PDA

Zobacz pełną wersję : Dodatki wlokien w chustach - co do czego?



Ananke
23-04-2010, 20:39
Nie wiem czy jest juz podobny watek, ale kiedy tak czytam o roznych chustach z domieszkami lnu, bambusa czy jedwabiu zaczynam sie troche gubic co do wlasciwosci tych wlokien. I tak sobie pomyslalam, ze moznaby zebrac w jednym watku co tak wlasciwie te dodatki daja w noszeniu. Na razie wiem tyle, ze len i welna zwiekszaja nosnosc, ale sie trudniej wiaza. Jedwab jest cienszy i bardziej sliski, ale slabiej nosi? A bambus? Konopie? Kapok? Pomozcie uporzadkowac wiedze. :oops:

wrapsodia
23-04-2010, 21:19
Nie każdy jedwab jest tak samo cienki i niektóre jedwabie noszą super (np. jedwabne ptaszki). Jedwab ogólnie chłodzi, dlatego często kupuje się go na lato, chusta z jedwabiem jest też bardziej miekka, miła w dotyku, pięknie się mieni. Bambus błyszczy się ciut podobnie do jedwabiu i jest ciut śliski, cudnie miękki (przynajmniej perełka style taka jest) ponoć lepiej absorbuje wilgoć niż bawełna i polecany jest zwłaszcza dla skóry wrażliwej, alergicznej dla noworodków. Tyle wiem.

espejo
23-04-2010, 21:22
W słowniczku pojęć chustowych większość jest już zebrana:)

demona
23-04-2010, 21:41
i wełna się łatwo wiążę, len złamany zresztą też:)

Ananke
23-04-2010, 23:16
W słowniczku pojęć chustowych większość jest już zebrana:)

Ooo, a gdzie moge przeczytac ten slowniczek? Nie widze na Rozne chusty i nosidla.

espejo
23-04-2010, 23:19
A tutaj - cały watek
http://www.chusty.info/forum/showthread.php?9826-CHU%C5%9ACIARSKI-S%C5%81OWNIK-SLANGU-dla-ka%C5%BCdego/page2
w poście 28 link do slowniczka:)

Ananke
23-04-2010, 23:38
Dzieki ci dobra kobieto :-) Wciaz jednak nie wiem czy kupic motyle Nati z lnem czy jedwabiem :-)

Eyja
23-04-2010, 23:47
i wełna się łatwo wiążę,

potwierdzam, wełna wiąże się sama :-)

a len? hmm.. nawet złamany mi osiada. jedyna chusta lniana, w której potrafiłam bez ciągłego poprawiania nosić to był len natur. nawet nie do końca złamany.
o motylkach sie nie wypowiem,bo nie widziałam..

Leika
24-04-2010, 13:13
Potwierdzam, wełna łatwo się wiąże i świetnie nosi!!! Chusty z wełną są rewelacyjne i uniwersalne (doskonałe też na lato, za wyjątkiem najgorszych upałów).

Z moich doświadczeń z jedwabiem wynika, że nosi gorzej niż wełna, no i ma specyficzny zapach, który nie wszystkim pasuje :>

Bambus świetnie sprawdza się w najgorsze upały :)

espejo
24-04-2010, 19:20
Dzieki ci dobra kobieto :-) Wciaz jednak nie wiem czy kupic motyle Nati z lnem czy jedwabiem :-)

Te, ktore bardziej Ci sie podobają:)
jak nie podejdzie - njawyzej sprzedasz i kupisz inna:)

i jezeli chodzi o domieszki - to chusty z dodatkiem np lnu tez sie roznia miedzy sobą - iloscią domieszki, splotem (np indio) moznaby ksiązki pisac:)
no i najwazniejsze - odczucia subiektywne - ja bardzo lubie len:) welne też, bambus na lato miałam i swietnie sie sprawdzil, jedwab mi nie podszedl:(

Frezis
19-05-2010, 11:39
Dziewczyny, może ktoś by podsumował co zmieniają dodatki do bawełny. ja się gubię
wiem że może być
wełna
bambus
kaszmir
len

z mojej strony tylko mogę napisać że bambus niesamowicie zmiękcza chustę. chusta z bambusem jest też cieńsza.

a reszta?

nemhain
19-05-2010, 11:47
Len, wełna, kaszmir super noszą ciężarki.

Frezis
19-05-2010, 12:10
a czy chusta z welna jest grubsza? cieplejsza? jak z nia na lato?

myse tez nad lnem ale boje sie ze jak to len moze byc sztywna

covu
19-05-2010, 13:50
Teoretycznie bambus jako włókno ma fajne właściwości chłodzące.
Powinna to być najlepsza chusta na lato.

nemhain
19-05-2010, 15:09
a czy chusta z welna jest grubsza? cieplejsza? jak z nia na lato?

myse tez nad lnem ale boje sie ze jak to len moze byc sztywna


Z dodatkiem wełny nie są grubsze (chociaż to zalęży od modelu, firmy itd) a wełna jest świetnym izolatorem i pamiętaj o tym, że jak jest bardzo gorąco to w każdej chuście jest gorąco :(

Niektóre z lnem są sztywne, niektóre nie np nati motylki