PDA

Zobacz pełną wersję : Pieluszki wielorazowe i EC - początkująca mama :)



muszka12
07-07-2008, 11:04
Witam :)
Jestem mamą 4 miesięcznego brzdąca, który do tej pory jest "pakowany' w pampersy :(. Pupa malucha pozostawia wiele do życzenia. Synuś waży ok 9 kg, bo wiem,że to ważne aby dobrać pieluszki.
Niedawno kupiłam chustę do motania się z maluszkiem (zaraziła mnie koleżanka z forum ciążowego ) i tak się zaczęło. Zaczęłam szperać w Internecie aż trafiłam na to forum, jest ono bardzo pomocne dla mam, które rozpoczynają swoje przygody z maluszkami i chustami. Dzięki Wam trafiłam na wątek pieluch wielorazowych. Bardzo mnie to zainteresowała zwłaszcza, że jak pisałam wyżej używanie pampersów wcale mi się nie podoba z uwagi na pupę synka, jedyny plus pampersów (do tej pory) to była łatwość ich obsługi. Kupiłam jednak pieluszkę kieszonkową firmy P'tits Dessous, na próbę, bo chciałam zobaczyć jak będzie się sprawdzała w użyciu. Jestem z niej bardzo zadowolona, piorę ją codziennie bo mam ją tylko jedną i zakładam synkowi na noc. Przesypia w niej prawie całą noc bez kraksy, a pupa rano po prostu wygląda super, żadnych odgnieceń i odparzeń, po prostu rewelacja. Tak mi się spodobało używanie tych pieluszek, że doszłam do wniosku, że chcę całkowicie przejść na pieluszki wielorazowe ale tu zaczynają się schody. Im więcej czytam i znajduję rodzajów pieluszek oraz różnych producentów tym jestem bardziej zakręcona i nie mogę się zdecydować. Poza tym chcę spróbować z bezpieluszkowym wychowaniem i stąd moja prośba o pomoc. Wspomnę jeszcze, że mój synek bardzo się poci i nawet jak śpi w pampersie z krótkim rękawkiem to gdy biorę go do karmienia w nocy ma całe mokre plecki.
Chciałabym abyście mi doradziły w co powinnam się zaopatrzyć aby dobrze rozpocząć przygodę z EC, a także jakie pieluchy i ile oraz jakiego producenta doradzacie tak abym nie musiała korzystać z jednorazówek. Wiem, że są jakieś otulacie, szorty i tym podobne ale nie mam pojęcia jak to wszystko ogarnąć. POMOCY 
Będę wdzięczna za pomoc i sugestie.

miedziana
07-07-2008, 11:37
Podpinam się pod prośbę muszki12 - jeśli można. Będę pilnie śledzić ten wątek, próbuję się ostatnio zorientować w tym temacie, ale z racji braku czasu jakoś to nie wychodzi, a synek dorasta :) Mój brzdąc ma 3 miesiące i z pamperami ma podobnie jak synek muszki12.
Doświadczone dziewczyny - czekamy na wsparcie:)

Mag
07-07-2008, 11:50
na początek bo nie mam za bardzo czasu :D :
http://www.chusty.info/forum/viewtopic.php?t=4122

muszka12
08-07-2008, 14:53
Zastanawiam się czy otulacze i pieluszki można mieć różnych firm i czy to będzie ze sobą kompatybilne?.

swebe
08-07-2008, 16:13
jak najbardziej, ja np. oprocz bum genius to juz nie wiem ktore wkladki sa do ktorych kieszonek :D a otulacze pasuja na wszystko.

Agmani
08-07-2008, 16:29
Zastanawiam się czy otulacze i pieluszki można mieć różnych firm i czy to będzie ze sobą kompatybilne?.

Pewnie, ze bedzie. Ja sie balam na poczatku zdecydowac na jeden system, wiec w efekcie mam wiekszosc kushies, bo je najbardziej lubie i mniejsze lub wieksze zestawy innych firm, a do tego zaczelam szyc sama.

muszka12
09-07-2008, 13:34
Właśnie sporządziłam sobie listę pieluch które chciałabym kupić i proszę o ocenę czy będą OK, oraz ewentualne sugestie co zmienić lub co dorzucić:

PIELUSZKI KOMPAKTOWE (mam jedną P'tits Dessous)
1) Bumgenius V3 - 2 szt
2)Natura Babies Stuffable - 2 szt

OTULACZE, po jednym
1) PUL Imse Vimse
2) PUL Natura Babies
3) Otulacz welurowy lub bawełniany Imse Vimse
4) Szorty Storchenkinder
5) Wolwikkelamsterdam
i ewentualnie z Popolini - Vento Brawo i PopoWrap
Nie wiem z których ewentualnie zrezygnować, bo tyle otulaczy to chyba będzie za dużo.

PIELUSZKI
1) Mała Bambusowa Natura P'tits Dessous - 1 szt
2) Mała Bambusowa Noc P'tits Dessous - 1 szt
3) Mała Miluśna P'tits Dessous- 1 szt
4) Mała techniczna P'tits Dessous- 1 szt
5)Pielucha formowana Imse Vimse flanelowa - 2 szt
6) Pielucha formowana Imse Vimse frotowa - 2 szt
7) Pieluszka z kieszonką NAture Babies Micro Dizzy - 2 szt.
8) Ultrafit Organic Popolini - 2 szt.

Będę wdzięczna za korekte mojej listy i ewentualne sugestie i podpowiedzi. Bo chcę zamówić te pieluszki tak aby już nie trzeba było kupować pampersów (mam ostatnią paczkę ).

Anna Nogajska
09-07-2008, 15:21
fajny wybór,

jedynie stanowczo za dużo otulaczy. na początek wystarczą ci spokojnie 2 w aktualnym rozmiarze dziecka.

zwróć uwagę, że niektóre pieluszki są w kilku rozmiarach.

muszka12
09-07-2008, 23:25
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Linda
10-07-2008, 01:08
Jezeli moge cos polecic.. zasugerowac.. to z twojej listy kupilabym na twoim miejscu

Bum genius
Nature Babies stuffables
Otulacz to albo welniany, albo Nature Babies, wg mnie lepszy niz Popolini i imse vimse :)
pieluszki nature babies Dizzy Diapers (swietne na noc, moj w takiej teraz spi :wink: )

muszka12
10-07-2008, 14:48
Linda a wełniany jaki byś poleciła otulacz?

Mam jeszcze pytanie, czy powinnam kupić jakieś wkładki dodatkowe? Czytałam, że dobre są wkładki konopne ale nie wiem czy je kupić a jeżeli tak to ile?

muszka12
12-07-2008, 09:06
Mam jeszcze pytanie, w czym przechowujecie pieluszki zużyte do czasu prania, i czy je suszycie czy też nie?

swebe
12-07-2008, 11:04
moja uwaga bardzo osobista - Natur Babies sa dosc sztywne w szwach i moja Hele np. dosc mocno uwieraja, no i zdazaly mi sie z nich wycieki. moze wez jedn ana probe i zobaczysz sama.

do przechowywania potrzebujesz plastikowe wiadro ze szczelna pokrywka. a pranie wg potrzeb - srednio co 2 dni, zreszta zalezy ile pieluch bedzie ci schodzic dziennie. w taka pogode nawet najbrubsze konopne wkladki schna w kilk agodzin. a konopne pieluchy w dzien. susz na sloncu - wszelkie plamy zejda. do samego prania jak i do wiaderka z pieluchami zakraplaj kilka kropli oplejku herbacianego - dezynfekuje i troche (w przypadku wiaderka) minimalizuje zapach.

ja teraz w upaly po domu zakladam mlodej ciasny otulacz i wkladke - ma lzej troche a mi latwiej zciagac jak poluje na siku choc ostatnio to roznie bywa - zazwyczaj robi dokladnie wtedy gdy jestem na minute np. w kuchni albo w lazience. skubana :D

czteryszczęścia
13-07-2008, 01:40
IMHO :) ...
Z otulaczy to polecam: wełniane szorty na dzień ( a w takie upały, to i po prostu bawełniane majtki albo tetra za paskiem sumo, jeżeli chcesz próbować z EC), a wełniane "amsterdamy" na noc. Warto też jest mieć jednego PUL-a. Ja osobiście lubię bawełniane "chmurki" IMSE VIMSE, wydaje mi się, że on ze wszystkich PUL-i choć trochę oddycha i "rośnie" z dzieckiem, mimo rozmiarówki. Jeżeli chodzi o welurowy, to trochę dłużej schnie.

Kieszonki - przychylam się do przedmówczyń, że najlepiej na początek kupić po jednej z każdej firmy i przetestować.
My na przykład też nie lubimy NB Stuffable - gumki przy nogach odciskają się mocno na delikatnej skórze Franka...

Formowane - nie mam doświadczenia z P'tits Dessous, ani z Popolini, ale po jednej to może warto wypróbować...
Ja polecam bambusową NB Lovables, bo jest bossska. Frotkowa IMSE VIMSE też jest fajowa, flanelowej nie mam to się nie wypowiem.

Do Twojej listy dorzuciłabym trochę tetry, która wg. mnie szczególnie w te upały, przy próbie EC najlepiej się sprawdza.
Ja jak mam pod ręką bieżącą wodę, to po jednym siknięciu wyciągam tetrę, płuczę pod silnym strumieniem zimnej wody, dobrze wykręcam i na słoneczko! Schnie błyskawica, pięnie wybielona!

Linda
14-07-2008, 01:00
Poniewaz moj synek jest w ciagu dnia wysadzany na nocnik, w ciagu dnia zuzywamy wiec srenio o dwoch do 4 pieluszek. W ciagu dnia mlody lata tylko w pieluszkach typu pocket, do ktorych nie trzeba otulaczy, bo mlodzieniec jak juz sie zalatwi na nocnik, lub na trawke :D , to chce aby mu jak najszybciej zalozyc pieluche. :D :D
Z tych ktore u nas sie bardzo sprawdzaja to: bumgenius, pocket bots, fuzzi bunz. Na noc zakladam mu albo Dizzy Diaper, Little Lambs bambusowa z wkladka z mikro polaru, lub Little Lambs z micro terry (jak to sie nazywa po polsku :?: ). Na te pieluszki zakladam jeden z tych otulaczy: Tots Bots z polarku, Nature Babies, lub taki welniany, nie pamietam firmy, kupilam go uzywany, jest produkcji japonskiej). Mlodego wysadzam na nocnik o polnocy, wtedy do pieluszki wkaldam dodatkowa wkladke z bambusa i tak moj synek spi o 7 rano. W sobote nas wszystkich zdziwil. bo spal od polnocy o 9.15 rano :) :shock:

muszka12
14-07-2008, 17:50
Dzisiaj po raz pierwszy żałowałam, że nie mam jeszcze nocniczka ani chociażby czegoś zbliżonego, poza tym byłam trochę nie przygotowana :).
Przewijałam mojego brzdąca bo zrobił troszkę kupki, no i jak go wycierałam to zaczął dalej robić kupkę :) tak, że kończyliśmy już nie w pieluszkę tylko na pieluchę, którą mam na przewijaku :).
Jak tylko przyjdą moje zakupy to będziemy ćwiczyć z nocniczkiem. Zastanawiam się tylko jak mi przyjdzie wyłapywanie siusiu :).

muszka12
17-07-2008, 22:16
Mam pytanie do bardziej doświadczonych mam w używaniu pieluszek materiałowych. Może to jest banalne, ale czy po zabrudzeniu pieluszki przez dziecko - suszycie ją nim wyląduje w pojemniku na pieluszki, czy też wrzucacie mokrą i tak sobie czeka do momentu prania?

Dzisiaj dotarły do mnie ostatnie zamówione pieluszki i wszystkie je wyprałam. Dotarły w bardzo dobrym momencie, bo akurat kończą mi sie wredne jednorazówki :) Od jutra zaczynamy szaleństwo z nowymi pieluszkami i zaczniemy próby z EC.

Mam związku z tym pytanie czy maluszka nosić cały dzień w chuście żeby wyczuć w jakich sytuacjach i kiedy siusia?

Anna Nogajska
17-07-2008, 23:02
po zdjęciu pieluszki po prostu wkładasz ją do wiadra. oczywiście grube osady kupki strzepujesz. ja odkryłam taki fajny patent: po włożeniu pieluszek do pralki najpierw ustawiam płukanie. po tym płukaniu wybieram normalny program do prania.

nie musisz cały dzień nosić w chuście, żeby obserwować swoje dziecko. możesz to robić w innych sytuacjach. jeśli założysz mu tylko tetrę to też zauwazysz kiedy maluszek zrobił siusiu.

muszka12
20-07-2008, 08:32
Dzięki za podpowiedź. Tak też myślałam, że bez sensu jest suszyć te pieluszki ale wolałam zapytać. Od dwóch dni używamy pieluszek idzie nam całkiem nieźle :), tylko jak na razie to się martwię czy nadążę z praniem hihi :). Zastanawiam się czy niektóre pieluszki nie potrzebują np. kilku prań nim osiągną maksymalną chłonność tak jak np Petitsy.
Poza tym jest wredna pogoda jeśli chodzi o schnięcie, bo jest albo parno jak na burzę (a wtedy nie schnie tak jak by się chciało) albo pada deszcz. Na razie przepieram codziennie.

muszka12
20-07-2008, 08:32
Dzięki za podpowiedź.

pasquda
20-07-2008, 08:57
Ja polecam otulacze Imse Vimse, zwlaszcza taki:

http://www.pieluszkarnia.pl/index.php?p ... -klebuszek (http://www.pieluszkarnia.pl/index.php?p4,otulacz-bawelniany-pomaranczowy-klebuszek)

I mam tez taki:
http://www.pieluszkarnia.pl/index.php?p ... -pul-bialy (http://www.pieluszkarnia.pl/index.php?p68,otulacz-pul-bialy) , ale okazal sie szybko za maly na moja córcie,więc malo go uzywałam.

muszka12
21-07-2008, 20:17
Mam pytanie, od piątku używam pieluszek materiałowych. W sobotę do płukania dodałam trochę olejku z drzewa herbacianego a wczoraj zauważyłam na skórze mojego synka wysypkę (okolica nad siusiakiem, pachwinki i pupa) czy to może być uczulenie na olejek czy coś innego?
Czym smarować takie uczulenie, na razie smaruję maścią Bepanthen.

Mag
21-07-2008, 23:57
nic z tym nie rób,po prostu nie dodawaj olejku do płukania już.
jeśli to uczulenie od olejku to powinno zniknąć po smarowaniu jakąś maścią typu bepanthen,ale w ogóle to dlaczego dodajesz do płukania olejku?
ja robiłam tak,że zanim zamykałam pralkę po włożeniu pieluch to na nie wkraplałam kilka kropel olejku,bo w trakcie prania brzydko mi w łazience pachniało :lol: .
teraz dodaję tylko olejek do kosza na pieluchy jak leżą i zbierają się na pranie,żeby troszkę zmienić zapach z ostrego na bardziej znośny dla nosa.
olejek w pralce jest trochę bez sensu moim zdaniem,poza tym nie wypłukany może uczulać.

agul
22-07-2008, 12:31
ja tez uwazam, ze z tym olejekiem to bez sensu, mi tam pranie wogole po tym nie pachnialo, przypuszczam, ze ten olejek osiada w niektorych pieluchach i tam zostaje, przeciez olej nie rozpuszcza sie w wodzie, dlatego moze podraznil twoje dziecko, ja w kazdym razie juz nie uzywam

muszka12
22-07-2008, 20:12
Już nie dodaję olejku, po tym incydencie wyprałam jeszcze raz wszystkie pieluszki i nawet nastawiłam dodatkowe płukanie. Smaruję mu ciałko bepanhenem i już tylko w niewielu miejscach są pojedyncze krosteczki.

Mam jeszcze jedno pytanko, czy to prawidłowo, że mój synek ma przy zdejmowaniu pieluchy lekko wilgotną skórę?

Mag
22-07-2008, 20:54
to prawidłowe, bo to po prostu siusiu i tyle. można używać wkładek z ekobaby, które utzrymują zawsze suchą skórę (ja mam trzy na dłuższe wyjścia)
zresztą, o to też chodzi w pieluchach wielorazowych,żeby dziecko czuło że ma mokro i nauczyło się to też pokazywać, jeśli jest mu za dobrze (jak w pampersach) to może w nich ciągnąć i do 2,5 roku życia, a to nie o to chodzi w tym systemie.

muszka12
27-07-2008, 22:54
Dzisiaj po raz pierwszy, przez przypadek mój brzdąc zrobił siusiu do nocniczka :). Zastanawiam się tylko czy nie zrobię mu krzywdy, bo on jeszcze samodzielnie nie siedzi, siedzi jedynie na kolanach u mnie ale nie opiera się pleckami o mój brzuch tylko próbuje się odchylać, tak jakby siedział sam ( ma skończone 5 m-cy). No i jeśli chodzi o nocniczek to sadzam g na nocnik, trzymam w pasie i opieram o swój brzuch a on i tak próbuje się wyginać do przodu jakby chciał powiedzieć "ja sam".
Proszę powiedzcie czy trzymając go w ten sposób nie zrobię mu krzywdy i ewentualnie jak go przytrzymywać, nadmienię tylko, że nie jest lekki bo waży 8750.

muszka12
27-07-2008, 23:08
Ponawiam pytanie o otulacz, jaki możecie mi polecić oprócz szortów wełnianych. Chodzi mi o to, że teraz w szorty wkładam mu tylko złożoną pieluszkę tetrową ale muszę mieć jeszcze jakiś bo mam PUL, ale on w środku ma ten sztuczny materiał i nie bardzo żeby maluch w nim samym siedział. Chodzi mi o coś takiego co byłoby miłe w środku a jednocześnie nie przepuszczało wilgoci na zewnątrz.

Lulka
28-07-2008, 10:06
imse vimse sa rewelacyjne ja mam bawelniane http://pieluszkarnia.pl/index.php?k1,otulacze

pasquda
28-07-2008, 10:23
Ja tez mam ten otulacz, co Lulka. Jest fajny, ale wewnatrz ma warstwę PUL, więc nie wiem, czy to jest to, co by Ci interesowało.

muszka12
28-07-2008, 11:07
Też mi się podobają te otulacze, ale czy od środka one są miłe, chodzi mi przy skórze dziecka, czy takie jakby ceratkowe?

Mag
28-07-2008, 11:17
Muszka-pytania nie rozumiem,otulacza samego się nie nakłada na pupę,żeby to miało większe znaczenie-PUL ma to do siebie,że jest w dotyku sztuczny.pierwszy raz czytam,żeby tylko otulacz na pupsko i tyle.
PUL sam w sobie ponoć przepuszcza powietrze,tak prawią producenci-mojej po żadnym otulaczu nie odparza się pupa i wsio ryba córce,czy miły w dotyku czy nie.prędzej odparzy się jej jak za długo przetrzymam ją w mokrej pieluszce.
zanadto kombinujesz dziewczyno-używałaś pampersów? jeśli tak,to wyobraź sobie,że kuleczki żelowe pod wpływem sików wydalają czystą chemię,która działa na skórę Twojego dziecka-mi to wystarczyło,żeby się wielorazówek nie czepiać :lol:

Agnen
28-07-2008, 11:26
Też mi się podobają te otulacze, ale czy od środka one są miłe, chodzi mi przy skórze dziecka, czy takie jakby ceratkowe?
Muszko, przy skórze dziecka to pielucha jest, otulacz praktycznie ze skórą ma kontakt tylko przy nóżkach.
W Imse Vimse od wewnątrz jest dość delikatna, raczej śliska dzianina bawełniana, pul jest w środku.

Lulka
28-07-2008, 12:29
ja chyba wiem o co Ci chodzi bo mam zarowno pul bialy jak i bawelniany imse vimse
zdecydowanie bardziej odpowiada mi bawelniany bo jest milszy w dotyku niz pul i nie ma tej jak to ujelas "ceratkowosci"

dokladnie mam bawelniany farma i dzungla

muszka12
28-07-2008, 20:16
magda1980 ja się nie czepiam wielorazówek tylko chcę wybrać dla synka dobry otulacz. A chodzi mi o to jaki jest wewnątrz ze względu na to, że jak wkładam pieluszkę tetrową złożoną w pasek to po bokach mam wolne miejsce na skórze malucha i nie chciałabym żeby stykała się z czymś sztucznym.

Mag
28-07-2008, 21:09
Muszka-nie nerwujsja :wink:
to był żart :D

muszka12
28-07-2008, 21:48
Ja się nie denerwuję :) chciałm Ci tylko odpowiedzieć :)

muszka12
31-07-2008, 21:59
Muszę się Wam czymś pochwalić. Dzisiaj udało nam się złapać dwa razy siusiu do nocniczka :).