą, że nie wynoszę codziennie kontenera pieluch na śmieci... No i dla dziecia to zdrowsze zdecydowanie (fu, zapachniało propagandą ;) )

Leika
16-11-2008, 20:28
A co to znaczy, że składasz tetrę na origami? To znaczy jak?
I jakie masz te dwa otulacze? PUL, bawełniane, welurowe, wełniane?

agapee
16-11-2008, 22:04
Dziewczyny, ilość opcji mnie totalnie zakręciła. Od kilku tygodni się zbieram do zakupów i ciągle zmieniam zdanie. Czytam ten wątek i staram się uporządkować myśli :? .
Kuba ma teraz 7 miesięcy. Kupę robi grzecznie do kibelka (chyba że rozwolnienie, choroba), siusiu coraz częściej też, więc dużo prania mieć nie będę. Teraz zużywamy 3-4 pampków na dobę. Chcę kupić:
Na dzień:
- 3 otulacze
- 10 ręczników IKEA (czy 1 ręcznik = 1 wkład?)
- 20 tetrowych (już mam)

Na wyjście i na noc:
3 sztuki Bumgeniusa lub innego pocketa z wkładkami
ew. potem dokupię konopną wkładkę gdyby przemakało

Czy dobrze to wykombinowałam?

rzufik
16-11-2008, 22:29
a ja mam takie pytanie:
magda pisała o bambino mio. czy taki zestaw będzie ok ?
http://www.allegro.pl/item482215214_mam ... 5_7kg.html (http://www.allegro.pl/item482215214_mam_dziecko_pieluszki_majteczki_bamb ino_mio_5_7kg.html)
bo te majtki ichnie to otulacze są tak?
syndrom za-dużo-info-na-raz...

Aneczka
16-11-2008, 22:31
A co to znaczy, że składasz tetrę na origami? To znaczy jak?
I jakie masz te dwa otulacze? PUL, bawełniane, welurowe, wełniane?

tu masz instrukcję :)
http://www.pieluszkarnia.pl/index.php?d ... acje&id=11 (http://www.pieluszkarnia.pl/index.php?d=informacje&id=11)
to taki trójkąt, jak do origami:), ale składa się błyskawicznie :)

A otulacze mam PUL. Jeden biały, drugi na zewnątrz z bawełną w zwierzątka, o taki:
http://www.pieluszkarnia.pl/index.php?p ... lniany-zoo (http://www.pieluszkarnia.pl/index.php?p2,otulacz-bawelniany-zoo)

ale planuję też wypróbować inne :)

Na początku też mi się wydawało, że to takie skomplikowane jest, ale teraz wsiąkłam na amen :) Cierpliwości dziewczyny, dacie radę :)

Aneczka
16-11-2008, 22:34
a ja mam takie pytanie:
magda pisała o bambino mio. czy taki zestaw będzie ok ?
http://www.allegro.pl/item482215214_mam ... 5_7kg.html (http://www.allegro.pl/item482215214_mam_dziecko_pieluszki_majteczki_bamb ino_mio_5_7kg.html)
bo te majtki ichnie to otulacze są tak?
syndrom za-dużo-info-na-raz...

wydaje mi się, że to są zwykłe ceratowe majtki, a nie PUL...
ale ja tam się nie znam aż tak, niech się specjalistki wypowiedzą...

rzufik
16-11-2008, 22:48
hmm ale to chyba cuś takiego jest, tylko faktycznie nie napisali czy to na zewnątrz to cerata czy nie
a PUL to nie musi być żeby było otulaczem (tyle na razie wyczaiłam z miliona pieluchowych watków)
http://www.allegro.pl/item482239754_mam ... 5_7kg.html (http://www.allegro.pl/item482239754_mam_dziecko_majtki_do_pieluszek_bamb ino_mio_5_7kg.html)

agul
16-11-2008, 22:56
gdzies w jakims watku bylo, ze otulacze bambinomio w porownaniu np z imse odpadaja w przedbiegach, ale nie pamietam gdzie
co do syndromu zaduzoinfonaraz to ja tez na poczatku to mialam, leb mi doslownie pekal od tych pieluch i kombinowania czego ile itd..... jest to chyba faza, ktorej niestety nie da sie uniknac, potem juz z gorki :)
agapee moim zdaniem twoj zestaw wyglada na sensowny, nie wiem tylko do czego maja sluzyc reczniki ikea, jako pieluchy czy wkladki absorbujace? zreszta przydadza sie i w takim i takim wydaniu
mysle, ze 3 otulacze to wystarczajaco, a jesli chcesz kupic pule to 2 tez ci w zupelnosci starcza, bo blyskawicznie schna, w przeciwienstwie do welnianych, a jak zaczniesz juz tych pieluch uzywac to sama zobaczysz co ci najbardziej pasuje

Leika
16-11-2008, 22:59
Majteczki Bambino Mio to mieszanka bawełny i poliestru (celem nieprzemakania) i chyba są oddychające...



Aneczka - dzięki za linka, jutro potestuję na misiu :wink:

rzufik
16-11-2008, 23:13
aha. no już mi lepiej :)
a takie pytanie bo już swiruję... formowane pod otulacz czy samodzielne? (myślę pod katem starszej)

tak nawet pomyślałam żeby na Tośce sprawdzić ona nieco nocnikowa ale w wersji nocnikowania a nie ec no i pampersowa :oops: czy to w ogóle ma sens jakikolwiek? (oprócz ekologicznego na 200%)

bo o wielorazówkach to myśle w kontekście Ktosia...

ale kurka trudno tak samej bez wsparcia męża - on mnie nie widzi przy wielorazówkach i już :/ chustowy też wcale nie jest :/

ala
16-11-2008, 23:18
ja używam ręczniczków z ikea jako pieluszek, na wkładki chłonne to one są za bardzo puchate wg mnie i gruba pupa się robi :)
jesli u nas kiedykolwiek pojawi sie ktoś, to kupie mnóstwo ręczniczków z ikei, mam nadzieje ze za kilka lat tez będą :mrgreen:

Aneczka
16-11-2008, 23:19
rzufik, wrzuciłam na forum porównianie kosztów - tetra vs pampersy - poakż mężowi, może to go przekona :)

a pod formowane to chyba zawsze otulacz, nie?:)

agul
16-11-2008, 23:22
a pod formowane to chyba zawsze otulacz, nie?:)

na nie pod:)
ja np latem bez otulacza formowane stosowalam

rzufik
16-11-2008, 23:25
heh nooo idę czytac :)
aha własnie na pierwszej stronie w poście magdy wyczytałam o tych majtkach bambino mio. ale syndrom chwilowo jeszcze trzyma, ja serio sobie nawet na kartce notatki zrobiłam :rolleye:

agapee
17-11-2008, 09:25
agapee moim zdaniem twoj zestaw wyglada na sensowny, nie wiem tylko do czego maja sluzyc reczniki ikea, jako pieluchy czy wkladki absorbujace? zreszta przydadza sie i w takim i takim wydaniu


Agul, teraz mnie zastrzeliłaś swoim pytaniem. Rozumiem, że składam ręcznik jako wkładkę, pieluchą obwijam dziecko, a na to otulacz. Można jakoś inaczej?

Mam też pytanie o otulacze. Niektóre są PUL a niektóre bawełniane, ale też z warstwą PUL. Czy tez nie bawełniane to sama cerata?

I jeszcze, ile potrzebowałabym pocketów gdybym chciała używać tylko takich pieluch? Rozumiem, że pocket nie jest do prania po każdym siusiu, wymienia się tylko wkładkę?

scharon
17-11-2008, 11:21
Reczniki z ikea moga sluzyc jako pieluszka do skladania ,ja skladalam na prostokat i na to otulacz.

Otulacze Pul sa bez bawelny na zewnatrz lub z bawelna .
W dorych otulaczach nie ma ceratki.


Kieszonke zmienialam jak byla mokra cala wkladka.
Jesli chcesz uzywac glownie kieszonek to troche bys ich potrzebowala jednak o ilosci tez decyduje czestotliwosc prania:).

Przelicz ile zuzywa Twoj maluch pieluch w ciagu dnia X2 jelsi chcesz prac do drugi dzien.Wez pod uwage ze musza miec czas na wyschniecie,naszczescie kieszonki dosc szybko schna.

Mag
17-11-2008, 12:36
na temat otulacza bambino mio:jakość jest dobra,kupiłam po raz pierwszy i używałam,jak Maria wyrosła z niego to kupiłam większy tej samej firmy (a gdyby to był badziew to nie kupiłabym na pewno,bo nie lubię marnować kasy).
otulacze bambino mio są PUL,oddychające,zresztą na zdrowy rozum-cena na to wskazuje.
acha,wiadomo nie od dziś,że kieszonki nie są super hiper,wiele mam na forum zgłaszało problem przeciekania ich w nocy nawet jak mają dodatkową wkładkę i nie jest ona całkowicie nasiąknięta moczem,sama osobiście sprzedałam wszystkie kieszonki.proponuję najpierw kupić jedną (jakąkolwiek,w ogólnym rozrachunku to bez różnicy), poużywać jej trochę i samemu się przekonać).
ja wolę na pewno podwójną wkładkę do otulacza niż kieszonki.

bawełna w otulaczach na zewnątrz ma za zadanie tylko upiększać otulacz.

otulacze z ceraty kosztują najwyżej do 10 złotych za sztukę,otulacz PUL na rynku polskim kosztuje od 25zł w górę.
z otulaczy na rynku polskim w ocenach mam najlepszy jest imse wimse, ale nie ten najtańszy biały,tylko reszta.
dla starszaków polecam otulacze na napy,bo rzepy same będą odpinać.
na napy polecam też dzieciom z delikatną skórą,jak pas się zagnie do wewnątrz, to może obcierać brzuszek dziecka

rzufik
17-11-2008, 17:29
dzieki magdo :)
czyli ten zestaw 12 pieluch bambino m. plus ichnie otulacze i do tego ikeowskie ręczniki i tetra no i moze papierki to zestaw startowy wystarczjący???
tylko martwi mnie przeznaczenie wagowe zestawu bm...tego co wkleiłam...

Mag
17-11-2008, 19:15
Rzufiku
otulacze bambino mio mają naciągniętą górną granicę wagową,czyli do 7 kilo będzie dobry raczej do 6.
wiem,że taniej będzie jak kupi się cały zestaw,ale nie polecam Ci teraz,bo może Ci nie podpasować na przykład otulacz.
lepiej kupić oddzielnie jeden otulacz bambino mio (do 30zł),jeden zestaw pieluch bambino mio (do 50zł),jeden otulacz imse wimse,ręczniki ikei+góra tetry.potem dokupywać inne rzeczy jak się ma kasę i chęci.
do tego jednak posiadanie jednorazówek (najlepiej ekologicznych) w zapasie osobiście uważam za niezbędne.
zestaw otulacze+wkładki jest najwygodniejszy przy małym dziecku,natomiast jak dziecko jest ponad roczne to pieluchy formowane mogą być wygodniejsze,choć ja nadal używam otulaczy i pieluch składanych w prostokąt.
najważniejsze zrobić pierwszy krok, po miesiącu z zamkniętymi oczami można już zmieniać pieluchy :D
a tak naprawdę to co się kupi, zależy wyłącznie od tego ile kasy chce się przeznaczyć na pieluchy.
mnie stać, ale nie chcę, nie mam gwarancji że zajdę jeszcze kiedykolwiek w ciążę,poza tym jest nam wygodnie z takim zestawem pieluch jaki mam.

rzufik
17-11-2008, 20:25
magdo kochana!!!
dziękuję!!! :kiss: :kiss: :kiss:
notatki zrobione :)
nic tylko teraz powoli robic zakupy, czasu mam dużo :)

z Tośką jeszcze zobaczę, musze sprawę konkretnie obgadać z małżem :)
no i tato ma zlecenie na wypatrywanie majtkolubpieluchopodobnych rzeczy bez ceraty w ciuchlandach, których codziennie kilka odwiedza :D

Mag
18-11-2008, 10:41
jeśli będziesz w Warszawie to koniecznie idź do sklepu Vegi i Ekobaby-tam wymacasz wszystko co się da.zastanawiając się nad zakupem jakichś pieluch proś dziewczyny na forum żeby wstawiały rzeczywiste zdjęcia danej pieluchy.
mnie po zakupie zawiodły na żywo kieszonki Nature Babies Stuffables.

rzufik
18-11-2008, 22:50
dzięki!!
do wawki w takim razie muszę się wybrać.
bo za chusta się rozglądam także, a ze mało szmat macałam do tej pory, to sklep Vegi wydaje się być idealnym miejscem :D

Gertruda
21-11-2008, 16:26
Te bambino mio znalazłam takie :

http://www.allegro.pl/item478982924_bam ... k_5kg.html (http://www.allegro.pl/item478982924_bambino_mio_majtki_do_pieluszek_5kg. html)

Te majtki nie nadają się do tetry / ręczników ikeowych????

Znalazłam też takie coś :

http://www.allegro.pl/item483425348_otu ... ttoms.html (http://www.allegro.pl/item483425348_otulacz_do_pieluszek_wielorazowych_c otton_bottoms.html)

Ale tylko jedną aukcję :(

agul
21-11-2008, 16:58
na drugiej aukcji byly otulacze Bummis, uzywalam takich przy noworodku, ok sa
(mam takie same do sprzedania nowki np po 10 zl wrzuce na bazarek w wolnej chwili)

polaquinha
22-11-2008, 08:34
Agul, ale pamietasz o mnie?? :D

agul
22-11-2008, 13:50
Paula oczywiscie ;P

Gertruda
23-11-2008, 13:40
Powtarzam pytanko :

Te bambino mio znalazłam takie :

http://www.allegro.pl/item478982924_bam ... k_5kg.html

Te majtki nie nadają się do tetry / ręczników ikeowych????

I o jakie ręczniki ikeowe chodzi dokładnie???czy mogłabym prosić linka jakiegoś????

Meta
23-11-2008, 19:40
Powtarzam pytanko :

Te bambino mio znalazłam takie :

http://www.allegro.pl/item478982924_bam ... k_5kg.html

Te majtki nie nadają się do tetry / ręczników ikeowych????

I o jakie ręczniki ikeowe chodzi dokładnie???czy mogłabym prosić linka jakiegoś????
Nic nie wiem o bambino mio, ale ręczniki z Ikei to te: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20075966

Mag
23-11-2008, 19:42
te otulacze sa właśnie wyprodukowane do wkładek prostokątnych,bo b.m. mają pieluchy składane w prostokąt.
więc tetra czy ręczniki też się nadają.

maga
24-11-2008, 10:03
ręczniki z Ikei to te: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20075966
A na pieluszkarni dziewczyny polecają TE (http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40054538)

Mag
24-11-2008, 10:40
ręczniki z Ikei to te: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20075966
A na pieluszkarni dziewczyny polecają TE (http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40054538)

te mniejsze wg mnie nie spełniają raczej swojej roli pojedyńczo, po złożeniu ich w pas nadal są cieniutkie, więc trzeba dwóch użyć,większy ręcznik po złożeniu ma 4 warstwy.

pasquda
24-11-2008, 10:50
A jak tak z glupia zapytam: ręcznik ikei ( nadal sie czerwienię za myśl o tym,że Ci, Magdo, zaproponowalam ręcznik Ikei :oops: ) składam w prostokat, na to otulacz-czy otulacz nie podrażni skóry dziecka?Bo jak składam w prostokąt i zakladam otulacz to dotyka on bezpośrednio do skóry,a posiadam tylko otulacz PUL.Bo na składanie w origami juz za duża jest pociecha moja, nie da się owinąć wygodnie.

Mag
24-11-2008, 10:56
od malutkiego używam tego systemu,nawet przy formowanych otulacz będzie dotykał skóry dziecka.
mam PULe i raczej zwracałabym uwagę na to,żeby rzepy na brzuszku nie zawijały się, bo to one mogą podrażniać ocierając skórę dziecka.
na Marysi nigdy nie było podrażnień od kontaktu z PULem.
musisz sama zobaczyć, choć nie sądzę,żeby coś się pojawiło,bo przecież wtedy PUL nie byłby popularny,gdyby podrażniał.

pasquda
24-11-2008, 11:03
W formowanych mniejszą ma styczność otulacz ze skórą,ale ja i tak nie przepadam za formowanymi,tylko 1 mi podeszła - Storchenkinder z bawełny organicznej,z troczkami;)
No to zaraz spróbujemy ręcznik z otulaczem:-)
Danke schon

Gertruda
24-11-2008, 14:54
Dziękuje za pomoc i odpowiedzi dziewczyny :)