PDA

Zobacz pełną wersję : Tetra/pieluchy wielorazowe - czy coś z tego bĂŞdzie?



Budzik
08-04-2008, 20:53
Mam pół szafy pieluch tetrowych (kupionych jeszcze w pierwszej ciąży, w zasadzie nieużywanych). Chciałabym jednak odstawić pampersy. Czytam i czytam, i jestem coraz głupsza, zdezorientowana. Czy z tetrą można coś zrobić, czy zapomnieć o tetrze i kupić nowoczesne pieluszki wielorazowe, albo pieluszki flanelowe, frottowe, muślinowe (czy lepsze od tetry?)? Trochę mi tej tetry szkoda... Jeśli jednak można ją fajnie wykorzystać, co mi do tego jest potrzebne? Gubię się w nomenklaturze: otulacze, wkładki, polarki, kieszonki... O co chodzi? Czy te fajne rzeczy sa kompatybilne z tetrą? Czytam np. na Pieluszkarni: http://www.pieluszkarnia.pl/index.php?d=informacje&id=6
no dobra, to jest po angielsku, ale jak to sie ma do nazewnictwa polskiego? Czy "cloth diaper" mogą być tetrowe, czy muszą być jakieś super chłonne? Wszystko jedno, co to za "cloth"? A "diaper cover" - to są otulacze? "Inserts for dry bottoms" - to wkładki polarkowe? O rany, zwykle zanim zadam pytanie, staram się jak najwięcej znaleźć sama, ale teraz jestem całkiem zagubiona, widzę chaos i nawet nie wiem już co gdzie przeczytałam :roll: :oops:

Agnen
08-04-2008, 21:50
Tetra się nadaje. W dzień w domu

jujama
08-04-2008, 22:50
Czyli jak rozumiem tetra w otulacz i jest ok?

ko-zo
08-04-2008, 23:15
my używamy w domu w zasadzie tylko tetry z tym, że Danusię wysadzam (ostatnio mało skutecznie jeżeli chodzi o siusianie). Na noc i na wyjścia jednak pieluszka kieszonkowa. taki układ bardzo nam odpowiada.

fumiko
08-04-2008, 23:18
mój Tomcio w domu jest na samej tetrze i pasie sumo. Wielorazówki kieszonki lub pieluszkę z otulaczem używamy tylko na wyjścia. Przy samej tetrze dużo łatwiej poznać rytm dzidziusia, no i przy zmianie tetry po każdym siknięciu nie ma odparzeń. O kremach i chusteczkach nawilżanych juz dawno zapomnieliśmy :)

Budzik
08-04-2008, 23:21
A w czym są lepsze od tetry pieluszki muślinowe, frottowe, flanelowe? Czy wkładka polarowa to jest "jakikolwiek" kawałek polaru, czy jakiś specjalny? Otulacze - widziałam takie w sklepie, ale to były chyba te niepolecane Canpolu, z ceratką (nie wiem, nie przyglądałam im się, ale raczej tak) - czyli te absolutnie nie? CZy może jednak kupić gotowe pieluszki (nie wiem, jak one się nazywają?) A co to są kieszonki, do czego służą? Czy jest gdzieś jakiś "słowniczek", żeby się zorientować co jest co?
Od tygodnia młody jest w tetrze, ale zakładam mu tylko jedną pieluchę, trzyma ją body, non-stop muszę go przebierać, masakra. Chciałabym to jakoś ucywilizować...

A może tetrę zużyje jakoś inaczej - może będę produkować sery? :lol:

Agnen
08-04-2008, 23:32
Na razie możesz sobie zrobić pasek sumo z gumki od rajstop i zakładaj pieluszkę za to i nie zapinaj body, albo najlepiej zakładaj koszulkę. będzie mniej przebierania. Otulacza z ceratką nie kupuj, lepiej zainwestować w PUL.

Budzik
09-04-2008, 00:07
O, dzięki, to jest pomysł, jutro poświęcę jakieś rajstopy :-)

jujama
09-04-2008, 22:48
Ja na etapie treningu nocnikowego Julka przerzuciałam się z body na koszulki +majtki.

Teraz Julek pięknie w domu woła, ale na spacerkach i podczas spania jest w pampersie i niestety tam posikuje. Już czekam na ciepłe dni, żeby móc zaryzykować wyjście bez pieluchy na krótki spacer. No i się zastanawiam czy nie zrobić fazy przejściowej, kiedy wychodzić będziemy w tetrze i otulaczu. Tetry mam mnóstwo + jeden otulacz PUL. To pozwoli mu poczuć, że ma mokro, a nie powinno przemoknąć na zewnątrz. Dobrze rozumuję?
Nie chcę teraz za dużo inwestować, bo to w końcu prawie dwulatek, a młodszy nie musi koniecznie tego potrzebować.

Kiedyś stosowałam tetrę i tzw "suchą pieluchę" canpola, ale to nie to. Nie dość, że strasznie dużo ucieka bokami, pielucha się zsuwa, to jeszcze ta ceratka...

Anna Nogajska
09-04-2008, 23:05
terta plus otulacz to dobry pomysł. albo tetra i gatki wełniane.

fajerwerka_1
10-04-2008, 01:02
Ja ci mogę odpowiedzieć czym się różni tetra od tej całej reszty. Tetra ma najmniejszą chłonność. Kiedy sama o tym czytałam jeszcze miesiąc temu, zastanawiałam się, jakie znaczenie ma chłonność materiału - przecież zasikana pielucha to mokra pielucha, a mokra to mokra, nie da się być bardziej mokrym, albo mniej mokrym. Pupa dziecka tak czy siak będzie leżała w moczu.

Otóż da się. Kiedy po jednym siusianiu dotknę dłonią pieluchy tetrowej, moja dłoń jest mokra.
Kiedy po jednym siusianiu dotknę pieluchy frotowej, czuję pod palcami, że jest wilgotna. Jakby ją pokropić kilkoma kroplami.
A jak po jednym siusianiu dotknę pieluchy konopnej, to zastanawiam się, czy dziecko w ogóle siusiało, czy to jest jedynie ciepłe?

Na tym polega różnica między tymi materiałami. Na odczuciu stopnia wilgotności.

Jeżeli chodzi o tetrę, to używam w domu jako dodatkowej warstwy.
I robię tak - przy pupie dziecka kładę taką prostokątną wkładkę frotową, na to daję złożoną w trójkąt tetrę, żeby tą wkładkę trzymała i żeby była dodatkową warstwą chłonącą wilgoć, a na to zakładam otulacz, żeby siuśki nie przeszły na spodenki. Otulacz, czyli coś w rodzaju ceratkowej osłonki. Ja kupiłam ten droższy otulacz, taki nowoczesny, bo jest oddychający, lepszy niż te cannpolowskie.

Mam nadzieję, ze Ci trochę pomogłam.

Budzik
11-04-2008, 10:33
Bardzo!
Dziękuję :)