PDA

Zobacz pełną wersję : może głupie pytanie



Diidiianna
06-06-2009, 13:05
pewnie było wiele razy, ale jakoś nie mogę znaleźć uporządkowanych nazw. plecaczek to lustrzana wersja odbicia kangurka - czyli chusta idzie jakby górą ramion, w kangurku dziecko na brzuchu, w plecaczku z tyłu na plecach. w kieszonce chusta idzie jakby pod pachami i krzyżuje się na plecach. a jak się nazywa po polsku taka "kieszonka na plecach"? po angielsku znalazłam BWCC, ale jakoś nie mogę namierzyć tego wiązania po polsku, wszyscy mówią o plecaczkach, a przecież na pewno też ktoś tak wiąże. męczy mnie to jakiś czas...

Jasnie Pani :)
06-06-2009, 13:43
BWCC to "plecak z krzyzem" po polsku. Ten pierwszy o ktorym piszesz to "plecak prosty".

mart
06-06-2009, 19:40
prosty plecak to odbicie kangura.
plecak z krzyżem to odbicie kieszonki, tyle że z rozłożonymi połami.
oczywiście motanie plecaków nijak się ma do motania ich "odbić" z przodu 8))

jest jeszcze plecak jordana - rzadziej używany - odbicie kieszonki takiej jak w elastyku.
i plecak hanti - brak odpowiednika :mrgreen:

landa
06-06-2009, 19:59
I jeszcze odmiana plecaka z krzyżem czyli plecak z węzłem, ale zawsze zapominam jak się go fachowo nazywa :hide:

andziulindzia
06-06-2009, 22:08
Lando, chodzi ci o chestbelta?

Przygotowując się kiedyś do warsztatów doszłam do wniosku, że są dwa podstawowe plecaczki: prosty i plecak z krzyżem. Plecaczek hanti jest modyfikacją plecaka z krzyżem, wszelkie chestbelty, wykończenia tybetańskie i estońskie to modyfikacje nadające się do każdego z plecaczków. Są jeszcze plecaczki niesymetryczne, autorstwa forumowiczów z TBW ale choć świetnie wyglądają te plecaczki po krótkim noszeniu dziecko się w nich przekrzywia.

Andzia

landa
06-06-2009, 23:22
Lando, chodzi ci o chestbelta?
Ano :lol:
I zgodzę się z Tobą, że te wszystkie odmiany plecaczków to w rzeczywistości jeden plecak tylko inaczej rozwiązany :roll:
Coby utrudnić orientację niezorientowanym 8))

Jasnie Pani :)
07-06-2009, 00:51
Plecaczek hanti jest modyfikacją plecaka z krzyżem,
hehe, a ja zawsze twierdze, ze to gleboka modyfikacja plecaka prostego :lol: :lol:

landa
07-06-2009, 10:48
Plecaczek hanti jest modyfikacją plecaka z krzyżem,
hehe, a ja zawsze twierdze, ze to gleboka modyfikacja plecaka prostego :lol: :lol:
To musiałaby być baaardzo głęboka :lool:
W prostym pasy idą nad ramionami, a w Hantiowym i z krzyżem - pod.

To się nam zrobił wątek dyskusyjny :wink:
Zamieszamy dziewczynie w głowie na amen.

Diidiianna, nie przerażaj się za bardzo tym co my tu wypisujemy :hello:

Jasnie Pani :)
07-06-2009, 14:47
W prostym pasy idą nad ramionami, a w Hantiowym i z krzyżem - pod.


ale w hantiowym wykonczenie tybetanskie jest, tak jak ja zawesze musze miec w prostym, bo inaczej nie ponosze :wink: Dla mnie wszystko w co moge wrzucuc tybetana to modyfikacja prostego.

Diidiianna
07-06-2009, 15:13
Super dziewczyny! W końcu kumam, a tak mnie to już powoli irytowało, że mylą mi się nazwy i nie umiem rozróżnić tych plecowych wiązań. Napisałyście bardzo jasno, wydaje mi się, że już każda nówka która to przeczyta to skuma (z podstawową wiedzą) jeszcze tylko ilustracje by się przydały i normalnie wszystko wiadomo. A tak z ciekawości, bo na razie próbuję sobie tylko wyobrazić, prosty plecak z krzyżem się da zrobić? Czyli pasy górą i krzyż na przodzie? Bo z supłem (chestbeltem) chyba niekoniecznie?

Jasnie Pani :)
07-06-2009, 15:40
A tak z ciekawości, bo na razie próbuję sobie tylko wyobrazić, prosty plecak z krzyżem się da zrobić? Czyli pasy górą i krzyż na przodzie? Bo z supłem (chestbeltem) chyba niekoniecznie?
da sie, ale sie wtedy trzeba strasznie przy dociaganiu nameczyc i niekoniecznie toto wygodne, bo mi np strasznie pod szyje krzyz podchodzil i mnie dusil :wink: Zreszta sprobuj sama :wink:

paskowka
07-06-2009, 17:02
Plecaczek hanti jest modyfikacją plecaka z krzyżem,


To się nam zrobił wątek dyskusyjny :wink:
Zamieszamy dziewczynie w głowie na amen.


To własnie chciałam napisać, ja już mam metlik:)

Jasnie Pani :)
07-06-2009, 20:07
To własnie chciałam napisać, ja już mam metlik:)
heh, no to jedyna rada sprobowac plecaczka hanti i zajac jakies stanowisko w dyskusji :wink:



jeszcze tylko ilustracje by się przydały i normalnie wszystko wiadomo.
plecak hanti
http://www.youtube.com/watch?v=Pq3sg2ujoZ0
plecak prosty z wykonczeniem tybetanskim
http://www.youtube.com/watch?v=wsewka-U ... L&index=14 (http://www.youtube.com/watch?v=wsewka-UpkA&feature=PlayList&p=F9EA699EEE210FE7&playnext=1&playnext_from=PL&index=14)
plecak z krzyzem
http://www.youtube.com/watch?v=53sczExGqho

Diidiianna
07-06-2009, 21:18
To własnie chciałam napisać, ja już mam metlik:)
heh, no to jedyna rada sprobowac plecaczka hanti i zajac jakies stanowisko w dyskusji :wink:



jeszcze tylko ilustracje by się przydały i normalnie wszystko wiadomo.
plecak hanti
http://www.youtube.com/watch?v=Pq3sg2ujoZ0
plecak prosty z wykonczeniem tybetanskim
http://www.youtube.com/watch?v=wsewka-U ... L&index=14 (http://www.youtube.com/watch?v=wsewka-UpkA&feature=PlayList&p=F9EA699EEE210FE7&playnext=1&playnext_from=PL&index=14)
plecak z krzyzem
http://www.youtube.com/watch?v=53sczExGqho

wlasnie to chciałam zrobić:) dzięki jaśnie pani!

andziulindzia
07-06-2009, 21:39
A tak z ciekawości, bo na razie próbuję sobie tylko wyobrazić, prosty plecak z krzyżem się da zrobić? Czyli pasy górą i krzyż na przodzie? Bo z supłem (chestbeltem) chyba niekoniecznie?
da sie, ale sie wtedy trzeba strasznie przy dociaganiu nameczyc i niekoniecznie toto wygodne, bo mi np strasznie pod szyje krzyz podchodzil i mnie dusil :wink: Zreszta sprobuj sama :wink:

A ja właśnie taki prosty to tylko z krzyżem na piersiach. Ładnie sobie chustę na biuście porozkładam i nic mnie nie dusi, a chestbelt nie pozwala mi oddychać. No nie mogę tego supła mieć na klatce piersiowej i już :) No i mnie się zdecydowanie łatwiej dociąga górną krawędź gdy chusta jest skrzyżowana na piersiach niż gdy pasy idą w dół.

Andzia

Jasnie Pani :)
07-06-2009, 21:54
A tak z ciekawości, bo na razie próbuję sobie tylko wyobrazić, prosty plecak z krzyżem się da zrobić? Czyli pasy górą i krzyż na przodzie? Bo z supłem (chestbeltem) chyba niekoniecznie?
da sie, ale sie wtedy trzeba strasznie przy dociaganiu nameczyc i niekoniecznie toto wygodne, bo mi np strasznie pod szyje krzyz podchodzil i mnie dusil :wink: Zreszta sprobuj sama :wink:

A ja właśnie taki prosty to tylko z krzyżem na piersiach. Ładnie sobie chustę na biuście porozkładam i nic mnie nie dusi, a chestbelt nie pozwala mi oddychać. No nie mogę tego supła mieć na klatce piersiowej i już :) No i mnie się zdecydowanie łatwiej dociąga górną krawędź gdy chusta jest skrzyżowana na piersiach niż gdy pasy idą w dół.

Andzia
co ciekawe mnie chestbelt tez dusi, a plecak z krzyzem wiaze bez chesbeltu tylko ze skrzyzowanymi pasami i nic mnie nie dusi. Kewstie bardzo indywidualne, wiec kazdy musia sam spróbować jak mu wygodniej :wink:

Diidiianna
07-06-2009, 21:59
a ja myślałam, że prosty to prosty i co najwyżej jakieś wykończenie się zmienia tybetańskie lub inne których nie znam. A tu widzę, że praktycznie to tylko kwestia pasów idących na ramieniu lub pod pachą dzieli plecaczki na dwie główne kategorie plecak z krzyżem lub prosty, a potem i krzyż, i supeł-chestbelt lub brak "napierśnika" czyli prosty można zastosować w każdym typie i w plecaczku prostym i tym z krzyżem (tylko że ten z krzyżem w wersji bez krzyża to jest plecaczek hanti:))
No to teraz można próbować po kolei:)

andziulindzia
08-06-2009, 00:09
(tylko że ten z krzyżem w wersji bez krzyża to jest plecaczek hanti:))

Nazwa plecaka z krzyżem nie wzięła się od krzyżowania chusty na piersiach tylko od krzyżowania chusty na dziecku. W plecaczku hanti chusta z tyłu się krzyżuje a wiec to jak najbardziej plecaczek z krzyżem, tylko z modyfikacją

Andzia

ithilhin
08-06-2009, 07:19
plecak z krzyzem z prostymi szelkami jest to po prostu.
w odroznienia od plecaka z krzyzem z pasem piersiowym lub plecaka z krzyzem ze skrzyzowanymi szelkami ;-)

Mayka1981
08-06-2009, 08:54
fajny wątek, język można poplątać :lool:

Diidiianna
08-06-2009, 22:02
(tylko że ten z krzyżem w wersji bez krzyża to jest plecaczek hanti:))

Nazwa plecaka z krzyżem nie wzięła się od krzyżowania chusty na piersiach tylko od krzyżowania chusty na dziecku. W plecaczku hanti chusta z tyłu się krzyżuje a wiec to jak najbardziej plecaczek z krzyżem, tylko z modyfikacją

Andzia

hmmm mi się wydawało, że w prostym plecaku też się krzyżuje chusta, wprawdzie faktycznie najczęściej pod dzieckiem, ale też widziałam zdjęcie całego stadka mam w pawiach, które właśnie chyba wyciągały i rozciągały chustę z pod pupy i krzyżowały na plecach dziecka. w plecaczkach prostych mi się wydaje, choć głowy nie dam.

Diidiianna
08-06-2009, 22:15
(tylko że ten z krzyżem w wersji bez krzyża to jest plecaczek hanti:))

Nazwa plecaka z krzyżem nie wzięła się od krzyżowania chusty na piersiach tylko od krzyżowania chusty na dziecku. W plecaczku hanti chusta z tyłu się krzyżuje a wiec to jak najbardziej plecaczek z krzyżem, tylko z modyfikacją

Andzia

hmmm mi się wydawało, że w prostym plecaku też się krzyżuje chusta, wprawdzie faktycznie najczęściej pod dzieckiem, ale też widziałam zdjęcie całego stadka mam w pawiach, które właśnie chyba wyciągały i rozciągały chustę z pod pupy i krzyżowały na plecach dziecka. w plecaczkach prostych mi się wydaje, choć głowy nie dam.

andziulindzia
09-06-2009, 09:53
(tylko że ten z krzyżem w wersji bez krzyża to jest plecaczek hanti:))

Nazwa plecaka z krzyżem nie wzięła się od krzyżowania chusty na piersiach tylko od krzyżowania chusty na dziecku. W plecaczku hanti chusta z tyłu się krzyżuje a wiec to jak najbardziej plecaczek z krzyżem, tylko z modyfikacją

Andzia

hmmm mi się wydawało, że w prostym plecaku też się krzyżuje chusta, wprawdzie faktycznie najczęściej pod dzieckiem, ale też widziałam zdjęcie całego stadka mam w pawiach, które właśnie chyba wyciągały i rozciągały chustę z pod pupy i krzyżowały na plecach dziecka. w plecaczkach prostych mi się wydaje, choć głowy nie dam.

Przyjrzyj się uważnie: krzyżowanie chusty w plecaku z krzyżem jest duże i przede wszystkim rzuca się w oczy, chusta krzyżuje się już pod karczkiem dziecka. W plecaku prostym skrzyżowanie chusty pod pupką dziecka ma na celu jedynie zabezpieczenie przed wypadnięciem. A w ogóle niektórzy wiążą supeł pod pupą dziecka.

Andzia

makka pakka
15-06-2009, 20:20
podkleję się pod wątek odnośnie plecaczków, jeśli można :oops:
czy da się zawiązać plecaczek nie motając na dziecku, tzn. zamotać jakotako, włożyć dziecię i dopiero wtedy dociągać?

mały nadal nie chce współpracować. plecaczek prosty udało nam się zawiązać raz(!) :| i to byle jak.

ithilhin
15-06-2009, 20:29
nie bardzo
to znaczy mozna dziecie zarzucic w tobolku na plecy i wtedy juz pol motania za nami :-)

makka pakka
15-06-2009, 20:52
nie bardzo
to znaczy mozna dziecie zarzucic w tobolku na plecy i wtedy juz pol motania za nami :-)

próbowaliśmy. mały nie pozwala sobie zarzucić chusty na ramiona... więc tobołek taki koślawy wychodzi, zaczyna się wierzganie i o zarzuceniu na plecy nie ma mowy, nie mówiąc o dalszym motaniu... :cry:

mamy miesiąc żeby się nauczyć. potem wyjazd w góry...

ithilhin
15-06-2009, 21:21
sprobujcie go ponocis z asekuracja "na barana" ceem przyzwyczajenia.

a mowiac tobolek mialam na mysli operacje taka ak tutaj na zdjeciu na dole
http://klubkangura.com.pl/sposoby-na-be ... a-na-plecy (http://klubkangura.com.pl/sposoby-na-bezpieczne-wkladanie-dziecka-na-plecy)

odynka
15-06-2009, 21:21
u nas noszenie na plecach mozliwe jest dopiero od niedawna, wczesniej moje dziecie za nic nie chcialo, nie lubilo, nie wspolpracowalo - teraz sie ciesze ze moge ja nosic:D