PDA

Zobacz pełną wersję : Chustowanie wcześniaka - trzymajcie kciukasy... jede zachustować Skrzata



JKG
03-01-2010, 14:12
"Zaraziłam" chustami koleżankę... Zapaliła się do chustowania swojego Skrzacika od kiedy wiedziała że jest w ciąży
Maluszek postanowił zdążyć na święta i urodził się w 34 tygodniu
Jak na wcześniaka to okruszkiem nie jest bo urodził się 2050 i 51 cm.
Obecnie mam już 1,5 miesiąca i wybieram się do nich w odwiedziny.
Oczywiście w prezencie od "cioci" będzie chusta, ale trochę mam mieszane odczucia czy takiego maluszka można już w chustę zawinąć.
Nie mam w tym doświadczenia więc proszę o porady i wskazówki

ninuczka
03-01-2010, 15:05
Pewnie wypowiedzą się bardziej doświadczone i odpowiednio wykształcone do tego osoby, ja tylko napiszę, że wcześniakom zaleca się kangurowanie w znaczeniu przytulenia ciała do ciała. Mojej koleżance, która urodziła wcześniaka zaproponowano do tego celu chustę. Nie polegaj jednak na mojej opinii, bo lekarzem nie jestem a wszelkie ewentualne przeciwwskazania do noszenia spowodowane przedwczesnym urodzeniem (a mogą być bardzo różne) imho powinien wskazać lekarz prowadzący.

hanti
03-01-2010, 16:12
ja moje wcześniaki chustowałam, z dużą ostrożnością, ale wolałam takiego okruszka ułożyć w chuście niż włożyć do wózka który będzie trząsł całym ciałkiem

Biedronka
03-01-2010, 18:34
Kangurowanie/chustowanie wczesniaków to temat który od jakiegoś czasu mnie interesuje ;)


Jesli lekarz prowadzący malucha nie widzi przeciwwskazań do noszenia to jak najbardziej NOSIĆ !
Rozumiem że skrzat jest juz w domu - został wypisany ze szpitala w stanie dobrym :)
Mysle że jesli nie ma jakis problemów o których nie napisałaś to nie będzie przeciwwskazań do tego :)

Wcześniaczki bardzo lubią być noszone a to dla nich jak i dla mamy bardzo dobre ...to taki czas powrotu do czasu brzuszkowego /ciążowego .

Bardzo fajnie że chcesz im dac w prezencie chuste :)
Wynagrodzi ona mamie i maluchowi ten czas poniekąd stracony i napewno pomoże a nie zaszkodzi :)

tysia
03-01-2010, 20:17
Ja mojego syna urodzonego w 34 tyg nosiłam od momentu jak miał własnie 1,5 miesiąca.
To było cudowne dla nas obojga. Właśnie takie "donoszenie" tych niedokończonych tygodni ciążowych.

Ale warto wspomnieć że u wczesnieków należy bacznie obserwować napięcię mięśni...ale pewnie sa pod opieką neurologa więc powinno być ok.

I może niech próbują w pozycji kołyski...chociaż nie zawsze sie da...u nas w gre wchodziła tylko kieszonka na początku bo inaczej był bunt...

Szkoda że mi nikt nie dał takiego prezentu...sama musiałam kupić chustę :ninja:

JKG
03-01-2010, 21:45
:lol:
Są już w domu i to od miesiąca ;)
Maluszek nie miał problemów oddechowych i gdyby nie żółtaczka to chyba by wyszli po 5 dniach.
W tym tygodniu wybierają się do poradni dla wcześniaków czy coś takiego... Na wszelki wypadek każe im dopytać czy można Skrzata chustować :)

Tysia u nich chyba też będzie tylko kieszonka bo z tego co już wiem to nie daje się nosić na płasko ;/ Najlepiej mu na prosto z główką na ramieniu

Mayka1981
03-01-2010, 22:03
No mam nadzieję, że przeciwwskazań nie będzie i koleżance oraz skrzatowi chustowanie się spodoba:thumbs up:

A chusta na prezent to zajefajny pomysł :applause:

JKG
03-01-2010, 22:08
:oops::oops::oops:
Najdroższy prezent jaki kiedykolwiek zrobiłam Małemu Człowiekowi
Już się nie mogę doczekać pierwszego chustowania

malabru
03-01-2010, 22:19
Ja bym doradziła jeszcze rozejrzeć się za jakiś doradcą noszenia, który w ścisłej współpracy z lekarzem może pomóc dobrać właściwe wiązanie. Lekarz będzie wiedział jaka pozycja dziecku posłuży a doradca będzie w stanie dobrać właściwe wiązanie do pozycji. Zarówno przy wzmożonym jak i obniżonym napięciu mięśniowym noszenie w chuście może pomóc.

JKG
04-01-2010, 23:12
Jeszcze coś podpytam...
Dziś się dowiedziałam że Skrzacik ma zmniejszone napięcie mięśniowe - ale ponoć u wcześniaków to typowe
Jakieś zalecenia do chustowania są w takiej sytuacji???

Malabru o doradcy też myślałam ale do Wrocławia mamy ponad 80 km a przy tej pogodzie i remoncie drogi to ponad 2 godzinki w jedną stronę...
No i w drugą stronę do Zielonej Góry też tyle samo ;(((

mamaduo
04-01-2010, 23:22
To tak- najelpsza bedzie miekka chusta, elastyczna. Pozycja - tylko kolyska!
Jesli chodzi o napiecie - moze byc przeciwskazaniem do noszenia. 34 tydzien to wprawdzie "duzy" wczesniak, ale powinna pokazac koniecznie dziecko neurologowi i jego zapytac nie tylko o to, czy moze nosic w chuscie, ale takze JAK nosic i pielegnowac go przy kazdych czynnosciach, bo nie jest to bez znaczenia.
Mnie wlasnie neurolog uczyl wiazac i pokazywal jak nosic, nosilam od momentu wyjscia ze szpitala do 4 mc zycia, potem byl zakaz i dopiero powrot jak nauczyli sie samodzielnie siedziec.

grudniowa
04-01-2010, 23:26
A może jakis doświadczony rehabilitant pomoże? Tak się składa, że pracuje na oddziale Intensywnej Opieki i Patologii Noworodka i wiem że nasze Panie rehabilitantki zachęcają do noszenia maluchów w chustach.

franciszka
04-01-2010, 23:40
Moja Młoda jest późnym wcześniakiem - 36 TC, 1900g i 49 cm. Spędziła 3 tygodnie w szpitalu (w 7 dobie miała sepsę). Nosiłam ją chwilkę w grudniu worku na dziecko (lulu) i pod koniec grudnia zaczęłam w tkanej w pozycji 2x (nie dało się inaczej :ninja:). Nie miała na szczęście żadnych problemów z napięciem mięśni, więc nosiłam i nosiłam.... Życzę powodzenia:mrgreen:

Biedronka
04-01-2010, 23:45
JKG radzić można dłuuugo i na rózne sposoby .Ale każdy wcześniak z zmniejszonym czy zwiększonym napieciem jest inny .
Ja osobiście radziłabym przy tak małym maluchu z zmniejszonym napieciem udac się z doradcą do lekarza rehabilitanta .
Zawsze mozna kogos znalesc bo doradców już jest sporo w Polsce żeby spotac sie na miejscu tam gdzie macie lekarza prowadzącego skrzata i razem iśc na wizyte .

JKG
04-01-2010, 23:54
Biedronka szczerze mówiąc to chyba Ty jesteś najbliżej z doradców ;)
Ja mieszkam w Lubinie a Skrzat z rodzinką w Prochowicach

franciszka
04-01-2010, 23:59
Biedronka szczerze mówiąc to chyba Ty jesteś najbliżej z doradców ;)
Ja mieszkam w Lubinie a Skrzat z rodzinką w Prochowicach

:mrgreen:

Biedronka
05-01-2010, 00:00
Biedronka szczerze mówiąc to chyba Ty jesteś najbliżej z doradców ;)
Ja mieszkam w Lubinie a Skrzat z rodzinką w Prochowicach
a poszukaj w rozpisce doradców czy nie ma kogos blizej ?

edit: mam mape przed oczami
cholera fatycznie ;)
musiałabym znac termin i godzine żeby zobaczyć czy dam rade ewentualnie

JKG
05-01-2010, 00:10
a poszukaj w rozpisce doradców czy nie ma kogos blizej ?

edit: mam mape przed oczami
cholera fatycznie ;)
musiałabym znac termin i godzine żeby zobaczyć czy dam rade ewentualnie

Wiem że w następnym tygodniu mają być w poradni wcześniaków w Lubinie
Ale szczegółów nie znam
Jak można prosić o pomoc to odezwę się na PW w najbliższym czasie

Padthai
05-01-2010, 00:25
na szybko moge polecic do poczytania to co jest na ekodzieciaku

http://ekodzieciak.pl/Wczesniak-tez-mozna-nosic,098
http://ekodzieciak.pl/IMG/pdf/KMC_20English.pdf

JKG
10-01-2010, 15:43
Jeśli tylko uda się wykopać samochód jadę do Skrzacika z piękną, mięciutką chustą w prezencie ;)
Spróbujemy pierwszych wiązań i dowiem się wszystkiego o malcu :)
Oj już się nie mogę doczekać

malabru
10-01-2010, 16:07
To powodzenia życzę! :)

Biedronka
10-01-2010, 16:08
jedz i zdaj relacje koniecznie :)

JKG
10-01-2010, 16:20
Wszystko skrupulatnie wypytam mamcie maluszka :applause:
A gorące fluidy bardzo się przydadzą :)

JKG
10-01-2010, 22:57
Dziękuje za dobre fluidy ;)
Skrzat zachustowany... tak zadowolonego maluszka dawno nie widziałam ;)
Zamotałam go pierw na sobie, zero protestu, marudzenia. skrzat wtulił się, uśmiechnął od ucha do ucha i zasnął słodziutko w 2 sekundy ;)
Mama też zawiązała się z malcem i oboje zachwyceni. Teraz muszą nabrać wprawy w dociąganiu ;>
We wtorek będą u lekarza od wcześniaków... Dowiemy się więcej o zaleceniach i ogólnym stanie Skrzata
Biedronka jeśli będą szczególne zalecenia uśmiechnę się o pomoc w motaniu.

malabru
10-01-2010, 23:41
A jaką chustę motałyście? Elastyka czy tkaną?

JKG
11-01-2010, 17:49
A jaką chustę motałyście? Elastyka czy tkaną?

Tkana Chimparoo 4,5 m ;)

Mayka1981
11-01-2010, 21:16
no to gratulacje!

grono chuściochów się powiększa :thumbs up:

Linda
11-01-2010, 21:56
Gratulacje, brawa dla tej pani!:applause:
Moj bratanek urodzil sie tez w 34 tygodiu i pomagalam bratowej motac maluszka, gdy ten mial dwa tygodnie (36tydzien). Ewa nosila Leonka w Nino Havanie, cudnej i mieciutkiej chuscie:)

dagna
25-01-2010, 22:41
Jestem ciocią maluszka urodzonego w 37 tygodniu. Dzisiaj był u nich rehabilitant, bo Jasiu ma przykurcz szyjki. Ja oczywiście namawiam siostrę do chustowania i podesłałam jej już wstawione w tym wątku artykuły. Rehabilitant przyjdzie za miesiąc, zobaczyć postępy, więc wtedy siostra z nim o chustowaniu porozmawia.
Ja mam tylko chustę tkaną Nati i myślałam o pożyczeniu elastyka, żeby najpierw od tego zaczęli. Może zabiorę ich na jakieś spotkanie KK (dla mnie to też będzie pierwszy raz ;) ).