PDA

Zobacz pełną wersję : Pieluszki typu AIO i SIO a mleczna kupka - warto?



madziaaliyah
13-01-2014, 23:11
Mam do Was pytanie natury technicznej :) Czy stosowałyście u noworodków/niemowląt pieluszki typu AIO i SIO? I jak to u Was wyglądało? Sprawdzały się? Chodzi mi przede wszystkim o rzadką mleczną kupkę, która niestety pojawia się wiele razy dziennie, często przy każdym przewijaniu. Czy tego typu pieluszki sprawdzają się u dzieci, które nie miały jeszcze rozszerzonej diety, a ich kupka jest jak woda i leci na wszystkie strony??

Mam aktualnie 10-tygodniowego brzdąca na stanie, od 2 tygodnia życia pieluchowany głównie tetrą, prefoldami a ostatnio również formowankami. Zastanawiałam sie nad pieluszkami typu SIO/AIO, bo one prostsze w obsłudze, więc gdybym takie miała to może i mój mąż by się przekonał do wielo i zaczął w końcu uczestniczyć w przewijaniu :lol: Tylko zastanawia mnie właśnie jak to z tą kupką by było. Obecnie dla zmniejszenia zabrudzeń pieluszek używam wkładek polarowych i papierków celulozowych (a i tak ta kupa zawsze gdzieś bokiem przeleci... :confused: ).

No więc jak to jest? Warto? Czy lepiej na razie sobie odpuścić i zainwestować w takie rozwiązanie dopiero jak maluchowi "zagęści się" stolec? :mrgreen: Jakie macie doświadczenia w tym temacie?

Z góry dzięki za odzew :D

Wiewiórka
14-01-2014, 10:11
od urodzenia używałam m.in. itti bitti AIO i SIO, AIO Bumgenius i inne. Uważam że warto. AIO są zwykle jednorazowe (tzn. jeden raz nałożysz i do prania), W SIO możesz wymieniać wkłady o ile otulacz nie zostal wybrudzony kupą. Warto zabierać takie na spacery, łatwiej przebrac dziecko niż włożyć tetrę. Albo zainwestuj w kieszonki. Drugi raz uzywałabym kieszonki/AIO/SIO od urodzenia na wyjścia

Magenta
14-01-2014, 10:17
nie pieluchowałam niestety noworodka, ale wydaje mi się, że jeżeli już to SIO lub kieszonki, bo tak jak mówi Wiewiórka, w SIO gdy otulacz jest czysty wkładasz nowy wkład, a kieszonki są lepsze od AIO o długość schnięcia, no chyba, że masz taki co schnie szybko ;)

madziaaliyah
14-01-2014, 11:30
Wiem jak działają AIO i SIO :) tylko męczy mnie ta kupa... Aktualnie tylko w formowankach nie wycieka mi na otulacz (i to też nie we wszystkich) - mistrzostwem świata okazały się Motherease i Onelife - NIC nie wycieka, nawet jeśli na formowankę kupa się przedostanie przez te zabezpieczenia papierkowe ;). Spacery przy obecnej aurze to rzadkość i są krótkie, więc nawet gruba tetra ecopi daje radę :)
Wiewiórko - a jak miałaś kupę w tych AIO/SIO to po zdjęciu spłukiwałaś prysznicem tak jak to zalecane? i do kubełka? czy zapierałaś coś? i nie zostawały Ci potem plamy na tych pieluchach? Boję się trochę o złogi z tych kup. Teraz jak mi bardzo zabrudzi tetrę czy prefoldy to po prostu namaczam we wrzątku z sodą i schodzi pięknie, a te AIO to nie wiem jak mogłabym potraktować, żeby pozbyć się plam (chodzi mi o takie plamy po których widać, że tam resztki kupy są, nie takie blade plamy - bo takie to na tetrze mam i mi nie przeszkadzają :) )

Wiewiórka
14-01-2014, 15:37
Wiem jak działają AIO i SIO :) tylko męczy mnie ta kupa... Aktualnie tylko w formowankach nie wycieka mi na otulacz (i to też nie we wszystkich) - mistrzostwem świata okazały się Motherease i Onelife - NIC nie wycieka, nawet jeśli na formowankę kupa się przedostanie przez te zabezpieczenia papierkowe ;). Spacery przy obecnej aurze to rzadkość i są krótkie, więc nawet gruba tetra ecopi daje radę :)
Wiewiórko - a jak miałaś kupę w tych AIO/SIO to po zdjęciu spłukiwałaś prysznicem tak jak to zalecane? i do kubełka? czy zapierałaś coś? i nie zostawały Ci potem plamy na tych pieluchach? Boję się trochę o złogi z tych kup. Teraz jak mi bardzo zabrudzi tetrę czy prefoldy to po prostu namaczam we wrzątku z sodą i schodzi pięknie, a te AIO to nie wiem jak mogłabym potraktować, żeby pozbyć się plam (chodzi mi o takie plamy po których widać, że tam resztki kupy są, nie takie blade plamy - bo takie to na tetrze mam i mi nie przeszkadzają :) )
to zależy jaki wsadzalam papierek i jakich rozmiarow byla kupa. Na mleczne kupy najlepsze są papierki z ekobaby z rolki. Jak kupa nie wylazła z papierka to po nich nic nie spłukiwałam. Jak trzeba było to zapierałam. AIO wrzątkiem nie mogłabys potraktować tylko mydłem odplamiajacym i słonkiem w razie czego.

madziaaliyah
14-01-2014, 16:27
to zależy jaki wsadzalam papierek i jakich rozmiarow byla kupa. Na mleczne kupy najlepsze są papierki z ekobaby z rolki. Jak kupa nie wylazła z papierka to po nich nic nie spłukiwałam. Jak trzeba było to zapierałam. AIO wrzątkiem nie mogłabys potraktować tylko mydłem odplamiajacym i słonkiem w razie czego.

Ja juz wypróbowałam papierki Close Parent, Tots Bots, Baby Ono i Onelife. Mam jeszcze na stanie Imse Vimse i Kikko do testowania :D Szukam najlepszych :mrgreen: O Ekobaby dowiedziałam się dopiero niedawno z forum - spróbuję. Do tej pory najgorzej spisały się Baby Ono - wiadomo najtańsze. Tots Bots są fajne ale za wąskie - kupa leciała bokiem (nawet u tycieńkiego noworodka - to były akurat moje pierwsze papierki). A te Ekobaby do których firmowych są podobne?

No tak, wrzątkiem to własnie wiem, że nie mogłabym, dlatego martwi mnie to. A jakich papierków bym nie używała to i tak rzadka kupka przepływa na pieluszkę: mimo podwójnego zabezpieczenia w postaci polaru i papierka :hmm: Może ja coś źle robię...
A mydełko nie zatłuści tych AIO? Nie chodzi mi o to żeby plam w ogóle nie było, tylko żeby nie zostawały złogi - a może to tylko w tetrę i formowankę tak się wżera ta kupa? Bo materiał inny? Bo zauważyłam, że z prefoldów lepiej się spiera (i z welurku bambusowego), a one sa takie bardziej gładkie niż tetra i formowanki bawełniane.

kornflejka
16-01-2014, 19:54
My się wielopieluchujemy od drugiego tygodnia życia czyli raptem dopiero dwa i pół tygodnia ale powiem jak to u nas wygląda. Na codzień i na po domu używamy tetry lub prefoldów z otulaczami, ale na wyjścia (lekarz, badania itp.) oraz czasem w domu jak innych pieluch brak zakładamy aio TB teeny fit albo bumgenius tez aio malutkie, i mam tez sio ekomaluch i aio jakies jeszcze nie pamietam jakiej firmy. Jakos na razie wszystko mi sie spiera (odpukać :ninja:). Tzn z aio sie spiera bo na tetre zostało co nieco, ale wystawilam na zewnątrz i zniknęło :)

madziaaliyah
16-01-2014, 20:12
My się wielopieluchujemy od drugiego tygodnia życia czyli raptem dopiero dwa i pół tygodnia ale powiem jak to u nas wygląda. Na codzień i na po domu używamy tetry lub prefoldów z otulaczami, ale na wyjścia (lekarz, badania itp.) oraz czasem w domu jak innych pieluch brak zakładamy aio TB teeny fit albo bumgenius tez aio malutkie, i mam tez sio ekomaluch i aio jakies jeszcze nie pamietam jakiej firmy. Jakos na razie wszystko mi sie spiera (odpukać :ninja:). Tzn z aio sie spiera bo na tetre zostało co nieco, ale wystawilam na zewnątrz i zniknęło :)

Dobrze wiedzieć, że się jednak spiera :)
Ja się dzisiaj wybrałam na spacerek do Ekomalucha i wymacałam sobie chyba wszystkie pieluszki :D
Bardzo mi się spodobał Bumgenius AIO i w niego będę celować (choć do tanich nie należy, ale najwyżej co miesiąc po jednym kupię :). Stawiałam też na TB Easy Fit ale ten materiał minky do mnie nie przemawia, jakoś wolę naturalne tkaniny.
Z kolei bardzo mnie zawiodła na żywo pielucha GroVia - i SIO i AIO - chyba zbyt wąska w kroku i ma grube, chamskie wywijające się gumki przy udkach. Cieszę się, że zobaczyłam ja na zywo zanim kupiłam, bo byłabym bardzo zawiedziona...

kornflejka
16-01-2014, 20:30
a easy fit nie bedzie za duzy dla noworodka? pytam bo mam je i na pewno dlugo poczekaja ns uzycie. aha ale maja u mnie tots bots w ogole mega plusa za szybkie schniecie w porownaniu np do bumgenius

madziaaliyah
16-01-2014, 20:47
a easy fit nie bedzie za duzy dla noworodka? pytam bo mam je i na pewno dlugo poczekaja ns uzycie. aha ale maja u mnie tots bots w ogole mega plusa za szybkie schniecie w porownaniu np do bumgenius

2,5 miesiąca to już nie taki noworodek :P dorodny się zrobił. Skoro zakładam mu formowanki Motherease to mogę i easyfity - będą leżały tak samo :)
A jak Ci się sprawdza ten materiał minky jako wkład? Dobrze chłonie? Bo jakoś nie widzę tego...

kornflejka
16-01-2014, 21:26
rzeczywiscie dwa i pol miesiaca to juz mozna zmezniec ;) jak na razie chlonnosc minky jest zadowalajaca :) przynajmniej w teeny fit. ale tez ja mam wciaz jednak dzieciaka ppnizej miesiaca zycia, a one duzo nie siusiaja jednak.

Wiewiórka
16-01-2014, 21:39
nappi me tez jest malutkie, a masz, powinna byc dobra bo to mały one size

kornflejka
17-01-2014, 11:34
nappi me tez jest malutkie, a masz, powinna byc dobra bo to mały one size

Dla nas Wiewiórko? Bo jesli dla nas to tak tak - juz próbowałam i prawie pasuje ;) mysle, że jakos na dniach zacznie lepiej leżeć jak Gruby przytyje troche w udkach :)

Wiewiórka
17-01-2014, 13:03
Dla nas Wiewiórko? Bo jesli dla nas to tak tak - juz próbowałam i prawie pasuje ;) mysle, że jakos na dniach zacznie lepiej leżeć jak Gruby przytyje troche w udkach :)
tak

Gaja78
28-01-2014, 03:00
Nie mam ani 1 AIO, ale pieluchujemy się już z naszym noworodkiem 5 tyg (zaczęliśmy po skończonym 1 tyg.) i najlepiej sprawdzają nam się otulacze na rzepy blueberry mini coveralls i prefoldy z bawełny niebielonej. Ja używam firmy Rearz z bawełny organicznej, ale w PL można kupić podobne np. Ecopi. Chlonne i mięsiste, idealne na duzy sik noworodka i płynną kupkę własnie. Wszystko ładnie się potem z bawełny dopiera. Bambus czy konopie juz nie tak łatwo. Do tego mam kieszonki rozmiarowe "jedyneczki" AppleCheeks i Thirsties, one są prawie jak AIO, tylko ja decyduję co chcę do nich upchać ;)
Prefold można używać na snappi lub bez. Mój mąż przewija ze snappi i bez - prefold + otulacz :) To naprawdę nie jest trudne. Nauczył się patrząc jak ja to robię, a przy noworodku wprawy nabierasz po 2-3 dniach :) U nas kupka max. 2 razy na dobę, więc na jednym otulaczu lecimy czasem pół dnia ;)
Pozdrawiam

madziaaliyah
28-01-2014, 10:05
Nie mam ani 1 AIO, ale pieluchujemy się już z naszym noworodkiem 5 tyg (zaczęliśmy po skończonym 1 tyg.) i najlepiej sprawdzają nam się otulacze na rzepy blueberry mini coveralls i prefoldy z bawełny niebielonej. Ja używam firmy Rearz z bawełny organicznej, ale w PL można kupić podobne np. Ecopi. Chlonne i mięsiste, idealne na duzy sik noworodka i płynną kupkę własnie. Wszystko ładnie się potem z bawełny dopiera. Bambus czy konopie juz nie tak łatwo. Do tego mam kieszonki rozmiarowe "jedyneczki" AppleCheeks i Thirsties, one są prawie jak AIO, tylko ja decyduję co chcę do nich upchać ;)
Prefold można używać na snappi lub bez. Mój mąż przewija ze snappi i bez - prefold + otulacz :) To naprawdę nie jest trudne. Nauczył się patrząc jak ja to robię, a przy noworodku wprawy nabierasz po 2-3 dniach :) U nas kupka max. 2 razy na dobę, więc na jednym otulaczu lecimy czasem pół dnia ;)
Pozdrawiam

Gaja, my na początku też używaliśmy prefoldów ze snappi i otulaczami, choć zaczynaliśmy tak naprawdę od ręczniczków ikeowskich przez pierwsze dni. Prefoldy super nam się sprawdzały do momentu kiedy dało je się spiąć snappi. W drugim miesiącu życia rozmiar regular zrobił się dla małego przyciasny i tylko luzem dało sie go do otulacza włożyć, a mnie jakos bardziej odpowiadało spinanie (bo kupka bokami wtedy nie wylatywała). Teraz z kolei (bobas 3 miesiące) najbardziej odpowiadają nam formowanki - też dobrze trzymają zawartość w środku, są przeważnie samodzielnie zapinane (napy lub rzepy) i nie potrzeba nam snappi :P Kieszonki średnio nam odpowiadają, sama nie wiem dlaczego - może jak mały bedzie starszy i nie będzie tyle rzadkiej kupy to będzie lepiej.
Wypróbowałam też AIO i SIO ale zupełnie mi nie podeszły. Po prostu mi jakoś nie pasują.
Co do spierania się kupy to (chyba juz to pisałam ;) ) zauważyłam, że najlepiej spiera się z gładkich materiałów, czyli np. lepiej z prefoldów z bawełny niebielonej (u nas Kikko) niż z tetry zwykłej. Z bambusków mi pięknie plamy schodzą praktycznie po pierwszym (lub max drugim) praniu, z konopii tak samo. Najgorzej miałam z tetrą ale potem już doszłam jak uniknąć pozostawania tych plam - zaraz po zabrudzeniu namaczałam tę tetrę we wrzątku z sodą oczyszczoną - pięknie wybielało.
Plus uzywania bawełnianych pieluch (my mamy ich sporo, zwłaszcza formowanek) jest taki, że jak już zaczynają śmierdzieć to zawsze można je w wyższej temperaturze wyprać, bo bawełna dobrze to toleruje (konopia też). Niestety dla bambusa jest to zabójcze :P
Co do męża - mój dalej nie kwapi się do przewijania wielo. Twierdzi, że nie umie i już. Może jak się kupka zagęści będzie mu łatwiej i się przekona :D