PDA

Zobacz pełną wersję : wiek dziecka a ulubione wiazanie/ nosidlo/ dlugosc chusty



nitka
25-04-2008, 16:28
Czesc,

Postanowilam przeprowadzic krotka "ankiete" - napiszcie prosze wiek swojego dziecka (dzieci) i jak nosicie najczesciej. Moze byc kilka odpowiedzi :)

Jestem chustonowka i oczywiscie jak wiele z Was dostalam bzika na punkcie chust. Podoba mi sie bardzo kilka i docelowo pewnie bede chciala je wszystkie kupic, ale zastanawia mnie czy warto z zakupem niektorych poczekac az dziecko podrosnie i wtedy kupic krotsze. Czy potrzebne mi beda np. 3 chusty dlugie, czy lepiej kupic 2 dlugie i np. jedna krotsza pozniej, ktora wygodniejsza bedzie jak dziecko podrosnie?

Stad tez moje pytanie - czy przy wiekszych dzieciach wciaz uzywacie wiazan na dlugich chustach (np. kieszonka), czy czesciej np. przerzucacie sie na "plecaczki", noszenie na biodrze, MT, itp.

Chetnie poczytam Wasze opinie.

Pozdrawiam.

mart
25-04-2008, 20:06
ulubione: kieszonka, plecak jordana i plecak z krzyżem
2x - raczej tylko na dojście do i z samochodu i na krótko po domu.
też myślałam, że mi będzie potrzebna krótka chusta ale na razie zupełnie nie widzę takiej potrzeby.
na biodrze wolę kółkową.
prostego plecaka nie lubię - mam od takich zadań podaegi.
w planach jeszcze nosidełko ergonomiczne.

mam:
3 chusty długie - paski storcza, żakarda i indio didka.
podaegi
kółkową samoróbkę

alawuwu
25-04-2008, 20:41
Wiek dziecka: 9 miesięcy
ulubione wiązania: na długi dystans kieszonka, na krótki bardzo rzadko podwójny X, często prosty plecaczek, ćwiczę plecaczek jordana, ale za chiny nie idzie :(
często noszęÂ*na biodrze w pouchu
Gdybym mogła sobie bez ograniczeń finansowych wybrać chusty na teraz to byłaby to przynajmniej jedna długa 4,6 , jedna krótka 2,7-3,7 , jedna kółkowa. Te trzy rodzaje chust byłyby super, jeśli więcej pieniążkow by było to oczywiście z każdego rodzaju po kilku kolorach :D
a mam: długiego Storcha, poucha i Mei Tai

Beotia
25-04-2008, 21:12
Dziecko 4 miesiące, noszone odkąd miało miesiąc i troszkę.
Wiązanie dominujące: oczywiście kieszonka :). Próbowałam 2x, ale jakoś nam nie leży...

Mam na razie 2 długie strochy: pasiaka i leo, oba po 4,6m.
W przyszłości chciałabym jeszcze kółkową.

olgap
25-04-2008, 21:17
Może zadam głupie pytanie, ale jak wygląda plecaczek jordana?

scharon
25-04-2008, 21:25
Ja posiadam didka (4,2) katje, poucha, samorobke 3,7 (Filip dostal na roczek od zaprzyjaznionej mamy chustowej :D )
Najczesciej nosze w 2X,prosty plecak z wiazaniem tybetanskim,na biodrze w wiazance i pouchu.
Wiek skonczony roczek :D

alawuwu
25-04-2008, 21:32
plecak jordana:
http://pl.youtube.com/watch?v=Affg6Wh2BYw

olgap
25-04-2008, 21:44
plecak jordana:
http://pl.youtube.com/watch?v=Affg6Wh2BYw
A jak ten to znam, nie wiedziałam tylko że sie tak nazywa :D

Hermia
25-04-2008, 21:58
Luc noszony od 6 miesiąca życia, zazwyczaj w podwójnym X, prosty plecak na małe dystanse, na dłuższe plecak z krzyżem. Nadal często używamy X, bo Luc lubi, kieszonka jakoś nigdy mi nie leżała. Może za późno zaczeliśmy chustowanie.
Od czasu do czasu używam poda lub MT.
Mam: standartowe długości chust i lane 4,40, MT i poda.

niezapominajka
25-04-2008, 22:24
Franek 8 i pół mca klocek
ulubione wiązanie kieszonka ale zrobił się klocek i obecnie nosimy na plecach faworyt to nosidła ergonomiczne
mamy 4 chusty 4.6 leo annę żakarda jonasa i indio z konopią nosidło ergonomiczne w planach kółkowa

Jasnie Pani :)
25-04-2008, 22:35
Luska ma prawie 11 miesiecy (11 kg). Chustowana od 2 miesiaca zycia.

Na poczatku glownie kieszonka i wtedy mialam same dlugie chusty. Jak skonczyla pol roku i zaczelam uzywac MT, pomyslalam, ze przyda mi sie krotka na plecaczki, ale nie polubilysmy sie z prostym, wiec krotkie poszly w swiat.
Uwielbiamy plecak z krzyzem, w zwiazku z tym na stanie obecnie mamy Inke 5,2 metra, didka Tilla 4,6 metra, samorobke ok 4,5 metra, MT i poucha do przenoszenia po domu (Boszzzz :shock: :shock: gdzie sie moje chusty podzialy :shock: :?: :!: :lol: )

Jeszcze czasem wiazemy 2x na krotkie dystanse, ale kieszonka juz odpadla droga eliminacji :wink:

Linda
25-04-2008, 22:50
Orlando nosze od urodzenia, najpierw w chustach, odkad skonczyl 9 miesiecy nosze go glownie w Mt i nosidlach ergonomicznym. W chustach juz bardzo malo, Orlinek ma prawie 13 miesiecy :)

petisu
25-04-2008, 22:52
Luska-2 lata, kangur, kangur na biodrze, plecaczek z chestbeltem.
Chusty 3,6 i 4,2, kółkowa, pouch.

Używam raczej tylko wiązanek.

Kaja
25-04-2008, 23:29
Staś coraz bliżej 3 miesiąca.
Naj naj naj - kieszonka :D
Jak był malutki (bo teraz to kawał chłopa!) zdarzyło się nam nosić w kołysce na jedno ramię.
Mam chustę 4,2 m

kajkasz1
26-04-2008, 00:18
Kubolec od 6 tygodnia do 8 miesiąca w kołysce, bo mieliśmy Lulu.
Potem kieszonka przez długi czas.
A jak opanowałam kangura to z przodu króluje.
Teraz Kuba ma 2 lata i od jakichś 5 miesięcy wolę prosty plecaczek w różnych wariantach.

Agmani
26-04-2008, 00:28
dziecko niespelna 3 miesiace:
- chusta 4,1 czy jakos podobnie: kieszonka, 2x (przy czym to nie zawsze lubi, podczas gdy przy corce bylo to wlasciwie jedyne wiazanie)
-chusta 3,6: 1x i kangurek
-kolkowa brzuch do brzuszka

dziecko 20 miesiecy
- nosidlo (Babylonia Backpack)
-sporadycznie kolkowa na plecach
Nie ma sensu wiazac chusty, bo nie wlezie, a jesli juz to na 5 sekund.

zulam
26-04-2008, 00:33
Luska-2 lata, kangur, kangur na biodrze, plecaczek z chestbeltem.
Chusty 3,6 i 4,2, kółkowa, pouch.

Używam raczej tylko wiązanek.
Petisu jaki masz na mysli mówiąc kangur na biodrze?

U nas: Ignac od urodzenia-kieszonka rulez, 2x do samochodu, czasem coś na biodrze. Teraz plecaczki wszelakiej maści i kangurek z przodu jak mały był chory.
Zuzanka noszona w wiązanych od urodzenia Ignia (kiedyś w bebelulu-twarda byłam, a co! jako kółkowa od biedy ujdzie), czyli od jej 1.5 roku, im dalej tym częściej, teraz wyłącznie w plecaczkach-różnych, zależy od sytuacji, ale takich co by mi lżej było. Za chestbeltem nie przepadam lecz czasem trzeba.
Mam standardowego hoppa antigua, storcha leo rouge 4.2, MT od Anntenki, i tą nieszczęsną bebelulu (teraz pożyczyłam bo zaśmiecała szafę 8))).
Planuję zakup jeszcze jakiejś wiązanki-krótszej, i kółkowej z prawdziwego zdarzenia.

Beotia
26-04-2008, 06:29
kieszonka jakoś nigdy mi nie leżała. Może za późno zaczeliśmy chustowanie.

Nie mam jeszcze doświadczeń z większymi niemowlakami, ale kieszonka wydaje mi się wiązaniem idealnym właśnie dla najmniejszego malutka, który jeszcze nie trzyma samodzielnie główki i nie interesuje się za bardzo otoczeniem, a woli spać wtulony w mamę w czasie noszenia.

Lovrita Bornita Rokita
26-04-2008, 21:53
Prosty plecaczek z krotkiej (2,7) i mei tai

Anna Nogajska
26-04-2008, 22:04
noszę alexa odkąd skonczył 3 tygodnie. próbowałam 2x, bo zachecił mnie opis producenta, że to najprostsze wiązanie. szybko jednak przeszłam na kieszonkę, bo wydawała mi się (i bardzo słusznie!) dużo odpowiedniejszym wiązaniem dla niemowlaka. jesli będę miała drugie dziecko, to na pewno będę je też nosiła w kangurku, bo to wspaniałe wiązanie, wymaga nieco ćwiczeń, ale warto.

od 4 miesiąca życia dużo w plecaczku. obecnie w wieku 10 miesięcy plecaczek i nosidła ergonomiczne. nosidła sprawdzają mi się świetnie kiedy przemieszaczmy się samochodem i kilkakrotnie w ciągu dnia muszę malego wrzucić na plecy: motanie plecaczka z długiej chusty na ulicy jakoś mi nie leży.

sporadycznie mei tai i podaegi.

ilość posiadanych chust pominę milczeniem....

baba-iga
26-04-2008, 23:00
igusek wkrótce skończy 3 miesiące - nosimy się w kieszonce.
mamy wiązaną chustę lilibulle 4,5m, czekamy na Indio 4,2.

kasia_b
27-04-2008, 00:35
Marysia - za niedługo skończy 5 miesięcy
w domu - kangurek z 3,60
spacery - kieszonka z długiej 4,60
okazjonalnie: 2x z długiej, a z krótkiej: 1x, wiązania na biodrze i prosty plecaczek (uczymy się powoli :))
na stanie : 2 długie i 2 krótkie (jedna w drodze ;))
krótkiej chusty uzywam nawet bardziej intensywnie niż długiej - w domu wiąze codziennie (czasem pare razy dziennie), spacery w chuście tylko 2-3 razy w tygodniu.
--
pozdrawiam
kasia
3 mrówki ('99, '01, grudzień '07)

polah
27-04-2008, 12:20
Wojtuś ma trochę ponad 3 miesiące, chustowany jest odkąd skończył 3 tygodnie (wcześniej nie miałam odwagi) :) . Ulubione wiązanie: kieszonka, czasami 2X, teraz z determinacją ćwiczymy kagurka, coraz lepiej nam idzie. Mam dwie chusty wiązane długie i czekam na kółkową, która jutro ma do nas wystartować :). Aha, w szafie leży mei hip Ellaroo, który dostaliśmy w prezecie (jakiś taki dziwny wynalazek, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby) i czeka, aż Wojtuś sam będzie siedział :)

petisu
27-04-2008, 13:43
zulam-nie wiem czy to "oficjalne" wiązanie. :) Wiążę identycznie jak kangura tylko na boku i jedna poła idzie za ręką po plecach, a potem przez ramię, a druga normalnie. :) Powinnam zdjęcia zrobic. :D

alhana
27-04-2008, 18:19
wiazanie 2X lub na biodrze
chusta: 4,6 Stochewiege

ulinha
27-04-2008, 18:21
Bebesita ma 4 i pol miesiaca i jak do teraz najwygodniej nam sie chustuje w kieszonce;-) Podwojnego X zakladam na krotkie dystanse, ale mam caly czas wrazenie, ze mala za bardzo mi w tym zjezdza...

april
27-04-2008, 20:20
Marcelinę (niecałe 3 miesiace) nosze w kieszonce, baaardzo rzadko w 2X
Barka(niecałe dwa lata) póki co do chusty przekonuję, czasem noszę na biodrze, kilka razy w plecaczku. Cięzko mu zrezygnować z wolności ale jak nóżki bolą to i chusta się nada :lol:
Mam Nati Safari i czekam z utęsknieniem na zakupioną Inkę :)

pinaska
27-04-2008, 22:12
. jesli będę miała drugie dziecko, to na pewno będę je też nosiła w kangurku, bo to wspaniałe wiązanie, wymaga nieco ćwiczeń, ale warto.

Tak, my musimy jeszcze tego kangurka poćwiczyć, bo jest moim zdaniem lepszy od kieszonki - nie trzeba się owijać materiałem.

Krzyś (teraz 8 mies.) od 6 dnia życia noszony w kołysce w chusta.pl, teraz na pionowo w tejże na biodrze. Moim zdaniem świetna na początek przygody z chustami i dla tych co nie chcą pionizować za wcześnie.
Wypróbowane także Lulu i da się :D. Jak był mały (2,5 - 3 mies.) to chętnie zasypiał w Lulu i bez noszenia.

W wiązance standard noszony w kieszonce i w 2X - przemienne mody były, teraz głównie w prostym plecaku.

No i kółkowa len od Oppamamy - o niebo lepsza od wszystkich bawełnianych, które się nam ślizgają niezmiernie i trzeba dociągać. Na krótkie wypady z i do auta.

Mamy Paprykę i Indio 4,6, kieszonkę, oliwkę kółkową, czekam na MT i jeszcze mam nosidło zakupione w lumku za całe 9 PLN do okiełznania.
Wglądam tych nowych didków od petisu i może się skuszę na kolejną wiązankę :D ( a raczej męża skuszę hihi)

martyna
28-04-2008, 18:04
Julek 6,5 miesiąca noszony w kieszonce i 2x (najczęściej jednak w kieszonce) w pięknym didymosie indio :lol:
Do opanowania: wiązanie na plecach.
Do kupienia: MT :lol:

melkaj
30-04-2008, 09:00
Ja od pierwszego razu - gdy Kaja miała ok. dwa miesiące - nosiłam ją we florencji w 2x, czasami na biodrze ale to raczej chwilami po domu bo za dużo mi się plątało między nogami :D albo wokół bioder. Obecnie - od kiedy Kaja skończyła 8 miesięcy - obecnie ma 11 - noszę ją w MT - super sprawa. Noszę ja tylko i wyłącznie z przodu - uwielbiam gdy mam ją tak blisko do całowania i mówienia do niej no i ona oczywiście to uwielbia :D

gmmazur
03-05-2008, 21:50
Tosia - 2 miesiace. Najczęściej nosimy sie w kieszonce i 2X. Próbuje kangurka. ale jakoś płaczliwie nam to idzie.
Mam Hoppa 4,7, planuje Mt jak usiądzie

Mag
06-05-2008, 14:17
Marysia-6,5 miesiąca
leoś 4,1
MT Vegi
kółkowa kangoogoo
kółkowa anna storch idzie
pouch samoróbka
wiązania preferowane:
kieszonka (odmieniło mi się z 2X), na biodrze w kółkowej i pouchu,
z przodu w MT
ćwiczymy plecaczek (o matko, koszmarnie nam wychodzi, psyche mi siada,że ona jest z tyłu), mąż ćwiczy też psychicznie MT na plecach, lepiej mu wychodzi niż mi :D
w planach krótka na kangura po domu i plecaczek prosty, jak opanuję strach.

tolka
08-05-2008, 21:16
Sara 17 m-cy [chyba muszę sobie czwarte dziecko sprawić, bo mi młoda wyrasta], plecaczek, a wieczorem lubimy przed snem potulić się w kieszonce [jak to opowiadam wzbudzam zgrozę wśród znajomych mam].
Używam długich wiązanych.
Mam też MT, ale sporadycznie po nie sięgam.

Ruda
08-05-2008, 21:59
Do roku - koala lub MT na brzuchu, po roku - prosty plecaczek lub MT na plecach :)

nitka
08-05-2008, 22:11
dziekuje wszystkim za odpowiedzi ;)

na razie wiec bede sie bawic dlugimi chustami, a potem najwyzej bede sie zastanawiac nad krotka.

Chust przeciez nigdy za malo ;)

Pozdrowka wszystkim.

zielanka
12-05-2008, 11:54
Hania ma teraz 3,5 mis, jest noszona od 2 mies. Chusta 4,6 m Nati Toscania, wiązanie glownie kieszonka. 2X niezbyt mi wychodzi, może jak się nauczę na warsztatach za tydzień, to będę nosić i tak....

sunny102
12-05-2008, 15:25
Jaś ma 6,5 miesiąca, noszony od 4 miesiąca w nati, teraz od miesiąca jedynie leo natur:)my nosimy się głównie w 2x, zaliczamy tak dwa spacery dziennie, w trakcie których Jasio słodko śpi - wózek został stanowczo odrzucony. A gdy zwiedzamy świat, to głownie wiązanie na biodrze. Zdziwiłam się trochę, że większość preferuje kieszonkę, mi durzo łatwiej zamotać się w 2x. W planach mamy jeszcze plecaczki, ale narazie dobrze mi z małym z przodu - uwielbiamy się tulić:)

Kasia
12-05-2008, 16:28
Z doświadczeń, które mamy wynika, że najczęsciej na początku rodzice decydują się na długą chustę (noworodek), a po kilku miesiącach nabywają krótką (wiązaną, kółkową). Gdy noworodek podrośnie, a rodzicom udzieli się szał zakupowy, zaczynają eksperymenty z ergonomicznymi i azjatyckimi.
Prędzej czy później pada pytanie, czy krótka (wiązana, kółkowa, pouch) jest potrzebna - dobrze wiedzieć, że jest to fajna opcja. Tyle że zanim rodzic popędzi do sklepu, pokazuję mu, jak wykorzystać kawałki materiału, które ma w domu :)

Rodzice, z którymi się stykamy najczęściej używają:
Noworodki:
-podwójnego X i kieszonki
- kołyski przy noworodku, szczególnie jeśli zaczynali z kółkową
A po przeszkoleniu przesiadają się na biodro. Na kangura decyduje sie ułamek procenta populacji.

Żywczyki kilkumiesięczne:
-podwójny X
- cała gama siodełek
- plecaczki (tu rózne wersje w zależności od preferencji)

Chodzące:
- nadal to, co powyżej plus nosidła azjatyckie/ergonomiczne.

Nasze własne dziecko noszone od samego początku:
- wiązanie podwójny X (lepiej się sprawdzał niż kieszonka)
- plecaki polubił, gdy usiadł
- do ergonomicznych/azjatyckich się przesiadł w okolicach drugich urodzin
- nadal jest noszony, gdy zajdzie taka potrzeba (wiązanka, tradycyjny podaegi- to ja, ergo lub bondolino - Marcin)

-----------------------------------------------------------------------------------
Kasia z Chustomanii