PDA

Zobacz pełną wersję : kangurowanie noworodka



siobhan1
13-12-2014, 20:52
Do tej pory nosiłam dzieci od 4 m-ca. Teraz mam miesięcznego bobasa nie mam wątpliwości. Czy nóżki powinny być zawinięte pod brzuszek, bo na moje biodra ich nie odwiodę. Poradźcie, bo nie chcę młodej krzywdy zrobić.

ashi
24-01-2016, 14:54
Też mnie interesuje noszenie noworodka

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Mayka1981
26-01-2016, 09:38
Aby zapewnić niemowlakowi tą pozycję, ukłądając go w pionie, należy sprawdzić czy kolanka są powyżej jego pośladków - co powoduje odchylenie miednicy do tyłu i podkreślenie krzywizny pleców w literkę C. W efekcie główka niemowlaka może swobodnie oprzeć się na piersi noszącego. W ten sposób możemy nosić dziecko w chuście od narodzin.
Jeszcze słówko o ułożeniu nóg dziecka w chuście. Znajdują się one w tak zwanej pozycji żabki: czyli nogi są podgięte powyżej pośladków i rozchylone na mniej więcej 30 stopni (u noworodka) do 60 stopni (u kilkumiesięcznego dziecka) od jego linii środkowej. Pozycja ma działanie profilaktyczne i wspomagające leczenie dysplazji.
Cytat stąd : http://ekodzieciak.pl/Rozwoj-psychomotoryczny-dziecka,001.html

Tak naprawdę dziecko w chuście a noworodek zwłaszcza układa się w sposób naturalny, tak jak przytulony do naszej klatki piersiowej albo bardziej -jak ułożony na brzuszku na podłożu.

Przy noszeniu w pionie np w kangurku czy kieszonce mamy rączki symetrycznie, łokcie przy ciele, zgięte, dłonie na górze po obu stronach buzi. Czasami te rączki są wręcz pod klatką piersiową i pod buzią i tak też jest ok.

Nóżki podkurczone praktycznie pod brzuszek, kolanka lądują prawie na wysokości pępka, od kolanek nóżki prawie pionowo w dół lekko odwiedzone w bioderkach - dotykają ciała rodzica "przodem" i wewnętrzną stroną nóżek.

Główka opiera się na klatce piersiowej - przodem lub bokiem (policzkiem lub noskiem) a całe ciało malucha przylega do naszego. Uwaga na wysokość wązania - ma być wygodnie i z wykorzystaniem naturalnych krzywizn ciała - czyli główka nie przeszkadza, jest na wysokości tzw swobodnego całusa w czółko. Mamy zwracają uwagę na piersi - kolanka powinny się pod nimi swobodnie mieścić, niczego nie uciskać i nie "wbijać się".

Opis nigdy nie odda obrazu dziecka ale przy zdrowym maluszku nie ma co cudować, dziecko układa się praktycznie samo, zaufajcie mu i sobie :)

Mirabelka
05-11-2018, 18:15
Podbijam wątek!

Wszędzie odradzane jest noszenie noworodka w kieszonce. Niestety, tyko to umiem zawiązać. Od którego tygodnia kieszonka jest już "bezpiecznym" wiązaniem? Nie mogę nigdzie takiej informacji znaleźć.

zulam
05-11-2018, 19:39
Możesz wiązać tylko dbaj o niezbyt duże odwiedzenie nóżek

Mat
06-11-2018, 00:47
Podbijam wątek!

Wszędzie odradzane jest noszenie noworodka w kieszonce. Niestety, tyko to umiem zawiązać. Od którego tygodnia kieszonka jest już "bezpiecznym" wiązaniem? Nie mogę nigdzie takiej informacji znaleźć.

Odradzane, to za dużo powiedziane. Lepiej nosić noworodka w kieszonce (prawidłowo zawiązanej), niż wcale. A może masz chustę kółkową? Fajnie się sprawdza u noworodka (na środku, nie na boku).
No i zachęcam do kangurka - nie taki diabeł straszny ;-) To jak z prowadzeniem samochodu - na początku wydaje nam się, że nie damy rady na wszystko zwracać uwagi, a po jakimś czasie okazuje się, że jedziemy i sprawia nam to frajdę. Trening czyni mistrza :-)
Powodzenia!

Mirabelka
06-11-2018, 20:02
Dzieki! odwazylam sie i zawiazalam w kieszonke, ale zmobilizowalyscie mnie do nauki kangura :) Niestety kolkowej nie mam...

Mala ma 4 tygodnie (juz nie taki noworodek ;) ) i co mnie martwi, to fakt, ze trzyma sztywno glowke, nie chce jej polozyc i odopycha sie lapkami ze wszystkich sil... Zle dociagnieta chusta przy szyjce?

PS. Przepraszam za brak polskich znakow

zulam
06-11-2018, 20:31
Być może za mocno dociagasz górę, a szczególnie samą krawędź - ucisk na kark może powodować taką reakcję. Albo mała ma podwyższone napięcie mięśniowe.
Zobacz filmiki z kangurkiem na wrap you in love na yt

Mirabelka
07-11-2018, 15:07
oo, super są te filmiki! Dziękuję! Wszystko ładnie widać.

A ja chyba już wiem, co nie tak z moim wiązaniem. Mała jest chyba trochę za wysoko i przez to góra jest źle dociągnięta. Będę próbować dalej!

Edit. Znalazlam super okazję- kółkową Leo Storchen. Co myślicie? Dobra, dla takiego maluszka i na później?

Mat
07-11-2018, 16:20
Leo Storchenwiege to świetna chusta, a jeśli złamana, to rewelacja! Ale nawet jeśli nowa, to szybciutko zmięknie.
Jak wiążesz kieszonkę, to pilnuj, żeby górna krawędź miała kształt uśmiechniętej buźki, nie smutnej ;-)
I powiem z doświadczenia - z każdym wiązaniem będzie lepiej i lepiej, zobaczysz.

Mirabelka
09-11-2018, 14:26
dziękuję za poradę!

Jeszcze znalazłam BB sling babylonii. Która Waszym zdaniem lepsza? Leo czy BB sling?

sakahet
09-11-2018, 14:56
dziękuję za poradę!

Jeszcze znalazłam BB sling babylonii. Która Waszym zdaniem lepsza? Leo czy BB sling?Leo

Sent from my K6000 Plus using Tapatalk

Mirabelka
10-11-2018, 18:35
Widzę, że Leo jest pupilem wielu forumek :)

A my jutro będziemy ćwiczyć kangurka, choć i kieszonka nam chyba coraz lepiej wychodzi. Dziś zamotałam córę niżej i główka bardzo ładnie się ułożyła.