PDA

Zobacz pełną wersję : 2x - co robiĂŞ nie tak?



Justi
01-07-2008, 15:06
Doświadczone chustomamy - poradźcie co mam zmienić?

Wiążę mojego 4miesięcznego synka w kieszonkę i 2x. Synek bardziej lubi być w 2x, ale mnie po pól godziny noszenia strasznie bolą ramiona. Wydaje mi się, że chusta jest dobrze dociągnięta i dobrze trzyma dziecko przez caly czas noszenia, ale... no wlaśnie, dluższe noszenie staje się praktycznie niemożliwe.

co może być źle?

Jasnie Pani :)
01-07-2008, 15:10
Justi wklej zdjecia tego wiazania w Twoim wykonaniu to ci powiemy :wink:

BTW 2x jest chyba polecany dla starszych dzieciaczkow...

Kasia
02-07-2008, 09:28
Jasnie Pani ma racje - daj fotki Justi, to moze duzo wyjasnic (koniecznie z przodu, z boku i z tylu). Nie powinnas odczuwac ciezaru, bo 2X sa rozkladane na dwoch ramionach. Co moze byc nie tak: jeden pas dociagasz mocniej, nosisz za dlugo w jednym kawalku...foty :)

BTW - nie wiem, skad sie wzielo przekonanie, ze 2X jest wiazaniem dla starszych dzieci? Jest to wiazanie, ktore mozna stosowac od urodzenia, wymiennie z innymi wszystkimi, ktore sie dociaga bezposrednio na dziecku.


.

Skoki
02-07-2008, 11:10
BTW - nie wiem, skad sie wzielo przekonanie, ze 2X jest wiazaniem dla starszych dzieci? Jest to wiazanie, ktore mozna stosowac od urodzenia, wymiennie z innymi wszystkimi, ktore sie dociaga bezposrednio na dziecku.
.
To dlaczego w takim razie w instrukcji storcha nawet nie ma 2x?
Ja nosilam swojego 6tyg synka w 2x, ale to z niewiedzy. Ponoc storch robil instrukcje z jakims tam instytutem (Ekomama mi mowila, ale nie pamietam jaki instytut dokladnie) i oni w ogole wykluczyli 2x, jako dobre wiazanie dla dziecka. Z tego, co czytam, najlepsze wiazania dla dzieci to takie, gdzie material idzie poziomo na plecach. Dlatego tez w 2x nosze baaardzo rzadko, nawet na parkingu wole zamotac kieszone, niz na stale 2x miec (jak jezdze z dzieckiem po miescie).

Kasia
02-07-2008, 11:44
To dlaczego w takim razie w instrukcji storcha nawet nie ma 2x?

Dlatego, ze Storchenwiege nie uznaje zadnych wiazan, w ktorych pasy w jakikolwiek sposob krzyzuja sie na dziecku - takze kieszonka zdaniem Storchenwiege nie jest dobra dla noworodkow. Ich zdaniem jedynym poprawnym wiazaniem jest kangur: wiazany z przodu, na biodrze i na plecach. Dlugo by mowic na ten temat, bo sie ciagnie od kilku lat - zdecydowanie nie jest to temat na forum ;)

Co do doboru wiazania dla noworodka:
kryterium jest to, czy mozesz bezpiecznie zapewnic maluchowi odpowiednia pozycje - czy plecki sa zaokraglone, czy odpowiednio podparta jest glowka, czy nozki sa ulozone w pozycji fizjologicznej zabki z mozliwoscia ruchu. Nie ma znaczenia, czy dziecko jest podtrzymywane przez pas idacy poziomo czy pionowo, nie ma znaczenia, czy to pozycja na boku czy z przodu. Wazne, zeby chuste mozna bylo dociagnac juz na dziecku - tzn. wiazesz chuste, wkladasz dziecko i dowiazujesz chuste na dziecku, dostosowujac do potrzeb. 2X spelnia te kryteria - moze nie odpowiadac konkretnym osobom, tak jak np. sa osoby, ktore nie lubia kangura - ale nie znaczy to, ze wiazanie to jest tylko dla starszakow.

Wszystkie pozycje, w ktorych mozna nosic noworodka powinny byc stosowane wymiennie - dlatego warto poznac wiecej niz jedno wiazanie i moc wybierac: w zaleznosci od okolicznosci, w zaleznosci od potrzeb dziecka. Niektore wiazania beda wygodniejsze dla dzieci z konkretna budowa, niektore beda bardziej wskazane dla dzieci z konkretnymi problemami natury zdrowotnej.

Warto pamietac, ze w chuscie nie nosimy godzinami - wyjmujemy malca na karmienie, na przewijanie, zamieniamy sie z noszacym tatusiem (a nawet gdyby tata stosowal to samo wiazanie, dziecko bedzie mialo odrobine inna pozycje). Dla harmonijnego rozwoju malucha warto dawac mu okazje bycia noszonym raz z przodu, raz z boku, raz w kieszonce, raz w 2X, raz w kangurze.Wyczujemy instynktownie, z czym jest nam i dziecku najlepiej.

.

agaB
25-08-2008, 23:02
Doświadczone chustomamy - poradźcie co mam zmienić?

Wiążę mojego 4miesięcznego synka w kieszonkę i 2x. Synek bardziej lubi być w 2x, ale mnie po pól godziny noszenia strasznie bolą ramiona. Wydaje mi się, że chusta jest dobrze dociągnięta i dobrze trzyma dziecko przez caly czas noszenia, ale... no wlaśnie, dluższe noszenie staje się praktycznie niemożliwe.

co może być źle?
Może masz dziecko za nisko ułożone albo nie dociągnięta chusta. Jeśli chcesz to przyśle Ci instrukcję, która była przy chuście Hoppa.?

ithilhin
26-08-2008, 07:18
ta instrukcja do 2x jest w necie, na stronie Chustomanii, w dziale instrukcje i porady
http://www.chustomania.pl/online/chusto ... ny_x_koala (http://www.chustomania.pl/online/chustomania/CiS-web2_chust.nsf/Inhalt/podwojny_x_koala)