PDA

Zobacz pełną wersję : uff, pierwszy dzień na wielo...i sporo niejasności...



endurka
15-07-2010, 22:06
Dziś nastąpiło wielkie przerzucenie się z pampków na (wg ogólnego wrażenia) "pieluchy wielki tyłek".

Spotkało nas też sporo wątpliwości:

-jak często zmieniać? wydawało mi się, że zmieniam kiedy jest potrzeba, a czasem nawet po krótkim czasie gdy wyjmowałam z kieszonki wkład, to był mokry, chociaż na pierwszy rzut oka i palca po polarku nie sądziłam, ze aż tak zmoczony. Trzeba zaglądać do kieszonki, by to ocenić? No i odparzył nam się tyłek.
Tzn. za rzadko zmieniałam? Nie wystarczająco osuszałam przy zmianie? No i brak kremu, a jesteśmy do niego przyzwyczajeni (a może dawać tylko mniej?). I przecież ten pul to jak mieć ceratę na tyłku też w pewnym sensie.

-kolejny wątek to otulacz i formowanka. Jak wepchnąć coś większego w coś mniejszego :/ ?
Na noc zaplanowałam formowankę bambusową i otulacz i było ok, póki nie okazało się, ze ledwo wbiłam flipa na ten bambus i jeszcze mi spod niego wystaje... Spodziewam się więc nocnego przecieku niestety... chociaż moze się uda... i wydaje mi się, że taka niegruba formowanka to mało sików wytrzyma, więc tym bardziej w nocy nie będzie lekko. Zobaczymy, może mnie zaskoczy chłonność przy małej objętości...

jul-kaa
15-07-2010, 22:49
[QUOTE=endurka;757803]
-jak często zmieniać?

A co ile zmieniałaś? Mój rekord to 24 pieluchy w ciągu doby, z czego 12 rano. Ale Jaś ma dopiero 3 m-ce.
Nie uzywam kieszonek (tzn. używam ale jako otulaczy) i czuję, kiedy jest mokro.
Używałaś kremu profilaktycznie od zawsze czy z powodu wcześniejszych odparzeń? Ja nie używam od początku i nigdy nie było odparzeń - z tego wnioesk - Jaś ma superpupinę, której nie zepsułam niepotrzebnym smarowaniem (bo zakładam że gdybym smarowała profilaktycznie, to by zaczął potrzebować kremu).

I przecież ten pul to jak mieć ceratę na tyłku też w pewnym sensie.

To może spróbuj wełny? PUL ponoć oddycha. Ponoć ;)

-kolejny wątek to otulacz i formowanka. Jak wepchnąć coś większego w coś mniejszego :/ ?

Ja mam ze dwa otulacze i mieszczą mi się do nich nawet wkłady od wonderoosów. Jeden to onesize Yety, drugi jakiś noname czy coś.

endurka
15-07-2010, 23:00
zmieniałam mniej więcej co 1,5h, sporo też dziś latał z gołym tyłkiem

kremu pielęgnacyjnego np.linomag używałam profilaktycznie od zawsze, a jak odparzył się przy biegunce, to leczniczego jak np. sudocrem

wełna hmm nie przemawia do mnie idea niezbyt częstego prania tego

może po prostu flip mały jest
ale i tak wydaje mi się, ze młodemu niewygodnie z takim tobołem między nogami - był w końcu bardziej swobodny na jednorazach, przyzwyczai się

zochmama
15-07-2010, 23:03
Ja jak muszę posmarować pupę, to kładę papierek, nie zauważyłam żeby pieluchom coś sie działo

glo
15-07-2010, 23:06
flip mały nie jest. na początku też mi coś tam odstawało czasem, ale teraz mieści mi się do flipa idealnie nawet grubachna formowanka z dodatkowym wkładem. pokombinuj z napami i z gumkami przy nóżkach, dopasuj je lepiej, naciągnij na pieluchę, podwiń. da się. no chyba że masz za dużą formowankę, wtedy tak czy owak przeciek będzie.

jul-kaa
15-07-2010, 23:07
To ja stawiam, że pupa musi przywyknąć do braku kremu. Nie wiem, po co profilaktycznie smarowałaś :(
Ja też nie mam wełny na razie :) Nie mam wrażenia, że pupa jakoś strasznie wielka jest w wielo. Tzn. w onesizach jest większa, ale w dopasowanych nie.
I nie zakładam w sumie otulacza na "po domu".

Pentla
15-07-2010, 23:08
Co do częstotliwości zmian, chyba trzeba po prostu poobserwować zwyczaje fizjologiczne swojego dziecka, poza tym przez pul (na dotyk, że tak powiem) czuć mniej więcej czy wkład jest suchy czy przemoczony.
Od smarowania pieluchy się zatłuszczą i będą mniej chłonne.
Też czasami młody ma lekko zaczerwienione jajka, kiedy za długo nie zmieniam. W takie upały staram się używać pieluch i otulaczy z pulem jak najmniej.
Jeżeli formowanka wystaje z otulacza, na bank wilgoć przedostanie się na zewnątrz.

beannshi
15-07-2010, 23:12
Wiesz co, wydaje mi sie ze w kieszonkach w taka pogode tylek faktycznie moze sie odpazyc. Bezposredni kontakt z tylkiem ma polar, sztuczny przeciez. No i taka nagla rezygnacja z kremu jak zawsze uzywalas pewnie nie sluzy.

Moja propozycja: odpusc sobie narazie kieszonki a raczej bez wkladow uzyj ich jak otulacza, do srodka tetra, na tylek krem (stopniowo odchodzcie od tego) i zmieniaj co sik :)

mi.
15-07-2010, 23:15
my w ten upał jedziemy na tetrze i flipach - póki co zero zaczerwień, odparzeń...
TEORETYCZNIE zmieniamy co godzinę - praktycznie czasem i po dwóch pielucha nadal sucha :)

z kieszonek zrezygnowałam, bo jednak wydaje mi się to mało przewiewne, a PUL to wcale nie taka cerata...

deidre
15-07-2010, 23:24
Z nocą musisz poeksperymentować, bo Twój synek jest jeszcze malutki i być może nie jest aż taki problematyczny w przesikiwaniu, jeżeli tak by było to moim zdaniem nie ma sensu przesadzać z warstwami. Ja mam 9 miesięczną córkę i czasami daję jej na noc tylko bitti boo (bez otulacza) i jakoś do tej pory nie było większej wpadki (chociaż faktem jest że w nocy nie siusia dużo, max 1 raz i bitti boo to na razie jakoś znosi). PUL jest ponoć oddychający ale próbowałam kiedyś przez niego oddychać i prawdę mówiąc to nie było to zbyt komfortowe, także myślę że jednak na lato, szczególnie takie gorące jak teraz, nie jest zbyt fajny. Polecam otulacze wełniane (nie ma się czego bać) albo stosowane bez otulacza porządne formowanki (tzn. z dużą ilością chłonnych wkładów, np. bitti boo albo beehinds) i zmianę po każdym zmoczeniu. No i EC też polecam.

endurka
16-07-2010, 10:06
o dziwo noc bez przecieków, tzn przy pachwinach już rano, ale to z przesikania po prostu, flip utrzymał tę formowankę.
Całą noc się stresowałam, że Rysiu ma mokrą pupę i śpi taki z mokrym tyłkiem, nie wiem czy to jest komfortowe... rano można ją było wyrzymać jak starą szmatę (moje dziecię strasznie dużo pompuje w nocy).
Wiem, ze kremu niby nie wolno, ale najwyżej odtłuszczę tę nocną formowankę w kwasku, bo musiałam smarnąć to odparzenie.
Nie mam aż takich możliwości trzymania go bez pula, bo zaopatrzyłam się praktycznie w same kieszonki i dosłownie 3 formowanki na noc bambusowe (więc co by nie było też sztuczne, bo z wiskozy bambusowej, z tym, że bardziej przewiewne).

Beannshi z plem jest jak pisałam wcześniej - faktycznie mogę spróbować Twojego sposobu, ale tu mam drugą wątpliwość - polar fakt, sztuczny, ale tetry nie upcham tak dokładnie w otulacz, by nigdzie nie przylegał do ciała, a mieć na tyłku przylepioną ceratę, to chyba gorzej niż polar...

Przez pula próbowałam odetchnąć. Dla mnie to on nie przepuszcza zupełnie nic.

Deidre, mój "malutki" chłopczyk waży 11 kg, a sika jak stary. W nocy jest w stanie przepompować na wylot pampka w rozmiarze 5 tj. bodajże do 20kg...
więc opcja bez otulacza nie zda egzaminu. Może spróbuję z tym wełniakiem...

beannshi
16-07-2010, 10:28
Ale jaka cerate? PUL? przecier wew masz polar, wiec nawet jak cos poza tetra dotknie tylka to wlasnie polar, ale przynajmniej tylko gdzieniegdzie na nie na calej powierzchni, w szczegolnbosci tej nabardziej podatnej na odparzenia. A tetre mozesz na noc w prostokoat a na dzien na samolot skladac i wtedy cala powierzchnia tylka zabezpieczona przed kontaktem z polarem.

margolia
16-07-2010, 11:25
a jak to jest "na Samolot"??
ja tez dopiero zaczynam z wielorazówkami.... na początek zakupiłam kieszonki...i okazło sie ze kieszonki z napami super ale kieszonki z rzepem nie pasi mi....do kieszonek mam jeszcze wkłady z mikrofibry a ze mały sika jako tako do rozciełam je na poł i zszyłam maszyna zeby sie nie troczyły i moge je wkładać do kieszonek i do zwykłych majteczek w dzień lub w nocy...mały raczej nie sika w nocy, nadrabia rano ;-/
i faktycznie do kieszonek do środka" tak jak powinno być" nie wkładam tylko z zewnątrz na" ptaszka" i wkiem kiedy jest mokro...na marginesie wydaje mi sie ze tetra złozona jest niezastąpia jako wkład....czuc kiedy mokro...schnie ekspresowo, dośc tania.

a tak na marginesie co polecacie na te skwary?? tylko otulacz wełniany z tetrą moze być?? czy sa jeszcze inne wynalazki??
ogolnie jestem strasznie zadowolona z wielorazówek, choć ja zmieniam wkłady co siku....zeby wiedział ze ma wołac bo bedzie mokro i żle.

na razie od ok 2 tygodni robiymy kupke do WC ;-D

endurka
16-07-2010, 11:29
pisałam o tetrze we flipa, dlatego nie pomyślałam o tym polarze z kieszonki

glo
16-07-2010, 11:38
ja składam w trójkąt z plisą albo latawiec do flipa - http://www.ekobaby.pl/ep_instrukcja_skladania.php i skóry Staśka dotyka tylko tetra, a nie pul. ogólnie wole otulacze imse vimse od flipów, a w taka pogodę, kiedy tylko jestem w domu (jak dziś :)), Stasiek lata z gołym tyłkiem

espejo
16-07-2010, 14:35
Zamiast kremu polecam mąkę ziemniaczaną na odparzenia:)
w taki upał mozliwe, ze nieprzyzwyczajonej skórze pul nie posłuzył - nam się raz dupsko odparzyło kilka dni temu jak dałam kieszonkę z pulem zamiast welnianego otulacza z flanelowa zawartoscią:)
na upaly moge tez polecic formowanki tetro, na to welniany otulacz - jak duzo leje, trzeba częśto zmieniać, ale nic się na skórze nie dzieje i przede wszystkim dupsko i okolice męskie;) nie sa przegrzane. No i flanela jest przyjemniejsza dla skory niz tetra, ktora moze być szorstka i podrazniaj, szczegolnie nienwaykła do niej skorę.

jul-kaa
16-07-2010, 16:57
Moje dziecię dziś w nocy pierwsze raz w wielo - wielkie, pojemne i suche wkłady mają Wonderoosy. Polecam :)

endurka
16-07-2010, 21:54
no właśnie my wonderków używamy właściwie tylko...

Pentla
16-07-2010, 22:03
No i flanela jest przyjemniejsza dla skory niz tetra, ktora moze być szorstka i podrazniaj, szczegolnie nienwaykła do niej skorę.

No to doznałam olśnienia, czemu, na początku używania tetry młody miewał zaczerwienione te swoje okolice męskie. Na szczęście już przywykł ;)

Anik801
17-07-2010, 09:06
Mój synek ma 3mies.Pieluszkę zmieniamy w zależności od potrzeby.Tak średnio co 2godz.teraz to nawet co godz.bo mały dużo pije.No,ale np.noc prześpi całą na jednej(wkłady bambusowe).Maksymalnie w dzień to były 3godz.jak go budzić nie chciałam.Pupy nigdy odparzonej nie miał.Nie używamy żadnych kremów do pupy.Ja mam całą kolekcję różnych pieluch,więc mogę wybierać i przebierać;) W te upały kieszonki pulowe też zakładamy i nic się małej pupce nie dzieje.A teraz np.mały leży w tetro i bez otulacza(ogólnie na te upały dodatkowo otulacza nie zakładam).

endurka
17-07-2010, 22:20
u nas lepiej
dziś nie poschły wkłady i jechaliśmy właśnie z frotką na polarku kieszonkowym, w sumie to z 2 razy poszła cała kieszonka i pupa jest ok, nie czerwona.
na noc wkładam w formowankę polarek "sucha pielucha" i wtedy na noc smaruję pupsko i rano jest ok, mimo mokrej formowanki.

mamuchap
17-07-2010, 22:53
Bartek miał 4 miesiące jak zaczełam przechodzić na wielo.
Najczsciej stsuje pieluszki canpola, a wycięłam ceratkę ze środka, i tam wkładam tetrę, a na to otulacz. Mam kilka pieluch uszytych samodzielnie, na zewnątrz bawełna od wewnątrz polar, więc w takie upały kładę tylko na to tetrę i mały smiga bez otulacza.

Na noc zakładam kieszonkę z tetra i otulacz i nie jest przemoczone. A ostatnio załozyłam swoją szytą pieluchę bez otulacza i też dała radę, nie było przecieku.

endurka
18-07-2010, 22:14
mam jeszcze jedno pytanko - dziś zauważyłam, że młodemu nie jest chyba wygodnie, bo ta pielucha jest strasznie szeroka między nogami i bardzo rozpycha mu nogi, na siłę rozszerza wręcz. Trochę mu to nie pasuje, odznaczają mu się te brzegi na udach i aż wkłady marszczą się tak, że mu ściskają klejnoty jak ściska nogi.

Pół biedy jak nie śpi - gorzej jest ze snem, bo Rysio śpi na boku, więc przy takim pakunku między nogami nie może swobodnie opuścić tej górnej nogi tylko mu ona taz "zwisa" zawieszona na pieluszce, czasem nawet nie dotykając do ziemi :/ to przecież uciska nerwy i naczynia - Wam tak się nie dzieje??

Stella
19-07-2010, 12:38
Ja na noc zakładam kieszonkę ( ja mam minkee ) w środek albo dwie wkładki, albo ręcznik z ikea, i to wystarcza, nawet nie są jakoś bardzo zasikane. Ale może po prostu moje dziecię mało nocą siusia. W przeciwieństwie do starszego brata, który w dzień bez pieluchy, ale na noc musi mieć pampki. :/

aska.jb
29-07-2010, 23:04
No to ja sobie pozwolę podłączyć się pod temat. Kuba ma 7,5 miesiąca wielorazówki dopiero zaczynam i też pojawiło się u mnie parę pytań.
Po pierwsze mam proszek ultra nappy care - czy jego dodaje się do innego detergentu tak jak bio-d czy funkcjonuje samodzielnie?
2 - jezeli Kuba robi kupkę o różnych porach dnia to czy papierek zda u mnie egzamin tj. czy mogę mu na cały dzień wkładać papierki do pieluchy? Nie powodują one wilgoci przy pupce? Nie są jakieś mniej przyjemne w dotyku od polaru z kieszonek (głupio to pytanie brzmi ale już sama nie wiem:P)?
3- czytałam na różnych wątkach że pieluchy dobrze jest gotować. Wystarczy że raz na jakiś czas wygotuję wkłady a kieszonki będę prała tylko z proszkiem sanitaryzującym na 40 stopni?
4 - po zrobieniu kupki jeżeli pielucha jest cała upaprana wystarczy ze ja przepłuczę czy mam jakoś zaprać żeby nie zostały plamy? Bo po samym przepłukaniu grubsze zanieczyszczenia znikają ale pielucha i tak jest żółta.

Dziewczyny doradźcie bo szukam i szukam na forum ale nie bardzo mogę znaleźć a chciałabym już jechać tylko na wielo

Aa i co polecacie na noc? Ostatnio założyłam małemu JBD i o 3ciej musiałam go przewijać i przebierać bo był cały zasikany. A niestety Kuba w czasie przewijania się budzi i uznaje to za początek dnia więc wolałabym coś co te 11-12h wytrzyma. Kuba dużo cyckuje w nocy więc i sika dużo...

Pentla
29-07-2010, 23:21
Obawiam się, że co forumka, to inna odpowiedź na Twoje pytania. Pozwolę sobie z własnego krótkiego doświadczenia ;)
1. nie używam
2. używałam krótko, bo kleiły się do jajek ;) IMO papierki są dobre do rzadkiej kupy, bardziej stałą nie tak trudno spłukać
3. ja robię tak, jak to napisałaś, ale są różne szkoły (całe mnóstwo rad w TYM (http://www.chusty.info/forum/showthread.php?21225-pranie-pieluch-by-magda1980-%29&highlight=magda1980) wątku)
4. nie piorę od razu, tylko spłukuję a w godzinach największego prawdopodobieństwa używam pieluch z ciemnym polarem:twisted:

A TUTAJ (http://www.chusty.info/forum/showthread.php?30953-Co-wytrzymuje-wam-ca%C5%82%C4%85-noc&highlight=co+wytrzymuje+noc) cały wątek o "nocnych" pieluchach :) ( u mnie sprawdza się AIO Baby BeeHinds)