PDA

Zobacz pełną wersję : co lepiej wybiela? soda oczyszczona czy nadweglan sodu?



Mauarich
15-07-2015, 19:21
przymierzam sie do zrobienia wlasnego proszku do pieluch. tu gdzie mieszkam borax jest zakazany ze wzgledu na toksycznosc, ktos mi polecil sklad:

soda oczyszczona
soda kalcynowana
nadweglan sodu
ew. platki z szarego mydla (wiem ze polarek i mikrofibre zatluszcza, my glownie formowanek uzywamy)

czy ktos ma doswadczenie z taka mieszanka?

poki co mam jezszcze rozne proszk, ktore chcialabym zuzyc, jednak od kiedy nappy fresh sie skonczyl na pieluszkach zostaja plamy... chce kupc sode oczyszczona lub nadweglan sodu i dosypywac jako wybielacza, pytanie tylko, co lepej dziala?

matylda
15-07-2015, 21:59
Nadwęglan ma w składzie wodę utlenioną poza węglanem sodu, więc na pewno będzie mocno odkażał i wybielał. Soda to tylko wodorowęglan sodu, więc słabsza zasada od węglanu sodu. Właściwości odkażające też ma i działa ale wg mnie słabsze od nadwęglanu. Niby wszystko przemawia za nadwęglanem tylko ja osobiście nie dawałabym jakiś wielkich ilości tego do proszku, bo bałabym się żrących właściwości wody utlenionej. Głupio by było gdyby Twój problem z plamami przerodził się w problem z dziurami.

Mauarich
16-07-2015, 09:33
Myslalam ondosypywaniu lyzeczki do jasnego prania... za duzo?

matylda
16-07-2015, 18:37
Wydaję mi się, że będzie ok. W końcu będzie to szło na całą pralkę. W Twoim składzie nie ma proporcji. Ja bym na początku zrobiła proszek z jakąś małą ilością nadwęglanu albo nawet w ogóle bez niego i zobaczyła jakie będą efekty (szczególnie, że głównie Ci chodzi o wybielenie, więc łatwo sobie ocenisz).
Dopiszę tylko, że ja nie jestem ekspertem od takich proszków tylko chemikiem :)

Mauarich
18-07-2015, 09:34
Sody kalcynowanej i oczyszczonej po 1kg a nadweglanu 3/4kg... lyzka stolowa proszku na pranie. Moze byc? Czy za duzo nadweglanu?

matylda
20-07-2015, 00:51
To już musi ktoś inny się wypowiedzieć, ja nigdy proszku nie robiłam.
Sama do pieluszek używam nappy fresha, a jak się skończy dodaje do proszku łyżkę sody i nie narzekam na plamy.
Ale ja tetrę i otulacze stosuję, a dzieć kupki głównie do nocnika robi.

ediczek84
05-08-2015, 11:27
20g na pranie... tylko nie jest to potwierdzona informacja. też się zastanawiam czy stosować czy nie, szkoda mi pieluch a zamówiłam nadwęglan na próbę w drogerii ekologicznej. mówią że można stosować ale też mam wątpliwości

anczess
05-08-2015, 12:01
Sody kalcynowanej i oczyszczonej po 1kg a nadweglanu 3/4kg... lyzka stolowa proszku na pranie. Moze byc? Czy za duzo nadweglanu?

Podepne się ;)
Na Facebooku w grupie pieluszkowej polecają zmieszać składniki w proporcjach 1:1:1 tyle że zamiast sony oczyszczonej dodaje sie borax. To nie jest dobre dla pieluch?

Chciałam sama zrobić proszek ale teraz boję się żeby faktycznie nic pieluchom nie było.

ediczek84
05-08-2015, 12:21
znalazlam też info że po boraksie łysieje bambus... przydałaby się jakaś chemica:) raz na jakiś czas użyć nadwęglanu chyba nie zaszkodzi? tetre kiedyś się tylko gotowało w tabletkach z wody utlenionej. ale tetra to tetra.zdarzyło mi się używać perhydrolu na mocne plamy ale nie notorycznie. też mnie wkurzają przebarwienia. zostawiam na noc w sodzie kalcynowanej ale czy to nie niszczy?

ediczek84
23-08-2015, 10:29
przepraszam za odpowiedź pod odpowiedzią ale chciałam się podzielić spostrzeżeniem. jak mój starszy syn był malutki plamy zapierałam mydłem...albo i nie, dlatego dużo rzeczy mam po nim poplamionych. przy drugim używałam arie l proffesional bo mi kol poleciła ale to dziadostwo mnie uczulało więc tym bardziej zaprzestałam. w zeszłą sobotę mój syn miał elegancką białą koszulę ubraną bo bylismy na ur. babci. no to się działo- na koszuli było wszytko: sos, czekolada, banan, arbuz, buraczki itd...
zostawiłam to na noc w wodzie z nadwęglanem. podziałało:)ani jednej plamy.