PDA

Zobacz pełną wersję : 2 latek i siusianie tylko w pieluche



Agut
11-02-2010, 11:12
Szukaj mi nie pomógl wiec zwracam sie do Was!
Słuchajcie, znajoma ma dwu letnigo synka, który siusia tylko i wyłącznie w pieluche. Potrafi trzymac mocz pół dnia i nie załatwi sie do póki nie założą mu pieluchy. Probowali już ponoc wszystkiego.... tatuś pokazywał co i jak, kupili nakładkę na kibelek, maly nocnikiem sie bawi, siada na niego ale siusiu nie zrobi. Kładli żelki pod nocniczek w nagrodę jak zrobi siusiu i nic! nic nie działa!
aaaaa u używają jednorazówek pieluch.
Aśka jest juz zrezygnowana na maxa i stwierdziala ze moze do lekarza z nim trezba iść.....
Macie jakiś pomysł jak tego młodeo przekonać do załatwienia sie nie w pieluche??
myslalam ze moze wielorazówki coś pomogą..... ze bedzie miał mokro.... hmmmm już sama nie wiem co im poradzić bo kurcze ja jeszcze sama nie przechodziłam tego etapu.

erithacus
11-02-2010, 11:30
Też pomyślałam o wielo. Niech poczuje, że ma mokro, to siusianie pod siebie przestanie byc takie wygodne i przyjemne. Zwykła tetra wystarczy, nie trzeba zaraz kupować super drogiego zestawu.

lemniscus
11-02-2010, 11:39
syn mojej przyjaciołki tez taki uparty był potrafił trzymać poł dnia bo latał bez pieluchy a jak wychodzili na spacer i pielucha na pupe to od razu sikał
w koncu sie nauczył ale pielucha była tylko na wyjscia a po domu bez i tylko duzy zapas majtek i rajtek lub spodenek na zmiane był naszykowany oczywiście był zachęcany na różne spodsoby ale po prostu pewnego dnia zaczał korzystać z nocnika i problem znikł sam :)
wiec wytrwałości dla kolezanki :)

iska1
11-02-2010, 11:42
Może siusianie na stojąco, nawet do nocnika, mu się spodoba?

Mag
11-02-2010, 11:42
nie sądzę żeby wielo coś dały.
to kwestia też okresu rozwojowego dwulatka.
zdjąć pieluchy definitywnie i konsekwentnie,a nocnik postawć na widoku.
to jedyne wyjście.powiedz koleżance że ma kategorycznie nie zakładać pieluchy.
jak już syn nie wytrzyma to zsika się pod siebie i to pierwszy krok do nauki.
i jak mantrę powtarzać,że sikamy do nocnika.
Marysi zdejmuję pieluchę o 7 rano,o 14 zazwyczaj zasypia i dopiero wtedy sika (ja jej zakładam we śnie pieluchę).
najpierw tak nas to niepokoiło,że zakładałam jej pieluchę ok.12.i to był błąd.
dopiero po miesiącu weszła w etap sikania pod siebie i mogliśmy zacząć naukę sikania w nocnik.po następnym zaczęła łapać o co chodzi.
po prostu trzeba zdjąć pieluchę i trzymać się tego.mimo zasikiwania podłóg czy wręcz totalnego nie sikania.
Maria z tych,co im mokro nie przeszkadzało dwa lata, ten chłopczyk tak samo może mieć.

sabcia
11-02-2010, 11:47
Ja teeż uważam że jedynym skutecznym sposobem nauczenia dziecka robić na nocnik, jest definitywne zdjęcie pieluchy. Duży stos majtek, szmaty do wycierania i sporo cierpliwości. :D

kamuszyca
11-02-2010, 11:50
moja córka właśnie skończyła 2 lata i też sika tylko w pieluchę. zrobiła raz kupę do nocnika, siku kilka razy, ale na razie jej to nie odpowiada ;)
Hela jest z tych, co im mokro nie przeszkadza, może mieć nawet całe rajtuzy przemoczone, ale zabawy nie przerwie :lol: To, że zaczęła wołać, jak zrobi kupę w pieluchę, to już ogromny sukces, bo jeszcze do niedawna z kupą też potrafiła biegać, dopóki sama się nie zorientowałam.
Zachęcam ją do załatwiania się na nocnik czy na kibelek, ale bez przymuszania. Jak chce, to ją sadzam, najczęściej jednak mamy pusty przebieg, bo Hela sobie siedzi, bawi się papierem toaletowym, czyta bajeczkę, a potem schodzi i mówi - "założyć pieluchę". Moim zdaniem nic na siłę, bo można osiągnąć odwrotny skutek. Nie mam ochoty stresować ani siebie ani jej. A któregoś pięknego dnia Hela załapie, o co chodzi.

Mag
11-02-2010, 12:02
a właśnie,nie sadzać na siłę,nie podstawiać nocnika,po prostu często mówić że sika się do nocnika.dziecku to się gdzieś w główce utrwali i niedługo samo po prostu siądzie i się wysiusia.

Agut
11-02-2010, 12:15
Magdo ale ile dziecko moze mocz trzymac?????? jak jest bez pieluchy to potrafi cały dzien ponoć nie siusiac! Przecie on sie moze nabawić zapalenia pęcharz lub jeszcze gorszych chorób. Maly trzyma tak dugo az mu pieluchy sie nie zalozy :((( To chyba nie jes za dobrze co??


nie sądzę żeby wielo coś dały.
to kwestia też okresu rozwojowego dwulatka.
zdjąć pieluchy definitywnie i konsekwentnie,a nocnik postawć na widoku.
to jedyne wyjście.powiedz koleżance że ma kategorycznie nie zakładać pieluchy.
jak już syn nie wytrzyma to zsika się pod siebie i to pierwszy krok do nauki.
i jak mantrę powtarzać,że sikamy do nocnika.
Marysi zdejmuję pieluchę o 7 rano,o 14 zazwyczaj zasypia i dopiero wtedy sika (ja jej zakładam we śnie pieluchę).
najpierw tak nas to niepokoiło,że zakładałam jej pieluchę ok.12.i to był błąd.
dopiero po miesiącu weszła w etap sikania pod siebie i mogliśmy zacząć naukę sikania w nocnik.po następnym zaczęła łapać o co chodzi.
po prostu trzeba zdjąć pieluchę i trzymać się tego.mimo zasikiwania podłóg czy wręcz totalnego nie sikania.
Maria z tych,co im mokro nie przeszkadzało dwa lata, ten chłopczyk tak samo może mieć.

nemhain
11-02-2010, 12:34
Na siłe nie ma co bo będzie jeszcze gorzej, trzymać tez nie może bo ryzyko zapalenia pęcherza jest, wspomagać sie wielo i zachęcać, są chyba nawet książeczki do nauki nocnikowania, opowiadać, czytać, za każdy maleńki nawet sukces chwalić.

Mag
11-02-2010, 12:37
wiesz, dziecięcy organizm trzyma inaczej niż dorosłego.nic mu nie będzie,Maria najdłużej wytrzymywała od 7 do 18 (też się niepotrzebnie baliśmy).po tygodniu zaczęła popuszczać tak minimalnie że nie zauważaliśmy nawet,a potem zsikała się pod siebie jak popołudniu mąż z nią szalał i zwieracze nie wytrzymały.
jest jeden plus-na pewno synek koleżanki ma już tak rozwinięte trzymanie moczu,że nadaje się do nauki.
myślę,że też minimalnie po troszku popuszcza,tylko tego nie da się zauważyć.
najlepiej getry mu zakładać przy gołej pupie,wtedy czuć minimalną wilgoć na materiale.
i zero stresu,po prostu olać sprawę co jakiś czas godziny mówiąc tylko: "a jak nie ma pieluszki,to gdzie siusiamy? do nocnika."
to że nie sika w nocnik jak go posadzą to normalne a nagrody za siku to wybij koleżance z głowy,bo potem tylko za słodycze ędzie siusiał.
trzeba dać chłopakowi czas i nic mu nie będzie na pewno.
zapomniałam-mają mu dawać jak najwięcej płynów,niech je zupy i pije ile zechce.i bawi się w absorbujące zabawy. no i ...śmiech pomaga:)
Marysia już kilka razy ze śmiechu zsikała się w majtki:)

odynka
11-02-2010, 13:27
a ja jestem zdania żeby przeczekać... to taki okres dziwny... Nellka też tak miała i nic nie pomagało, ani wielo, ani ściągnięcie pieluchy... wcześniej był nocnik potem znów tylko pielucha... więc odpuściliśmy i chodziła w pieluchach... oczywiście przypominaliśmy o nocniku, o nowej różowej desce itp, przeszliśmy na jednorazówki majteczki treningowe... pewnego dnia sama usiadła na nocnik i znów zaczęła się załatwiac na nocnik lub na sedes... teraz praktycznie jej się nie zdarza w majtki...

czasem po prostu trzeba odpuścić i dać dziecku trochę czasu... potem znów spróbować... pamiętam że my podchodziliśmy do odpieluchowania kilka razy... nie ma zlotego lekarstwa - każde dziecko jest inne...

edit: aaa jeszcze książeczka dostana od Stasiu gdzie dziewczynka rano siusiała na nocnik była długo ulubioną książeczką;)

atoja
11-02-2010, 13:33
Ja bym odpuściła. Założyłabym pieluchę i zdjęła za kilka miesięcy. Może się dziecku zmieni jak mu się da spokój.
Z synem też miałam okres toczenia bojów. Lał w tetrę i mokro mu nie przeszkadzało. Zdjęłam pieluchę i oszczywał cały dom. Perfidnie stawał obok nocnika i lał na dywan. I jeszcze się ze mnie śmiał :duh:
Ponownie podjęłam próbę odpieluchowania jak miał 2,5 roku. W kilka dni było po sprawie. Od razu przestał sikać w nocy i po tygodniu nie zakładałam pieluchy nawet na noc.
Teraz z córą jestem totalnie wyluzowana. Nawet jak mi się odpieluchuje w wieku 3 lat to co ??? Najwyżej jeszcze sobie jakieś kolorowe nowości pieluszkowe potestuję, a co :D

LittleMonster
11-02-2010, 13:34
Mój ma prawie 2 lata, używamy jednorazówek, ale nocniki pojawiły się już jakiś 10 miesięcy temu i próbowalismy nienachalnie go zachęcić do korzystania. Całe lato biegał z gołą pupą albo w wielorazówkach - żeby czuł mokro (zimą mi się nie chce używać, bo długo schną i bardziej to kłopotliwe). Latem widać było, że jeśli chodzi o siku, to cos już łapie, ale kupa była całkowity zaskoczeniem - np. latał sobie nagi i coś go znienacka atakowało z tyłu - a to kupa była właśnie :omg: Potrafił zrobić w biegu i był autentycznie zaskoczony, że coś mu z tyłu wypadło. Bardzo to smieszne było. Od lata okresowo próbowaliśmy go bardziej zachęcić do nocnika, a ponieważ nie przynosiło to skutków - odpuszczliśmy. Założyłam, że jeśli do tej pory się nie uda, to latem zdejmiemy pieluchy i będzie chodził w majtkach - aż się nauczy.
A tu w zeszłym tygodniu nagle sam stwierdził, że on usiądzie na nocnik i zrobił siku. I już od kilku dni sam lub na nasze zapytanie siada na nocniku i robi co trzeba - na razie 1 lub 2 razy dziennie, ale to już duzy postęp. Oczywiście bijemy brawa i chwalimy, ceremonialnie wylewamy do ubikacji. Mamy też książeczkę o nocniku, którą często czytaliśmy i czytamy.
Jeśli chodzi o wstrzymywanie, to Hektor miał podobnie z kupą - jeśli widzielismy, że się zbiera i sadzaliśmy go na nocnik, to nie robił. Po pól godzine siedzenia poddawalismy się i zakładaliśmy pieluchę i wtedy robił kupę, ale dopiero po kilku godzinach. Więc zaprzestaliśmy tego, bo uznalismy, że go to stresuje i efekt jest odwrotny od zamierzonego.
Więc mój wniosek na ten moment jest taki, że jeśli da się dziecku warunki do odpieluchowania i będzie się je zachęcało, to we właściwym dla siebie czasie dziecko zacznie korzystać z nocnika.
2 lata to nie tragedia, choć przez porównanie z dziećmi przyzwyczajonymi do EC może się tak wydawać :p

ane
11-02-2010, 14:02
ale w czym problem? dwulatek nie ma obowiązku sikania do nocnika ;)
jeśli nie chce, to widocznie nie jest gotowy. lepiej przeczekać kilka tygodni i spróbować znowu.

też uwierzyłam w magiczną granicę dwóch lat i próbowałam jankę w grudniu odpieluchować. wytrzymałam tydzień sikania gdzie popadnie. po czym założyłam z powrotem pieluchę i przestałam męczyć ją i siebie.
teraz janka często chodzi bez pieluchy, ale kiedy czuje, że będzie siku, przynosi pieluchę z szuflady i prosi, żeby jej nałożyć. przynajmniej wiem, że potrafi kontrolować pęcherz. dobre i to.
nocnik stoi, przypominam jej o nim, czytamy nocnik maksa i liczę na to, że w końcu sama załapie, o co chodzi.
nic na siłę.

Agut
11-02-2010, 20:34
dzieki dziewczyny za info! przekaze wszystko znajomej!
aaaaaa i małe sprostowenia Tomek ma 2,5 roku! o rany a ja myslalam ze dwa hehehe :)

Em
11-02-2010, 23:09
MOja też ma 2,5 i tylko w pieluchach. Jest już za duża, żeby zmienić na wielo bez jej zgody. Czekamy aż sama będzie chciała. Mamy czas do przedszkola...

trzy_misie
12-02-2010, 12:48
Również jestem zdania, że trzeba zapomnieć o temacie na jakiś czas, np miesiąc, a później znów zacząć.
Może trzeba mu powiedzieć za miesiąc, że pieluszek już nie sprzedają w jego rozmiarze i że dostanie w zamian majteczki, np trenerki?

Mój syn też nie chciał dać się przekonać, i podejmowałam kilka prób, kończyło się 5 zasikanymi kompletami w ciągu 2 godzin. Zapominałam na miesiąc. Az w końcu zdjęłam pieluchę definitywnie, wymieniłam mu nocnik, wcześniej miał 4 inne(!) i nie chciał na nich siadać. Sama wysmiewałam pomysły kupowania nocników za kilkadziesiąt złotych, aż w koncu sama kupiłam nocnik fotelik z pieluszkarni i był to strzał w dziesiątkę!
Minął od tamtej pory miesiąc. Borys sam zdejmuje majtki i spodenki, robi siku do nocnika i woła że chce kupę. Tydzien temu jeszcze trzeba go było spod stołu wygrzebywać, żeby nie narobił w gacie.
Owszem czasem zdarzają się siuśkowe wpadki, ale ma prawo, jest jeszcze malutki. Poza tym nosi trenerki, więc nie grożą nam zasikane kanapy.

anesha
13-02-2010, 15:24
moja córka właśnie skończyła 2 lata i też sika tylko w pieluchę. zrobiła raz kupę do nocnika, siku kilka razy, ale na razie jej to nie odpowiada ;)
Hela jest z tych, co im mokro nie przeszkadza, może mieć nawet całe rajtuzy przemoczone, ale zabawy nie przerwie :lol: To, że zaczęła wołać, jak zrobi kupę w pieluchę, to już ogromny sukces, bo jeszcze do niedawna z kupą też potrafiła biegać, dopóki sama się nie zorientowałam.
Zachęcam ją do załatwiania się na nocnik czy na kibelek, ale bez przymuszania. Jak chce, to ją sadzam, najczęściej jednak mamy pusty przebieg, bo Hela sobie siedzi, bawi się papierem toaletowym, czyta bajeczkę, a potem schodzi i mówi - "założyć pieluchę". Moim zdaniem nic na siłę, bo można osiągnąć odwrotny skutek. Nie mam ochoty stresować ani siebie ani jej. A któregoś pięknego dnia Hela załapie, o co chodzi.

U nas dokładnie to samo :(
Czytamy książeczkę o Basi (Nocnik nad nocnikami) i Aniela wie o co chodzi, ale zrobić nie chce.
Próbowałam zakładać tetrę i otulacz, ale krzyczy, że "to nie", więc jesteśmy na jednorazówkach.
I też mam taką nadzieję, że pięknego dnia załapie.
A zaraz będzie rodzeństwo, więc już zupełnie jej nie zmuszam, czytałam, że to zły moment.