PDA

Zobacz pełną wersję : jak dbać o chustę wiązaną (pranie, prasowanie etc.)? - tematy połączone



mart
01-11-2007, 21:55
Dziś uprałam moją pierwszą wyczekaną wiązaną chustę - storch'a ulli.

Napiszcie proszę jak prać, w czym, jak często, czego nie robić, czy prasować - żeby chusta zachowała kolory, żeby nie zmieniła rozmiaru i służyła jak najdłużej.

Na razie do prania nie użyłam proszku tylko orzechów (pomysł zaczerpnięty od forumowiczek z wegedzieciaka) - podobno mniej blakną kolory, za to nie dopierają się plamy(to już sprawdziłam na praniu ubranek Magduśki :D )

DonKaczka
01-11-2007, 22:05
a mi orzeszki dopieraja porównywalnie z proszkiem, tyle ze dosypuje zmiekczacza i wybielacza eko

warto prasowac zgiecia brzegow, jesli po praniu dalej widac ze sie chusta marszczyla, bo bedzie ci sie w tych samych miejscach lamac tkanina i wytrze sie kolor - widac na uzywanych chustach kto jak dbal ;)

hanti
01-11-2007, 22:09
ile osób tyle sposobów ;)

ja piorę w płynie do kolorów i prasuję :)

Linda
01-11-2007, 22:11
Ja piore w plynie do prania dzieciecych rzeczy (nigdy nie piore w proszku do prania), potem przez 15 minut do suszarki bebnowej na lagodnym suszeniu, potem rozwieszam, na koncu pracuje :)

Jazzoo
01-11-2007, 22:20
Ja piore, wieszam i prasuje a na koniec plote z nich warkocze.
O tak:

Uwaga: Nie moje chusty! :lol:

http://www.df.lth.se/~thanisa/aff/sjalar/forvaring/Img_5703.jpg

Instrukcja:

http://www.youtube.com/watch?v=aXdxJ17vgWc

mart
01-11-2007, 22:52
A jak często pierzecie?

DonKaczka - szukałam kiedyś w sieci eko-wybielaczy ale nie mogłam znaleźć - napisz pls czego używasz. Zmiękczacz mam namierzony (co prawda w instrukcji sorch'a jest żeby nie używać "fabric softener" ale zakładam że chodzi o płyny do płukania)

I czy z Waszego doświadczenia chusty farbują (storch)??? Bo sama chusta to trochę za mały wsad do pralki a nie wiem z czym ją mogę wrzucać.

hanti
01-11-2007, 23:00
moja ulli nie farbuje, ale i tak nie mam problemu bo moje laski w różach chodzą także zawsze wsad pełen :)
piorę po 2-3 dniach(kiedy się nie spocimy), latem po każdym użyciu

Jasnie Pani :)
01-11-2007, 23:01
Ja piore, wieszam i prasuje a na koniec plote z nich warkocze.

a po co te warkocze????

Jazzoo
01-11-2007, 23:15
Ja piore, wieszam i prasuje a na koniec plote z nich warkocze.

a po co te warkocze????

Zeby chusta sie zrobila bardziej miekka, zeby fajnie wygladal ten dlugi kawal "szmaty" i latwiej sie ta chusta nie uzywana obslugiwac np. przy wkladaniu do torby, pod wozek itd.

Oczywiscie mozna ja tez ladnie zwozyc w kostke. :wink:

DonKaczka
01-11-2007, 23:17
heh do wybielania jest po prostu soda oczyszczona
taka:
http://tinylink.pl/jtsh
i zmiekczacz wody taki:
http://tinylink.pl/nspt

chusty raczej nie farbuja, przynajmniej moje

ulli gratuluje, pieeekna jest

Jasnie Pani :)
01-11-2007, 23:22
Oczywiscie mozna ja tez ladnie zwozyc w kostke. :wink:
ja w kostke skladalam, ale teraz se warkoczyka zaplote :lol: :lol: znowu moj powie, ze mi bije :lol:

Jazzoo
01-11-2007, 23:30
Oczywiscie mozna ja tez ladnie zwozyc w kostke. :wink:
ja w kostke skladalam, ale teraz se warkoczyka zaplote :lol: :lol: znowu moj powie, ze mi bije :lol:

:lool:

mart
02-11-2007, 09:48
ulli gratuluje, pieeekna jest

dzięki, dzięki :lool: dziś pierwsze próby.
czuje że bez dodatkowych instruktarzy w najbliższy czwartek się nie obędzie:)

serafinka
02-11-2007, 14:08
ja też teraz moje chuscie w warkocze !!!! mojego męza to już nic nie zdziwi

hanti
02-11-2007, 14:11
a ja lubię mieć chusty równiutko w stosik ułożone :)

Jasnie Pani :)
02-11-2007, 14:40
hehehe, ja sobie warkoczyk na didku plote, a maz do mnie: "CO TY ROBISZ!!!!! ZNISZCZYSZ 80 FUNTOW!!!!" :lool: :lool:

McBaby
02-11-2007, 17:36
Ja piorę w mieszance :)
Trochę Persil Sensitive mleczko do prania i trochę perły do kolorów. Niska temperatura, wieszam i prasuje :)

visenna2
02-11-2007, 17:55
Do niedawna prałam w Jelpie, ostatnio w mleczku Lovela. Rozwieszam do suszenia. Nie prasuję, brrr, nie cierpię prasowania :)
Przechowuję złożone w nierówną kosteczkę :)

DonKaczka
02-11-2007, 18:01
Przechowuję złożone w nierówną kosteczkę :)

nic szacunku dla chust nie masz Ewa :lol:

visenna2
02-11-2007, 18:12
To fakt :)

Kasia
06-11-2007, 23:53
Chusty traktuje sie zaleznie od metki - patrzac na temp prania i dopuszczalne zabiegi (wazne szczegolnie przy chustach z domieszkami np. welny).

Zazwyczaj moza je prac w 40 stopniach, niektore w wyzszych temperaturach (nawet do 90 st). Jedne nie maja nic przeciw suszarkom bebnowym, inne wrecz przeciwnie. A i tak najwazniejsza rzecza jest..woda ;) najbardziej miekka chuste swiata potrafi zalatwic twarda woda. Staly fragment warsztatow dla zaawansowanych: macanie. Przychodza ludzie z najrozniejszymi chustami, porownuja swoje zdobycze, zagladaja do moich zbiorow i juz wiadomo, kto ma jaka wode, kto ma suszarke (zmiekcza), kto prasuje (zmiekcza), kto dodaje plynu do plukania (zmiekcza - przy alergikach plukanie nastawia sie na dwa razy).

Chusty piore zazwyczaj hurtem, jesli jestem w domu, to susze w suszarce. Nigdy na kaloryferze - tak chwilowo "zabilam" jedno indio. Prasuje rzadko, chyba ze do zdjec ;) skladam w miare porzadna kostke, ale bez przesady. Nie splatam, bo masa czasu schodzi na rozplatywanie, poza tym niektorym chustom to nie sluzy - wszystkie sie gniota, ale niektore same sie juz nie rozprostowywuja.

A i tak chusty wieloletnie sa zazwyczaj bardziej miekkie od nowek.

mart
07-11-2007, 10:04
Wczoraj zaplotłam warkocza na ulli, małżonek spojrzał i z miną znawcy: "o, skrót na linie robisz..." ... odezwał się w nim dawno nie praktykowany żeglarz :D
Kasia, ten tzw "skrót na linie" rozplątuje się jednym pociągnięciem i trwa to sekundę. Taka jest idea tego węzła na jachtach 8)) A chusta wisi sobie na klamce i nie zajmuje miejsca.

Kasia
07-11-2007, 10:33
Ja wiem, to jest dokladnie jak z wezlem plaskim - gdyby nie rozwiazywal sie latwo, to by sobie nikt nie zaprzatal nim glowy :lol:

ale mimo wszystko IMO jest roznica w latwosci pociagania za koniec linki zeglarskiej a sporego kawala szmaty, ktory stawia opor. Dlatego - nie splatam :)

gdybym nagle zapadla na nadmiar wolnej przestrzeni, to bym sobie postawila szafe z wieszakiem do spodni - na poszczegolnych pretach zwisalyby sobie wszytskie chusty swiata :)

mart
07-11-2007, 16:04
Oj, na nadmiar przestrzeni też bym z chęcią zapadła... :D
na razie mój stosik chustowy jest super-malutki więc i problem z przechowywaniem niewielki.
zobaczymy co będzie później... 8))
a pomysł z wieszakami brzmi nieźle.

Ruda
08-11-2007, 13:35
no ja piore normalnie tak do 60 stopni, dodaje plynu zmiekczajacego i po wyschnieciu skladam w kosteczke i tak czeka kolo lozeczka hani na uzycie:) jakos prasowac mi sie nie chce, zreszta nie widze sensu, bo po jednym uzyciu i tak juz efektu prasowania brak :)

DonKaczka
08-11-2007, 14:37
Ja bym radzila rozprasowywac brzegi chusty, bo bedzie sie ona zginala w tych samych miejscach i wycierala w tychze
widze to na chustach, ktore kupuje na ebayu, zdarza mi sie odeslac, bo tak sa brzegi wytarte

Ruda
08-11-2007, 15:46
Ja bym radzila rozprasowywac brzegi chusty, bo bedzie sie ona zginala w tych samych miejscach i wycierala w tychze
widze to na chustach, ktore kupuje na ebayu, zdarza mi sie odeslac, bo tak sa brzegi wytarte


to w takim razie wlacze prasowanie chust do swojego harmonogramu dnia:))) wolalabym, zeby w niej jeszcze moje wnuki byly noszone hihi :)

Kasia
09-11-2007, 23:05
Ja bym radzila rozprasowywac brzegi chusty, bo bedzie sie ona zginala w tych samych miejscach i wycierala w tychze
widze to na chustach, ktore kupuje na ebayu, zdarza mi sie odeslac, bo tak sa brzegi wytarte

Nie zauwazylam takiego wycierania - a mam chusty najrozniejszych producentow i z najrozniejszych zrodel. Chyba ze przywiazuje zbyt mala wage do szczegolow ;) jak to wycieranie wyglada? jest jasniejsze czy jak?
a moze to od prania na przyklad byc?

bosszzzz...tyle metrow prasowac za kazdym razem? nawet same krawedzie to masa czasu...

Jasnie Pani :)
09-11-2007, 23:08
bosszzzz...tyle metrow prasowac za kazdym razem? nawet same krawedzie to masa czasu...
noooo, ja nie prasuje nawet ciuchow Luski a co dopiero chusty... nie chce mi sie :lol: :lol:

mart
10-11-2007, 00:42
Przed chwilą uprasowałam moją ulli - 6 minutek i po krzyku.
Wg mnie warto - chusta się robi taka ... elegancka (na chwilkę, co prawda - rano na spacer :D ) i zdaje się, ze od prasowania też nieco mięknie

anifloda
10-11-2007, 14:07
Mi najbliżej do Visenny. Piorę (a raczej mąż pierze :) ) w proszku, bez płynu zmiękczającego płuczę dwa razy, rozwieszam porządnie i składam. Prasowałam na początku, ale starczało na jeden raz, a potem i tak się gniotła, a jestem o wiele za leniwa, żeby prasować przed każdym użyciem. Przechowuję złożone w kostkę na półce. Dwa razy zaplotłam, ale zdecydowanie mi się to nie sprawdziło - chusty wygniotły się jak nigdy i wcale nie zmiękły. Dodam, że zużyte chusty dużo mniej się gniotą niż nówki :)

mart
20-12-2007, 22:17
Przeżyłam dziś absolutną porażkę jeśli chodzi o łamanie mojej chusty (storch ulli) :?

Uprałam nie tak jak zwykle w orzechach + zmiękczacz sonnetu ale w proszku jelp + zmiękczacz razem z ubrankami Magdy.
Razem z Ulli prałam Leo przechodniego, już nieźle podłamanego.

I co? Ulli po wysuszeniu i uprasowaniu normalnie stanęła dęba.
Mogłam ją prawie postawić na sztorc.
O dzisiejszym wiązaniu i dociąganiu pragnę zapomnieć jak najszybciej - czułam się jak w średniowiecznej zbroi... :shock:

A Leo jak był miękki tak jest nadal.

Następnym razem orzechy... 8))

Mama_Tosi
21-12-2007, 01:16
A ja piorę w Jelpie, zmiękczaczy w ogóle nie używam bo dziecię ma na nie alergię, jak mi się zdarzy lepszy dzień to pobieżnie chustę przeprasuję, składam w kostkę bo po warkoczach niezbyt estetycznie wyglądała.
Na zmiękczenie mam taki sposób że rozkładam chustę na łóżku i w ciągu dnia kładę na niej Tosię, sama się na niej kładę, siadam itp :) Chusta jest miękka i wyprasowana :D

aggie
21-12-2007, 13:25
a ja hoppa wlasnie grzejnikiem zlamalam ale takim parzacym i na krotko i jak podsychal to od razu mokra strona do grzejnika
a potem zelazko
tylko musi byc rowniutko rozlozony na grzejniku

prasowac trzeba chociaz prasowanie elli to koszmar ale warta jest tego :)

2 prasowania i jest miekka

agaM
20-08-2008, 13:39
niedługo przyjdzie do mnie nowa INKA. Przede mną jej łamanie ;) mam nadzieję, że dam radę.

grimma
20-08-2008, 13:48
http://chuscianyzakatek.blogspot.com/20 ... chust.html (http://chuscianyzakatek.blogspot.com/2007/12/o-amaniu-chust.html)
http://chuscianyzakatek.blogspot.com/20 ... chust.html (http://chuscianyzakatek.blogspot.com/2007/12/zaplatanie-chust.html)

ja piore w plynie bebi bo mam alergika

hanti
20-08-2008, 14:05
piorę w płynie do prania, zawsze prasuję żeby w miejscu gdzie najczęściej chusta się zagina nie robiły się brzydkie przebarwienia i zawsze składam (i to moje prawdziwe zboczenie, chusta nie ma prawa leżeć gdzieś zgnieciona, ale to z czystej miłości :hide:

Genowefa
20-08-2008, 14:31
piorę w orzechach i z sodą oczyszczoną, przeciągam przez górną krawędź drzwi, suszę na powietrzu, prasuję z parą :lol: 8))

Budzik
20-08-2008, 14:36
niedługo przyjdzie do mnie nowa INKA. Przede mną jej łamanie ;) mam nadzieję, że dam radę.
Nie przejmuj sie tak tym łamaniem, to nie jest jakiś specjalny proces, chusta łamie się sama podczas noszenia. Można jej trochę pomóc: http://chuscianyzakatek.blogspot.com/20 ... chust.html (http://chuscianyzakatek.blogspot.com/2007/12/o-amaniu-chust.html)
http://chuscianyzakatek.blogspot.com/20 ... chust.html (http://chuscianyzakatek.blogspot.com/2007/12/zaplatanie-chust.html)

Ja chustę piorę z innymi rzeczami malucha, normalnie w pralce, w 40st., w Loveli, bez płynu do zmiękczania. Nie prasuję, bo i tak się gniecie, ale po powieszeniu starannie ją prostuję na mokro.

Monetete, co to znaczy??

przeciągam przez górną krawędź drzwi,

Genowefa
20-08-2008, 17:16
:) po praniu- jak jest mokra i pognieciona, to przeciągam przez górną krawędź drzwi i dopiero wtedy taką wygładzoną, prościutką wieszam do suszenia :)

mart
20-08-2008, 17:38
piorę w orzechach i z sodą oczyszczoną, przeciągam przez górną krawędź drzwi, suszę na powietrzu, prasuję z parą :lol: 8))

u mnie pielęgnacja chust się ogranicza do prania w orzechach, tegoż przeciągania po drzwiach i wiązania w warkocze. szczerze nie cierpię składać chust - nigdy mi równo i ładnie nie wychodzi!

Anna Nogajska
20-08-2008, 17:47
ja piorę w orzechach, suszę dokładnie wygładzoną. nigdy nie prasuję, bo jakoś mi motywacji nie starcza....
ale faktycznie prasowanie zmiękcza :))

Genowefa
20-08-2008, 17:54
a, mi teraz przyszło do głowy czy by mnie mój m. nie ponosił na plecach :lol: bo czytałam, że mamy często aby złamać chustę wkładają do niej starszaka i idą na długi spacer :D a że ja nie mam 'starszaka' to będę chyba musiała sama wskoczyć :D 8))
taki pomysł mnie naszedł 8)) :D

kobra
20-08-2008, 17:58
wstyd sie przyznac,ale ja moje chusty traktuje nienajlepiej. Zazwyczaj leza tak gdzie je sciagne, dopiero przy wieczornych porzadkach skladam i wieszam sobie na oparciu sofy. Piore razem z innymi rzeczami w orzechach, a prasuje jak mam czas i ochote,a ze rzadko je mam to i chusty nieczesto zelazko widza :D

martyna
20-08-2008, 18:02
piorę w płynie do prania, prasuję i ładnie składam :)

Biedronka
20-08-2008, 18:08
piore ręcznie , susze na powietrzu , prasuje z para , równiutko składam i na półeczke ....pewnie dlatego tak bo mam od niedawna cos pożądnego i niemal to czcze :roll:

Ilonsa
20-08-2008, 19:03
Ja piorę w proszku dzieciowym w 40 stopniach i prasuję. Chusta zawsze jest równiutko złożona.

april
20-08-2008, 20:07
Piorę w żelu persila razem z naszymi ubraniami w 40 stopniach, wlewam lenorek do płukania, prasuję zawsze i zawsze składam. Nie cierpię jak leży gdzieś zwinięta :x Mam półeczkę w szafie tylko na chusty i tam sobie czekają poskładane.

nitka
20-08-2008, 20:35
piore z dzieciowymi rzeczami w dzieciowym proszku, suszone w suszarce. Zawsze zlozone, nie zawsze prasowane ;)

Poleczki jeszcze nie wygospodarowalam, ale chyba bede musiala...

agrescik
20-08-2008, 20:44
Piorę w orzechach w automacie 30-40 stopni, susze na dworze rozciągniete i wygładzone na całej szerokości balkonu ( już raz spotkałam się z zapytaniem co to za dziwne zasłony susze :twisted: ), prasuje z parą i składam do osobnych materiałowych woreczków :lol:

rebelka
20-08-2008, 20:45
Piorę w lovelli z rzeczami młodego, suszę jak się uda to na dworze a jak nie to na korytarzu i zazwyczaj prasuję. Jak mnie najdzie jakaś wena to składam, ale rzadko mnie nachodzi :wink:

doominikaa
20-08-2008, 21:11
pranie w loveli, prasowanie - uwielbiam...
i mam nawet szufladę na chusty - ale jest pusta, bo chusty są po całej chałupie...

mart
20-08-2008, 22:36
tak mnie naszło - dziewczyny co mają suszarki do prania - chusty schną bardzo szybko powieszone na drzwiach - szkoda wg mnie prądu na suszenie ich w suszarce. fakt - miękną od tego ale może warto sprawę przemyśleć.

kobra
20-08-2008, 22:44
ja mam suszarke,ale susze rozwieszona w lazience, a to dlatego ze suszarka niszczy, co widze po swoich ciuchach.

moja chusta na pewno byla suszona przez pierwsza wlascicielke(kupilam ja TBW), bo kolor jest troche wyblakniety

Budzik
20-08-2008, 22:50
a, mi teraz przyszło do głowy czy by mnie mój m. nie ponosił na plecach :lol: bo czytałam, że mamy często aby złamać chustę wkładają do niej starszaka

Hmmm... w naszym przypadku, to prędzej mąż by się złamał :lol:

Juana
20-08-2008, 23:10
Piorę w proszku dzieciowym, suszę przewieszoną przez karnisz (patent małża), prasuję (bardzo lubię) przechowuję złożoną i przewieszoną na oparciu fotela przy biurku. Jest w ciągłym użyciu, więc nie chowam do szafy... No i na razie mam tylko jedną :-(

Meta
20-08-2008, 23:39
Piorę w orzeszkach albo w Loveli (zależy, co pierwsze wpadnie w rękę), zmuszam się do prasowania i składam - i od 3 dni chowam do szafy, bo mój wstrętny czarny sierściuch wymyślił sobie, że fajnie się śpi na chuście - czyszczenie trwało godzie... :?

bydzia
20-08-2008, 23:57
po 1 pytanie - pranie w orzechach?? tzn??


ja piorę w pralce na delikatnym programie 40 st. - prasuje :))

(na górnej krawędzi drzwi nie odważyłabym się przeciągnąć czystej chusty bo mogłaby się zabrudzić :oops: )

Jasnie Pani :)
21-08-2008, 00:03
bydzia orzechy piorące - http://www.twenga.pl/dir-Sprzet-biurowy ... ch-pioracy (http://www.twenga.pl/dir-Sprzet-biurowy,Srodki-czystosci,Orzech-pioracy)

ja tam sie ze szmatami nie cackam :lol: :lol: piore we wszystkim co mam pod ręką, ze wszystkim jak popadnie, rozwieszam gdzie sie da i dlatego jestem pewnie mistrzem łamania :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

yerba
21-08-2008, 00:22
piorę w jelpie (a dziś zadebiutowały orzechy), prasuję, składam i ukrywam przed kotami. Oba kochają leżec na chustach... :twisted:

lemonka
21-08-2008, 08:55
Koty wiedza co dobre :D

agaM
26-08-2008, 23:00
bardzo dziękuję za odpowiedzi

INKA dziś przyszła i jeszcze dziś trafiła do pralki, delikatne pranie na 40 stopni, płyn PERŁA do kolorów [ma chronić kolory - zobaczymy] dałam dosłownie odrobinę płynu do płukania Lenora bo lubię jego zapach
jutro jak wyschnie będzie [wrrr] prasowanko
czeka mnie trudne zadanie opanowania ponad 4m materiału. Pierwsze próby.. lepiej przemilczę.. ale nie poddam się ;) pozdrawiam

Kasia
27-08-2008, 12:58
Piore w zwyklym proszku, w Persilu razem z naszymi rzeczami. Dobrze sie dopelnia kolorowa pralke ;) jesli zalezy mi na jakies wielkiej miekkosci, a chusta na to pozwala (metka!) to idzie do suszarki. A jesli nie, to zwyczajnie, na sznur.

Nie prasuje :oops: nie mam czasu ani cierpliwosci. Jesli bardzo mi zalezy, to prosze Marcina, on jest swietnym prasowaczem w naszym domu ;)


o

yoarashi
08-01-2009, 17:08
Wiele z was kolekcjonuje stosiki, wymienia sie chustami, jest smutna, gdy cos sie chuscie stanie. Widac emocjonalne przywiazanie do chust. Zdradzcie, co robicie z chustami? Jak o nie dbacie? Ukladacie codziennie przed snem w ladna kosteczke, czy tez z braku czasu rzucacie na kanape i tam czeka na kolejny dzien? Prasujecie naboznie kazda faldke, a kazde odbarwienie przyprawia was o siwy wlos, czy tez zagniecienia nie robia na was wrazenia, a odbarwienia daja okazje do zafarbowania. Zdradzcie tez jak lamiecie chusty. Na jaki najbardziej hardcorowy pomysl lamania do tej pory wpadlyscie?

Anna Nogajska
08-01-2009, 17:38
ja muszę ze wstydem przyznać, że o swoje chusty mało do tej pory dbałam. teraz jednak gdy nie noszę i spodziewam się lada dzień malutkiej, wszystkie wyprałam i.......wyprasowałam!!! jest to akt szczególnej troski z mojej strony.

mam bardzo twardą wodę, więc chusty piorę wyłącznie w orzechach.

najgorsze co zrobiłam mojej jednej chuście to było siedzenie na niej podczas pracy...

pinaska
08-01-2009, 17:56
Ja złamanych chust nie lubię zatem ich nie łamię.
Jeden raz wzięłam wsadziłam pawie pod prześcieradło, a potem intensywne turlanki z mężem :).
Pawie zmiękły nieco, ale fasonu nie straciły.

Wszystkie chusty mam wyprane i wyprasowane, schowane w pudełka kartonowe w szafie.
Nosidła popakowane w woreczki i też w pudełku w szafie. Chusta rzadko leży niezłożona dłużej niż kilka minut.

:)

april
08-01-2009, 19:39
Ja piorę w perwollu, prasuję zawsze, jak mnie poniesie to czasem z obu stron, zawsze składam i odkładam na półkę. U mnie nie ujrzysz rozwleczonej czy rzuconej chusty. Raz że tego nie lubię a dwa-chusty to dla mnie wyrzeczenie, nie mam tyle kasy żeby co rusz kupować nowe. Nie twierdzę tu, ze te co mają to chust nie szanują, ale ja sie obchodzę z nimi jak z jajkiem. A z pożyczonymi dwa razy.

Linda
08-01-2009, 22:18
Ja nie lubie prasowac rzezczy, ale chusty skrupulatnie prasuje, aby nie bylo pozagniatane! Piore w proszkach w plynie, susze troche w suszarce (welenki i silka nie susze).

mayetschka
08-01-2009, 22:26
piorę, nie prasuję, czasem leżą rzucone, ale pod jednym warunkiem - że to moje chusty. O chusty z testów albo pożyczone dbam jak... april o swoje 8)) pinaski nie dogonię nigdy chyba, ale ogromny szacun ( :thumbs up:

yerba
08-01-2009, 22:29
piorę w orzechach lub w płynie. Osobno.
prasuję.

wełnę i silka piorę ręcznie. len czasem też.

Nie pozwalam kotom zbliżać się do chust.
Ani Kubie myć nimi podłogi... :ninja:

stokrotka.a
08-01-2009, 22:40
U mnie chusty maja swoja półkę w szafie od młodej :) Są poskładane, a nosidła na wieszakach w szafie obok...Wełny nie prasuję bo po suszeniu na rozłożonej suszarce tego nie potrzebuje :D Resztę prasuję tylko po praniu,no chyba że jest max wygnieciona to wtedy jeszcze raz, co bardzo rzadko się zdarza bo prasowania nie lubię... :twisted:
Piorę w orzechach a wełnę w ekopłynie do wełny...Nie używam zmiękczaczy bo orzechy świetnie sobie radzą :D

yena
08-01-2009, 23:47
Rany aż mi wstyd napisać, że ja o swoje nie dbam nic a nic. Wracam po spacerze, rzucam chustę gdzie popadnie, Tośka potem się na niej rozkłada, chowa pod nią, próbuje się motać, a mnie to nie przeszkadza, bo to w końcu jej chusty ;)
kółkowa zwykle wisi gdzieś pod ręką w kuchni, bo ledwo zaczynam coś robić, a Kruszyn już wyciąga rączki, bo chce widzieć co. Tych, których nie używam leża na półce w przedpokoju (nawet poskładane ;)).
A umiejscowić nosidło męża to już w ogóle cud (najczęściej zostawia w samochodzie)
Prasowałam, ale już nie będę, bo tracą włosek a piorę w ekokulkach, ale nie wełnę - poświęcam się dla niej jedynej i piorę ręcznie.

szeszunia
09-01-2009, 08:58
Ja piore recznie welny i jedwabie, i prasuje. Nie wiem po co, bo potem wieszam, albo leza sobie poskrecane. Sliczne to szmatki, ale jednak tylko szmatki. Nawet mi ostatnio poszla mala nitka w cynoberku, ale chyba sama zaciagnelam, wiec naprawilam sama igla, jako tako. Podejrzewam ze w tym indio wiecej takich nitek sie znajdzie z czasem.
Te ktorych nie uzywam sa poskladane w szafie. Bardzo jednak lubie moje szalone mille, takie radosne i przez to ze bawelniane takie odporne na wszelkiego rodzaju szalenstwa malej. Z welna i silkiem jednak jestem bardziej ostrozna, bo nie chce mi sie tak czesto prac recznie. Mille ida do pralki i juz!

Anna Nogajska
09-01-2009, 11:01
Wszystkie chusty mam wyprane i wyprasowane, schowane w pudełka kartonowe w szafie.
Nosidła popakowane w woreczki i też w pudełku w szafie. Chusta rzadko leży niezłożona dłużej niż kilka minut.:)

:szok:

szacuneczek, jestem pod wrażeniem....

hanti
09-01-2009, 11:44
chusty mają osobną szafkę do której dostępu nie mają kot ani dzieci. Wszystkie leżą równiutko poskładane, indio osobno, natki-żakardy osobno.

O wszystkie piorę w odpowiednich płynach, jedwab i wełnę ręcznie, czekając cierpliwie aż rozłożona sama wyschnie.
Prasuję wszystkie (jedwab o chłodniejszym żelazkiem) wełny nie prasuję wcale, bo jak się ją dobrze wysuszy to jest puchata a prasowanie ją "spłaszcza"

visenna2
09-01-2009, 11:46
Piorę w czymkolwiek, prasuję zawsze, bo zagniecenia się wybarwiają i chusta potem brzydko wygląda.
Staram się składać, ale tylko dlatego ze mam mało miejsca a rozmemłana chusta zajmuje sporo przestrzeni :)

09-01-2009, 12:38
chusty mają osobną szafkę (...)
O wszystkie piorę w odpowiednich płynach, jedwab i wełnę ręcznie, czekając cierpliwie aż rozłożona sama wyschnie.
Prasuję wszystkie...
...czasem prasuję TYLKO chusty, żeby się zrelaksować. bo TYLKO prasowanie chust tak na mnie działa.
nie zostawiam ich byle gdzie, bo najzwyczajniej w świecie moje szmatki bardzo, bardzo lubię.

09-01-2009, 12:42
Staram się składać, ale tylko dlatego ze mam mało miejsca a rozmemłana chusta zajmuje sporo przestrzeni :)
jakby co, poskladam. bo lubie składać twoje chusty, visenno ;)

visenna2
09-01-2009, 12:54
Staram się składać, ale tylko dlatego ze mam mało miejsca a rozmemłana chusta zajmuje sporo przestrzeni :)
jakby co, poskladam. bo lubie składać twoje chusty, visenno ;)


Pasjo droga, zapraszam :) Nie tylko na składanie chust :D

macierzanka
09-01-2009, 12:57
ja muszę ze wstydem przyznać, że o swoje chusty mało do tej pory dbałam. teraz jednak gdy nie noszę i spodziewam się lada dzień malutkiej, wszystkie wyprałam i.......wyprasowałam!!! jest to akt szczególnej troski z mojej strony.
Kotku, to znak, że niebawem urodzisz maleństwo :love: . Jakoś tak wtedy zbiera człowieka na porządkowanie wszystkiego wokół.

jana
09-01-2009, 12:59
chusty składam (bo fajnie wygladaja poskładane :wink: ) nie prasuję :hide: ale za to suszę na płasko, choć chyba zacznę prasować. A my ostatnio na bakier z chustami...
Nosidła ślicznie składam w ...kłębuszek :hide: odkładam w jedno miejsce przeznaczone dla nosideł

hanti
09-01-2009, 13:01
Staram się składać, ale tylko dlatego ze mam mało miejsca a rozmemłana chusta zajmuje sporo przestrzeni :)
jakby co, poskladam. bo lubie składać twoje chusty, visenno ;)

ja też to lubię, nie wiem co chusty w sobie mają (oj chyba wiem :wink: ) ale to relaksuje :)

kamaal
09-01-2009, 13:55
Ja też chusty zawsze składam:)
A teraz jak nie mogę nosić to czasem lubię sobie wyjąć z półki i chusty poskładać:) i przy okazji Aluńka się troszkę na nich pobawi i poprzytula.

Mag
09-01-2009, 14:22
u nas (wbrew obiegowej opinii na mój temat jako kata chust :lol: ) wszystko jest poskładane w szafce,poprasowane i nawet jeśli nie noszone-prane w odpowiednich sprzętach raz na dwa tygodnie.i wełnę i jedwab piore w pralce i wraz wyglądają idealnie, wełny nie prasuję, bo nie puchata jest wtedy.
jedyną chustą jaką skatowaliśmy (dwie dziurki i zaciągnięcia na ogonach) jest stara nati granatowa,bo kupiona była wyłącznie na huśtawkę.
okazało się,że na podciągach są dwa wystające łebki od gwoździ,które zaczepiały chustę przy kołysaniu.
na szczęście chusta kupiona była już w stanie nie za dobrym-była mocno odbarwiona,tak że ideał na huśtawkę dla szalonej 7-latki :D
jakby co mogę ją skrócić (bo to rozmiar max) i zafarbować, bo miękka ona jak flanelka.
a w ogóle to żadna moja chusta nie ma nawet jednego zaciągnięcia, bo chyba bym się rozchorowała, jakby choć milimetr niteczki z którejś wystawał,nie znoszę materiałów z wadą.
no i wracając do katowania,to raz w miesiącu biorę chustę,która najbardziej mi się wtedy podoba i jest codziennie wleczona i maltretowana przez dzieci,tulona,miziana i takie tam,albo służy jako koc dla zmarźluchów :wink:

mamaija
09-01-2009, 14:41
zawsze piorę oddzielnie w płynie dla maluszków, często są rozłozone na łóżku bo Mela uwielbia na nich fikołki robić, przykrywać się nimi etc.

yena
09-01-2009, 14:44
Powiem Wam, że jestem :omg:
Kocham swoje chusty, ale nie traktuję ich z nabożeństwem. Zresztą żadnej rzeczy tak nie traktuję. Uwielbiam też swoje książki, ale pozwalam je Tosi wyciągać z półek i przekładać kartki, choć wiem, że może mi którąś naderwać (do tej pory nigdy tego nie zrobiła). :hide:
Podziwiam jednak Wasze pięknie poskładane i poprasowane chusty - robią wrażenie :D

Ilonsa
09-01-2009, 15:29
Ja piorę każdą oddzielnie w pralce w proszku dzieciowym. Zawsze po praniu prasuję. Chusty poskładane leżą w szafie- nigdy nie walają się po mieszkaniu. Czasami tylko pełnią rolę przykrycia- zazwyczaj w samochodzie jak Hania uśnie a nie mamy kocyka (bo chustę zabieramy zawsze).

marza
09-01-2009, 18:18
Piore oddzielnie,prasuje,i składam po rozchustowaniu.. :wink:
Na wierzchu nie zostawiam,bo kotka pewnie zrobiłaby sobie legowisko :lol:

robertynka
09-01-2009, 23:41
:szok:
nie dbam. zazwyczaj leżą zwinięte na łóżku, tam, gdzie ostatnio zrzuciłam dziecko. Skladam od wielkiego dzwonu, jak maja przyjśc goście :hide:
Kółkowa zwinięta w kłębek podróżuje w torbie wózka lub w plecaku.
biedactwa nie mają "swojej" półeczki.
koty i dzieci jak najbardziej maja dostęp.
piorę, jak stwierdzę, że się zbytnio złamały. po praniu zawsze prasuję, ale i tak brzegi w leośku się zagniatają.
No tak, ale właściwie to ja mam tylko dwie wiązane, więc jedna przebywa w praniu/koszu na prasowanie, a druga jest wleczona po mieszkaniu.
Może gdybym miała więcej, to bym zrobiła chustową świątynię. Ale to mi nie grozi - znowu mam napad chustowego ascetyzmu i zastanawiam się, czy na pewno potrzebuje 3ech chust.

v
10-01-2009, 00:23
chusty w samochodzie dostaja malpiego rozumu, szaleja po siedzeniach i fotelikach razem z dziecmi

natomiast w domu sie wyraznie uspokajaja, wyciszaja sie zaraz za progiem, skladaja rowno i dolaczaja do pozostalych, przebywaja tam, gdzie ja lubie przebywac

ale nosidla sa wyraznie osobne, nie daja sie dobrze traktowac, chca lezec rozrzucone w szafie, buszowac wsrod czapek i szalikow. skoro chca, to im nie przeszkadzam

Ilonsa
10-01-2009, 00:27
he he he wystarczy przeczytać ten wątek, żeby wiedzieć od kogo chusty kupować :lool: :lool: :lool:

Dagmara
10-01-2009, 00:43
Mój M. je składa :hide:

Ja po praniu w proszku dziecięcym prasuje i tyle :)

10-01-2009, 10:36
he he he wystarczy przeczytać ten wątek, żeby wiedzieć od kogo chusty kupować :lool: :lool: :lool:
;) też mam podobną refleksyję :)

milorzab
10-01-2009, 20:12
Ja muszę przyznać, że nie dbam jakoś specjalnie. Mam półeczkę wydzieloną. Co jakiś czas składam na niej moje chusty, ale bez przesady. Piorę w jelpie lub perwollu, prasuję. Nie traktuje ich z nabożeństwem. Jedna jeździ w samochodzie. Jedna jest na dole. Jedna na górze. Jedna pożyczona u koleżanki. Jak trzeba się zamotać w błocie, to się motam. Jak trzeba na niej usiąść, siadam. Dotyczy to oczywiście moich własnych chust, bo dla pożyczyczonych mam bardziej rygorystyczne reguły. Zauważyłam, że moim chustom najbardziej szkodzi słońce, bo ciemne blakną. Generalnie dla mnie chusta to rzecz do używania, a nie kontemplacji. Co do sprzedawania, to opisuję uczciwie i ceny staram się dobierać adekwatnie do stanu.

IwontaG
10-01-2009, 20:12
Ja swoje zawsze piorę odpowiednio do zaleceń na metce, zawsze prasuję, nie prasuję tylko wełny, co prawda nie leżą w pudełkach ale mają osobną półkę w szafce małej i tam spokojnie odpoczywają razem z nosidłami również poskładanymi. Zresztą ja mam jobla na punkcie prasowania i składania :roll:

A tak na marginesie wiecie, że lany nie powinno się wirować?


he he he wystarczy przeczytać ten wątek, żeby wiedzieć od kogo chusty kupować :lool: :lool: :lool:

też o tym pomyślałam

visenna2
10-01-2009, 21:19
A tak na marginesie wiecie, że lany nie powinno się wirować?




?? Na metce tak jest? Kurczę, nigdy nie zwróciłam uwagi.

IwontaG
10-01-2009, 22:43
Na mojej ta właśnie jest, sama się zdziwiłam i pisałam do Vegi czy dobrze widzę, czy mam przewidzenia, ale potwierdziła. Lana Rubin prać w 30 st. i niewirować. Schła 3 dni :twisted:

YPSI
10-01-2009, 23:18
Moje chusty zazwyczaj laduja raz na 2 miesiące w pralce wraz z proszkiem Dzidziuś. Chusty schną na suszarce, jak się zagniota to prasuje a jak się ładnie ułożą na suszarce to potem je tylko skladam i nie musze się martwić o zagniotki. Chusty maja swoją półeczke w garderobie.
Czy zaraz po przyjściu do domu składam i odkładam chustę? Hmmm... zależy. Bo jak wiem, że będę za chwilę znów wychodzić/wyjeżdzać lub nosić jeszcze w domku to nie a jak spacer kończy moje wędrówki pozadomowe i gdy zbliża się wieczór to chusta ładnie wędruje na półeczkę.
Kota/psa nie mam :P

tulipowna
11-01-2009, 23:55
dbam, jak o moje ulubione ciuchy (ulubione i te bardziej cenne ;))

pranie - orzechy i zmiekczacz, albo delikatny plyn do prania.

prasowanie obowiazkowe (zadnych innych rzeczy nie prasuje, wiec do chust sie mobilizuje)

chusty maja swoje miejsce w takim koszykowym pojemniku. zawsze skladam po uzyciu (chyba, ze bylam w trakcie lamania konopii, to nie skladalam, jeno siadalam na nich albo zaplatalam im warkocza)

lubie moje chusty, kosztowaly troche grosza, wiec dbam o nie. poza tym chce, zeby jak najdluzej mi sluzyly, wiec troche uwagi im sie nalezy :)

YPIS - pozdrawiam cie serdecznie :)

polah
12-01-2009, 12:51
chusty piorę osobno, bawełna i len w pralce, wełna ręcznie. Piorę w orzechach lub dziecięcych płynach. Prasowanie obowiązkowo (oprócz wełny), ale mnie to bardzo relaksuje :). Po zabiegach kosmetycznych składam. Mam osobną półkę na chusty. Nosidła piorę ręcznie, po wyschnięciu wkładam do pudełka na chuścianej półce :). Chusty nie walają się po domu, po skorzystaniu zawsze składam, ale ja tak mam ze wszystkim :lol: Nie cierpię widoku porozwlekanych rzeczy w domu.
Tulipowna trafiła w sedno: lubię swoje chusty, więc dbam o nie:)

yoarashi
07-02-2009, 20:35
To dopiero poczatki mojego chustonoszenia. Przekonalam sie, ze aby dbac o chuste trzeba odkurzac dywan...
:lol:

dmv
09-02-2009, 00:27
Prasowałam, ale już nie będę, bo tracą włosek

Yena - jaki wlosek? (musze wszak znac wszytskie za i przeciw zanim podejme decyzje ....;) )

matka.kobitka
09-02-2009, 01:25
piorę osobno w płynie dla dzieci, płuczę w jelpie, prasuję, składam.

mam pytanie, czy prasujecie chusty między praniami, jak się pogniotą?

marza
09-02-2009, 01:38
Prasowałam, ale już nie będę, bo tracą włosek

Yena - jaki wlosek? (musze wszak znac wszytskie za i przeciw zanim podejme decyzje ....;) )
Chodzi o włosek materiału..taką puchatość :wink:

brikola
09-02-2009, 08:38
piorę, nie prasuję, czasem leżą rzucone, ale pod jednym warunkiem - że to moje chusty. O chusty z testów albo pożyczone dbam jak... april o swoje 8)) mam dokładnie tak samo :) choć prasuję sobie od czasu do czasu, bo jakoś tak fajnie się to robi (ubrań praktycznie nigdy nie prasuje, nawet deski do tego przeznaczonej nie mam :hide: )

lemonka
09-02-2009, 11:57
Piorę w płynie Lovela, prasuję z parą, składam i odkładam do szafy na półkę. Czasem po noszeniu chusta leży sobie na podłodze lub sofie, mały się w nią wtula a ja po jakimś czasie składam ją i znów siup na półkę :)

Dbam o chusty, ale chyba nie jakoś przesadnie. W zasadzie robię z nimi to co z ubraniami.
Czasem piorę w pralce czasem w rękach.

herbal2
04-04-2009, 12:29
A w jakim trybie/programie pralkowym pierzecie chusty? Ja mam swoją pierwszą chustę - vatanai maruyama, i się zastanawiam czy wyprać w programie dla wełny czyli coś a la pranie ręczne, czy w zwykłym np. do kolorowej bawełny?

rebelka
05-04-2009, 22:26
Bawełnianą chustę piorę w zwykłym programie do bawełny na 40 stopni, tylko z wełnianą męczę się ręcznie :(

annya
13-01-2010, 13:06
Pytanie j.w.

ulala.v
13-01-2010, 13:07
tak :)

Behemot
13-01-2010, 13:12
Bardzo pogniecione-tak.Mniej-plotę warkocz.

manika
13-01-2010, 13:14
Prasuję :)Choć czesto mi się nie chce ;)

pati291
13-01-2010, 13:17
Tak. Ale ja wszystko prasuję oprócz skarpetek:D
I mam pytanie techniczne, jak robić ten warkocz z chusty, bo tak patrzę na swoją i nie wiem jak sie za to zabrać:rolleyes:

maniana
13-01-2010, 13:24
Nie, ale ja z tych leniwych ;)

ane
13-01-2010, 13:29
bawełniane i lniane prasuję. wełny ani jedwabiu nie tykam żelazkiem.
ja też z tych leniwych i chusty to jedyne, co prasuję :lol:

Ilonsa
13-01-2010, 13:30
był już watek o dbaniu o chusty. Ja prasuję bo to zmiękcza chustę i nie robią się zagniecenia tylko w jednym miejscu.

Agut
13-01-2010, 13:30
bawełnianie prasuje :)choć nie zawsze hihi
Wełny i kaszmiru nie, bo sie boje :)

ane
13-01-2010, 13:30
I mam pytanie techniczne, jak robić ten warkocz z chusty, bo tak patrzę na swoją i nie wiem jak sie za to zabrać:rolleyes:

instrukcja na starym donkaczkowym blogu (http://chuscianyzakatek.blogspot.com/2007/12/zaplatanie-chust.html)

kaka-llina
13-01-2010, 17:24
piorę w płynie do wełny -kupiłam specjalnie do Katji ale piorę wszystkie w nim bo ładnie pachnie... wszystkie ładnie rozwieszam i po praniu prasuje z obu stron :lol: leżą w widocznym miejscu złożone w kosteczkę...
poza tym w domu mam totalny bur..l, wszystko sie wala wszędzie...
Inka ostatnio czasami nie jest złozona ale jest w użyciu praktycznie nan stop [chusta domowa]
I mam pytanie jak często pierzecie? ja wtedy kiedy są wybitnie brudne;-) małe mam ulewjace więc jak zacznie chusta mocno podjeżdżać to piorę [samymi plamami się nie przejmuję]

neverendingstory
13-01-2010, 17:57
a jak się zapatrujecie na pranie chust z wełną w pralce - program do wełny? ja piorę swetry wełniane - nic im sie nie dzieje, więc może chustę też można? ale boję się próbować...

AMK
13-01-2010, 18:26
A ja już przestałam świrować. Piorę zgodnie z metką, jak można to nawet na 60 stopni wrzucam; wtedy jak mam dokłądkę w postaci niemowlaczkowych to razem, jak nie, to samą chustę. Najczęściej w Loveli. Prasuję zawsze, wełnę też.

Ktoś już tu pisał, że pierze wełne w pralce, właśnie na takim specjalnym programie do wełny i jest git.

pati291
13-01-2010, 22:24
instrukcja na starym donkaczkowym blogu (http://chuscianyzakatek.blogspot.com/2007/12/zaplatanie-chust.html)

Dzięki, już znalazłam:D

Fusia
06-03-2010, 23:40
powiedzcie bo mam wełniane skowronki didymosa 40%wełna w czym je prac czy można w pralce-mam je od niedawna-i pokochałam i niechce ich zniszczyć

Biedronka
06-03-2010, 23:42
recznie , w płynie do wełny
nie zmieniać gwałtownie temp. wody, nie wykrecać i nie mieszać zabardzo w wannie ;)
wycinsąć w recznik i rozłoyc na suszarce

Fusia
07-03-2010, 00:04
a ja jakim płynie do wełny jaki polecacie

Fusia
08-03-2010, 00:15
porzypomne sie

Fusia
19-03-2010, 18:21
ZNOWU JA PYTAM BO ZAKUPIŁAM SOBIEJAPANKA Z KASZMIREM(13%)-NIEWIELE TEGO KASZMIRU TAM-WEŁENKI MAM 40% ALE JAKO ŻE KASZMIR TO TAKA SZLACHETNA WEŁNAT(TAK????)TO NALEZY MU SIE SPECJALNE TRAKTOWANIE???
JAK WEŁNE POMIMO13% CZY JAK BAWEŁNE ZWYKŁĄ JĄ POTRAKTOWAC?/?

JEŚLI JAK WEŁNE TO PONOWIE MOJE PYTANIE CO POLECACIE -JAKI PŁYN DO PRANIA WEŁENKI????

Ania
19-03-2010, 18:23
perwoll


ZNOWU JA PYTAM BO ZAKUPIŁAM SOBIEJAPANKA Z KASZMIREM(13%)-NIEWIELE TEGO KASZMIRU TAM-WEŁENKI MAM 40% ALE JAKO ŻE KASZMIR TO TAKA SZLACHETNA WEŁNAT(TAK????)TO NALEZY MU SIE SPECJALNE TRAKTOWANIE???
JAK WEŁNE POMIMO13% CZY JAK BAWEŁNE ZWYKŁĄ JĄ POTRAKTOWAC?/?

JEŚLI JAK WEŁNE TO PONOWIE MOJE PYTANIE CO POLECACIE -JAKI PŁYN DO PRANIA WEŁENKI????

kwiathek
01-04-2010, 21:03
Ja mam Nati fiolet.
Moge normalnie w pralce na 40 i z wirowaniem ??
Nic się jej nie stanie od tego wirowania ?? (niby to bawełna 100% więc nie powinno, jeno sie pogniecie)
??

JJ
27-04-2010, 12:59
:thumbs up: fajny temat
:mrgreen:dzieki kobietki za porady

ewcia273
01-05-2010, 22:11
Dziewczyny, wybaczcie pytanie nowicjuszki zielonej w temacie, ale co to znaczy ze pierzecie w orzechach? w jakich orzechach?

Angie
01-05-2010, 22:29
orzechy piorące do kupienia w sklepie z ekologiczną żywnością.

ewcia273
01-05-2010, 22:58
orzechy piorące do kupienia w sklepie z ekologiczną żywnością.

Dzięki:)

Fusia
03-05-2010, 21:00
żywnościa-ale to nie orzechy jadalne?
a własnie jak dzecko uleje na chuste-zdażyło sie to orzechy spierają?
i do wełny lepszy płyn do prania wełny czy orzechy
ile orzechy kosztują??

peluche
03-05-2010, 21:33
wystarczy użyć googla: http://www.twenga.pl/dir-Sprzet-biurowy,Srodki-czystosci,Orzech-pioracy

tu masz na przykład porównanie cen a warto poszukać w eko sklepach. co do wełny to sie nie wypowiem. ale chetnie zapytam jak dba się o jedwab?

demona
03-05-2010, 21:35
To ja się przyłącze do pytania o jedwab. Va mi kiedyś plyn do jedwabiu poleciła, a ja zapomniałam;(

Liv
03-05-2010, 22:52
to i ja się podłączę, bo o ten sam płyn do jedwabiu spytać chciałam, a za cholerę nie mogę sobie nazwy przypomnieć. a może to był sonett neutral?

demona
03-05-2010, 22:58
Może??? Kosztował coś 35zł.....

Biedronka
03-05-2010, 23:02
a to nie chodzi o Perwol ten rózowy w butli ?
on jest do jedwabiu i do wełny

tak? czy mi sie myli ?

peluche
03-05-2010, 23:07
a to nie chodzi o Perwol ten rózowy w butli ?
on jest do jedwabiu i do wełny

tak? czy mi sie myli ?

no też tak myslałam na początku, że w tym wypiorę, ale na opakowaniu jest napisane tylko: do tkanin delikatych, czyli generalnie producent sie zabezpiecza... wiec chyba nie bede w tym prala, ale wygooglowalam, że jest własnie sonett np tu: http://www.floreo.pl/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,367/category_id,90/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,6/vmcchk,1/Itemid,6/

i co, moze taki być... ?

Liv
03-05-2010, 23:29
mnie się wydaje, że to właśnie ten był

cardo
12-06-2010, 22:13
a ja mam japana z lnem i prałam w 60 stopniach w loveli i jest wszystko dobrze. wyschła sobie sama i nie prasowana a potem zapleciona w warkocz:) a płyn do prania polecam presil piore też w nim często i jest dobry.

Kredk@
19-07-2010, 12:11
A o indio jakoś specjalnie dbacie? Przyznam, że te wystawiane na sprzedaż używki wyglądają 100x lepiej niż moje prawie nowe. Ba! Mam wrażenie, że ściery do garów mam w lepszej kondycji. Indio mi się pomechaciło miejscami, ciągle się zaciąga o niewiadomoco, jest jakieś takie szmatławe. Buuuu a ma dopiero ze dwa miesiące niecałe! I jakoś nie jest mega intensywanie użytkowane. Jakieś pomysły?

kadith
26-07-2010, 10:57
ja swoją chustę piorę w płynie do prania ostatnio perwoll, nic się nie dzieje, no i iz temp, nie przesadzam bo to róznie bywa

moniSkaBe
04-08-2010, 10:03
hej dziewczyny.
A ja mam pytanie odnosnie Nati pasiaka. Jak dobrze o nia dbac? Dzisiaj przyjedzie moja. Przed zalozeniem uprac?
Dodam , ze mam alergika w domku.
nie przeczytalam calego watku, gdyz troche by mi to zajelo.

margonik
14-10-2010, 01:11
Jestem w szoku, że tyle z Was prasuje chusty. Przecież na dziecku i tak się naciągają i nie widać zagnieceń.
Ja piorę w 40 stopniach, razem z innymi rzeczami, suszę w suszarce, nie prasuję (mam bawełniane). Wrzucam do łóżeczka dziecięcego (służy nam za magazyn szmat) - składam, ale nie przesadnie, bywa, że czasami leżą jak popadnie. Jak wychodzę pakując chustę do plecaczka, to wówczas składam starannie, aby łatwiej znaleźć środek, gdy będzie potrzebna.
Piorę chusty ze dwa razy w miesiącu - chyba że młody mi zażyga chustę lub wyssie na maksa, wówczas z reguły od razu trafia do brudów. Lekkie ulania mnie nie przejmują specjalnie - na moich chustach plam nie widać.

mart
14-10-2010, 01:49
prasowanie jest po to, żeby chusta szczególnie przy krawędziach nie zaginała się ciągle w tym samym miejscu. jak ciągle się zagina w tym samym to w końcu kolor się wyciera. to widać czasem na używanych chustach.

t_a_s
20-10-2010, 14:16
Wełenkę piorę ręcznie, inne w pralce, teraz w orzechach, wcześniej w proszku dla dzieci, chusty prasuję, na co mój mąż się oburza, bo sam musi sobie koszule prasować :)

sheep
24-10-2010, 19:44
A suszenie wełny? Teoretycznie wydaje mi się, że wełnę najlepiej suszyć "na płasko". Wieszacie chusty z wełną normalnie na suszarce czy rozkładacie jakoś do wyschnięcia?

jasenka
04-11-2010, 17:05
Ja też jestem zainteresowana praniem i suszeniem wełenki, bo właśnie czekam na swoą pierwszą :).

Taki mały OT - z góry przepraszam :oops:
Próbujac przebrnąć przez ten wątek natrafiłam na osławione orzechy piorące, a że już wcześniej obiło mi się to o uszy - zaintrygowana weszłam na zalinkowaną stronę i jestem zdezorientowana :omg: :
" Orzechy piorące są uprawiane przez indyjskich małych chłopów w regionach Himalajów (...)"
Czy to literówka i miało być "małych chłopców", czy może chodzi o to, że indyjscy chłopi są niewysocy??? A jeśli tak, to jak się to ma do właściwości piorących orzechów?...
Na wszelki wypadek - gdyby tu wykorzystywanie nieletnich jajko taniej siły roboczej miało miejsce, ewentulanie dyskryminacja niskich wzrostem - upiorę sobie jednak w płynie wyprodukowanym w UE, w fabryce zatrudniającej dorosłych / bez względu na wzrost / chłop(c)ów ;)...

antonina
04-11-2010, 17:08
przed praniem pierwszej wełenki pisałam pw do Natalii :) dostałam dokładną instrukcje :) i chusta nie straciała nawet cm :)

s0nata
04-11-2010, 17:22
Antonina,
podzielisz się tą instrukcją :lol: ? tu czy na pw, gdzieś :D

annya
04-11-2010, 18:00
przed praniem pierwszej wełenki pisałam pw do Natalii :) dostałam dokładną instrukcje :) i chusta nie straciała nawet cm :)

O, podziel się przepisem proszę. Wiem, że kiedyś Natalia o tym pisała, ale nie mogę nigdzie teraz tego znaleźć.

jasenka
04-11-2010, 21:01
O, podziel się przepisem proszę. Wiem, że kiedyś Natalia o tym pisała, ale nie mogę nigdzie teraz tego znaleźć.
Annya - a będziesz prała, żeby się nie zbiegła, czy dokładnie odwrotnie ;)???
Też już na szpilkach siedzę w oczekiwaniu na zieloną.

Dajcie, dajcie, dajcie - ja też ładnie proszę! Dajcie wszystkim przepis prania, a nie PW jakieś! To chyba nie jest objęte prawami autorskimi :twisted:?

s0nata
04-11-2010, 22:24
Dziewczyny, instrukcja od Antoniny :
"Instrukcja jest bardzo prosta :) Wypierz w 30 stopniach w proszku bez płynów. Najlepiej prać ręcznie w proszku dla dzieci :)"
Ja się dosyć ostrożnie poruszam po Forum, dlatego taka była propozycja żeby pw, bo nie wiedziałam czy to już gdzieś może było i czy nie dubluję :roll:

Na wątku "Grecje z wełną fiolet i zieleń!!!" Natalia niedawno umieściła sama info na temat prania :-)

marjen
30-11-2010, 21:42
ja się przymierzam do prania pożyczonego storcza - jako że pożyczony nie chciałabym go oddać w pogorszonym stanie...

Dorocie
30-11-2010, 23:27
dziś na nowo odkryłam radość prasowania ;]
chusty zrobiły się wyjątkowo mięciutkie, a wcześniej mordowałam się z hamakiem, warkoczami... a wystarczyło prasowanko
i tak się pogniotły w noszeniu, tu chodzi o miękkość i te nieszczęsne brzegi

misunderstanding
13-12-2010, 19:34
dzięki za instrukcję prania wełny ;)
a prasujecie chusty z wełną?

camee
19-02-2011, 18:28
a ja piore normalnie a pozniej prasuje z namaszczeniem. uwielbiam to i mogalbym miecn 10cio metrowa chuste:) a pozniej robie warkocz haha czyli cale prasowanie niszcze. ale za to jak fajowo warkocz wyglada :) i malo miejsca zajmuje.

BajkowaSzafa
28-02-2011, 18:08
Ja piorę chustę w proszku dla dzieci i jak do tej pory sprawdza się to u mnie idealnie. A wełnianą chust,ę prasuję, z tym, że staram się byc dosyc ostrożna. I nie szkodzi, że później chusta i tak się gniecie.

EmDżi
02-05-2011, 13:08
Jako że dopiero zaczynam i próbuję zapoznać się z tematem, chciałabym się dowiedzieć jak suszyć wełnę? Bo o praniu napisałyście dużo, na stronie Nati też jest instrukcja prania, ale o suszeniu pisze tylko tyle, że nie suszyć w suszarce. Czyli jak wypiorę ręcznie w tych 30 stopniach to co potem? Wykręcania w ręczniku sobie nie wyobrażam, do pralki i na samo wirowanie, np w 500 obrotach?
Sprawdzałam program do prania wełny i tam jest wirowanie w 700, to jakby tak dać 500 i na minutkę tylko? Będzie bardzo źle? :D szczerze mówiąc jestem przerażona :D No i potem suszyć rozłożoną na podłodze, czy można złożyć na pół i na leżąco na suszarkę? Czy normalnie wrzucić na sznurek?
Wiem,tysiąc głupich pytań mam,ale jak już wspominałam, jestem laikiem :D

ovejablanca
02-05-2011, 13:57
ja suszę wełnę...na drzwiach ;) w sezonie na balkonie na sznurkach
nic się jej nie dzieje
aaa i wiruję delikatnie

EmDżi
03-05-2011, 09:15
Dzięki :) Wyprałam... Z duszą na ramieniu ;) Narazie schnie,na suszarce niestety,bo moje drzwi bardzo nie lubią wilgoci :D Ale na pierwszy rzut oka chyba się jej nic nie stało ;)

Sihaya
13-05-2011, 18:11
Ja też piorę w orzechach i sodzie oczyszczonej (mam Nati bawełnianą), prasuję zawsze po praniu i pomiędzy też- raz że lubię, dwa że nie sprężynuje(?)- dziecię mi nie opada w połowie spaceru. Suszę na balkonie, albo na drążku do podciągania- z konieczności w nocy (uroki posiadania jednej chusty, chwilowo :p). Naczytałam się wczoraj o zagięciu i wycieraniu chusty...i nie doprasowałam już swojej, ciągle się załamuje, więc przy okazji supermarketowych zakupów zostawiłam dziś chustę do prasowania w pralni- babeczkom poszło lepiej z załamaniami, choć idealnie nie jest, ale za to chusta jest cudownie miękka- nawet miałżon wymacał różnicę. IMO trzeba tak częściej ;)

aniczka
30-07-2011, 12:14
Grzebię w forum, grzebię, już mnie oczy od monitora rozbolały i niewiele zmądrzałam.

Pewnie gdzieś już ten wątek jest, ale zapytam:
jak to jest z praniem chusty? :toddler:
Czy częste pranie robi dobrze, czy nie?
Gdzieś się doczytałam, że niepełna pralka robi źle chustom, a jak jest z wirowaniem (moja pralka ma wirówkę do 900 obrotów) ? :roll:
Czy lepszy proszek, czy płyn? "Dorosły" czy dla dzieci?
Jak z temperaturą? W metce Didymosa napisali, że mozna proć do 60 - słuchać się ich, czy lepiej nie?
Gdzieś czytałam o praniu w poszewce - dlaczego?

Pytam w odniesieniu do chust bawełnianych i bawełno-len.

agnieszkazd
30-07-2011, 15:45
Moje bawelniane i bawelna-len (didek, amazonas i natka) piore na 40 stopni, w płynie Lovella, wirowanie 1200, potem zelazko. Wszystkie maja się ok. Ale ja prawie nic nie wstawiam na 60 stopni.

silver
30-07-2011, 15:50
jeśli to nie jest nati, pierzesz normalnie , w 40 stopniach i normalnie prasujesz.
w przypadku nati procedura jest dużo bardziej skomplikowana.

misunderstanding
30-07-2011, 16:05
niby dlaczego pranie Nati jest bardziej skomplikowane? miałam i mam kilka Natek, z różnymi domieszkami i wszystkie piorę w pralce na 40 st w proszku dzieciowym Lovella, oprócz słynnych maków, które prałam ręcznie. i to jest jedyna chusta, którą prałam ręcznie, nawet no cottony piorę w pralce, tylko że na programie dla wełny.

jedynie trzeba uważać na wełnę i jedwabie, jedwab Nati prałam w pralce, ale wiem, że np czarno-białe jedwabne indio Didka dziewczyny prały ręcznie.

reasumując - bawełnę i bawełnę + len spokojnie możesz prać w pralce.
ja piorę tak często, jak to jest potrzebne. lepiej, żeby bęben nie był pusty.

mamru
30-07-2011, 16:15
jeśli to nie jest nati, pierzesz normalnie , w 40 stopniach i normalnie prasujesz.
w przypadku nati procedura jest dużo bardziej skomplikowana.
silver, oplułam monitor świeżo zaparzona kawą :lool:

nuna77
30-07-2011, 17:23
Jak pierzecie Low cottony?
Na 30 stopni?

misunderstanding
30-07-2011, 18:28
Jak pierzecie Low cottony?
Na 30 stopni?

ja pierwszy raz prałam na 30, drugi raz na 40 w programie do wełny

Filippa
30-07-2011, 18:35
Też piorę wszystko w pralce na 40 stopni poza wełną i jedwbiem (ręcznie), ale nie o takie pytasz.
Wirowanie 800, proszek, nie płyn, bez płynu do płukania i w wypełnionej pralce. To mocne materiały są, dziecko mają nosić, to i pranie nie musi być jakieś total delikatne. Niczego nie moczę, żaden materiał nie lubi przebywać za długo w wodzie. Piorę jak często potrzeba, raczej rzadko, bo mi dziecko już nie ulewa ani nie brudzi, dla odświeżenia. Nie prasuję, bo nie lubię. Rozwieszenie na płasko na suszarce i wygładzenie w zupełności wystarcza.

matysia
30-07-2011, 19:03
Bawełnę w proszku albo w orzechach bo są po nich miękkie, na 40 stopni. normalnie wiruję na 1000 obrotów , prasuję. Z len -bawełna tak samo, chyba ,że to no cotton Nati to na praniu ręcznym , i 400 obrotów. Jedwabie, wełny w płynie do wełny na programie -pranie reczne. I jest ok.

Basinda
30-07-2011, 19:16
jeśli to nie jest nati, pierzesz normalnie , w 40 stopniach i normalnie prasujesz.
w przypadku nati procedura jest dużo bardziej skomplikowana.

Oj tam oj tam.... wszystkie bawełniane natki prałam w pralce albo z innymi chustami albo z ciuchami młodej w normalnym proszki i nawet płyn do płukania dawałam:twisted:

Natkę z wełną też piorę w pralce tylko na programie do wełny i z płynem do wełny bez płynu do płukania.

Przy domieszkach i bardzo delikatnych żakardach oczywiście trzeba się stosować do zaleceń producenta (ale tez dobrze się kierować zdrowym rozsądkiem)

Kanga
30-07-2011, 20:55
ja tam wszystkie chusty piorę zawsze po warsztatch na 40 lub 60 stopni w proszku dziecięcym lub orzechach bez płynu zmiękczającego. Natek "specjalnych" nie miałam. Didymosów i innych dużo przeszło przez moje ręce i prałam zawsze zgodnie z przepisem zamieszczonym na metce.

dirk5
30-07-2011, 22:17
Ja mam Natkę "specjalną" ;)- z bambusem naturalnym (nie wiskozą bambusową :nono:).

Piorę ręcznie, w proszku, niskiej temperaturze i nie płuczę w płynie zmiękczającym.

Może zbytek ostrożności, ale po prostu, dobra szmata i żal by mi było ją zepsuć...

Pondo
30-07-2011, 22:35
Ja tam czytam metkę:)
Wychodzę z załozenia, ze jak się sknoci chusta to na wariografie będę mogła zeznawać w celach reklamacji, ze nie stosowałam forumowych mądrości( bez urazy, ale co post to ciut inne podejście do sprawy) a przepis producenta.

czyli dziś lniane pawie poszły do 40st(choć mogłam i do 60 wrzucić) i uprałam w płynie do prania - mam jakiś taki do delikatnych- nie dzieciową lovelle- bo ta mi trąci.

natala
30-07-2011, 23:12
ja wszystko w pralce piore, welne i jedwab tez. w proszku albo plynie ecover, welne i jedwab w tymze do welny i jedwabiu. bez plynu do plukania. nastawiam ze zwyklym praniem, potem wyciagam szmate i dostawiam plukanie z plynem reszty. welny i jedwabiez jakimis wypelniaczami typu przescieradla czy reczniki. na 40 stopni zazwyczaj, w normalnym programie, welne i jedwab w 30, w programie "pranie reczne". wiruje normalnie, poza jedwabiem, ktorego wirowac nie wolno, wiec tylko odpompowuje wode. nie kupouje nic, co wymaga jakis super-ekstra-nie-wiadomo-jakich sposobow prania, dla mnie to ma byc kawal materialu, ktory mi dziecko poniesie, a nie delikatna materia, ktora bede pod swiatlo przegladac, czy sie czasem po praniu przeswity/rozejscia/urywane nitki nie robia.
prasuje wg instrukcji na metce.

aniczka
30-07-2011, 23:41
Dzięki za wypowiedzi. Uspokajające bardzo. :) Bo trochę się bałam, że coś może nie posłużyć chuściakom, a doświadczenia nie mam.


jeśli to nie jest nati, pierzesz normalnie , w 40 stopniach i normalnie prasujesz.
w przypadku nati procedura jest dużo bardziej skomplikowana.
TZN? Mam nati z lnem. Mięciuśką, złamana, w spadku po pierwszej właścicielce. Dotąd prałam ją zwyczajnie w płynie wraz z ubrankami. Jak na razie uszczerbku nie zauważyłam, tyle tylko, że bez prasowania gnieciuch z niej okrutny (po przeprasowaniu niewiele lepszy ;) )

agnieszkazd
31-07-2011, 10:15
Oj tam. Silver pije do jednej bardzo konkretnej chusty z dość hmmm... specyficzna instrukcja prania. Cała reszte chust pierze się zupełnie normalnie.

buniaaa
03-08-2011, 10:31
suszycie chustę na słońcu? Chodzi mi jednolitego koloru czy nie przebarwi się?

Pytam z ciekawości choć sama czekam aż słoneczko przejdzie na drugą stronę co by nie ryzykować ;)

Amparo
03-08-2011, 10:45
Oj tam. Silver pije do jednej bardzo konkretnej chusty z dość hmmm... specyficzna instrukcja prania. Cała reszte chust pierze się zupełnie normalnie.

No nie do końca, o tym jak prać zeszłoroczne dmuchawce też doczytywałam na forum. I nadal nie jestem pewna, jaki jest najwłaściwszy sposób.

Filippa
03-08-2011, 10:49
suszycie chustę na słońcu? Chodzi mi jednolitego koloru czy nie przebarwi się?

Pytam z ciekawości choć sama czekam aż słoneczko przejdzie na drugą stronę co by nie ryzykować ;)

Słońce przebarwia (odbrwia), nawet chustę zostawioną na półce pod tylną szybą w samochodzie. Nie ryzykuj.

buniaaa
03-08-2011, 11:12
Słońce przebarwia (odbrwia), nawet chustę zostawioną na półce pod tylną szybą w samochodzie. Nie ryzykuj.

Tak myślałam, że to jednak nie cudo farby/materiał. Dzięki za info, czyli trzeba się obchodzić jak z ubraniami :D

jadorota
06-08-2011, 20:56
Ja na 30 stpni piorę i wiruję na 800. Suszę w ciepełku, ale nie na słońcu ;) No i żelazko tylko czasem, bo nie znoszę tego okropnie.

Wiewiórka
21-08-2011, 13:43
zastanawiam się jak wyprać mojego bambusika LL. Na metce 30 stopni. W 40 nie mogę? Gdzieś czytałam, że bambusowe nie pierze sie ze płynamami zmiękczającymi typu Lenor czy Silan. To jak w końcu? Z pieluchami wielo czy ubraniami nie mogę w Bambinexie? Jeśli nie można mam wyprać chustę samotnie w bębnie czy mogę coś dorzucić?

yvona
07-09-2011, 10:31
A czemu bez plynu do plukania?
Aha, i moze okolo tematu, ale co to sa te orzechy, skad sie je bierze i na jakiej zasadzie piora?

metis1
07-09-2011, 10:34
Ja zawsze piorę w dzieciowym proszku (b.mało), ale w woreczku do prania - przynajmniej tak się nie kotłuje... :rolleye: Wiruję normalnie, na maxa, chyba że to nołcotonek-francuski piesek ;) - wtedy na programie ręcznym.
Nigdy nic złego się nie stało.

Nie prasuję, bo nie cierpię.

Płyny do płukania źle wpływają na niektóre włókna, czy cóś...:bduh: Im mniej kombinacji, tym lepiej! :D

yvona
07-09-2011, 12:11
Znaczy te fale dida to bez plynu do plukania, najchetniej w woreczku (poszewce ;)) i co, nie wirowac, czy wirowac?

maryjey
08-09-2011, 22:08
Ja tylko dodam, że prasowanie dobrze robi chustom - nie robią się takie permanentne załamania, których krawędzie się z czasem odbarwiają. Też nie cierpię prasować ale dla chust robię wyjątek. No i prasowanie przywraca długość sprzed prania - bez wyprasowania pierwsze wiązanie po praniu może osiadać.

K&M
12-09-2011, 11:44
też polecam prasowanie, chusta ładniej wtedy wygląda i jest przyjemniejsza w dotyku, powiedziałbym nawet, że się lepiej wiąże

http://chusty.info/forum/[IMG]http://i56.tinypic.com/2hhg5eb.jpghttp://i55.tinypic.com/15foiom.jpg
http://chusty.info/forum/image/jpeg;base64,/9j/4AAQSkZJRgABAQEADQANAAD/2wBDAA0JCgsKCA0LCgsODg0PEyAVExISEyccHhcgLikxMC4pLS wzOko+MzZGNywtQFdBRkxOUlNSMj5aYVpQYEpRUk//2wBDAQ4ODhMREyYVFSZPNS01T09PT09PT09PT09PT09PT09PT0 9PT09PT09PT09PT09PT09PT09PT09PT09PT09PT0//wAARCAE4Ah4DASIAAhEBAxEB/8QAHwAAAQUBAQEBAQEAAAAAAAAAAAECAwQFBgcICQoL/8QAtRAAAgEDAwIEAwUFBAQAAAF9AQIDAAQRBRIhMUEGE1FhByJ xFDKBkaEII0KxwRVS0fAkM2JyggkKFhcYGRolJicoKSo0NTY3O Dk6Q0RFRkdISUpTVFVWV1hZWmNkZWZnaGlqc3R1dnd4eXqDhIW Gh4iJipKTlJWWl5iZmqKjpKWmp6ipqrKztLW2t7i5usLDxMXGx 8jJytLT1NXW19jZ2uHi4+Tl5ufo6erx8vP09fb3+Pn6/8QAHwEAAwEBAQEBAQEBAQAAAAAAAAECAwQFBgcICQoL/8QAtREAAgECBAQDBAcFBAQAAQJ3AAECAxEEBSExBhJBUQdhcRM iMoEIFEKRobHBCSMzUvAVYnLRChYkNOEl8RcYGRomJygpKjU2N zg5OkNERUZHSElKU1RVVldYWVpjZGVmZ2hpanN0dXZ3eHl6goO EhYaHiImKkpOUlZaXmJmaoqOkpaanqKmqsrO0tba3uLm6wsPEx cbHyMnK0tPU1dbX2Nna4uPk5ebn6Onq8vP09fb3+Pn6/9oADAMBAAIRAxEAPwD0ClpKK3OYzfER/wCJS/8Avr/MVjQfcFa/iL/kFN/vr/OsTf5dsz+grqw+zOavq0UriTzJ3IPGeKhbr2pQc0hHPFdJslZW GBcyAAUkoOKljXlm/CmyAVz1NzOb1IoTgN9asLzioIuAc+tTRc4+teZU+NnTT+FBKvW pIOUA9RTZh1ohPyrismdkDkx8sxUZOCePxru7T/jxt+f+Wa/yrg2Y+fITx8xHFd5Z5Njb5GD5a/yraeyJjuKSwNQzHrU5qCYcGsJLQ1juNVhj3qrOQJzn0qwBxVS5 ytwM9xWC3Oql8Qi4yfrUMn32p2eTVSSYxzkdQa3pPU60WQCVwR UMyEj6mpYpVYdKJQGUetdKVxVH7hVRQDtOM1YVflziogMZI49a nToBitEchXb75BGeajfIarJHB/PpUUi5HQYrqWxyvcqSMTnPXvzTrc5Df4USJkE4xTrVfvDNZSLh uDrzTEbHFTyL0yKgIxkcZzWTNjaHKjnPFUpx81Wom3RL9BVe4r eWqPDWjIKzNaABhb6itL1rP1j/AFcX1NYS2NofEjU04lvDQAI4lOcfTv6VInyqfYVBpwf/AIRtiWOPO6dunY/0qZjiPI7rXRH4EZ11qTKMWYPqKsxD90pPpUW3Fgv+7U6D/RgfQCuWsveCHwin/j3+nNaVmSERx6iswnEKj1wK1rZcMqe+ayOkmmXZcH6ZrkfFiE3 iMP7hrsLkZnyP7lcr4rHzxv8A3gRVQ+It7Gd4WLDU+f8AnnXbs NzK2eFrifDP/ISP+4a7nbmLI9qJ7iRLJxKjetSx/wASn+E1C53KvtU0XL7vXg1NhkchzIF9BmqZ/wBY69zVqY4vCPRarsu25U+vFcslqzeOxUm+W1bvg1jk5Zz6Gte 5P+iTMeo5rHTlW9SKaR10X7pDIflkOO1ZgGZk47itGc4jk9MVS hBM8eBk5ropI1Y/Gd+RzVqIEoMjPy5xUeATLxyM/wAqs2ykgHttxXXFGNZ6obbgiDbngMfwqeRgCQcHFMtQGEoznHP 0p+7dIVJ6itYnO9imAGEiHj5DiqVwMxhx+FXcYvQp53KRVKXO0 jHCt+Vby2OYhkIaZRjGBj9KhkPP4VI+FuQPxqOTBf6muWpuax2 Ltkm7JyMk1pQMVXg89Ko2QCqSc9Cf0q4flXIyDW9LSJ5+L1nYu qofy/duKxfELj7ZHGTgKp/n/wDWrbgG8ogP3Mc1zWvnOqzBTnaBVVnaBhQV6hSKjzB6E9auQqv 2jdn7oOcVVQlgHVQSo5+uaez7IpXAxkcc1yI7itEpluBjB3vjk V3pBiRIwMbFAxiuR0aJZNVt4nOFxnnt/n8K69zl2OAMmsKrtD1LjudzRSUtanKZniL/AJBLf76/zrnLtsWyr/eIro/EPOkv/vr/ADFcpev88aegzXVh9mYzV5ojFOIx9KavBBpxyetdJZIgxFn1qN hU2MKB6Co26GuWTuzBu7uQIMA/WpIPvjNJjC/jT4+HBrzqnxM7KeyJJBnNRxcKBUz9M1Eo+X8ayZ1w3ORnTF3MM 8b2/nXe2JzY257+Wv8AKuFugo1G4B4/eHp9a7jTzmwt/wDrmv8AKtZbIS3J2HNVpuhqyxOM1Xlxz9KxlsaR3IF/nVe7/wBcPpVgHGPrVe7/ANYv0rBHXS+IiXk1RvEPmZBPSr8fUjPNQXY/eDI4xW1P4jqKCsykYzVpZOR34qFl6EU6LDAV0x3IqfCSIc5I6+ lSIRgY44qJAd/H41NnaAcVsjnGZznH8qSQnacnAoyMnn8fT/P+fZG64PGea6Vscr3IJAM5HWm23OSDznFSuATgDtVeJjGz8d6y mXDcu8kVDMmMkCpUk3Yx3pWXKms9zYmtiTCv0FMn6VJCuI1x6U 2TkVt9k8SXxv1KnrWdrH+rj78mtFvSsvWTl419ATXPLY2h8SNj TAG8OyDC5WQHg8/l6UHJhH0o0gbvDkxLHiQcY4H/ANemj/VV0x/hoituaCktY4/2alRs2cZ7kYqFObVcHPy06Nv9FUehrnrfERT2JZVxGuPrWtE37 2Jh3FZ0gBiHsKu2xIRd3VQKxR09C5cf6yXH93Ncx4t4hg6YbP8 AKuqC71mPtXJeKmzDbg84PSnH4jR7FHwwf+JiwwOUNd1n5EI6M B+dcH4cITV4zjqpFd5Hk2nHVD+lOe4kKw3fL6rkVLBnYD+dJz5 Yb0FLbnCHPrUjIbjJvmA6laguP7w/hbJqeTnUEJ/iSoJRlZB6isJ7m0NijqJ2wzIPrWUmNp9BWhcv5kc5xztArPztQ +hWpR2UVoUrs4if34qEIY3Rh60+75i+pp7KDCDggjBFdNHW5qJ v+WXHXFXLZSIFYcEms2I4ZiRwxrXiAVFA7CuqGpz1nqJbriV8L ncCKjJInXjnkVJasBLIMnqSM1XuWKOCGwwORWi6GD2InwJo3Gf vGqkg5LAcBuRVyVsxxHjOelVZQR56nsQa3kc5RkwZ88n3puN8i gHndQ5+c062w0w9jXJPc1jsaC5T5GP8B/OraEOYx/wL8BVebB3EfwoM09R86BTg4xXRDRHBifjL9m/lznHRhXOXhEt3JOR8rMTW47iGaQk/djzx9KwJmwpBXaO1TWeliMPHVsig3DeVPAPr7VLdAC2jUDJfH1 96iiB+zB+m5qWR/MvFyRtjXuOK5+h1Gt4ciDXk9wV4jXC4OeenWt7OQOKy/D8G2wlmI5kfA+nX+vr/AErS24HNc2IeqRcDvKKKK6TkM3xD/wAgl/8AfX+YrjZjvuW9uK7HxF/yCJP95f8A0IVxKNuJY9zmunD7Mhr3idfrxUiAmQA/WmIeMYqeEAkn8K6JOyCWiHtUTDOalI6mmMOK5mcxGw+QUJ96pH HGPSmIPmFeZJ3bO+HREvVcU0D5KcKUD93moZ1Q3OQ1NB/aUw6HdXZ6a2dPtz/0zX+VcbrgxqkvuAf0rrtJOdMtv+ua/wAq0fwoFuy/6gVXmGCasL1qCfNZvYtblY8E/Wq12fnU+1WX+9VW6/hrnR10viI0PzUy76jntT46juR84U/3a2pfEdaKoPb0pF+U89KVsgkdaZkhhkV0rciovdZYX74PapzuK 496rIc+2Ksgkj/P+f8AP57I5RpUbiAv1qMKPcH2qVgWIJGaYVAUHp9D/n/P69K2OZ7ldgeeegqLBDtxVhhg9evWosEOfes56lR3GbiCMVLvO 3FRkDpilAwDjkVgjc0EceWn0FNYgqTTI8eUh9qGHBre+h4sl77 ID1rE1U7rsj0AraPU1g3p3XTkcHP8q557HRSWp0eklV8OSAMC3 mAkdDj/AD2pIsPGQKNIjJ8OzMBn95z9Mf40WnQ+1dcP4aMMQ7E9q+AE9c ip7YZjdaq42XCMPuk81PGdsjgVy19GiKTumW0bfEeO1W4T+7J9 AOaq2wzEaswkbWB6Ec1imdS2NaDjcp/iFcd4mJ3Rgj7pIrr4ukZ/CuU8XAwqjjvJTi/eRp0MnSCV1GHjndXoFrnayHkEZFeeaRKZNStgw5L4zXodmpWQg +lXUeook8Q+Ug90qOM9u+alUYCj0BFQkbZ2YelQMbecSwv+FQy 5GR6k1JfdYfZ6hmOLxADxisJ7m0NjKPMbDuZcVQk43KOMMRV+4 GyRscDzARWdLnfJz/GaS2O2l8JUu/8AUD604tm2GeMCmXpPlClgBcIh6ZroodS+pJHFssy56hgavI4Y gjGSBn60xlBiZB0/lTLRgYwhPzZxXZHQwrKzHNhLwr0zzUOojDr6k1auQFuQwI+7VW 6YG4JyOwqluYPYhlIwFA5DCoJyDO54wRU8ow+M5qtcg+YD/s1vI5zOfAbgnrU9hxOpPrVaUfPj0q1ZnGD6Vxv4jWOxrQIJrK7 lxzmoYv8AWA+tXrBQdGlP94mqMGCFb0rrt7qPNqu9SQ3Um2ozN 7A/nWdKqvE7g+wBHWrequTCRg8nis3HyYU/KOcZrnqv3jWivdJlA+zoh4x1+vWq4ZfMlbOOduD6Vcb/AI9lcHOEz9P8/wCe1UrWN5GjRertz2FZy6Gp2WnRmHTIFLcsu7kev+f89p85NNd AjLHgDYoXAqrdX8Nq4WUkEjiuOs7zZrHY9FopKWuw4jK8THboU 59Nv8xXExD5RXaeKuPD9z/wH/0IVxdueBzXTh+omiymR1q5CMRgY681Uj+YgZ61dUc8fStaj6GV R9BD0poGWAp2OKWIfPmsJu0WyI6tIjk+9TVGHp0wwc0sXJP0rz TtjuB4qQL+6pjipoxmGpZ0R3OP8QAjUmb/AGVrpdEbdpUHPRcVz3iMFb9SOhjH8zW34dfdpUXsT/Oqfwoa+I2l7+1RTdD65qROtNlHBqHsWtynIPmqnd5AX8auyDoK p3n3FPvXP1Oqn8SIojmm3OQykY6UsJBouVyy49K2pfEdiKcq5b JFNJyBnn8KlcnGCCKibBGPXpXT1JqfCPiJ3ZB69KnyV9M9aroA Tg/pU69RnnNao5BS/wC86df8/wCf85RjkY5z6/5/z/VW9zzTHzggda6lscz3G53KMY6/n/n/AD7ovJbvxxSYwuc9+TTYiTIwb0qJDjuDAMBxTduBTuOD0FJu49 6wZ0FqA5hX6U5hwaS3/wBQuac1arY8iovfZWfgmuenAM789Sa6KXgHiuaf5nJziueob0j p9DKtotwigDkHj1/rTbU4kPuKZ4ZY/ZbyP1UH9f8AP+RTo/lmyK7KTvTOfEItMoZGHcHIoQkkmnAZQkdjTMbWx6jNYYhaJmFH dov2TZUj16VbiAKke1Z1k37xa041ySPSuVHYtjQj/wCPdW9K5fxid1rH/v11HItAK5vxcmdPVx/eFNfEa9DnNH51O1A7yCvSo+MetebaW+3ULZhxiQV6VHnAzV1d0 TElPC575pj8SY9ak6DBqCYnzB9KzKIp+QoPY1Xcjzcn0qzcHIB 7VTY8ZrlqfEbw2KGo8RMe+Qay5Dwx9TmtTU+bZqyZThRRFux20 fhKl5nyF+tSWUnKnng0y65jjHrS2fDkZxXZQ2uaJamnIw8xjxj GarwMvmnI75qVuSee1QJlZDxznFdiMK694t3BBuE3dMc1RGGkc t+FWLhsyAAZ4qmx2sT74ql8SOdr3RtweGPUiq8oBiDg1JIcKc1 XY/uVX2raRzFKXhu9WYGCoDiq8g4qRGxCPauN7m0djpdHIfSivpnN Z0Pyl1PYmr2hn/QG55JNVJV2zSketdi+BHlT/iSKOpnKxgf3qq7NsIAIyeM1Yvm/1ZIB571E7I0gITYB1A7GuWfxHTT+EmukZbAgEYK8VBpaE6jahQ 33h+PNWLx1KKi5BCknPcdal0SHfqUOCuFxk96TV5IvodHO264c gY5qre2kN1GomX7p4NStIGkZs9STTTIc+orgm/ebNVsegUUUV3HEZPir/kXrr/gP/oQribfAX0rtfFX/ACL11/wH/wBCFcRB93pXTh+omaFv9/JHAFWl46VWtvuE55JqwM4q5vU55u7H8YzT41wpPc0w1MowgHtX NXdo2KpK7uQTLujNRW5zn8qsn0qog2TMOxNcLOuG5O/Spoh+7FQtyKsRj5F+lI6InL+KFxPCfVTVzw423T9vo5qt4pP7+ If7J/nT/Drf6NIMdH/oKp/CNfEdKnqKRjlabEflpSeCO1ZstEEg71RvP9V+NaEnvVG8H7o+m a5zpp/EipCeadc/eU57VHGfmp0xy4z0xW1H4jtRC/Tp71C45GKncg8DtVdyetdPUmfwseuVJPXIqfKttI47VFGwK8gk 1ONhA56GtUcg0fe980hIyM9B3/z/AJ/oAEEjnP8An/P+eE55zXUtjme5G4APTH+f8/56IgzI2PTjP+f8/wApHIxzknOPxpkWNzduKiQ47iN0561GM/UVM4AqHjjjFYM3Rctj+5B9zTz0qO2/1X4mpCa1Wx5NV2qMr3XELn2Nc6cZGOPSuivTi2kPfaa5tG+bnn jNc9Xc3ovQ3fCpK3FyNw5iPXiphy4x61W8NttvnVerRMMfh/n+tTIT5hB/vGurD/AZYgvxHMf1NEg4Q+2KbCMwEjsae/MaketRX+FHLR+IS1baw9jW3bj5c96woAfMYenNbFrLllHqMVyI 7ehppzAo9RXN+LCfsO3/AGhXSov+j/SuZ8Vn/RP+BCmtzRbHO2q7ZYXHRZAf1r0qFt0QI+teaQE4APQEGvSbIZh UCtaq2JiWpBgZx17VVmPzJ6irMpwo9qqz8kN6GsShrfNGR6dKp/wPntVlT85B9KqSH5ZMde9c1Re8bw2KN781qW7bgKyZjxj3rTvD i0I9+ayZDl1pI7KPwkcvLxA9KmhjMcu0/wAQyM1BKNzoPSr0oHkROOoPWu+ivdNUOU4C+nSowB5rZ6U4/KCvbORUaHaM9ck/hXQjCv8AELL/AKxPccVWl+ZiOw5qzMBuHYnpVZ+SOuScGnH4kc8vhIJyfKznoP WoG4XB7CprjslQtgqzdcCtpHOVwu4NSA/u8Gpox+7PHeomGAM965Z7m0dje0dv9G2jPSorn/WMfWm6Q4CnPapLxCGB9ea64u8EeRVVqrMbUXIkiUdgTUEF1iXc/IHWpL//AI+1HcKBVJgFYg9645v3mddNe6i5PKJWeU5zgAHP+e1bXhaPfe PNnKquOevp/WudkC+UNrH3rpPDW6KxlkOOSAKnm3Zduh0U1pbzAnG1vUVQm0+ 4Rv3RDip45WI4bmrEckmK4bm1jr6KKSvQOAyfFP8AyL119F/9CFcRb8qK7bxV/wAi9df8B/8AQhXE2Qy6jt1rpoaJkyehpxrhQPapx0qNT9Kf2oOUcvzOBVg1 FCPmJ9qkNceId5WN6SsrjWqvKuCH96sMKbIuY8Vzs6ae5GhyKt gYUfSqMR+bb71okUrnRE5bxVj7TDzj5Cf1pfD3/HvL7OP5UzxYR9siXqRH/U0vhzPkTj/aBq38A18R0MRwKkbrUMZ+Uj3FTNWZZHIMr+FUrwHyWrQYArVG5 H7px7Vz7m8dzNQjOaWU/PjrwKaopXP7xT6CtaPxHcmMbHcVFKOBVjIYYYVBIpGe9dQqj91 gp5zgYxUvpk8VFH/D1qcKSB65BrRHIIhII4wf8/5/zw4MMcEjPamjIxil543YOf8AP+f8561scr3GM3HPr/n/AD/ktiX94cE5xikbJ4Hfn/P+f/ruhBJY5/z/AJ/z6xLYqO4OCBg1Cxz+dWHNRkAg+1YM3RPb8xZ96kqK1GIj9TU1a LY8mt/EZT1MYspe2Riubyc4I/Kuj1U4sJPw/nXO9VJx+FYVdzahsa/hiRv7YgVeh4JxnIq2/F66g9HNZWjHbq9tg4+cA9PX34rYvht1eRSMZbFdGHfusiui5bA hGHbNAOY8dw2KLcHy39jTUPf3pV/gOKl8Y8fK+fWrVu+GjOf4sVVfKuCelTxHkema4kzuhsdFCd0TA 9xxXNeJh/oxB7EV0Vsf3WKx/EcW6wkYD7ozTT1RqtjkI9oYDJx1r0nTD8oB/uhq8vjfBJP0r0rQ3MlvA56mMfyrap0JiXp24YDtULjCAHoakYH zXqOb7qjHGaxKKrHDnnrVaQj5vQrU85wcj1qtMQAB7Vz1PiN4b GfeHNp/wLFZbdc+9ad/xbgerVmMOAPekkdlL4QRSXY+hq3GQ0DJ2xmobcf609eakXKjNe jTXuo2QgJZQ3fpSY+XAHWnIuYm45zSDp06VqjmrfEMl+ZFPcHb xVeU7WDZwN2KmlyqDH8Rzj0qKYD7ue+acdzCWzKs+TKPZSTUf/Lvk96dLj94T1Ax9aRsG0jI7DmtW9TnGr0/Gq8/AWrS87fYVXuQNo471zzNo7F/TT9704rQvF+TPtWZp5wHHsK2JF32jAckCuilrA8vE6VWcxfHN8 e2ABn8KpTcycc81b1Dm5kI6KQP0qkSS/WuOpuzph8KJiv+jBu+a6zw1GJtNIGcb89f8/5/Ic8fl09VI+8c56/5/wA+9dZ4YRYdOHTJOSB2/wDr0pq0H6FLcvBI4xk7RUyupXginMIGJ3ICaBHF2QVxGp1FJQD kAjvRXonCZHin/kXrr6L/AOhCuMsFzlvbFdr4lG7QLsf7I/mK5CyTEI7k1tTdkyKnwlxOlSDpxTAvFPAORiqOUsRDCc96U4pR wB7UhrzpSu2zrirKw08/jT3HBFNQZYVI3SoN6ZRUbbgehNaIqi64mU+9XU5FSbxOR8UNnV MD+GMD+dS+G8mO4+q/1qp4ifdrE+O2B+gq74Y+aO4Puv8AWtZfAC+I3ENTZ4qDoanU/KfpWJoKOV/CqlwuY2x6GrafdqCZeD71z3NkYfQ0jN84HtQeGNMlOHU1tSfvH ciXqOKjdTjKmnoQcgfrTW4xXUtxVPhYkWGwGHPtUwB5AIbpio0 A3EnP1py53dRWqOUQ5JIIPB59/wDP+fcb7oBPOcZ9f8/593FjjPJJ/wA/5/zkyME9PaupbHK9yM9Ouce3WlgABPX8aVhzlT9KSEEBgecH16VM tio7jnHHSoCOvY1O/TrULdf8KwZuixagiH2zUo61Ha/6n8TT+9Wtjyqz/eMpaucWEnuQP1rmySBkGuj1lgLLnoWArn3B5weKwq7mtH4S1pj f8TK2YcYcHPStvVDi8dgu0q3TGMVj6GC2rWwyRlxnGen4c/lWvqjmS9uD0yx/zxW+G+FiqmhZkNbs3rTUUNu96Zp7Z08eoBzUkX3T7VVX+GcEVa Yx84APUVNE2DTblflDDtTYzgiuCx3Q2OitzmIVW1lS2n3Cgc+W amtG/dgjvSaiC1pOoHPln+VO2potjzZOuOtej+Hj/oFqf+mYzXngQxvyPyr0Dw2p/sqAk9UrapsKO5rkfvHNQtyDjtUz8HI7iq7HBPvWBRVmxgH3qpK dzEe1XZv9Wx9DxWc/rXPU+I3hsUdQOEQepqgepNXtQPK1SC55pRZ2017o+2ba7KQPmp 0+VX9aiTO78fyqw7B2XcOnWvTh8KNUhQ22Ns/xLmo/4yPUU4nKEDr2qN2AAwecYrRHNXXvEUxGQM96JcCNSe54qObk5B 6U+4/1KLnnrTj8RhPYoy4+fb702PmFh7VLKPkJFQRsFjP5Vo9znHpwy +4qGfnA7CrYjGFPcCq0/wB01hI3RY0w7t/5VsI5VMn0wRWNpXG/61sAZtt3qK6KPwnlYr+IzmL4hriZkOMucD2qigLPgcc4qzdnMs mT/Ef51Bbg+Z1xzXFLWR1R0ijXvFIjhj2hQuF4PeuuswsVlFtXA2i uaVfNmtwy4JOQR1ArqFO2JUXGMDtRX0gyobgG3EtQZWA4NIVz1 H4g1E65PWuE2Ot0ycXGnW8ufvIM1ZNcJos11JZAw3DKF429q0x fanCMtKjAeorsVZdTldJ9DS8Ryomi3KO2CyYArlrMFYFJHHrRr V/JdIfNPOMACltWPlqMnA6CuilK5z1VZFxRmpYhk59KjWp41wM+t XVdomUFdjyOOKa3QcU8001w2NxIx1NOPSlQfL9aCKmxvFWRXcZ kX61PH0qLH7wU9Tioe5rHY4jVm36ncn/poR+tbHhhcW07Y43gfpXPzsZLqVsj5nJ/Wum8Lr/xLpG9ZP6Ctp/CKO5psMMKeh+U01xyKcv3DXOajkNNlGRTkHShxkVzmxzknEh+t RzZytTXIxK31NV5jyv1rWm/eO4kjbB5HFOf19aiTp3p7dM56V2RJn8LHIcHOcg1KpAJx0qvER 3qYHjOcc1qjlFGCcD9DSNGGDH0oTA6DtS72PPr2rqWxzPcYVwA etLDkB8857UH7uTnHanxZJbPSplsOO5HIcnmoiDnINTOOcHPWo nznNYM3RYtcCHg9Saf3plscwj6mnnrmtFseTV/iSM3XT/oic9W/pWHk4z1FbWtH5IgepJrGZeQD1zzXNV+I6KK90uaM23VLZhkAuO QCefoOtauoH/SpmznLHn1rP0BFbV4A/ILemRV+/ObmbqfmPWujD/CTV3LGntizP1NWoOGYdiKpWJ/0Nj71btj0z3qqnwHHa0yedf3RH4VVjJUqatzcofaqsfJx6ZrhZ 1UzcsiDbAjs1T3gYRMAfvIaqaWwaF4yfSr0w8yEDuBimbI82JO 9h3BxXoXhoZ0iL1CVwF2vl3ky9PmNd14Sl8zS1A6qpB/OtZ7Eo12OYc9xVViSG9qsMflOOhFVz04rJlEEp/0ck9ziqEh5A/Cr1x/x7qO+7NZ0h+f6GueotTensUb45kQVFEvNS3g/fBaSMY5HaklodtP4UVz8srY6ZqZMgEkZqGUH7QR6YJqwD0zXoU/hRtci7n0qKVgP6VOPutVeUZAGOh7itDnr7oib7o9TTbh2BUdeK djKjFRSkEAjrinHc5p7EUrcH0J5qAHkZ6VJLwPrUZ6LWkjBF2L 5s88c1Um6e1TwNhiOxHFQXHD49KxexsWdOG1PcnNaytizbd26V l2nCp71fuH8uzc/wB1Cf0rop6RPJr6zZyc7EknHJNFn/rhxmmzE4HrU2nIHuo1GOTzmuHeR2dDpraMPJEHPGARuGAPp7f5 6cVvhSFGB0rK05d85+TGDtG08cf/AKv8mtpo+MEUYp6JDp7lVzt5IxTQVxk96neMgdKYV9DiuI1Mnw pPmN4z6ZrV1GUiPAOPWuZ8MzbL1VJ6nFdBqrBIyWOMVtAiehgz y+ZI3PTitW0OYxj0rCVSxd84BOa3LI5iWuyicWI6F9O1XAAVAN VYBkirVFeWqRnSWlwxSd6U0J9/6Vzmy1JPammnU1h1pG4wLyT7VDI2yNiewJq5EuYyfWqN8CtvKT/cP8qlo0jscFhsse9dj4aUjRxn+J2P+fyrlRg7q7LRE8vSYB6rn 8zV1PhFHcnkHNJ/CadL96kH+rrnZqhyc4pzDINMj61JjIxXOanPXgxM/wDvGqU/CA+9aF4v7x/qaoTcxNntVx3R39BIzuHHHPSpc4HFVoiQeKmY9D3ruiTP4WSL1 4FSEfLxjioUbnFWFIxx3rVHKMAJ749aXOAO/uaQAjBB60oHHJI4rqWxzPcTPbBJ9qkjfIJOBzURwcY/HinxAlW6jmlLYcdwc4I96iYZz2IqSXHFQk8c1zs3RYg4jH1p59 6bb48gU41a2PLqr32ZOtHmH/gR/lWOx54GRWtrJIli7jB4rKcZGVI69K56nxG9JWijV8ODGsw9ucc HHXj+tW7/ADHcuCOtU/D7Y1SE5xgnoD6Ve1RfnRq6cP8ACY13aSHWLA2jjuDVqE7UU1mW rYDr61ehbKKM1UtmcsviNJ+Ymz6VVgX5N3qanZv3TA+lRw/8eh9jXCdVMvaWcSyIeuOK0z1X3GKybQ4uVPrWpJwuR2NBujg9S A+3TAjkOf511Xgpx9mZB6tXNaqN2pXOR1aug8HnEDkdQ5raXwk rc6LvtNVZPlkI9KtORv39sVWn/wBYM9xWLKK853J9KzHO6ViOma0Z8eSxFZa9hWFRam9PYr3f/H0D6UqYyfzpt0P3ze1OjO0gnuKSO6mvdRBcDFwzf7NTRHManGQ RUUwzMV9qlsm+Xy26rnFehT+FFMY+BHn/AGqhcfMAeh5qZ+Y3BHJzUDkYVccmrMK26IT8oJ96gdTtOMnBxV iQZi461ACWSU+mDTj8Rzz2K8mQFFMGGKipG+bB7GmLwyk9atmK JPuTYNNvP9ap9RT2H70YxTbrJiV/Q1j0ZsWLccR1NqbbbB8HqAKjiGMe1Raw5Fp9WA/nW70gzyd6nzMOXqOa0dAi8zUBzjA7dazH6A961/DhzfkZx65OBXJD4kdj2Ov02MiZ8kkhic7cZ/z/AJ9tI4J61Ssjn0yRuJBz+v8An8etWTnv171GKfv2Kp7Ckc1Exw 2do5qTPHTrSHHXFcxZwGmSmK9RvQ5rd1y4M3yIcjqcVzMTeXOu exwa0J7l0mBPII4rSG5M9hjOciM8e1b9if3Kn2rBlAm2vnDCtz T/APUrXXQ3ZxYnZGxbD5SasYqGEYRR+dTg96ynLmk2KKshrdKWMY BpW5p+3AA9Kk1gtRO1NPIp2KRRlwPWg1JlGIgPaqGqjGnzn0Qn 9K0m+lZusnZpNyc9UI/OpNDhF+6eK7uyQR2MC9MRqP0rgkzwPwr0CP5YlHoBVz2Ehs1Ih zGaeeeKjTjevpWDRohYzzU9Vo/vfWrI6VytWNjDvF/eyfU1mzD5WHtWpdf61/qazphnNVsegloVI261OR8oxVVGwxB/KrIbK+tdsGRP4WPQ9PyqZTkgH6VWUdOamzwMHkVujmHFgO5zni lHTryP8/5/zmPBA6fpTyNvA6HPeupbHK9xTz+VPiPyEYqHJA69B+X+f8+8sR +RhnODSlsOG4kgyPcVAe/apnP5VC3B+prnZuizb/6kD605jTIP9SB35pzdBWi2PKqfxGZOsH97Hnpt6VmHKgbemPTr WhrB/fqP9n+pqjznI/GuWe50w+FGh4cUHUlYgEAE4Iz/AJ/z3rT1QdD71V8Nqv2tjtJCqSBjvg49f8+nWrl6N1sc9RXZh17hz Yh2mjPt+GfPpVtcqFYc1Rhb5/rV1SQMGiRjNe8abnMZx6UkBH2YilVgYmz1xSKoRAR0Irz7G8Ny xbcsmDWq5JQ/7QrKjQBUcdc1pqCY+DRdo6EcdqnGqz57tWz4SfaZVP8Ae/pWB4hDx6zKR3wa1/B8hkMwY/MCCK6G/cJ6nWtwSvtVZzuhJ7p/Kp5CTgioJRiNgBWRRTlP+j5/vVmqeefWtGU/6Kw/unNZyc1hU3N4bEV3/wAfDelNByR7U+55mbPrTYgCQD60juh8KIpxuuGI7LQVKASR9et NclbgkHtg1NtPlZU5GeK76fwopkbneCeKryMc5AOBVgEg9ByKh ODkEY4qznrPVEErAN6VWRyFOOpPNWH+aTn2qqo/0jB6UR+IwnsJKfk4HQ0gwZVz3olJO765pqnMq1cjJE5GGP0pso H2V8dqeT8zfhTZh/o7471mak8PMSn2qtrLfuol9STViD/VL+VUtXJPkj0BrSb9w8uC/eGW3LKD61seHlKzPPg4XuOo71jHO4e1dFoO1LORjjJIAHTP+P8 AniuemryOp7HR2Ej+SpYEdTj/AD9P89BcWYE4IOT7VQhcRwIFP8IqVZcN83IxWGIf7xmkF7pcLA 5IP4UhOMDGariZcjnFOEo68GsUOxwOoII7ttvQ81YdfOhjbPao 9TGdr/hSW7M9thTyppweqCSvEmit5mHyt0rf0sZjQH8apaRmdxGUIx1N aWnIFkkHZWIH511wlyps46yvY1k6CpQKijqYVkiBFGWFPY96WM cGkcUM2gtAVgakhTL59KgHBq3bj5CT3OKDRbgwrF8TP5elle7s B/Wtw1y/jCYD7PD9WP8AKiOrKZzMQzMijoWH8673+EVwtr811ByDmRRj8a 7pDlSKdTccRO9RtgSZ9RTwD0xyKYwJBzxWTLQ1T81WU71TyRyR VpT/ACrCxsZlyMs5A7ms6ZcVpvgsfc1SnXmm0d62MaTKzMB61Kp+UY pLlcT59RSKOK3pvYUvhZKp+bnip1yeP51XBAwCamUnr0rpRyj9 2Aece1OByOhpincfSlHAxjmuxbHIwyAoA6dD/n/P+MsYwp+vrULL83TJqaEkJz3NTIqG5HIcZqAnPWp5OVI5/CoeFfldwx9KwkbotW5zCp9c0relMtyPJXHTmnMavoeVP436mNq//HwvqFqkGyvA/SrmqHN2Af7o5qiepPT3zXLPdnTD4UdF4VQO8+fmIXIH9elXLhM pItVPCsYJmYEg7cY7f5/z9L8vDsD3ruw/wHJin76MEDD/AENXEbPynr2qq4xOy+9TDOPcUpEz1RpKxEbA+lWUIa3Un0xVON tyAHrtqxbHfGU9q4HubQLSZEGD1BrQhOY8DuKoRsHOD2FXY8rt I7GpZvE4/wAR5OrO2OwrQ8GkedcA9doNU/EwxqWR3XNT+E3xeTgcZjrf7BPU7IfMgNRS9KdEeAKa5zGfY1gW Urj/AFTVnqMA1fuvuGqYGARWE20zeGxWn++3viheJAPakn5YmgN+8V qpM7orREM4xKzDsKdG5MZUevFMnOJ8DoetNiHDAnB7V3U/hQPcmfjPbiq+cPhuh4qZnDKCODioLjhl9c1oYVd0Vi3zEVDnDZ 7nFSnHmk9sVEODuIyKI7nPPYjkHcdaWNOd2OgpsvGaltslDVMi O4MCufemy8259zUhIzUcg/crj+9UFt6FiPiCqGqn95H/ALlXx/qQD3qjq3Dxn1WrqfCebSfvGeqhi3FdDpS7dN3MDgN7YNc+hIAx 1yK6eFFOnQJjaHcEnJycdaypLW50yNVxtKqeuAD9aFZWQknBzx SSA7h0yOD7VAjE7Q3FcdbWbNI7E7EkkhgBT1cjgkEYqtuBAOet TxoHLcgc96zLOUv13Qn25qtYN8zKe9XLj5lx6is22Oy5A98UID sdFC+UXA56VLZDE03vI386bpAQWQ2+vNPtuJ5R/tmt2zlqLQ04qmFQxc9KsxDJpoxHhdqgUx6mPFQtTNkMq8i7YwP aqsK7pAKuVJcRhFcL4qm8zV2XsgVf6/1ru24UnsK83v5PtV5PN/ectV01qNjdKQPqduP9sGu3T71choMW7V4iB90E/pXXKcNmpqblRHNkHio36VITxmmuAVJrN7FrcgXng1Oo+UfSq44 NT5+T6CsDYzznJqCfkZFTjpUTjg1b2O9GPeriQGo0AIqxfjBFV kIHatYdCZbMdyGGeKnXJTdmouGIqRQduAa6UcwRHLcn6ZqbII5 4wO3+f8/yjTAXByOKk2jPHAIrsWxyMYx+XOefpUsTHZk9CagcEKAelTRcR DjvUyKhuNk4fnvULHjGanfkGq7EAgHpWEjdFqD/AFC/jSuabBxAtDcir6Hkz1mzF1M/6Wc9NoqmSGRgRzVnU2IvW+g71UPCDtzXLLdnVD4UdR4RB3yqDx sz19xWheLiUg1S8HqpkdsjpgDH+f8AP66mpx7ZM134de4cWJ+I 5u6XZcH3p6HclLqA/eA1FEcD8aUxbxRoxn5Fx1xVixbDn6VBCQyDFPQGOXjoa4Z6SZv TeiL8HLjHetCMnpWXbMNynPsa04zjB7GoNkcx4qO68jOMfLzUf hd8X7c9UIqx4mTLwv8AWqnh3C6pg91OK2XwB1O3ibG0mnHH7we 1Qo3Kipj99hWJRmz8KB1yar4zuqxPwcelVwdqnNYVNzaGxSmP7 wgdaD94fSlcZkYjrSgZwe2KVj0Kfwor3Q+cY4qPceh69qmuAMq T6VXfhOfWu6n8CK6gHOWXr3qK4lDOKdgh89iKruc4YjpWiZz11 qgY4DYNRhhwO+aVieahU/OCfSnDc5Z7CyY7euKsRLiIe5qqxyxPvVxD+6TB6CqZESN+HB60 u0EoPVs0McyH2pwHzBuyjFKO4VXaDJWXAA9KzNXPMX0Na8y55A 5HNY2qNmZMdNtVV+FnBS+JFSEElQMV1tu4eO2jfKjbkZ55/wAj/PSuVtFPmrjtXV24McqLtGUXHpnAzmoonRIldmWViDwTmmq0cpX eCGjJwQaA25gFOCf1qPG4FgDnOCDXBJ3Zqhw+UAnnHGKfFMwJI wc9jUUb/eDHHPSn+UzL+6YKdxyT3pDMNxk/Ssyb93ck++a1D0rOvlw4b14qEyzqtHulazWMfeH61Ztjm4l+tY nh6UcZ9K2osC7kx0JH8q1i76GFWOhqRHirkH3apx8gYq6nAA9K 0WhzwWpIenNQt61JmmNTNSa1Tq34VPSQrtjA9qcaRaKWrTC302 eTOPkIH1PFeeFOTg8e9dh4sn22kdup5dtx+grjnPJPOf51tTWl xM1/C8RN9NJjhEx+Z/8ArV0bDBNZXheErZyzEDLvj8q12HWsKmsi47DSMjFMZiFIp9Ml HymspbMtbkR65p7H90x9jTKRziF/oawTZutyoOKQ800GnDGDWtzvM7UV6VnDh61b4Zx64rLkGGrVK0 USyVT83PWplyDj1qurYOKnUgHhsrmt4s5HoSpyPm55H41MEHUZ 5FRIMjIPGamUEtk4Ix1rujscrK7o23AwfSpEGIFOD1ofgZxjNP i+aI+lTIqG5WY4qJzng+lTyLgmoH4asGbItRcQrj0oY0kf+qX6 UjHitOh5MvjZhamQbxgewH8qqk4UDoas6gc37/QfyqsxyB9fzrjludcdkdf4O2tvPfIB5+v+e/4d9jVFKtzyp6VS+H1qLjzlIwQpK/X/AD/n11tRj3BkYYIr0cM7xscOJ+K5yl+vANVU+7xWhfofLKt1FZsTd j1p1EEHeJctnKv7Zq+CGlyKz4Rkj1q0CQwPrXn1V7xrDYsYKMp 7GtSFw0S1nkgqFI7VPbE7FHbOKyOmJm+KflhhP+1WfoRH9sIR3 BrU8UAGzQ+j1iaOdurQFfXFbR+AT3O4jP7wfnUgbMhqIdeO1OG d26siitcn943saqyfd+tWbv7xPrVWXsKxqLU2hsVjyzH0pU4HN KQQWHrTScECktj0IfCiG6YDFVmOTz6VYuOD9arN1JH4V2UvgRX URvvge9QyjBAI5qQk4z3NQzElsjpjmtDmrboY68VBnmrDNnmoM fNk+lVDc5qmw05q1EfkXPpVVu9WYxgAH0qmTEB/EfU0+PJXHX5gKjBwKnhA/d+5JohuZ4h2gTucMfpXP6jk3rY6DGK3nOWP+7WBdsGvG+uKK+x yUVqT6cB9rQYyMc8V1CgbWcFehBwc5rm9MP8ApwIyRzjHWujjY fZNgODkA571EXaDZu9yBs5+Xgg8UolJHznp6UEAdfpTHB3Af3h kYrzjUUjIJJxz1pN7xklckHuOaYWYHI6ehqZGHml1lwpX7voad wMcOG6VWv0zAT6HNVUS7Ry8YJHpmr7Ay2uWGNwIxScUtUWnfRk eiy7Zdue9dJatmck+1cfp7mO5ArrLMnzsnuoNNaSJqa0zfthz7 VcH0qnafcyO9XAeK6Ec0VoOoRd0gWm5xU9uvVj9BTZSJ6D0oAq OeUQwPI3RVJqbFnG+IrnztVdVPEeEH9f51iSj936nNW7oM7vI/wB5iWOfU1XVGnmjjGdzkL+ZrqtZWJOx0WHyNJt1xyV3H8easkZ JqTyxHGqL0UYFNauN6miIu/So5On41J/FUcwrOexcdyKklOIm+lOqK4OIGNYI6I7op4/KlpFPFKPStDuKl2wWYA9MVnTrzkdK0bsbpfoKoS5HbOK6UvdQE YIIqSJiD65qAHBxUydc9s04s5ZqzZciycZHB9KnUEOG5xiqkZH QGrSkjt7V6EdjiY1hg9fpSxjEXTGaWTDoRx+VOAzCuaJDhuV5M 5OearMfmBParjj0NVJOua55G6J4/wDVLTXpU4hX6Uxj+dVfQ8ua99mFenN5KffH6VEDj86dd83kv+9 Uf8Q44rle50x2PSPhltMs2AciM5OPcVueJLcwzCZV+STr7Gsr4 a7UgmU4zjj867LUbVbyzeI9SMqfQ10U6ns6iZz1Y88Wup5nqYB XOKwQSrYNdNqcJXcjDDA4Irm5MLOVb8K7aqOak+hZibawFXWP3 CPas/kYPpV8cqo9q86qtTem9C1uyAferNqw2L/vVRjY4/Grltjaw981idMSt4nGbHgfxisDSz/xNLdsY+auj1zD6bJ7c1zemNtv4Sem8VrD4WD3O4zg0pOEpGw2C KQHIOfWsWUMuuUB9MVUl5IqzKTtCn1qvKPmUisp7m0NivJxKP8 AdFNx8x9qW54lUjuKZnDA9jxQmd1P4UQ3fGMVT3c4PrV27IZBi qgGGORXXS+EtiSjGQO1Vj9wZPNWZRnvzjmq+Dkg84rQ56z1REx +Wo1J7+lSN90+1RDgj0pwOWoD9eKtAfKMiqp5bHuKtk5xVMUCM gg1aiHMQ/2c1Xbr61bT/Wn/AGVqqe5z4t+6kIx4Le1c6h33Skjqc1vznFvIf9k/yrn0Pz5HUCor9DGh1NbSUjKvISoJbaAV4zWzKWFsil8FiWB68V iaedlvChOC7lsE9ePStS5J3Ku3G1QPWs6jtSZ0LWRIzKc9x600 yFflbGBwKhVs9W7UrEkcdBg81wlki4IAP5U0ryVxjFORju+Ujk cVKgD54yQehNAGGrKiEsQB70LIXQsRhf4RUEFszfvJySfQ1PMd sZolZaIuN3qzJ3bLrKg4DV1WnSFvLJ67awIIudxHWtzT/wDWRCmmrkzXus6m24QCrS1VgPy4qytbowH9auRrtiA/Gqsa7nVfzq6ap6FIaDWX4im2af5QPMpx+HetM8VyXiS68zUPLB OIgBgep5qoK8hsy8ttKsNx96t6FAs+pxMF4jy5qmGz368Y7V0f hu3Cwy3BADMdg+grabtElGqw3ZqBuhFWiMVXcfrXI0aELDmmSd RT24qMnJ57VjU0RpDcjqG6OLc+5qwRVW9/1IHvWK3Oin8SKo9qXtTAfWn54rQ7SpNzM2KqSck1ZkJMxHvVdu GyRkV1pe6hlJvlYGpEPbNJOOmKYpwfSpWhzVPiLsZ+Y/WrSkgjnv8ApWdDLhiDzzzWjGRjH/1676b0OGQ9xyRj6U4D5QP503hjUzLtC454qpBDcrSZqrIB2q5I vXAxVKTg4xisJGyJU/1S0xzToz+7WmSUPY86S95mLe8Xch/z0qsT8yjJqzegfa39Dj+VVyDvAPHOBXO9zdbHpHhVntbOOYAgr jIPcZP+f84HfQSrNErqcgjNcH4eUjTFLck4zx7Cui0e78qU27n 5Tyh/pXVVp3gmjkVS1Rop+LNNx/pcS/K3D47H1rzzUo9jhsV7VNElxA0UgyrjBFeXeKdLewkeNhlc5RvU VdGpzx5XuiZw5Z8y2Zh28wwN3K961Y1DLlD0FYMLYbb61pWsrB etY111Kjo7GioKjkVPbNmSoklV1APBxViKP96CvpXMdMSPWBnT pR7ZrlbNh9qi7YcfzrrtQUvZSj/ZNcfbAfaI/Zh/OrhsOR3ecEGlByDmmEj5fcZpwPP4VmWNm+4D71G3Jx71JNxH+N RvgrmsZ7mkNinecMv0qNjlelTXwyimoOqj6ULY7qT90huBlVqt uw4z+tTzn5FPoagcccV1UvhLYNyTniof4mp7HIPNQhjux61pc5 624yYYz9aiP3RkVLKQ1NPK49quByzI0Hz/AFIqyTkGoFHzAn1qxjg02EBF5ZR6mrcfLytVNMl1+tXIv9W5Hc 1dM5cXuivdnbbSdvkrCT7xHrnmtnVWxauB1OBWNGcPmsqz94mi rRN3TtrXsCtgrHDu9gamlctIzNk5Oar6Tg3N1Iedse0e9WHyfp 6AVz13okbwQmDkkY29qdG+CRjdwQRUQGDgfhmlyeSfrXMWTZxj YAFA9aerbgCM5xzioEYFQOcdsUrMwXC9c+tMRT6Cq9wckLVgng 1UJ3S/Ss0aksa8VpWvF3GB2FUoFy6/XNWbZ/8ATl5px3QT2OrgPFW16VStyNoq4hrqRyFy1Xgt+AqxTIl2oB7U 4dKZaGTOI4mdjhVBJrgbqXzbhpmySzEmut8Q3Hk6a0an5pTtx7 d641zxz6VtSWlxMFPy9MMa7fToPs9jFFjBAyfqeTXJaVb/AGnUYUwCuctj0HNdqeMUqr6AhSM1BKvFTZpG5FYsooSVCv3jVm YYzVZev1rGoawA1UvuFUe9XDziqd995QaySOil8SKYPJqTHHFM I4JpVb5SfSqR2lN/vk+lROeKm7E5qJgMk4rta0AqTDA4qBeeKtTLheOpqtjBzUM56n xCgkOPrV2OQjAHGPWqIPIqzGcsvfFdVJ6HHPcuLIcAnHrxV1iC ACecVnJkECrLEjOetayYQJWUhec+1Z9wpDcVc83C8mqs53DIrK WxohEI8tfpTJDxUgHyL9KjfpSex5zfvMx78f6U2Pb+VVguSB+N Wr3/AI+TgdhVZT+8Ujjmud7m62PSPDmTpKE9T/hWg5K/MDgjkGqegx7dGifH3iR+OBVyT7p+lepT1ijzanxs6DSb9buAZP zrwRSa9pMWr6e8DYEmMo3oa5izuntZ1kQ9Oo9a7Gyuo7qEOhzm uOtSdKXMjelNTXKzxHUbSfT714LhCkiHBFT2rhh9a9N8W+Gotb tDJEAt3GPkb+97GvK1Wayunt7hCkiHBU9qHJVIlNWZrxH5MHtV 61laOQDqDWfEwIz6ircB/eLmuRm0TQumje0kJOMKc1xCn95x612E8e+F1PQqa4wMBKQ3QNy a0psuR3K5MSnvtFOQ/KPam25WSKMxnI2ipGXDdKzZQOQ6bfaoTyg+lPfgCoxzER3FYz3 NYbEN30Qe1VlPY9xU9y2dp9KrPwPehbHZS+EjuANuMVVPbPWrM 5+VagJ2kE966qXwmjI5OBn2qAnBB7VM5JU5qE4JFaHPV3InPFC t8gyelDAHOOtN42YzVwOWe5KoyR3GamIJQ1WhbDj2q1/AMd6HuOIkY/eA+gzVmL/VKPU5qBB94/7NWoxhF9lrWnscOKd5mXq7Yjx3LVmwffzV3WG/fqnoM1Sts/MRzXPUd5l0l7ht6Ug+yTsBzkdvrUzHGASATzRp2F0x8dWcdvr3 pxc42lB6gntXPX3RtAiYZJ5OQOKQE7QcYyKe/J4PFMbk8kketYlgMO6ktjAwQaXJJzyD9KZjHI4PtQ2W4P8AOgR WkOFNV48kk+tPuX2rTYnO0AAAVFtDRbluH5QW9qLV/wDTkPvSMwWAk+maoaZOWuVBPO7IoitbhI760OUX3rRt13SAnoO azLP7i/Ste2GEz611nN1LYNLTFNR3cwt7aSY/wqTRYZzHiG68/USin5YRt49ayCcjIGRTpCzzNI+DnvUZ3ncw7diOT7V1pWViDof C1v8A664I/wBgcfif6VvnrVbS7b7Lp8URGGxlvqasmuWbuy0NJxxQSKVhnmm Hg1AyK4Hyk1SHA+lXZjlCKqHrisKj1NobCelUrzmbHoKvd6zrk 5mc+lKJ0UV7xED8uKjkyqNipB2pk4xE1XHVnUV1XI4qMqR9aWJ 8YDVKVBBrstcdyjJg4Bqq4wauXClWBA49qqNUtaHNP4iPPPBqz E3IxVQ8NmrEJBxn860pM5p7l2HPmCrTDOfrVe2zkHqKsE8d63Y okTqcevNV35UkGrrgYJ5HWqjDPGO9RItDvuAD2FRtyuR1qxMKq vxTkjyk9bmReN/pL+2BUAxvU98+lOnYtPIf9o01Dl//AK9cb3O1bHrejKJfCUEgHKt7/wBaY/Kke1XvDUW/wjGhByVPUVnmvRw7umjz66tK5QcYIYVc0zUGs5Q2cxn7wqqecj 3qCQFVOOhrrnBTVmcsZOLueg286TxB0IIIrnPGHhaPV4TdWoCX sY4P98ehrH8P6+1pP9nnbMZOAT2rvIZkmjDoQQa8mpB0pHoxkp KzPGLcyRSNDOpSSM4ZT1FaERywxXZ+KvDK6gPttkoW7Qcgf8tB/jXExho5dkilWBwQe1ZS11RcLrRmo3zQg98VxM6/vpMHueK7ZBmP6Vx18oW8mUf3jRT3NZHU6dk2EDA87RV4TZ4cfj VDR23aXCT1AxVsjis3oylqiSQBk+U5qJRgkU1sgZU0plHG4fjW c9zSOxVuRjHpmoGO8H2qzeDCLg5BNVUHBpLY7KXwkMpyFHoagl 6iprj5Qp96gPJrqp/CaMaThSD0NQjipJPuDFMJGM+1aHNVfvEZHHFMI4Ap+e2KT19q0 jsc09wjHznNTnhagjHPtmp36YNLqVHYkiOVbPtVoD5D9Kpwnh/qKu/8syfatYbHn4jWo0c9qr5vH9sCorQDa5Izx64ovzuuXPvTrYAQk 5Irles2bxVoo3LVSmmxZwCzMR+lLwx4zmq9zcGGC03DbvQkn8a ekmUUlgWx1FYVvjNYrQecgHgZHvTCcKMnGTjgU8BW3HByxyaZy G5AxnvWRQpwCM5IHPWmlW3MAoGDwfUU9jxuz79KaGIGAx/E0CMi6fLYojVmwADTlXfKSe1XoVAIFJuxokV70mKyK5+Y8VQ0+ GQXCP0wavXxLFV685otwVIwAKSlYXLc7SwO5B78VtxDCgdhWJp A3Kp9BmttemK6UzBEymsXxJchYUtx/F8x5rZXjr0rjdTuPtd9LID8oO1foK1pq8hMqquSORzV/S7QXV9Ep+6p3sPpWapKkckgmum8Nw4tnuCMGQ4GfQVtN2iJG0e lNpSaaa5GixKaw5p9NI4pWAqzH5sVCetSyckmojXPJ3ZvHYbWV IxJY+prTlbbEzHsKy+2KInVQW7DtUdycQn61L3x+FQXQ+QA+ta QXvI6CscdeKkjORtNRMMAkHoaFb5h6113JCckNyMiqjqCcircp 3A1XPU/Sm0crerKMnytTkJBHpmnTKCQKhBIPtSjoZT3NWzfLH2HarqnJw elZ1iQQ/0q6OPxre4o7CygHPrioOfNQY71LIefr3pkOTMlG7FN2i2Pm71U kHUVbm9qpyd6qZ5kTCuDtuZB/tU+1jMsyogyzNjAGaZef8fMn1qfScG/twf74/nXF9o7Vse3eHrf7PoNrER/Bn8+awrlfLuJE/usRXUacMadbj0jUfpXOayvl6k/+1zXVhpe+0clZXSZkk/M31pjHjFDcO31phbLV6SZw2MO6BSdiOma6Lw34ga1kW2uWzGeF JrBuhmZvrVZhxjNYVIqSszsjseyQypNGGQgg1z3ibw8LtTeWag Tryyj+P8A+vWJ4Z8QtbOtrdt8p4VjXeRSrKgZTkGvNnBwZrGVz zWFiFIYEN0IPauV1EZ1GX616r4h0TzVa7s1xKOXUfxV5dq8ZTU m3DBIqYrU2vdG3oZ/4lq+xIrSY8Csnw+f9CcE8B+K02yB9aznuWthXXjNVz2zVoHI21 VbgH61lM1gQXJKoD1ANRK4YccVJdn5MdqqgdalM7KWwl391R71 EMH8KW4Yh1zyMUz+A4Oc110/hL6jWzk/Sof4amfjjOTUWNqjFaHNP4hh6nkU0d/XFOOCTUZrSOxzy3JkGVH1qTrTYTkDNOT5nK+1T1KWw5flRfUnN W5WCQMx6AVXnXEi4/hp1++2wY+ordaI8yb5pX7nPTEOdx6mrMaAqox3xVJs7hWtZxK4 iwfnLCuSOrOzoJrR23EUZBBSJck988/1qvBO0RwTlal1lt2qTY6KQv5DFU8cVzVXebNY7GxHKrAEHipMh h0rGimaFuDx3FaMEqvGvzZqAsWOVO0gY+tNOAcEinfKWBbOVGO nUU1uD0JFMRRt0+XJq0nGTUa8KBTy2IzWZoVJW3TH2qWKoAMnO etWIwKllI6/RMG2VvWtuM8Vg6Gf9FStyM8V1rY5mivrFz9l06RlOHf5F/GuOD9iDkdRWz4jufMuo7dQT5Yyfqaxwozwa6qSsrkMVVLGONB8 zELgV29rCttbRwr0RcVzWgW3n6isjL8sI3fj2rqs1FV62GgPTN J3pT6U01kUL1pshwpp1RynpUydkNK7ISM5qBwRVjtUbjJrBmxU vCRBgdzWcAc4NXrw/Mq+lU/emkdtHSIdeaq3LHzAO1XSPSqFxzIQe1a0l7xoRnAHuetN29Ofy p+OO1IOMe1dAiJz6dzTO3HelkPH60gwRzxxTOQrSrwT71ARyKs ygYyarsMg/Xii2hlJ6lqxwC1Xg4zzWdaNjcDV9RlM+laRY1sOZsg4p1uMyZ9 BULdDipbPIDnr0FXHWRlXdqbFmqnJ3q3KetU5e9OZ50TCujm5k z/eNWNIUtqEIHr2qrcnM7+u41b0QkajEQMkdPyrjXxHb0PdtMI+w QgdkA/SsXxImLqJ/wC8uK0tDl8ywiPtVPxZ8llHMBna+D+Na03y1TmkrwOYc/vGFQk4Y1CbyN5DhqfvB716cZJrQ42nczrj/Xt9agbp1qS6b9+3PNRDBGM1LZ1R2Q9l3Rj1HSui8L+JWhlFleN 7Kx71z8eNtV7iIs25eCOQRXNUjchOzPZopFlQMpyDXGeNvCpu1 Oo6ev75B88Y/iHqPeq3hTxI6FbS9bnorHvXeRyLKgKkEGuNrleh0J3PIvDxPlz xsMENyD2rYbmMVva34eSOaS/sUwX5lQd/eufb0rOe9zeDuhYzlqhm4dqkTgH2qKfpu9aynsaw3Klwcx596r Iev1qef/UGqqnAqEdlLYS4x5gGM8VCODkGnyt85akUV1xWiNBpcFs9OKaS AuTSN98/SmE8Adqs5ZfExM4em8E0p4JIoUZZcd61WxzvcmRdrAf7NSW3/H2DTf4ifan2o/0nNJbjnpBk1wP3hqrqL4so1z14q9ONwJ7gVkai5KRJ/dyTWtR2TPOpq7RmEZkFaukkC+iDD5V5J9u9ZiDdJ7ZrUsR5az3 HaOI8+/QVyw3OtlO5YyXEsn95i361F3xRFMJAQ33hSkYPtXG9WbojJ5p8 UrRPuU8dxUZ60lAGxDMsqZB/PtUw5Hr9KxI5GicMhrUtbgyksrY45B7GgQAE8iknO1QtFFQWQL 1qdKKKhlo6bQ2/0cexrd8xY4mdjhVGTRRXXHY5pbnFyzNNdyTMTl2J+npSFgNpP4 +lFFdy2MzqtAg8mw81uWlO7n07Vp55oorlluylsFJ1ooqRiZqJ zk5oorOpsXAb2pp5oorI1Mu4bMzH34qH0oorRHdFWiPIwMCs+T l+TyDRRXRS6gxrAe3WmHufaiitXuJ/CyBvu9O9NB4PeiikcpG2R17iq7rjNFFX0Mpbi2xwTmtFDhAQe1 FFKJS2Ez1BFT2/ETEetFFaw3MMR/DY2XpVWT3oopzOGJz0v+tJ9zVzRudRj/H+VFFccfiO17Hsfht8W7Rn+BiKua7H5mly8Z24aiirlpNHMvhZ xc1pDLn92Mnvjmqv9mPGcpMQD/CeaKK1Ta2ItcoXthchtygMfaqbx3CEboW49BRRVqpIaFjuFChT wR2NSCQNmiimpNmclqNaPcm5DhgeDXVeFvEbKwtLxvmHCse9FF crfvmsdYncxusqAggg1zOv6KULXVqvy9XQdveiipa1sXGTtc53 HGKil5jPtRRXPPY7IblKb/UtVToKKKiJ1U9iBj87A05uF4oorsjsaojOSCfWmEfkKKKo5XuR 55PpT4vvqD60UVotjDqSk8n3qzaLyX96KKcPiJxH8Nk0pO04rF 1Jv3gI7iiirrfCcVH4inFnqK03cxaHtHBmfH4Dr+uKKK5L2i2d i1kjFZSDkdRViOQSLg/eFFFcq1RsxCv503sc0UUhBQGZeVJFFFMR/9k=

Pat
13-09-2011, 13:56
Ja piorę zgodnie z instrukcją producenta - tyle :). Jeśli jest napisane, że można w 60 stopniach, to tak piorę, zwłaszcza nową chustę. Czasami producenci celowo tkają dłuższe chusty, bo się kurczą w praniu. Upranie zgodnie z instrukcją sprawia, że chusta dochodzi do swoich przepisowych rozmiarów. Nati na swojej stronie ma fajny opis tego, jak prać poszczególne rodzaje chust. Polecam lekturę. Dowiedziałam się z niej np., że chusty wełniane warto prać z większą ilością rzeczy, bo nawet zastosowanie się do zaleceń temperaturowych przy mało załadowanej pralce może sprawić, że chusta się sfilcuje. Wcześniej nie miałam doświadczenia z wełną (gryzie mnie ;)), więc ta informacja była przydatna.

Co do poszewki - chodzi o to, że jeśli pierzesz chustę z innymi rzeczami, które mają np. zamki błyskawiczne, warto wpakować chustę w "coś", np. poszewkę, żeby wyeliminować ryzyko zaciągnięcia. Jednym słowem, chodzi o ochronę mechaniczną :).

panna.z.wilka
05-10-2011, 14:22
A ja mam pytanie dotyczące pierwszego prania moich pierwszych chust;)
Jedna z nich to Nati Nansei, czyli dość ciemna.
Druga to słoneczna Nati Gobi.
I teraz - czy ja mogę wrzucić je razem do prania bez obaw że jasna złapie kolor od ciemnej?
Czy one (te chusty jak i w ogóle wszystkie inne) w ogóle puszczają kolor przy praniu?

Pat
05-10-2011, 14:42
A ja mam pytanie dotyczące pierwszego prania moich pierwszych chust;)
Jedna z nich to Nati Nansei, czyli dość ciemna.
Druga to słoneczna Nati Gobi.
I teraz - czy ja mogę wrzucić je razem do prania bez obaw że jasna złapie kolor od ciemnej?
Czy one (te chusty jak i w ogóle wszystkie inne) w ogóle puszczają kolor przy praniu?

To są nowe chusty?

Wiesz, przy praniu tkanin (obojętnie jakich) zawsze należy je segregować kolorami. To ogólna zasada. Chusta może puści kolor, może nie - po co ryzykować? Ja bym na pewno wyprała osobno.

panna.z.wilka
05-10-2011, 15:00
To są nowe chusty?
Tak, prosto z pudełka.


Wiesz, przy praniu tkanin (obojętnie jakich) zawsze należy je segregować kolorami. To ogólna zasada.
Tak, wiem ;)
I dla pewności wypiorę je osobno.
Tylko że ja w domu robię zawsze segregację uproszczoną - na jasne (białe, beżowe itp) i ciemne (intensywnie kolorowe). Nie piorę osobno brązowego, żółtego, czerwonego itd. Dotychczas się sprawdzało, nic mi nigdy nie zafarbowało.
I o ile Nansei do ciemnego się kwalifikuje, to Gobi (jeśli farbuje) to jej z białym nie wypiorę :D Żółtych i brązowych ubrań brak.
No i, kurka, mam dylemata ;)

Pat
05-10-2011, 15:07
Wypierz chociaż pierwszy raz osobno i zgodnie z instrukcją temperaturową producenta. Będzie nadzieja, że to, co ma ewentualnie puścić, puści za pierwszym razem i potem będzie już z górki.
Powodzenia!

Wiewi00ra
15-10-2011, 11:11
Czekam na swojego pierwszego, kaszmirowego japana i tak sobie myślę, że będę prała ręcznie (w orzechach) bo do pralki, to się nie odważę.

Ale z bawełnami nie zamierzam się cackać :D

marysienka
16-05-2012, 13:02
cześc mam nati z wełną, pytanie jak prac i w czym prać?

mi.
16-05-2012, 13:13
cześc mam nati z wełną, pytanie jak prac i w czym prać?
wydaje mi się, że rzadko i ręcznie ;)

to taka lekka złośliwość po ostatnich wątkach na temat zmian zachodzących w chustach nati na skutek prania... :whistle:

na firmowej stronie jest chyba instrukcja...
i może zobacz w wątku natifanek?
jaka to konkretnie jest chusta?

Karusek
16-05-2012, 13:15
tutaj: http://www.natibaby.pl/pln/chusty/pranie.html
jest instrukcja nati

mi.
16-05-2012, 13:19
Karusku, a czy Ty wiesz które detergenty posiadają odczyn zasadowy a nie kwaśny?

no, to miałam rację z tym ręcznym...

Karusek
16-05-2012, 13:25
Karusku, a czy Ty wiesz które detergenty posiadają odczyn zasadowy a nie kwaśny?

no, to miałam rację z tym ręcznym...

nie :D
i w dodatku wszystkie chusty piorę tylko w płynie do wełny i jedwabiu :D i tylko ręcznie :D
i widocznie mam fuksa, że jeszcze nic mi sie nie zaczęło rozchodzić ;)

metis1
16-05-2012, 13:28
Czekam na swojego pierwszego, kaszmirowego japana i tak sobie myślę, że będę prała ręcznie (w orzechach) bo do pralki, to się nie odważę.

Ale z bawełnami nie zamierzam się cackać :D

Wszystkie moje chusty piorę w pralce albo na zwykłym progranie (bawełnę), albo na ręcznym i 30 lub 40 stopni - w zależności od instrukcji na metce, w małej ilości proszku dla dzieci najczęściej lub (ostatnio) w domolu.

Też mam kaszmirowego japana i jest super :love: - tzn. nic mu nie ubyło od takiego prania, więc chyba ok...:bduh:

bob
07-05-2013, 23:47
hej, byc moze byl juz taki temat poruszany ale nie moge znalezc. Jak prac chuste kolkowa tak zeby nie zniszczyc kolek? Google wyplulo tylko instrukcje do storchenwiege, zeby prac w firmowym woreczku. A jak nie ma woreczka to jak?

mi.
07-05-2013, 23:58
w poszewce na jasia :)

agatkan
07-05-2013, 23:59
hej, byc moze byl juz taki temat poruszany ale nie moge znalezc. Jak prac chuste kolkowa tak zeby nie zniszczyc kolek? Google wyplulo tylko instrukcje do storchenwiege, zeby prac w firmowym woreczku. A jak nie ma woreczka to jak?
W poszewke na poduszke wsadzic:)

wildhoney
08-05-2013, 08:57
Ja piorę w tych woreczkach do prania bielizny:)

bob
08-05-2013, 23:06
Dzieki za podpowiedz, akurat mialam poszewke idealna rozmiarem, z guziczkami obszytymi materialem (pralam tez inne chusty), wypralam i wszystko ok :high:

wildhoney, tez myslalam o takim woreczku na bielizne ale moje sa wszystkie za male na 2m szmatki.

wildhoney
09-05-2013, 10:09
Prałam raz w takim zwykłym, cienkim, i kółka się poobijały o bęben. Potem kupiłam zestaw woreczków w tchibo, fajne, grube - nic się kółkom ani chuście nie dzieje.
http://www.rorets.pl/public/images/news/worek-bielizna.jpg

melodi
29-05-2013, 18:03
Ja piorę w pralce na 40 stopni :)

kasiamont
30-07-2013, 17:10
witam, jestem nowa na forum :) moje dziecko nadal w brzuchu :pregmama: ale za jakies 2 tygodnie bedziemy juz razem po drugiej stronie. Chustę mamy już kupioną LeenyLamb tkana. Dobrze że jest forum, naczytałam się waszych wpisów i rad - własnie wyprałam w orzechach i schnie na dworzu w cieniu:) potem prasowanie i bedzie czekać na malucha!

ignis
13-08-2013, 12:50
Hej, próbował ktoś wyprać chustę bawełnianą chemicznie?
Kupiłam używaną Nati, a tu dwie plamy, które nie schodzą z Vanishem. No i na metce jest napisane, zeby nie czyścić chemicznie, no ale... jakie mogą być konsekwencje?
Albo czego jeszcze spróbować?

Karusek
13-08-2013, 13:03
z czego masz te plamy?
na niektóre (np. na smoliste) pomaga czysty spirytus (na wacik i przecierać), na rdzę pomaga proszek do pieczenia

ignis
13-08-2013, 22:26
z czego masz te plamy?
na niektóre (np. na smoliste) pomaga czysty spirytus (na wacik i przecierać), na rdzę pomaga proszek do pieczenia

Nie wiem co to za ustrojstwo, bo dostałam chustę już z plamą, ale traktowałam ją octem, sokiem z cytryny, pastą do zębów, proszkiem do pieczenia, spirytusem, wodą utlenioną i tylko deliktanie wyjaśniało :]
Dlatego zastanawiam się nad tą pralanią chemiczną - co ona może zaszkodzić chuście?

phoebe
02-10-2013, 22:02
Raczej Ci jej nie przyjmą do pralni chemicznej, bo tam patrzą na to co na metce. Chyba, że się uprzesz i wtedy na własne ryzyko. Ale zawsze można się przejść i ją pokazać w pralni.

jagnam
30-10-2013, 00:11
A czy ktoś wie, co zrobić z plamami na kółkowej, które - prawdopodobnie - są od kółek? Mam przeukochaną, przewygodną kółkową nati colorado, która sporo czasu przeleżała zapięta. I w tym właśnie miejscu, gdzie było zapięte kółko, mam takie ślady - jakby kółka zafarbowały materiał? Czy coś z tym można zrobić?

nautika
30-10-2013, 09:05
Mi większość plam po prostu schodzi po częstym praniu i wywieszeniu na słońce, tyle.
Człowiek uważa, ale zawsze jednak coś wyskoczy - córa głodna, więc banan je w chuście itp.

emila244
29-11-2013, 01:11
Ja właśnie wyprałam swoją nati z wełną. I teraz mam wątpliwości, bo:
- prałam ręcznie i trochę ją wykręciłam
- suszy się wisząc na sznurku
- prałam w ok. 30 stopniach a płukałam w zimnej (ręcznie, nie w pralce)
Myślicie, że ok? Kurde trzęsę się nad nią jak nad jajkiem, ale strasznie się boję, żeby nie zepsuć.

HoliPoli
29-11-2013, 09:45
Emila, spokojnie. To tylko 30% wełny a nie 100 :)

Ja swoją piorę w pralce na programie do wełny, suszę na sznurze, nic jej nie jest :)

emila244
29-11-2013, 11:38
Ufff, dzięki :) Po nocy wygląda dobrze, więc chyba wszystko ok :)
Miałam prasować ją, ale to chyba nie na moje nerwy ;)

HoliPoli
29-11-2013, 14:11
Musisz się wyluzować, bo inaczej nie ponosisz w niej za dużo a szkoda by było bo wełenka nati jest super (przynajmniej moja :))

emila244
29-11-2013, 16:07
najgorsze te pierwsze pranie nowej chusty, potem mi spowszednieje ;)

majetta
13-09-2014, 18:22
Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja tak przeżywam pierwsze pranie :D
Póki dzieciucha nie ma jeszcze na świecie to chusty traktuję jak jakąś świętość - dotykam, prezentuję publiczności i zamykam na głucho w szafie.

Chyba w tym tygodniu nadejdzie jednak dzień próby i trzeba będzie zmierzyć się z pralką i swoimi lękami :)

Bialawanilia
13-10-2014, 14:21
Potrzebuje rady na szybko. Mam nową chustę żakardową. Jeden kolor to len, drugi bawełna. Po praniu w 40 st. wzór się pościągał zwłaszcza na specyficNych, długich kreskach wzoru. Wiem, że rozprostuję to prasując żelazkiem, ale chciałam ją wrzucić do suszarki bębnowej, by zmiękczyć i pozbyć się kłaczków.

Czy mieszankę lnu i bawełny na żakardzie Nati można suszyć w suszarce? Boję się, że te miejsca zbiegną się jeszcze bardziej. Czasem mi się tak dzieje jak suszę ubranko dziecięce z haftem.

Bialawanilia
13-10-2014, 20:57
Nikt tu nie zagląda? Ech... Idę pytać gdzieś indziej.

marta4
13-10-2014, 21:39
Zaglądam ale nie pomogę bo się nie znam i kompletnie nie mam pojęcia co doradzić:(

Bialawanilia
14-10-2014, 23:35
Dzięki marto4 :) Już mi ktoś pomógł w innym miejscu. Generalnie chyba nie będę próbowała suszyć.

madź.
30-06-2015, 21:57
starałam się przebrnąć przez wszystkie strony, ale okazało się to ponad moje siły.
zatem proszę o pomoc przed pierwszym praniem...
mam chustę LittleFrog 100% bawełna... i pytania ;)
- będę prać w proszku, ale lepiej w zwykłym czy dzidziusiowym?
- czy można wirować?? jeśli tak, to jakie obroty są najbezpieczniejsze, a zarazem praktyczne?
- czy właściwie lepiej prać w pralce (40 st.) czy ręcznie?
- w ogóle jak często powinno się prać chustę? ma to jakieś znaczenie?

i to chyba wszystko ;)
BARDZO DZIĘKUJĘ! :)

sakahet
30-06-2015, 22:16
Madz
- pralabym w tym samym proszku, w ktorym pierzesz ubranka maluszka
- co na temat prania mowi metka? Ja swoje bawelniane spokojnie wiruje na 1200
- bawelne wygodniej prac w pralce
- prac, gdy jest brudna, z mleka, mocno obsliniona

madź.
02-07-2015, 07:52
dziękuję serdecznie:)

mamiśka
24-09-2015, 10:26
My też pierzemy w dzidziusiowym proszku, na 40*. Strasznie nam farbuje, na początku wyprałam ze stertą tetr nowych i teraz połowę ekwipunku mam w błękitnym kolorze ;D. Teraz pierzemy z ciemnymi ubraniami, żeby nie było widać ;) A chusta LL nie wiem jak się nazywa, w intensywnie niebieskim kolorze jednolita. Już kilka razy prana i ciągle farbuje jak zła... No i za każdym razem jest wyzwanie logistyczne jak chustę rozwiesić, żeby jak najszybciej wyschła ;P U nas w mieszkanku i tak pranie bardzo wolno schnie, chustę mamy jedną, a jak wiadomo to towar często używany ;)

akonate
17-10-2017, 13:34
Jak prac didkowy tussah?
Poprzednia wlascicielka prala z namaszczeniem, recznie, w specjalnym plynie do jedwabiu, nie tam jakis perwol. A mnie kusi, zeby to do pralki wrzucic...
jakie macie doswiadczenia?


Sent from my iPhone using Tapatalk

zulam
17-10-2017, 13:41
Piorę jak na metce (ecznie to ręcznie nie na "programie ręcznym"), nie wiruję choćby nawet wolno było, odciskam w ręczniku

akonate
17-10-2017, 13:42
Piorę jak na metce (ecznie to ręcznie nie na "programie ręcznym"), nie wiruję choćby nawet wolno było, odciskam w ręczniku

No to mnie nie pocieszylas :(


Sent from my iPhone using Tapatalk

zulam
17-10-2017, 13:49
Ale płynu nie kupuje specjalnego ;)

akonate
17-10-2017, 13:58
Ale płynu nie kupuje specjalnego ;)

To juz lepiej :)
Dobrze ze to tylko 4, troche ponad 3m, prac recznie 6 albo 7... ja takiej miski nie mam, chyba musialabym w wanience dzieciecej (na stanie mam tylko prysznic)

A prasowanie? Mam stacje parowa, a pisza, ze bez pary...

zulam
17-10-2017, 14:02
Nie prasuję raczej, ładne rozwieszenie wystarczy. Prasuję bawełny, które prałam w pralce. Tussah jest na pewno mniej delikatny niż prawdziwy jedwab, i merino, ale szkoda by go było sfilcować. Opcja eko - kładziesz pod prysznicem, myjesz włosy (bo szampon jest ok dla chust), i sobie przy okazji udeptujesz tą chustę nogą, starczy :)

Skarb
12-11-2017, 03:01
A moge liczyc na podpowiedz jak potraktowac 52% kaszmiru (reszta bawełny)? Chusta kółkowa, szyta z długiej i akurat metki ze wskazówkami pielęgnacji brak. Żeby prać w woreczku to wiem ale temperatura, obroty jakie? Płyn zwykły czy do wełny?
Help me girls :*

kustafa
12-11-2017, 03:07
Kaszmir to tylko ręcznie. Nie ryzykowałbym pralki

zulam
12-11-2017, 11:47
Kaszmir absolutnie ręcznie, letnia woda, delikatnie wyciskać, nie skręcać

Skarb
15-11-2017, 00:39
Dzięki :* dobrze, że Was podpytalam bo juz mi z pamięci ulecialo jak koncertowo spartaczylam ukochany kardigan pod koniec mojej ostatniej ciazy...a taki leciutenki i cieplusi BYŁ :(

eM.
13-01-2018, 18:11
Dziewczyny jak kolorystycznie dobieracie chusty do prania? Mam dylemat czy uprać pasiaka (Katja) z niebieską lub czerwoną chustą, ewentualnie wszystkie trzy razem. Tylko nie wiem czy trzy to nie za dużo. Używała któraś może tych chusteczek co kolor wyłapują przy praniu chust?

zulam
13-01-2018, 18:18
Ja bym katię z czerwoną uprała.

eM.
13-01-2018, 18:23
Też tak właśnie myślałam, ale ta niebieska mnie kusiła jeszcze żeby dorzucić :)
A jak jedną wypiorę to coś jej się stanie? ;)

natala
16-01-2018, 15:06
Też tak właśnie myślałam, ale ta niebieska mnie kusiła jeszcze żeby dorzucić :)
A jak jedną wypiorę to coś jej się stanie? ;)

ja dorzucam zawsze jakis wklad - reczniki, przescieradla, cokolwiek, zeby beben nie byl za pusty. albo piore z ciuchami, potem wyciagam szmate i nastawiam samo plukanie z plynem i mocniejszym odwirowaniem. ponoc chustom nie robi dobrze pranie w pustej pralce.

achusteczek lapiacych uzywam, zwlaszcza jak piore biale z jasnym niebialym. ale nie wiem czy bym przy szmatach ryzykowala, szczerze mowiac. chyba, ze takich co to juz prane byly po x-razy i wiem, ze nie puszcza.

eM.
16-01-2018, 22:26
Dzięki, dorzucę coś do niej w takim razie.
A na jakie obroty wirowania max ustawiacie przy chustach?