PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań początkującej.



holly
10-10-2009, 01:09
Dziewczyny prosze o poradę, bo naprawdę mam mętlik w głowie i nie moge się zdecydować.


Czy dobrze rozumiem że MT jest dopasowana do dziecka i trzeba ja co jakis czas zmieniać?? jeśli tak to co jaki czas mniej więcej??


na kółkach , ciekawe i łatwe rozwiązanie, ale mało opcji noszenia tak??



Najbardziej wiązana mi odpowiada, ale boje się, i teraz przeczytałam gdzieś że wiązana elastyczna poniesie i duże dziecko. czy to prawda?


Nie wiem czy mogę podac link, jeśli nie prosze skasować.
Czy to porównanie jest zgodne z prawdą?? http://www.chusta.pl/images/Dokumenty/porownaniechust.pdf


Najlepiej kupiłabym wszystkie rodzaje i wypróbowała, bo biblioteki w mojej okolicy nie ma :cryy:



Na jaki materiał warto zwrócic uwagę?? wiem ze ile użytkowniczek tyle opinii, ale ja naprawde nie wiem jaka wybrać na początek.



Z góry dziękuje za wypowiedzi, mam nadzieję że pomogą w decyzji, bo chciałabym juz swojego bączka ponosić.

holly
10-10-2009, 01:24
dodam że mała lubi oglądać świat z pozycji pionowej na rączkach.

Musli
10-10-2009, 02:04
Ja bym kupiła tkaną, ew jeśli juz siedzi mt :) A na resztę pytań odpowiem rano, bo spię już...

ewaruszki
10-10-2009, 13:13
ja tez polecam tkaną, bo dłużej Ci posłuży. Elastyczna jest dobra na początek.
Tak naprawdę na początku kieruj się preferencjami kolorystycznymi i ceną - jeśli to też jest dla Ciebie istotne.
Ja wybrałam rodzimą firmę Nati, bo lubię kupować polskie produkty.
Zakochaj się w jakichś barwach i je zakup - jak widzisz na bazarku nietrudno jest potem zmienić, wymienić, zamienić.
Tylko działaj, bo szkoda czasu ;)

tamyk
10-10-2009, 13:19
Ja polecam tkaną wiązaną. Dla mnie to taka podstawa :) Mam też mt i kółkową, ale to na specjalne okazje. Taka do wszystkiego to na pewno tkana. Nie piszesz ile mała ma, a do mt musi już siedzieć. Tkana daje najwięcej opcji noszenia i to wiązanie wcale nie jest trudne :) Na początek wybierz sobie po prostu taką jaka Ci się kolorystycznie podoba :)

Budzik
10-10-2009, 13:41
Tak jak dziewczyny piszą - tkana (wiązana) jest najbardziej uniwersalna, daje najwięcej możliwości i będzie ci służyła od maluszka do starszaka.
MT jest po 1. dla dziecka siedzącego, po 2. dziecko rzeczywiście z niego wyrasta, ale to już dotyczy dużych dzieci, panel, czyli to, czym się otula dziecko musi sięgać od kolanka do kolanka i odpowiednio wysoko na plecach, żeby dziecko miało oparcie - powiedzmy taki większy 2-latek może być już za duży do przeciętnego Mei Taia.
Elastyczna jest... elastyczna, czyli rozciągliwa i im cięższe dziecko, tym będzie bardziej obciążało chustę, a dziecko nie może w pewnym momencie zawisnąć ci w okolicy kroku. Ale to zależy od wielkości dziecka. Ja testowałam chustę elastyczną jak Antek miał ok. 8 m-cy i było ok, ale on jest drobny.
Kółkowa - niby jest możliwośc noszenia dziecka w pozycji leżącej, ale większość dzieci tego nie lubi, zwłaszcza starszych. Niby można nosić w kółkowej na plecach, ale wydaje mi się to trudne, poza tym obciąża tylko jedną stronę ciała, więc na dłuższe spacery albo trzeba przekładać dziecko na drugi bok co jakieś 20 minut, albo po prostu odpada. Najczęściej nosi się dziecko w kółkowej na boku. Ale to j.w. - nie na długie wypady.
Pouch - fajny, łatwo obsługowy, ale te same zastrzeżenia jak w kółkowej - obciąża jedną stronę, poza tym, żeby był wygodny - musi byc idealnie dobrany rozmiarem. Ty schudniesz/przytyjesz, dziecko urośnie (co oczywiste), założysz grubszy sweter - i może przestać pasować, bo nie ma możliwości regulacji.
Jednak najlepsza jest tkana wiązana - a która - to już zależy od zasobności portfela i upodobań. Chustę możesz kupić od 150 do 500zł i więcej. Pooglądaj, zdecyduj, co ci się podoba i kup.
Ja zaczynałam od Nati, to dobre, polskie, na przeciętną kieszeń chusty. A teraz są takie bajery (bambus, wełna, jedwab, różne opcje tkania, nie to, co kiedyś, zwykłe bawełniane pasiaki!) - każdy znajdzie coś dla siebie. A I używaną możesz kupić, taniej wyjdzie a chusta używana nie jest gorsza od nowej. Zresztą nikt nie mówi, że w twoim przypadku skończy się na jednej - kup jedną, ponoś, sprzedaj, kup inną - to frajda sprawdzać nowe, inne chusty, tyle tego jest że szkoda by było skończyć na jednej :-)

stokrotka.a
10-10-2009, 13:45
Czy dobrze rozumiem że MT jest dopasowana do dziecka i trzeba ja co jakis czas zmieniać?? jeśli tak to co jaki czas mniej więcej??
Mt nadaje się dla maluszka, które potrafi siedzieć.
Do uszycia panela Mt potrzebujesz wymiary:
szerokość panela: od kolanka do kolanka
wysokość panela: od pupy do szyjki
Z tego co zauważyłam to trzeba 2 razy zmieniać rozmiar MT, bo dziecko rośnie.
a zmienić należy wtedy, kiedy szerokość panela nie jest już odpowiednio szeroki...żeby dzieć na kroczu nie wisiał...


kółkach , ciekawe i łatwe rozwiązanie, ale mało opcji noszenia tak??
teoretycznie można nosić w 3 pozycjach:
z przodu, na biodrze i na plecach.
ale ze względu na obciążenie jednego ranienia nadaje się na krótkie noszenia.
jako jednyna chusta odpada.


wiązana mi odpowiada, ale boje się, i teraz przeczytałam gdzieś że wiązana elastyczna poniesie i duże dziecko. czy to prawda?
nie ma się czego bać...
ona nie gryzie, a ładnie otula Was :)
Elastyczna wg. mnie tylko dla maluszków
Jeśli chcesz czegoś na dłużej to najlepiej wiązana tkana
Przy zakupie zwróć uwagę na długość.


jaki materiał warto zwrócic uwagę?? wiem ze ile użytkowniczek tyle opinii, ale ja naprawde nie wiem jaka wybrać na początek.bawełna lub bawełna z domieszką wełny o ile nie jesteś uczulona.

mam nadzięje że jakoś pomogłam i jasno odpowiedziałam
aha przy wyborze wiązanki tkanej należy zwrócić uwagę na długość...
najczęściej wybierany rozmiar to 6 czyli między 4.6 a 4.8 metra.
Z tego prawie każde wiązanie wyjdzie dla człowieczka rozmiaru chyba do 42.

Mayka1981
10-10-2009, 13:52
Czy dobrze rozumiem że MT jest dopasowana do dziecka i trzeba ja co jakis czas zmieniać?? jeśli tak to co jaki czas mniej więcej??

Prawda - tak szybko jak szybko dziecko urośnie (ciężko określić... ale co kila miesięcy...) tzn głównie chodzi o szerokość (dobre podtrzymanie nóżek) i wysokość panela (oparcie dla plecków/karku),



na kółkach , ciekawe i łatwe rozwiązanie, ale mało opcji noszenia tak??

kółkowa - moim zdaniem super na krótkie dystanse (tak samo jak pouch/kieszonka bo obciąża jedno ramię... przewagą kółkowej nad pouchem jest to, że można ja dopasować do osoby noszącej a kieszonkę trzeba kupić w dobrym rozmiarze, żeby wszystko pasowało jak trzeba... kieszonkę i kółkową nosi się głównie na biodzre, ale w kółkowej można też z przodu i nawet z tyłu - ale jednak najwygodniej na boku... aha no i chustę wiązana też możesz zawiązać na biodrze :thumbs up:




Najbardziej wiązana mi odpowiada, ale boje się, i teraz przeczytałam gdzieś że wiązana elastyczna poniesie i duże dziecko. czy to prawda?

Nie bój się nic a nic! Elastyczna też poniesie, ale będzie potem sprężynować i może być po prostu niewygodnie... moje 8kg jeszcze elastyk nosi bez większych problemów, ale chyba wolę już tkaną... I to tylko wygląda tak strasznie, jak sie samemu kilka razy zamota to juz potem robi się to automatycnzie.



Nie wiem czy mogę podac link, jeśli nie prosze skasować.
Czy to porównanie jest zgodne z prawdą?? http://www.chusta.pl/images/Dokumenty/porownaniechust.pdf


Z grubsza jest - tzn elastyka to ja wiążę szybciej niż 1 minutę, a z kółkową czasem idzie mi dłużej... kwestia wprawy... kieszonka fakt - najszybciej...


Najlepiej kupiłabym wszystkie rodzaje i wypróbowała, bo biblioteki w mojej okolicy nie ma :cryy:

Jak Cie stać to czemu nie?:ninja: A może jest w pobliżu jakaś inna chustomama? może jednak ktoś ma i CI pokaże? jakieś spotkanie chustowe? nic?



Na jaki materiał warto zwrócic uwagę?? wiem ze ile użytkowniczek tyle opinii, ale ja naprawde nie wiem jaka wybrać na początek.

Zależy co chcesz kupić... Jeżeli tkaną to materiał skośnokrzyżowy (taką kółkową też możesz kupić) i 100% bawełny - potem możesz próbować z dodatkami innych materiałów albo w ogóle no cotton...

Rozjaśniłam co nieco?

powodzenia :thumbs up:

Edit - widzę że zanim ja wypłodziłam swoje to już inne kobitki poradziły jak trzeba... :D

holly
10-10-2009, 14:54
Dzięki dziewczyny, chyba jednak zdecyduję sie na tkaną, Nati na początek, bo zalezy mi na czasie a oni wysyłaja za granicę.

Jeszcze jedno pytanie, mam 160 nosze rozmiar 36/38 a mąż ma 180 hmm i jego rozmiar to M/L Jaka długośc chusty powinniśmy kupić??



A moze ati wełna?? poczytam później, znalazłam wątek o nati :D :mrgreen::applause:

Kto mi powie co to za kolor nati?? plissss
http://www.chusty.info/forum/showthread.php?t=172 ta co jest na zdjęciu w pierwszym poscie. Będe wdzięczna za odpowiedź.

Budzik
10-10-2009, 15:18
Jeszcze jedno pytanie, mam 160 nosze rozmiar 36/38 a mąż ma 180 hmm i jego rozmiar to M/L Jaka długośc chusty powinniśmy kupić??

Dla Ciebie bardziej 4,2 m. ale jeśli mąż będzie nosił tak samo często jak Ty, to lepiej wziąć 4,6m.



Kto mi powie co to za kolor nati?? plissss
http://www.chusty.info/forum/showthread.php?t=172 ta co jest na zdjęciu w pierwszym poscie. Będe wdzięczna za odpowiedź.

Może stara, mniej żarówiasta Colorado?

Mayka1981
10-10-2009, 19:13
no wygląda jak Colorado... koleżanka kupiła ostatnio od formicherie Colorado i jest w pięknych zgaszonych kolorkach... i wydaje mi się, że to była z tych nowszych...

holly
11-10-2009, 00:13
wow, dziekuję serdecznie za odpowiedzi :mrgreen:


Budzik (http://www.chusty.info/forum/member.php?u=1044) zwróciłas mi uwage na bardzo ważna rzecz, o krórej nie pomyślałąm, mianowicie że od dłuższego noszenia na np. kółkowej czy pouch moze boleć ramię i trzeba przekładac na drugie.



No i wogóle dziekuję za cenne wypowiedzi. Troszkę juz mi sie rozjaśniło.



Załamka, źle wpisałam wzrost męża, ma 170 cm przecież :roll:

To nadal 4,6 kupić?? nie Wiem czy będzie nosił tak samo często, pewnie nie, ale jest chętny do noszenia. :mrgreen:


No dobra, wybieram kolor i kupuję :mrgreen::applause:.

holly
11-10-2009, 00:15
dopiero zauważyłam że jest albo 4,2 albo standard lub maxi , mysle że standard dla nas będzie ok.

Co Wy na to??

Mayka1981
11-10-2009, 07:11
standard powinien wystarczyć w zupełności :)

stokrotka.a
11-10-2009, 14:39
My z niemężem byliśmy podobnych gabarytów i standard nam wystarczył :D

holly
17-10-2009, 00:24
Mam jeszcze jedno pytanko.

Odnośnie szerokości, bo zauważyłam że jest 60 i 70cm.

Czy szerokość jest ważna??


Jenyyyy napaliłam się na kilka i nie wiem co wybrać :cry::cry::cry::cry:

Mayka1981
17-10-2009, 08:39
no jest ale dopiero później -np na plecaczki warto mieć 70cm co by więcej materiału pod dupkę wpakować... ja mam 60cm i na noszenie z przodu spokojnie wystarcza - za dużo też może przeszkadzać zwłaszcza przy grubszej chuście i maluszu - bop będziesz miała takie grube wały przy nóżkach...

Ale raczej kup po prostu to co Ci się trafi:thumbs up:

Budzik
17-10-2009, 09:40
Mam jeszcze jedno pytanko.

Odnośnie szerokości, bo zauważyłam że jest 60 i 70cm.

Czy szerokość jest ważna??



Przy starszym dziecku lepiej mieć te 10 cm więcej, żeby np. przy plecaczku chusta nie kończyła mu się w pasie.

holly
18-10-2009, 00:07
Dzięki za odpowiedzi.

Szukam mojej wymarzonej chusty i głupieje...

Mam przeznaczone 500 zł i dylemat, jeden didek albo 2 natki...

A listę tych które mi sie podobaja mam dłuuuuuuugą :roll::roll:

Mayka1981
18-10-2009, 11:19
dwie - bo co zrobisz, jak trzeba będzie chustę wyprać? :ninja:

Zawsze możesz potem wymienić na inną/spzredać i kupić inną...

Na początek może dwie różne - np jeden pasiak i jedna jednokolorowa, jeden sama bawełna drugi z domieszką... Albo jedną chustę niech wybierze M a Ty drugą...

A jak się całkiem nie możesz zdecydować to zrób sobie losy i wylosuj - z przeznaczeniem się nie zadziera... :thumbs up:

Pentla
18-10-2009, 12:10
Storchenwiege ma świetne chusty - można kupić do 300 pln :).
Ja mam jedną Nati i jednego Storcza (i sobie chwalę) 5 stów wystarczyło :mrgreen:

stokrotka.a
18-10-2009, 12:41
Storchenwiege ma świetne chusty - można kupić do 300 pln :).
Ja mam jedną Nati i jednego Storcza (i sobie chwalę) 5 stów wystarczyło :mrgreen:
:thumbs up:
też bym tak zrobiła.

holly
18-10-2009, 15:20
o żesz. :oops:

Za późno zajrzałam. Moze dobrze może źle, myślałam dłuuuuugo jaka wybrać, w końcu z mężem wybraliśmy DIDYMOS EVA . Mam nadzieję że polubię, bo kolorki ogolnie nie moje, ale mamochote na zmiany i są takie kochaniutkie "dziewczynkowe"

Stwiedziłam ze mąż byc może będzie marudził jak teraz kupie tańszą a później droższą :ninja:

mam inne na liscie zapasowej, które kupie być moze będac w Polsce bo szkoda mi kasy na drogie przesyłki.

Dziekuje za porady, teraz zbieram na następne :ninja: i faktycznie Storchenwiege ma fajne kolorki - dodane do listy.

Juz sie nie moge doczekać motania :applause::applause::applause::applause::applause: :applause:

holly
20-10-2009, 01:43
jednak wystukam jeszcze jakieś pieniążki na drugą chustę :mrgreen::applause: i poszukuje teraz :mrgreen:

holly
26-10-2009, 15:40
Jest !!! Jest !!

Nareszcie doszła moja pierwsza chusta!!! :applause::applause::applause::applause:


Jest śliczna, od razu chciałam mała zamotać, ale była po karmieniu i... ulała na nią :duh:

Teraz ćwiczyłam z misiem, hmm nie jest to łatwe.

pora ja wyprać co by ją złamac troszkę, bo faktycznie twarda jest.



Napiszcie proszę czy naprawdę pierzecie ja w płynnym detergencie ??

I jak to jest dodać płyn do zmiękczania czy nie??

morepig
26-10-2009, 15:47
Jest !!! Jest !!

Nareszcie doszła moja pierwsza chusta!!! :applause::applause::applause::applause:


Jest śliczna, od razu chciałam mała zamotać, ale była po karmieniu i... ulała na nią :duh:

Teraz ćwiczyłam z misiem, hmm nie jest to łatwe.

pora ja wyprać co by ją złamac troszkę, bo faktycznie twarda jest.



Napiszcie proszę czy naprawdę pierzecie ja w płynnym detergencie ??

I jak to jest dodać płyn do zmiękczania czy nie??
piore roznie- orzechy, proszek, plyn
plucze w czyms albo nie (dzieciowym jelpie chyba)
:)